Joo elikkäs. Oon 14v poika ja haluisin tietää millaista treenii mun pitäs tehä? Haluisin mahaa pois mutta en todellakaan sillee et oon joku anorektikko vaan semmonen että oisin hyvässä kunnossa.
14v treeniä?
4
216
Vastaukset
- jamppakuntoonkesäksi
Morjens!
Ihan ekaks suosittelisin jotain joukkueurheilua (futis, jalkapallo), mutta jos ei nappaa niin tässä muutama.
Kesä tuloss, joten pyöräily ja myös lenkkeily järkevin tapa lähteä pudottamaan painoa, unohtamatta kuitenkaan lihasrasitusta, eli hommaa salikortti. Salilla käyt sen 3-4 krt viikossa ja vetäset vielä yks kaks lenkkiä päälle, johan rupee kunto kohenemaan!
Kannattaa hommata joku treenikaveri, kokeneempi kuin sinä, jotta hän voi näyttää oikeat suoritustekniikat, tai vaihtoehtoisesti kysy salin pitäjältä tms Apuja. Väärillä ja väärintehdyillä liikkeillä ei tule kehitystä, ja paikat vaan hajoo.
Mutta tästä tullaanki ssiihen, että jos rahkeet riittää, niin mene ehdottomasti kokeilemaan crossfittiä! Siellä mennään porukassa lujaa ja ohjaajatkin neuvovat liikeradat oiken saat oikeasti toimivaa lihasta ja aerobista harjoitusta siinä samalla. Itsekkin kävisin, mutta niin pirun kallista!
Hyvää treenikesää! - jamppakuntoonkesäksi
Ainiin ja lisätäkseni vielä, että ruokailuhan on tärkeintä koko hommassa. Siirrä karkit limut ja sun muut mössöt pois ja vedä niiden sijasta kunnon KOTIRUOKAA, JA PALJON! Sitä kyllä saa noilla treenimäärillä kulutta.
Kulje koulumatkat pyörällä tai kävellen ja älä mene ostamaan mopoa vaan kunnon pyörä jolla sotkee lähes yhtä lujaa!
Treeniohjelmia ja ruokaratkaisuja löytyy netistä paljon! Ilmoita myös huoltajallesi että haluaisit tehdä "elämänmuutoksen", jotta hän voi mahdollisesti auttaa ja tukea!
Tsemiä - valmentaja_x
Hyviä ohjeita. Muista myös, että olet vielä kasvavassa iässä. Suosi liikkeitä omalla painolla. Luut kovettuvat ja pituuskasvupotentiaali loppuu, jos alat käyttämään liian raskaita painoja heti alussa. Suomi on täynnä liian aikaisin voimailun aloittaneita hobbiteja tms. örkkejä :)
Joku kamppailulaji on myös hyvä valinta, jos et joukkueurheilusta välitä. Samalla saat kyvyn puolustaa itseäsi, jos on tarvetta.
Nopeiden hiilareiden karsiminen ruoasta on suositeltavaa kaikille. Murot, vehnäleivät ja karkit pois. Tilalle kasviksia, ruisleipää ja kauraapuuroa. - Asioistatietävä
Ja mee lukee sitä teinipalstaa niin tulet aivottoman teinilegioonan jäseneksi. Ai niin mutta mähän unohdin että sä oot jo ja surkeesti koitit päteä toisaalla...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1331961
- 1211395
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401170Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3001111Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni631102- 491069
- 1411069
Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470937Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet94907Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58839