Asumistuki vain nostaa vuokria.
Vuokrasäännöstely saatava voimaan Suomessa
fljhgffs
29<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
ok.
Demari haluaa ilmaiseksi loisimaan toisen asuntoon.
Heittsoi on hörönlöröä.
Demari haluaa lisää mamuja maahan. Helsingissäkin joka neöjäs kaupungin luukku on mamun hallinnassa.
Lieksassa ei taida olla asuntopulaa.
Kaikki kynnelle kykenevät muuttavat pois. Mutta kämppää ei saa myytyä edes pilkkahinnalla.
Asumistuki ei nosta vuokria vähääkään. Sen sijaan sitä nostaa pääomatulojen verotus, joka on suoraan pois vuokranantajalta.
Ja jos asumistuki poistettaisiin, mitenkän vihreät ja vasemmistolaiset sitten maksaisivat vuokransa? Heillä on periaate että työtä ei tehdä vaan pitää saada jonkinlaista "kansalaispalkkaa" jota mm. asumistuki heille eedustaa. Kuten kaikki muukin sossutuki jota vasurit ja vihreät nostavat.
ASumistuki poistettava koska se nostaa vuokria.
Asumistuki mahdollistaa opiskelijoiden, varusmiesten ja eläkeläisten saavan asunnon itsellensä.
Asumistuki ei nosta mitään vuokria vaan mahdollistaa matalatuloisten saavan asunnon käytettäväkseen, niin pieni osa suomalaista elää asumistuen varassa että ei se vuokrahintoihin vaikuta.
Asumistuki poistettava HETI!
Vapaus jokaiselle miehelle ennemmin rakentaa oma töllinsä itse. Puuta on metsät täynnä ja maata riittää. Ainoa mikä tässä Pohjois-Suomessa puuttuu on vapaus.
Asumistuki katoaa rikkaiden kiinteistöoligarkkien paksuille pankkitileille.
Juuri näin.
Infrasfruktuurilla keinottelu tulisi kieltää. Jos kukaan ei saisi omistaa yhtä asuntoa enempää ei voisi keinotellakaan ja keinotekoisesti nostaa vuokrien hintoja.
Siis jos skankkikone olisi totta.
Ylisuuria vuokria perivät vankilaan. Rikoslakiin on saatava nopeasti muutos.
Korkein vuokra saa olla enintään 2 x hoitovastike.
Ylisuuret vuokrat aiheuttavat tuhansia avioeroja vuosittain, kun raha ei kertakaikkiaan riitä.
Paljon tärkeämpää on poistaa asuntolainojen korkovähennys, sillä ne rahat menevät suoraan asuntojen hintoihin. Asumistuki ei mene asuntojen hintoihin, koska se on tarkoitettu köyhille!
Asumistuki menee vuokriin niitä korottaen.
Vuokrien säännöstely vapailla markkinoilla on natsismia.
Sen takia typerä asumistuki on ehdottomasti poistettava tarpeettomana.
Jopa toimeentulotuen voisi helposti puolittaa ja köyhät pysyisivät hyvin leivässä kiinni.
Kaikkien on osallistuttava talkoisiin. myös köyhälistön.
Ainoa mikä muuttuisi olisi se että köyhät ja eläkeläiset joutuisivat kadulle, asumistuella asuvia on niin vähän että se ei vuokran hintoihin vaikuta ollenkaan.
Asumistuen saajia on kymmeniä tuhansia joten ei pieni summa.
Asumistuki menee vuokriin niitä nostaen.
Juuri näin.
Älä puhu potaskaa. Yli 2000 euroa/kk tienaava ei saa asumistukea. Asumistuki on tarkoitettu köyhille. Paina se kalloosi!
siirtoa - halvalla öljyllä.
Miljardien tuki vuokranantajille ökyrikkaille pitää lopettaa. Asumistuen tähden vuokria on voitu nostaa vuosi vuodelta pilviin asti.
Sisällissota tästä tulee .. ihmisillä ei ole rahaa mihinkään muuhun kuin asumiseen ja tuhannet ja tuhannet avioerot tulevat tämän takia.
Sisällissota tästä tulee .. ihmisillä ei ole rahaa mihinkään muuhun kuin asumiseen ja tuhannet ja tuhannet avioerot tulevat tämän takia.
Aloitatko sisällis-sodan VAIN siksi että olet katkera, että opiskelijat ja eläkeläiset(jotka ovat rakentaneet tämän maan) saavan asumistukea?
Tyypillistä perisuomalaista kateutta! No, onneksi kansa jo vaihtuu!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015051219675241_uu.shtml
Ehdottomasti otettava käyttöön taas. Siitä luopuminen oli suuri virhe jolla taitavasti alettiin siirtämään valtion verorahoja asumistukien muodossa tulonsiirtoina omistavalle taholle eli vuokraisännille. Asumisen hinta on sen jälkeen noussut sietämättömälle tasolle.
Nyt pitää vuokra-asuntoja omistavat hyväosaiset kutsua mukaan sopeutustalkoisiin asettamalla vuokrasääntely taas voimaan ja leikkaamalla heille suoraan kelalta valtion verorahoista meneviä asumistukia. Köyhä eläkeläisvuokralainen ja opiskelija jo kutsuttiinkin antamaan viimeisen roponsa eli nyt on sen vuokranantajapuolen vuoro.
Vuokrat alkaa halpua parissa vuodessa kun asumistuki poistetaan, niin markinat on aina toimineet