VT:n eläinuhrit ja Jeesus olivat viattomia

tukkmmaa

Lukiessani kristinuskoa käsitteleviä artikkeleita netissä törmäsin mielenkiintoiseen seikkaan, jota en aiemmin ole ajatellut. Vanhan testamentin eläinuhrit olivat viattomia ihmisten synteihin. Sen tiesin, että Jeesus oli ja on viaton. Eli uhri jolla syntejä sovitetaan on viaton eli täysin syytön. Syytön siis joutuu kärsimään muiden takia.

Kun vanhan liiton aikana ihminen teki syntiä, hänen piti sovittaa se uhraamalla viaton eläin. Joku vaikka varasti toiselta, niin anteeksi saamiseksi teurasti ja poltti esim. karitsan. Kun me ihmiset teemme jatkuvasti pahaa, niin siksi Jeesuskin uhrautui syyttömänä. Armo on ihana asia kristinuskossa, mutta itse herkkänä ihmisenä koen syyllisyyttä niinkuin muutkin kristityt, että emme kärsi synneistämme vaan viaton Jeesus kärsi niistä ristillä.

13

53

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raamatun mukaan Jeesus oli itseasiassa aktiiven rikollinen ja hänet tuomittiin asiallisesti sen ajan lakien mukaisesti, hän olisi suomessakin tänäpäivänä saanut vähintään sakkoja ja ehdonalaista.

      • Roomalaiset antoivat osalla vallattuja alueita ihmisten pitää lakinsa ja asetuksensa. Juutalaisille Jumalanpilkka oli kuolemanrangaistuksella kielletty.


      • atac kirjoitti:

        Roomalaiset antoivat osalla vallattuja alueita ihmisten pitää lakinsa ja asetuksensa. Juutalaisille Jumalanpilkka oli kuolemanrangaistuksella kielletty.

        Niinpä, toiseksi Juutalaiset ottivat nokkiinsa siitäkin kun Jeesus meni temppeliin ja rupesi siellä räksyttämään.


    • nytty

      Jumalan laki ja ihmisten säätämä maallinen laki eivät aina kulje käsi kädessä. Vaikkei se nyt varsinaisesti Jeesukseen liitykään.

      • selväpeli

        Etenkin kun toinen näistä laeista perustuu mielikuvitusolennon tahtoon.


      • Reddington

        Niin. Se on kyllä uskovaisten kohdalla nähty. Varsinkaan seksuaalilainsäädäntö ei ole uskovaisten mieleen...


    • joo-0

      Koska Jeesus oli kristinuskon mukaan Jumala ja ylösnousi, oli hänen "uhrauksensa" arvoton. Nuo eläimet taas pysyvät kuolleina.

    • Ei kannata olla murheellinen. Jeesus ei luultavasti ollut edes historiallinen henkilö. Ihmis- ja eläinuhreja on käytetty toki paljonkin ihmiskunnan historiassa, mutta uskonnon nimissä tapetaan nykyäänkin paljon ihmisiä ja heidän kohtalostaan olisin enemmänkin huolissani.

    • Frans_2

      Ajatus viattomien eläinten uhraamisesta jonkun kuvitteellisen jumalan lepyttämiseksi on vastenmielinen vaikka sillä olisi postiiivisia seurauksia ja varsinkin kun mitään seurauksia ei ole odotettavissa. Eläinuhrin muuttaminen ihmisuhriksi on vielä vastenmielisempi samoin kuin ko. ajatuksella hekumointi huolimatta siitä, että Jeesus-myytistä puheen ollen mitään oikeaa uhrausta ei edes tapahtunut.

    • >Armo on ihana asia kristinuskossa, mutta itse herkkänä ihmisenä koen syyllisyyttä niinkuin muutkin kristityt, että emme kärsi synneistämme vaan viaton Jeesus kärsi niistä ristillä.
      Uskontosi mukaan Jeesus on jo kohta 2000 vuotta viettänyt mukavaa aikaa jumalana Taivaassa. Ei hän oikeasti kuollut vaan leikisti, ja se kärsiminenkin saattoi hyvin olla vain teatterikappale.

    • dikduk

      Höpsistä, viaton tarkoitti ettei eläimellä ollu koipi poikki tai jotain sairautta eli fyysistä vikaa. Ihmisuhrit olivat kiellettyjä eikä uhraaminen koskenut kuin rituaalista puhdistautumista. Jos oli vaikka murhannut tai varastanut, ei edes saanut uhrata vaan siitä seurasi maallisen oikeuden antama rangaistus

    • Eläinten uhraaminen jumalille olisi jotenkin ymmärrettävämpää, jos olisi uhrattu esim. täitä ja satiaisia.

    • fsdfhtdyustj

      VT:n Jeesus?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      597
      1273
    2. 81
      957
    3. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      294
      731
    4. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      159
      716
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      206
      684
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      673
    7. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      651
    8. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      600
    9. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      203
      559
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      521
    Aihe