Täytyy kummastella, että vielä tänäkin päivänä löytyy ihmisiä, jotka ovat mieltyneet kamelin lannassa tepasteluun. Beduiinien jalanjälkiä seuraavia löytyy sankoin joukoin, tosin yhä vain vähemmän. Mikä kamelin lannan hajussa kiehtoo ja niissää Raamatun väkivaltaisissa tarinoissa? Tietenkin samaistuminen väkivallan tekijöihin. Kristityt ovat kautta olemassaolonsa ajan oleet väkivallan ihannoijia ja tappajia.
(Jeesus julistaa) "Jos joku tulee minun tyköni eikä vihaa isäänsä ja äitiänsä ja vaimoaan ja lapsiaan ja veljiään ja sisariaan, vieläpä omaa elämäänsäkin, hän ei voi olla minun opetuslapseni."
(Jeesus julistaa) "Jos joku tulee minun tyköni eikä vihaa isäänsä ja äitiänsä ja vaimoaan ja lapsiaan ja veljiään ja sisariaan, vieläpä omaa elämäänsäkin, hän ei voi olla minun opetuslapseni."
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hep- Voi höpönassua Sinua_
Kyllä täällä lehmänpaskassa kävellään paremminkin.
Raamatun kysymyksissä on usein mentävä tapahtumaulttuuriin ja alkukieleen, sekä ymmärrettävä koko asiakokonaisuus ja mihin asiayhteys sijoittuu kokonaisuudessa.
Mitä koko Raamattu opettaa asiayhteydessä ja -kokonaisuudessa.
Vanha kirkkoraamattu (VKR/1938) käänsi Luuk 14:26 jaetta näin: ”….vihaa isäänsä ja äitiään, veljiään ja sisariaan…..” Uudempi 1992 kirkkoraamattu käyttää vihaamisen sijasta sanaa ”luopumaan” joka on oikeampi. ”Alkukielen” vihaa kuvaavat sanat eivät sovi yhteen VKR tekstin kanssa. Kreikan alkukielen ”misei” ei sovi vihaamisen kanssa yhteen. ”Viha” (VKR) on väärä tapa kääntää asiayhteys ja uudempi 1992 raamatunkäännös oikeampi.
”Jos joku tulee minun luokseni mutta ei ole valmis luopumaan isästään ja äidistään, vaimoistaan, lapsistaan, veljistään ja sisaristaan, vieläpä omasta elämästään, hän ei voi olla minun opetuslapseni.”
”Joka ei kanna ristiään ja kulje minun jäljessäni, ei voi olla minun opetuslapseni.” (Luuk 14:26-27)
Kysymyksessä on puhtaasti evankeliumin tärkeyden suhde kaikkeen maalliseen, jopa omaan perheeseen ja sukuun. > Jeesus on seuraajilleen aina tärkein asia. Herra Jeesus Kristus, evankeliumi ja Jumalan valtakunnan työ.
> ”Ristin kantaminen” (jae 27) merkitsee evankeliumin aiheuttamia mahdollisia maallisia vaikeuksia.
"Jokainen joka minun nimeni tähden on luopunut talostaan, veljistään, sisaristaan, äidistään tai lapsistaan tai pelloistaan saa satakertaisesti takaisin ja perii iankaikkisen elämän." (Matt 19:29)
Jeesuksen aikaan kielessä oli vähemmän adjektiiveja. Hyvin voimakkaita ilmaisuja käytettiin joihin nykykielellä löytyy helpommin ymmärrettäviä, asiayhteyttä ja tapahtumakulttuuria paremmin kuvaavia sanoja ja ilmaisuja.
Jeesus antaa ymmärtää ettei mitkään suhteet ja asiat saa olla tärkeysjärjestyksessä evankeliumia tärkeämpiä. Perhesuhteet eivät saa erottaa uskovaa Jeesuksesta. (Mark 12:30-31,33)
”Joka rakastaa isäänsä ja äitiänsä enemmän kuin minua, ei kelpaa minulle, eikä se joka rakastaa poikaansa tai tytärtänsä enemmän kuin minua, ei kelpaa minulle.” (Matt 10:37)
Ihminen rakkaudessa haluaa tietenkin auttaa läheisiään Kristuksen yhteyteen ja perheet rakastamaan Jeesusta yhdessä.
>>>>>>>>> Rakkaus on Raamatun evankeliumin keskeisin arvo aina. 1 Joh 4:8.
Kaikki Jumalan toimet ovat rakkauden vaikuttimin ja ihmisen parhaaksi.
”Me olemme oppineet tuntemaan Jumalan rakkauden ja uskomme siihen.” (1 Joh 4:16)
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
Viha ja luopuminenko sama asia? Voi teitä typerät uskovaiset. Vanha käännös on väärä ja uusi oikea ja vielä vanhempi alkukielen teksti on siis näin väärä? Alkutekstistä suoraan käännettynä ja oikein ymmärrettynä viha on juuri se mitä Jeesus tarkoitti lauseessaan. Jumala itsekin vihasi aina niitä, jotka eivät kuuluneet hänen alaisuuteen ja siksi vihassaan se Jahve tappoi surutta ja säälimättä.
VALHEES EI HETKAUTA.
Siinäpä sinulle ihmettelemistä. Katsos pimeys ei tajua asioita, mitä valkeudesta julistetaan.
Parempi kamelinlannassa kävellä, eikä rakennella baabelikivikyliä- uskonnon ja tieteen nimissä. Siitä tulee kiviset rappuset taivaaseenpäin. Siinä voi lyödä ukkovarpaansa jatkuvasti kiviaskelmiin.
Sen vuoksi te olette siellä paskassa kaulaanne myöten. Pastorikuntanne paskoo päällenne ja te pölvästit annatte heidän tehdä niin?
Ja kun ne pastorit upottavat jäsenensä kaulaansa myöten Raamatun ajan beduiinien kamelien paskaan, niin sen jälkeen siellä paskassa uivat advarit viskelevät ei-advareita paskakikkareilla ja huutelevat rivouksiaan. Nimimerkki "pyhpyh"on esimerkki paskassa lilluvasta ja muita paskakikkareilla heittelevästä adventistista.
Kirjoituksestasi näkyy selvästi viha kristinuskoa ja uskovia kohtaan, joita on maailmassa satoja miljoonia.
Muslimeja on vieläkin enemmän, joten pölvästejä kyllä riittää joka junaan ja asemillekkin.
Ateisti hyysäri homosaation kannattaja fuck urself
Tunge hihhuli se Raamattu perseesees ja sytytä palamaan.
Tuikkaa vielä kanisteri bensaa, palaa paremmin eikä jää juurta ei oksaa.
Neh. 3:13 Laaksoportin korjasivat Haanun ja Saanoahin asukkaat; he rakensivat sen ja asettivat paikoilleen sen ovet, teljet ja salvat. Sen lisäksi he korjasivat tuhat kyynärää muuria, Lantaporttiin saakka.
Luuk. 14:35 Ei se kelpaa maahan eikä lantaan; se heitetään pois. Jolla on korvat kuulla, se kuulkoon!"