Ei tasa-arvoa ole

Miehet ja naiset ovat erilaisia. Ei voida tasapäistää. Armeija on kyllä vähän räikeä, missä vois petrata. Jos naiset joutuisivat palvelemaan maataan ilman palkkaa 6kk- vuosi tai vieläkin enemmän.... niin kyllä olisi valtava haloo. Miehet tekevät kiltisti, niinkuin kaikki muutkin hommat. Miehet tekee enemmän töitä, enemmän vastuuta ja ansaitsevat vähän paremman palkkansa. Tossukka kulttuuri kyllä kasvattaa päätään edelleen. En ymmärrä naisten tasa-arvo vaatimuksia. Meidän miesten pitäisi vaatia tasa-arvoa.
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Te naiset, me miehet. Sillä välin kun sinä ruikutat että sukupuoli sitä ja toinen tätä, monet miehet ja naiset tekevät töitä tasa-arvon eteen. Tasa-arvo ei ole tasapäistämistä. Huvittavaa kuitenkin, miten vastustat tasapäistämistä ja tasapäistät naiset yhdenlaisiksi ja miehet toisenlaisiksi :D Yksilöt ovat yksilöitä.

Äänestä

Höpö höpö...feministit tekevät töitä "tasa-arvon" hyväksi. Kaikki on erilaisia, mutta selkeämpi ero on kyllä eri sukupuolella. Sukupuolten mukaan eri tehtävät menee...esim armeija suomessa on reilusti epäoikeudenmukaista. Sen esille tuominen on tasa-arvo työtä. Sukupuoli sitä ja toinen puoli tätä. Näin se menee.

Äänestä
  • Niin, vain miehille pakollinen asevelvollisuus on epätasa-arvoinan. Siksihän senkin eteen monet valveutuneet miehet ja naiset tekevät töitä, jotta järjestelmä tasa-arvoistetaan. Esimerkiksi feministisessä vaaliohjelmassa tämä oli esillä.

    Kyllä ne erot sukupuolten sisällä ovat niin valtavia, että lähes poikkeuksetta niiden kautta yksilöä tarkasteltaessa päädytään metsään.

    Äänestä

  • DingDingDing kirjoitti:

    Niin, vain miehille pakollinen asevelvollisuus on epätasa-arvoinan. Siksihän senkin eteen monet valveutuneet miehet ja naiset tekevät töitä, jotta järjestelmä tasa-arvoistetaan. Esimerkiksi feministisessä vaaliohjelmassa tämä oli esillä.

    Kyllä ne erot sukupuolten sisällä ovat niin valtavia, että lähes poikkeuksetta niiden kautta yksilöä tarkasteltaessa päädytään metsään.

    Feministisessä ohjelmassa asevelvollisuuden tasa-arvo saavutetaan lakkauttamalla asevelvollisuus ja armeija.

    Mahtava oivallus.

    Työelämässä tasa-arvo tietenkin saavutetaan lopettamalla työt.

    Äänestä

  • "Kaikki on erilaisia, mutta selkeämpi ero on kyllä eri sukupuolella."

    Päinvastoin. Ihmisten erot saman sukupuolen sisällä ovat suuremmat kuin miesten ja naisten keskiverrot eroavat toisistaan.

    Äänestä

  • ja paskapuhetta. Näkeehän sen ny helvetti jo kilometrin päästä, että miehillä ja naisilla on yksi kokonainen kromosomi eri!

    Äänestä

Silloin kun alettiin järjestää naisille mahdollisuutta mennä armeijaan, oli kauheasti vastustusta. Ei ämmät voi inttiin mennä ei ne pärjää jne jne, eikös sekin ole tasa-arvottomuutta ja mitä sitä nyt sitten siellä valittamaan kun ei meinannut aluksi naiset edes kelvata...On faktaa että naiset on fyysisesti heikompia ja esim tekniikan aloilla miehet pärjää usein paremmin. Olen aikaisemminkin sanonut, että jos mies hoitaa firmalle enemmän rahaa niin tottakai hänen pitää saada palkkaakin enemmän! Tuosta että naiset ei pärjäisi 6-9kk:tta armeijassa olen eri mieltä. Pitäähän olla paikka missä pikku pojista kasvaa MIEHIÄ (tai ainakin pitäisi) ihan rauhassa ilman "akkoja". Ja muistuttaisin kaikkien feministien kuningatar vetoumuksesta: raskaus ja synnytys, sitä ei miehet kestäisi..Lisäksi kun naiset joutuu kärsimään kuukautisista ja vaikka mistä koko elämänsä, sanonpa vaan että pitäkää te pikkupojat, jotka elvistelette armeijalla (nykypäivän intti on lepokoti) suunne supussa vaan. Naiset on eriasioissa miehiä "parempia".

Äänestä
  • Vai kärsimään kuukautisista ja synnytyksestä. Miksi sitten naisellinen itku on suurimmillaan silloin, kun ei voi saada lapsia vaan voi viettää vapaata ja huoletonta elämää?

    Äänestä

  • >>Silloin kun alettiin järjestää naisille mahdollisuutta mennä armeijaan, oli kauheasti vastustusta. Ei ämmät voi inttiin mennä ei ne pärjää jne jne, >>

    Tasa-arvoisempaa olisi jos naiset ei pääsis inttiin. Nykyinen tilanne lisää epätasa-arvoa.

    Miehille: Pakollinen, Naisille: Vapaaehtoinen (naisten valinnanmahdollisuudet lisääntyivät).

    Miehillä: Keskeytykseen edellytetään pätevä syy, Naisilla: 45 pv aikaa lopettaa syytä sen kummemmin erittelemättä (käytännössä naiset lopettavat mikäli eivät pääse aliupseerikoulutukseen ja osin tästä syystä naisilla etuoikeus au-koulutukseen).

    Miehillä: Peruspäiväraha, Naisilla: Korotettu päiväraha.

    Miehillä: Ainoastaan lyhyet hiukset, Naisilla: Ei rajoituksia.

    Varmaan muitakin etuoikeuksia löytyy...

    Äänestä

Tossukat yrittää päästä naisten pöksyihin imartelemalla naisia. Miehet ansaitsevat paremman palkkansa ja ovat naisia parempia keskimäärin. Syitä on monia. Äitiys, kunnia siitä, on yksi niistä.

Äänestä

Naiset ne kyllä jaksaa valittaa enemmän, joka asiasta. Käyttäisivät sen valittamiseen menevän ajan työn ja tuloksen tekemiseen, niin johan olisi naisen euro 1,2€...

Äänestä

Työyhteisössä nainen on kuin heittäisi hiekkaa rattaisiin. Hyviä ne on kotona ja sängyssä. Siinä niiden paikka!

Äänestä

Sieltä se lajille ominainen käyttäytyminen vain puskee läpi vaikka kaikki tahot yrittävät älyllisesti muuta väittää.

Ihminen on kuten useimmat muutkin nisäkkäät lauma-eläin ja laumassa ei ole tasa-arvoa tai "demokratiaa" vaan laumassa vallitsee hierarkkinen järjestelmä - on johtaja-urosta ja -naarasta ja muut vikisevät arvoasteikossa alenevasti. Joissain hyönteis- tai kala-yhteisöissä "tasa-arvo" on voinut toteutua eli yksikään yksilö ei ole toistaan parempi vaan toimii yhteisön hyväksi, mutta ihmis-yhteisössä "tasa-arvo" on kyllä älyllinen mahdottomuus.

Toki älyllisesti geneettistä järjestelmää voi muokata toisinkin, mutta silti se lajille tyypillinen käyttäytyminen vain puskee läpi.

Lähimpänä "ideaali-yhteiskuntaa" olimme muutama sataa vuotta sitten, kun heimoyhteisöissä miehen ja naisen ero oli minimaalinen ja heitä kutsuttiin "ihmisiksi" eli häneksi. Mutta sitten vaikutuspiiriin tuli ns. sivistysvaltioiden opit, joissa jopa tuolille määriteltiin genri eli die, der ja das - jotenkin ajattelu vain harhautui väärille raiteille.

Vielä 1900-luvun alussa nainen sai päättää sukunimensä ja myös omistaa ja periä omaisuuksia ilman miehistä hyväksyntää, mutta itsenäisyyden alussa tämäkin oikeus katosi lainsäädäntöön "sivistysvaltioiden" painostuksen takia.

Ja silti suomessa on aina ollut voimakkaita naisia kuten Niskavuori-elokuvat todistavat - toivoisi vain, että nais- tai puppelinäkökulman sijaan ihmiset keskittyisivät sanaan HÄN - mikä Suomessa tarkoittaa sukupuolineutraalia ilmaisua kenestä tahansa ihmisestä eli HÄN, joka tarkoittaa ketä tahansa ihmistä.

Suomen kielessä ei ole koskaan eroteltu sukupuolta eikä varsinkaan annettu esineille sukupuolta kuten ns. sivistysvaltioissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näinnäin kirjoitti:

Miehet ja naiset ovat erilaisia. Ei voida tasapäistää. Armeija on kyllä vähän räikeä, missä vois petrata. Jos naiset joutuisivat palvelemaan maataan ilman palkkaa 6kk- vuosi tai vieläkin enemmän.... niin kyllä olisi valtava haloo. Miehet tekevät kiltisti, niinkuin kaikki muutkin hommat. Miehet tekee enemmän töitä, enemmän vastuuta ja ansaitsevat vähän paremman palkkansa. Tossukka kulttuuri kyllä kasvattaa päätään edelleen. En ymmärrä naisten tasa-arvo vaatimuksia. Meidän miesten pitäisi vaatia tasa-arvoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu