Mitä jos epäilty tappaja ei tunnustakaan, vaan esimerkiksi vetoaa ulkopuoliseen tekijään? Voidaanko joutua samanlaiseen tilanteeseen kuin Auerin tapauksessa, että korkeampi oikeusaste vapauttaakin epäillyn riittävän näytön puutteen takia? Vai onkohan poliisilla jo nyt tunnustus tai vahvoja todisteita epäiltyä vastaan?
Entä jos epäilty tappaja ei tunnustakaan?
Ojkeudenmukaizuuz
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Just. Minäkin olen koko ajan valmentanut fiksua tyttöä puhumaan huppumiehestä.
Just. Minä nän tuon huppumiehen kaljalla terassilla Seinähullujoen syrjäkylän keskustassa puolisen tuntia veriteon jälkeen. Kyllä fiksu tyttö nyt on laskettava vapaaksi ja Wanha-Runkkarin täysimääräisesti nautittavaksi.
Tätä vaaraa ei ole kait enää mutta periaattessa entäs jos joku kolli oli valmiina siellä ja livahtikin takaovesta hatelikkoon. Jos ne sopi että tyttö saa pienemmän kakun? Mitä on talon takana kuka tietää pääseekö karkuun?
Tekovälineen tutkinta kestää siksi pitkään !
Onhan siellä joupissa monenmoista suksisauvalla hakkaajaa tyyppiä
Onko tämä tuntemattomaksi jäänyt suksija liittyvä tähän tapaukseen? Vanhempi kenties? Täällähän ollaan puhuttu jostain hiihtäjästä ja jossain seurassa lapsille pääpunaisena huutaneesta vanhemmasta?
Käytännössä hän mielestäni tunnustaa tekonsa, jos hän pyytää mielentilatutkimukseen, mitään perusteita mielestäni mielentilatutkimukselle ei ole ennen, kun hän on tunnustanut tekonsa, ellei teknisellä tutkimuksella saada 100 prosenttista varmuutta syyllisyydestä.
http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/teinitytön-surmasta-epäilty-haluaa-mielentilatutkimukseen-1.1837794
lisyydestä ei ole edes epäilyksiä, koska eihän paikalla ollut muita kuin kaksi tyttöä, Hanna ja Oona.
Tämä mielentilatutkimusjuttu on suuri farssi. Eihän mielentilaa mitenkään edes voida tutkia. Tälläkin hetkellä Niuvaniemessä on ihan täysissä järjissään toisen surmanneita henkilöitä, jotka ovat huijanneet psykiatreja ja näin saaneet elämäänsä hieman siedettävämmät puitteet kuin mitä ne olisivat vankilassa. Toinen puoli sitten on se, että komennus Niuvaniemeen on ennalta määräämättömän pituinen kun taas vankeus päättyy joskus.
Aina voidaan "tutkimuksissa" päätyä siihen, että tekijä oli alentuneesti syyntakeinen tai peräti syyntakeeton. Se kaikki on vain suurta pelleilyä. Mikään ei muuta toiseksi sitä tosiasiaa, että Hanna tarttui taisteluveitseen ja sivalsi Oona-rievulta kaulavaltimot poikki.
Voi herrantähden kun tulee maksamaan yhteiskunnalle tämäkin paskajuttu ja paljon! Jos näin selvää tapausta hutkitaan isolla joukolla yli syksyn niin rahaa palaa ja todella paljon! Hölmöläisten hommaa tämä on! paikalla on kaksi tyttöä, toinen heistä kuolee, kumpiko on tekijä? 1 1=2