Millä päästään RKP:stä lopullisesti eroon?
Lopullinen ratkaisu
27
<50
Vastaukset
- RKPrules
Voi olla hankalaa, sillä RKPn suosio on kasvussa Haglundin myötä.
- 8520
Ei 4,6 prosentin kannatus ole kovinkaan suurta kun ottaa huomioon ruotsinkielisiksi rekisteröityjen määrän. Se on aivan normaali kannatus puolueelle kun RKP:tä äänestää vaali toisensa jälkeen 75-80 prosenttia kielivähemmistöksi rekisteröityneet.
- Kieli-soturi
kumoamalla pakkoruotsi (ml virkamiesruotsi)
lakkauttamalla ylen ja muiden instituutoiden ruotsinkieliset osastot <-- säästöä- Tuhofenno
Fennon halu tuhoamiseen on suunnaton. Fennon tuhoamisvietti liittyy hyvin alkukantaisiin ihmisiin. Fennoihin tuota alkukantaisuutta on pesiytynyt mutta onneksi kuitenkin melko vähäisessä määrin.
- NefeTaisteleeTuulimyllyj
Voi olla hankala kumota pakkoruotsia. enemmistö kansasta (Hesarin tutkimus) ja murskaenemmistö eduskunnasta (äänestys hiljakkoin) on teitä vastaan.
- Kieli-soturi
Tuhofenno kirjoitti:
Fennon halu tuhoamiseen on suunnaton. Fennon tuhoamisvietti liittyy hyvin alkukantaisiin ihmisiin. Fennoihin tuota alkukantaisuutta on pesiytynyt mutta onneksi kuitenkin melko vähäisessä määrin.
en halua tuhota ketään tai mitään
haluan vain että pakkoruotsi poistetaan. Kyse on vapaudesta ja sivistyksestä - tuofennot
Fennojen elämöinti pakkoruotsiasialla kaikkine ilmiöineen on enemmän tuhoamista kuin kouluopetukseen liittyvää asiallista keskustelua.
- eeeeehheeee
tuofennot kirjoitti:
Fennojen elämöinti pakkoruotsiasialla kaikkine ilmiöineen on enemmän tuhoamista kuin kouluopetukseen liittyvää asiallista keskustelua.
Olipa typerä kommentti hurrilta.
- Polis
Kriminalisoimalla ruotsin kieli.
- joooouuuuuu
Olen ehdottomasti samaa mieltä.
- Kieli-soturi
RKP on vain pieni vihollinen
Todellinen vihollinen on KEPU ja sen sisällä oleva kielisortaja- Kieli-soturi
En halua pakottaa ketään puhumaan suomea. Haluan vain että suomalaisia ei pakoteta puhumaan ruotsia KOTIMAASSAAN. Jos suomenruotsalainen haluaa koulussa puhua ruotsia, se on täysin OK. Hän saa tehdä sen. Mutta sillä perusteella ei voida velvoittaa suomalaisia puhumaan ruotsia. Sillä perusteella ei voida velvoittaa kaikkia virkamiehiä ruotsinkielen kokeeseen, vaan jokainen kunta määrää itse omasta kielivaatimuksista
Mutta pahantahtoisten valheiden levittämien kieli-sotureista kuuluu vihollisen taktiikkaan - MissionRomano
Romaneille pitää saada oikeus käydä ruotsinkielistä koulua.
Romaneilla on ruotsinkieliset sukunimet. Paljon sukulaisia Ruotsissa.
Luokkakoot ovat pienempiä ja ruotsinkieliset ja RKP suvaitsevia.
Odotamme, että erityisesti Eva Biaudet ajaisi tätä tasa-arvo asiaa. - asiaa.asiaa
Hyvä kirjoitus.
- very_easy_
Säädetään eduskunnan äänikynnykseksi 7 % niinkuin naapurimaassa on.
- Lukiolaislikka
Syrjäytetään suomenruotsalaiset Pohjoismaisesta yhteistyöstä.
Suomen pitää vaatia, että yhteistyössä käytetään EU:n suositusten mukaisesti englantia. Tällöin kaikki maat ovat yhdenvertaisia.
Tanska, Norja, Islanti ja Färsaaret on varmasti helppo saada uudistukseen mukaan. Ainut vastustaja on RKP ja suomenruotsalaiset.
Ruotsinkieli jää Ruotsin kansalliseksi kieleksi. Kansainväliseen yhteistyöhön siitä ei ole. Suomessa on ruotsi muutettava vähemmistökieleksi, ja siitä luonnolliseen kuolemaan.
Rest in peace!- Lukiolaislikka
Kaikki Pohjoismaat Suomea lukuunottamatta esiintyivät Euroviisuissa englanniksi!
Vi kan väl utstrota svenska! - Likolahti
Fenno on likainen paska!
- poispakkoruotsi
Ei RKP:stä tarvitse päästä eroon. Riittää että RKP ei pääse hallitukseen.
RKP:läisiä vituttaa tällä hetkellä todella rankasti, kun eivät ole hallituksessa :-))
10 vuotta sitten kukaan ei olisi uskonut, että PS on hallituksessa ja RKP ei ole.
10 vuoden kuluttua pakkoruotsi on poistunut, vaikka RKP ei sitä nyt usko.- Peruskansalainen
RKP ja Calle mokasivat, kun haastoivat Persut. Ilman Callen höpinöiden työntöapua Persut olisivat jääneet alle 15%. Kansa heräsi, kun rasvatukkainen Mikki Hiiri rupesi isottelemaan.
Persujen tulee jatkaa vastakkainasettelua. SDP joutuu pakkoruotsi myönteisyydellään luovuttamaan loputkin miesäänestäjät Persuille.
Wannabe ruotsalaiset ovat paha kiviriippa Suomen taloudelle.
RKP:n harjoittaman kielipolitiikan aiheuttamat väärentymät on korjattava seuraavan 4 vuoden aikana.
Suomen talous on saatava nousuun. Mikäli joudumme supistamaan ruotsinkielisiä palveluita ja virkoja SO WHAT!
- by_your_side
Parannetaan entisestään suhteita Pohjois-Koreaan. Käytetään hyväksi esim. persukansanedustajien J. Eerolan ja K Turusen lämpimiä suhteita kyseiseen maahan ja otetaan meilläkin käyttöön vastaava yksipuoluejärjestelmä.
- AlexUbergood
RKP:n puoluejohto on ilmiriidoissa. Puolue saattaa hajota!
- Peruskansalainen
Carl Haglund olisi suostunut mihin tahansa Persujen vaatimuksiin, jos pääsisi Audin takapenkillä töihin. Hän saa ihottumaa, jos joutuu itse ajamaan.
Callella on hirveä ministerikiima.
Pakkoruotsin kiivaimmat puolustajat putsataan puoluejohdosta, jottei Calle joudu ikuiseen oppositioon. Calle suostuu luopumaan, jotta RKP pääsee takaisin hallitukseen.
- HeinäCavve
Ruotsista tulee vastaus: lopetetaan äidinkielen rekisteröiminen ja kopioidaan Ruotsin kielilaki eli vain yksi virallinen kieli Suomeen. Helppoa kuin heinänteko!
- iiiiikkkkkk
RKP katoaa kun hurrit katoavat, ja niin siinä käy.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1207051Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1164811L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa634076TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a143404Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6932143Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2451527- 661388
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581378Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j531326Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121002