TAANTUMUKSELLISTA TASA- ARVOA SUOMESSA !

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015052019724244_uu.shtml


"Vuoden 2011 vaaleissa kansa äänesti 86 naista eduskuntaan. Tämän kevään valeissa määrä putosi kolmella, mutta monta uutta nuorta naista pääsi läpi. Näistä 83 naisesta harva on päässyt tähän mennessä vaikutusvaltaisiin tehtäviin.

Hallitusneuvotteluiden työryhmissä enemmistö muodostuu miehistä. Työryhmissä on kokonaisuudessaan 48 jäsentä, joista 13 on naisia.

Ilta-Sanomat uutisoi tiistaina, että Sdp:n sisällä on herättänyt närää se, että kaikki puolueen johtotehtävät on uudella vaalikaudella täytetty miehillä.

Viimeisenä päätöksenään SDP:n eduskuntaryhmä valitsi tiistaina pääsihteerikseen Kari Anttilan. Valinnan seurauksena kaikki puolueen keskeiset päättäjät, puheenjohtaja, puoluesihteeri, eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja pääsihteeri ovat miehiä."


Naisten eurokin Suomessa on vain 80 centtiä, onko naisten sakkokin vain 80% miesten sakoista ???
Suomen poliittiset pellemme toitottavat jatkuvasti demokradiasta ja tasa-arvosta Suomessa, molemmat ovat kuitenkin vain suuria vitsejä, eikä niitä esiinnykään kuin polittisten pellejemme vaalienalus jutusteluissa !

Mutta twiittaillaan ja lähetellään selffieitä, vaikkapa kaikista 72 hampaasta !


Late Lapista. SSSS Ry!

4

<50

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gjeigti

      no LATEN vaimo on tasa-arvoinen...:)

    • Halla-ahon_äänestäjä
    • Halla-ahon_äänestäjä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1343
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      858
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      53
      668
    5. 61
      658
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      31
      539
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      517
    9. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      193
      504
    10. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    Aihe