Venäjä myöntää: Ukrainassa pidätetyt venäläisiä sotilaita,
Venäjä myöntää: Ukrainassa pidätetyt venäläisiä so
kiinnijäi
1451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Aleksandrov vahvistaa tiedon hänen kuulustelustaan julkaistulla videolla. Videolla Aleksandrov kertoo myös, että Luhanskista käsin operoi useita venäläisiä erikoisryhmiä.
GRU:n erikoisjoukkojen Toljatin tukikohdan edustalla oli myös maanantaina pienimuotoinen mielenosoitus, jossa vastustettiin Ukrainan sotaa ja vaadittiin Venäjää vetämään joukkonsa pois maasta.
Venäjä kieltää, että sen sotilaita on vangittu Ukrainassa. Ilmeisesti venäjä jättää sotilaansa oman onnensa nojaan.
Toisen sotilaan kuulustelusta on julkaistu video (alla), jota on jaettu runsaasti sosiaalisessa mediassa.
Videolla mies kertoo olevansa GRU:n 3. erikoisprikaatin kersantti Aleksander Aleksandrov. Hän toteaa tulleensa Ukrainaan osana 14 miehen erikoisryhmää.
Hän nimeää myös komentajansa ja kertoo toisen vangiksi jääneen olevan sotilasarvoltaan kapteeni. Aleksandrov paljastaa videolla Luhanskista operoivan useita venäläisiä erikoisryhmiä.
https://www.youtube.com/watch?v=JhRUb6JTD50
Mites se nyt on trollit, onko siellä venäläisiä sotilaita.
Valehteleeko nämä miehet.
Ei ne voi tulla kommentoimaan koska silloin otsikko nousee ylös. Ja vain otsikko on tärkeä
Asiakeskustelut ei trollia kiinnosta.
Eikö tiltuset tykkää tästä keskustelusta.
Luulis asian kiinnostavan, kun ovat kuukausitolkulla kieltäneet venäläisten läsnäolon Ukrainan tapahtumissa. Keksikää nyt ihmeessä jotain ...
Kyllä ne täytyy olla jotain cia:n agentteja. Eihän nyt venäläinen upseeri voi olla naapurimaan alueella sotimassa ilman Putinin lupaa.
Ja teatteri jatkuu....minä nauran persettä repien näin alkeelliselle teatterille.
Uskokaa vain kaikki lavastukset, silloin toteutuu median tavoitteet ja olette 'ihanneyleisöä' kaikelle mitä syötetään.
r..ät jäi kiinni ja tiitu parkuu. Natoon niin että tiitun pässä soi viikon kun ovi lyödään r..än nenän edestä kiinni.
Mikä ovi ja missä?
Mistä lavastuksesta puhut. Et kai vain itse keksinyt ?
Näin Venäjä-trollit manipuloivat suomalaisia: Kioski havaitsi ja Kioskille raportoitiin Venäjä-trollaavasta kommentoinnista ja virheellisten tietojen levityksestä näillä suomalaisten käyttämillä sivustoilla: sosiaalisen median palvelut Facebook, Twitter, VKontakte ja Google , videopalvelut YouTube ja LiveLeak kommenttipalstoineen, keskustelupalstat Suomi24, MuroBBS, Russian.fi, Reddit, Topix.com, Pprune ja Vauva.fi.
Verkossa toimii myös useita Venäjän johdon näkemyksiä myötäileviä sivustoja. Näitä ovat esimerkiksi Sputnik News, Johan Bäckmanin blogi, Finnbay, Verkkomedia, sott.net ja mvlehti.net. Englannin- ja venäjänkielisiä disinformaatiosivustoja on paljon enemmän.
Tässä jutussa keskitytään suomalaisten käyttämillä foorumeilla tapahtuvaan, Kremliä myötäilevien virheellisten tietojen anonyymiin levittämiseen, joka näyttää ohjatulta ja järjestelmälliseltä esimerkiksi viestien sisällön tai viestien valtavan määrän perusteella.
alanimellä esiintyvät trollaajat jakavat suomalaisten käyttämillä sivustoilla yleensä Venäjään tai Ukrainan sotaan liittyvää virheellistä tietoa ja väärennettyjä kuvia tosina.
Materiaali on usein peräisin Venäjän valtiollisista, Kremlin tiukasti kontrolloimista tiedotusvälineistä, ja se on linjassa Venäjän näkyvimpien kärkipoliitikkojen lausuntojen kanssa. Trollaajat suosivat luotettavina pitämiensä RT:n (joka ennen tunnettiin Russia Todayna), Ykköskanavan (Pervii Kanalin) ja nykyisin myös suomen kielellä toimivan Sputnik Newsin uutisten jakamista.
http://kioski.yle.fi/omat/venaja-trollit-suomessa
ne ovat. Mikä uutinen tuo yleensä on?
Kremlin propagandaan vapaaehtoisista ei usko kuin pahimmin aivopestyt tiltut.
Natoon