Oleellista on poistaa virkamiesruotsi
kun etuoikeutetulta suomenruotsalaiselta otetaan etuoikeudet pois, silloin hän alkaa nyyhkimään ja tipahtaa yhteiskunnassa siihen asemaan mikä hänelle luonnostaan kuuluu: köyhimys
kun etuoikeutetulta suomenruotsalaiselta otetaan etuoikeudet pois, silloin hän alkaa nyyhkimään ja tipahtaa yhteiskunnassa siihen asemaan mikä hänelle luonnostaan kuuluu: köyhimys
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tottakai on edullista suomenruotsalaisille velvoittaa enemmistö opiskelemaan hyödytöntä vähemmistön kieltä, ja itse opiskella hyödyllinen enemmistön kieli.
Koska sitä kaksikielisyys on
"Oleellista on poistaa virkamiesruotsi"
Oleellista on poistaa virkamiehet.
Oleellista järkiperäistää virkamiesten tehtäviin et tulevaisuudessakin saadaan ostaa ja syödä lörtsyjä. Ja että ruotsia käytetään tarpeen mukaan lähinnä selkeesti kaksikielisissä kunnissa jossa vaatimus ruotsinkielestä paikallaan kuten saamen kieli tietyissä kunnissa.
Voitais aloittaa kielilisän poistolla. Eihän tuo asentajakaan saa avainlisää, kun käyttää erikokoisia vääntimiä.
Työryhmän loppuraportissa korostetaan englantia tiedeyhteisön kielenä ja esitetään muutoksia ruotsinkieliseen koulutustarjontaan. ”Korkeakoululaitoksen kansainvälistymisen jatkuessa lienee vastedes entistä vaikeampaa nähdä kovin hyviä perusteluita sille, että kokonaisia yliopistoja ja niiden sisäisiä yksiköitä erotetaan hallinnollisesti toimintakielen nojalla – oli toimintakieli sitten suomi tai ruotsi.” Niinpä ryhmä ehdottaa Helsingin yliopiston social- och kommunalhögskolanin yhdistämistä osaksi valtiotieteellistä tiedekuntaa. Lisäksi ryhmä katsoo, että Turussa TY:n ja Åbo Akademin erillisiä saman alan laitoksia ja oppiaineista tulisi sitoa yhteen. Työryhmän loppuraportti ei ollut yksimielinen — Åbo Akademi jätti siihen eriävän mielipiteensä.
http://www.acatiimi.fi/3_2015/03_15_10.php