erittäin valaiseva video jehovan todistajuudesta
katsotaanhyvädokkari
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Miksi jatkuvasti postaillaan näitä "idioottimaisia" arvuutteluavauksia, otsikointeja ja viestejä joissa ei vaivauduta edes tiivistämään mistä aiheessa on kyse?
miksi alkaa tässä kirjoittamaan stooria videosta kun sen voi katsoa itsekin?
Asianmukainen asiansa esittäminen otsikoineen ja tiivistelmineen opetetaan jo peruskoulussa viestinnän perusalkeena.
Onko asian / oikean teeman kertovan otsikon kirjoittaminen ja viestiosioon lyhyen informaatioviestin kirjoittaminen (älyllisesti) liian raskasta ja haastavaa?
Mikä edellä olevassa on niin kovin ongelmallista, kun "idiotismi-viestien" sijaan aivan samaan tilaan ja samalla vaivalla saa asiallisen tiivistetyn informaation, joka vie suoraan itse asiaan?
Samoin jos haluaa laittamans ainfon löytyvän myöhemminkin palstan kakofoniasta, niin selkeä otsikointi auttaa siinäkin. Ilmeisestikään noiden typerien huuhaa-otikoiden tehtailijat eivät siten pidä arvossa edes omaa asiaansa josta halauvat tiedottaa.
Sitten näitä vähä-älyisiä "idiotismi-otsikointeja" ja viestejä ovat s24:nkin foorumit täynnänsä, josta tämä palstakaan ei ole poikkeus.
Nykyisin hukutaan kaikkeen mahdolliseen informaatiotulvaan kaikkialla ja joutuu jo oman ajankäytön kannalta olemaan selektiivinen klikkauksiensa ja lukemansa suhteen ettei polta turhaan aikaansa.
Nykyisn kaiken mailman videoklipit ovat yleistyneet tukehduksiin saakka iltapäivälehtiä myöten. Toisinaan vastaava aineisto hyvin laadittuna artikkelina väliotsikoineen on huomattavasti nopeampi tiedon hahmottamisen väline jossa jo yhdellä artikkelin nopealla silmäyksellä näkee kannattaako siihen uhrata enempi aikaa vai ei. Videoklipit ovat usein varsinaisia aikavarkaita.
Yleensä itse en siksi edes klikkaa "idiotismi-otsikkoisiin'" ketjuin tai viesteihin.
on tuokin tietysti tapansa kipuilla sen tosiasian kanssa että jehovan todistajat uskonto ei vain kestä kritiikkiä. lahkon uskottavuus kärsii heti jos sitä rehellisesti alkaa tutkia / pohtia.
Siis mihin tuo on olevinaan vastine?
Eikös asiapohjainen kritiikkin tavoita ja tule paremmin nähdyksi, luetuksi ja myös löydetyksi jälkenpäinkin juurikin asianmukaisella esitystavalla, noiden huu-haa "idiotismi-avauksien" sijaan?
Kyse on yleisistä foorumeiden hyvistä aivan perustavoista, eikä koske vain todistajuuspaltaa johon jo edellä viittasin.
Tuolla samalla logiikalla toimiessa riskeeraisi myyntimies jäädä ilman jokapäiväistä leipäänsä sillä huu-haa-huutelulla ei potentiaaleja asiakkaitaan tavoita.
Monilla foorumeilla ko. avaukset ja viestit, sekä linkit ilman niiden sisällön lyhyttä ja asianmukaista esittelyä ovat ehdoissa kielletty ja kaikki sellaiset poistetaan automaatisesti, jonka asiosta foorumit säilyvät lukukelpoisina.
Kummasti ko. foorumeiden käyttäjät oppivat loogisemmille tavoille. Tästä yhtenä esimerkkinä Harrikka-foorumi ja lukematon muu.
Mikä näin yksikertaisessa perusasiassa on niin vaikeaa ymmärtää?
Jehovantodistajat rikkovat henkilötietolakia.
Yrityksen tai yhteisön rekisteriselosteesta on käytävä ilmi henkilötietojen käsittelystä vastaava rekisterinpitäjä. Lisäksi selosteen tulee sisältää tiedot siitä, minkälaisia henkilötietoja kerätään, mihin niitä käytetään ja minne tietoja luovutetaan säännönmukaisesti. Kerättyjen tietojen suojausperiaatteet ovat myös osa vaadittavaa selosteen sisältöä.
Kuka on suomessa vastaava rekisterinpitäjä? Jos ei ole lakia rikotaan
jos jt tekee oman henk.kohtaisen muistiinpanon
tyyliin
#_Nainen otti vastaan herätkäälehden toukokuu -15
osoitteessa Ällitälli1, B110 #
se
ei ole mkn REKISTRI
koska hän tekee muistiinpanot
ITSEÄÄN varten.
---niitä ei siis BROOKLYNIIN lähetetä
vaikka jotkut niin luulevatkin tapahtuvan.
se
uistiinpano mahdollistaa sen
ettei se sama jt soita sitä samaa ovikelloa
joka kerta kun talossa käy,
kun
NÄKEE nuistikirjastaan et toukokuun lehdet on sinne annettu
Henkilökohtaiset muistiinpanot
EI OLE REKISTERINPITOA,
niin totesi tietosuojavaltuutettukin.
mää en katso mtn linkkiä jos siin sanotaan pelkästään
et
___on hyvä video todistajista___
on nääs ihan linkissä ollut pornofilmejä
ja kehitysvammaisten pilkkaa sun muuta
ne riitti, kiitti vaan mut pidä vaan linkkis
joista et
kehtaa
kertoa sisällöstä tarkemmin
tohtiihan tuon juuri ja juuri sanoa. video on virossa televisossa esitetty kriittinen dokkari joka käsittelee vartiotorniseuraa. siinä muutamat henkilöt kertoo kokemuksistaan omakohtaisesti.
onkos siinä Markku Meilo ja Valkila kera JoPon,
kuinka heidät luovutettiin shaatanallle?
Onkos se samanlaista kun muhammetin palvonta ?
Aloittaja oli niin valaistunut videosta, että ei osannut kirjoittaa mitään.