14v treeniä?

nuoripoika2

Joo elikkäs. Oon 14v poika ja haluisin tietää millaista treenii mun pitäs tehä? Haluisin mahaa pois mutta en todellakaan sillee et oon joku anorektikko vaan semmonen että oisin hyvässä kunnossa.

4

234

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jamppakuntoonkesäksi

      Morjens!
      Ihan ekaks suosittelisin jotain joukkueurheilua (futis, jalkapallo), mutta jos ei nappaa niin tässä muutama.
      Kesä tuloss, joten pyöräily ja myös lenkkeily järkevin tapa lähteä pudottamaan painoa, unohtamatta kuitenkaan lihasrasitusta, eli hommaa salikortti. Salilla käyt sen 3-4 krt viikossa ja vetäset vielä yks kaks lenkkiä päälle, johan rupee kunto kohenemaan!
      Kannattaa hommata joku treenikaveri, kokeneempi kuin sinä, jotta hän voi näyttää oikeat suoritustekniikat, tai vaihtoehtoisesti kysy salin pitäjältä tms Apuja. Väärillä ja väärintehdyillä liikkeillä ei tule kehitystä, ja paikat vaan hajoo.
      Mutta tästä tullaanki ssiihen, että jos rahkeet riittää, niin mene ehdottomasti kokeilemaan crossfittiä! Siellä mennään porukassa lujaa ja ohjaajatkin neuvovat liikeradat oiken saat oikeasti toimivaa lihasta ja aerobista harjoitusta siinä samalla. Itsekkin kävisin, mutta niin pirun kallista!

      Hyvää treenikesää!

    • jamppakuntoonkesäksi

      Ainiin ja lisätäkseni vielä, että ruokailuhan on tärkeintä koko hommassa. Siirrä karkit limut ja sun muut mössöt pois ja vedä niiden sijasta kunnon KOTIRUOKAA, JA PALJON! Sitä kyllä saa noilla treenimäärillä kulutta.
      Kulje koulumatkat pyörällä tai kävellen ja älä mene ostamaan mopoa vaan kunnon pyörä jolla sotkee lähes yhtä lujaa!
      Treeniohjelmia ja ruokaratkaisuja löytyy netistä paljon! Ilmoita myös huoltajallesi että haluaisit tehdä "elämänmuutoksen", jotta hän voi mahdollisesti auttaa ja tukea!

      Tsemiä

    • valmentaja_x

      Hyviä ohjeita. Muista myös, että olet vielä kasvavassa iässä. Suosi liikkeitä omalla painolla. Luut kovettuvat ja pituuskasvupotentiaali loppuu, jos alat käyttämään liian raskaita painoja heti alussa. Suomi on täynnä liian aikaisin voimailun aloittaneita hobbiteja tms. örkkejä :)

      Joku kamppailulaji on myös hyvä valinta, jos et joukkueurheilusta välitä. Samalla saat kyvyn puolustaa itseäsi, jos on tarvetta.

      Nopeiden hiilareiden karsiminen ruoasta on suositeltavaa kaikille. Murot, vehnäleivät ja karkit pois. Tilalle kasviksia, ruisleipää ja kauraapuuroa.

    • Asioistatietävä

      Ja mee lukee sitä teinipalstaa niin tulet aivottoman teinilegioonan jäseneksi. Ai niin mutta mähän unohdin että sä oot jo ja surkeesti koitit päteä toisaalla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      113
      1557
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      837
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      54
      726
    4. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      144
      725
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      721
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      38
      603
    7. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      40
      591
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      219
      582
    9. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      556
    10. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      63
      555
    Aihe