Nilkka nyrjähtänyt?

nilkkaongelma

Joo, tossa keskiviikkona käsilläseisonta meni kovan vauhdin takia kaatosillalla yli ja oikea nilkka vääntyi koko kropan painolla (en tiedä mihin asentoon, tilanne kävi niin nopeasti). Heti aloitettiin kkk hoito, kipu tuntui tasaisena nilkan kehräsluun aluellaa sekä nilkan "sisäsyrjällä". Turvotusta tuli jonkin verran, ei paljoa.

Nyt tapahtumasta on kulunut kaksi päivää, jalalle pystyy varaamaan pysähdyksissä koko painon verran, kävelyssä liikerata on aika suppea joten linkkaamalla mennään eteenpäin. Turvonnut on jonkin verran nilkan ympäriltä, eniten kehräsluun alueella, johon on tällähetkellä tulossa myös sinertävä mustelma. Päkiällä astuessa kipua tuntuu akillesjänteessä sekä sen "sivuosilla", muuten ei kävelyssä kipua tunnu.
Kehräsluun alue on kipeä jos koskee, samoin säären alaosa (luulenpa että jokin jänne...). Nilkkaa alaspäin ojentaessa tuntuu että joku rusahtaisi kehräsluun alueella, samoin sivullepäin ojentaessa. Ylöspäin ojentaessa kipua on myös kehräsluun alueella.

Lääkärille ollaan aikaa varaamassa, mutta mitä luulette, onkohan tässä jostain vakavammasta kyse? Urheilulliselle ihmiselle kova paikka olla nyt jonkinaikaa levossa :/ Mikäköhän tossa mahtais nyt olla?

pisteet ja kiitokset sille joka jaksoi lukea ja vastata tähän viestiin :)

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nilkkaongelma

      Ja tähän unohtui vielä sanoa, että nilkka on paikoittain kuuma/lämmin

    • Nyrjähdys

      Nyrjähdykseltä vaikuttaa ,menee joustositeellä ja pienellä kipu-/tulehduslääke kuurilla,kylmähoidolla ja levolla kyllä ohi,jollei ole murtumaa.Nyrjähdyksestä toipuu kyllä itsehodolla,mut vaatii kärsivällisyyttä,ettei rasita sitä turhia.

    • gsdgsdghsdgh

      Miksi kysyt asiaa netin keskustelupalstalta? Kokeile, saatko jalan irti pokasahalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6484
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3873
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3260
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      376
      1774
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1023
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      976
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      910
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe