Liikkeet selkä suorana?

heikertokaa

Sanotaan että selkää ei saa pyöristää edes roskaa poimittaessa. Miksi salilla sitten on laitteita joissa on pakko tehdä liike selkä käyränä, esim vatsarutistuslaite?


kiitos

4

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MitäVittuaNytTaas

      Häh?? Jos selkää ei saisi pyöristää niin silloin selkärangan ja siellä olevien liikkuvien nikamien tilalla olisi rautakanki.

    • lautaselkä

      Se ohje on nostoissa sitä varten, ettei yhteen nikamaan kohdistuisi kohtuutonta painetta. Yhteen nikamaan kohdistuva paine voi olla vain muutaman kilon.
      Vatsalihasrutistuksia voi ja usein annetaankin ohjeeksi tehdä selkä pyöreänä. Paljon riippuu takareiden venyvyydestä, saako sen selän suoraksi. Toisinpäin sanoen, takareiden venytyksessä pidetään selkä suorana, jotta venytys tehostuu.
      Kyllä sen selän hallinta ja asennon aistiminen on tärkeää, ja sitä kannattaa harjoitella. Jos on kireyksiä takaosastolla, niin sitten liikkuvuusharjotuksia tekemään. Se kannattaa.
      Roskan voi nostaa selkä suorana tai selkä pyöristyneenä. Silti kannattaa harjoitella nostojen tekemistä selkä suorana, vaikka vastus olisi pienikin.
      Selän liikkuvuudesta kannattaa myös huolehtia, joogaliikkeet ovat hyviä, sekä kiertoliikkeet, joita on monia.

    • miksitehdä

      Selkää pitää käyttää monipuolisesti mutta se ei saa olla pyöreänä nostellessa. Mulla on selkävaivoja riittänyt ja jätän suosiolla mm. sen typerän vatsarutistuslaitteen väliin. Paljon parempiin tuloksiin pääset lankuilla ja voimapyörällä ja maassa tehtävillä rutistuksilla.

      • lautaselkä

        näin on


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      39
      4987
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      158
      2708
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      106
      2252
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1754
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1726
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      28
      1641
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1485
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      82
      1484
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1448
    10. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1411
    Aihe