14v treeniä?

nuoripoika2

Joo elikkäs. Oon 14v poika ja haluisin tietää millaista treenii mun pitäs tehä? Haluisin mahaa pois mutta en todellakaan sillee et oon joku anorektikko vaan semmonen että oisin hyvässä kunnossa.

4

234

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jamppakuntoonkesäksi

      Morjens!
      Ihan ekaks suosittelisin jotain joukkueurheilua (futis, jalkapallo), mutta jos ei nappaa niin tässä muutama.
      Kesä tuloss, joten pyöräily ja myös lenkkeily järkevin tapa lähteä pudottamaan painoa, unohtamatta kuitenkaan lihasrasitusta, eli hommaa salikortti. Salilla käyt sen 3-4 krt viikossa ja vetäset vielä yks kaks lenkkiä päälle, johan rupee kunto kohenemaan!
      Kannattaa hommata joku treenikaveri, kokeneempi kuin sinä, jotta hän voi näyttää oikeat suoritustekniikat, tai vaihtoehtoisesti kysy salin pitäjältä tms Apuja. Väärillä ja väärintehdyillä liikkeillä ei tule kehitystä, ja paikat vaan hajoo.
      Mutta tästä tullaanki ssiihen, että jos rahkeet riittää, niin mene ehdottomasti kokeilemaan crossfittiä! Siellä mennään porukassa lujaa ja ohjaajatkin neuvovat liikeradat oiken saat oikeasti toimivaa lihasta ja aerobista harjoitusta siinä samalla. Itsekkin kävisin, mutta niin pirun kallista!

      Hyvää treenikesää!

    • jamppakuntoonkesäksi

      Ainiin ja lisätäkseni vielä, että ruokailuhan on tärkeintä koko hommassa. Siirrä karkit limut ja sun muut mössöt pois ja vedä niiden sijasta kunnon KOTIRUOKAA, JA PALJON! Sitä kyllä saa noilla treenimäärillä kulutta.
      Kulje koulumatkat pyörällä tai kävellen ja älä mene ostamaan mopoa vaan kunnon pyörä jolla sotkee lähes yhtä lujaa!
      Treeniohjelmia ja ruokaratkaisuja löytyy netistä paljon! Ilmoita myös huoltajallesi että haluaisit tehdä "elämänmuutoksen", jotta hän voi mahdollisesti auttaa ja tukea!

      Tsemiä

    • valmentaja_x

      Hyviä ohjeita. Muista myös, että olet vielä kasvavassa iässä. Suosi liikkeitä omalla painolla. Luut kovettuvat ja pituuskasvupotentiaali loppuu, jos alat käyttämään liian raskaita painoja heti alussa. Suomi on täynnä liian aikaisin voimailun aloittaneita hobbiteja tms. örkkejä :)

      Joku kamppailulaji on myös hyvä valinta, jos et joukkueurheilusta välitä. Samalla saat kyvyn puolustaa itseäsi, jos on tarvetta.

      Nopeiden hiilareiden karsiminen ruoasta on suositeltavaa kaikille. Murot, vehnäleivät ja karkit pois. Tilalle kasviksia, ruisleipää ja kauraapuuroa.

    • Asioistatietävä

      Ja mee lukee sitä teinipalstaa niin tulet aivottoman teinilegioonan jäseneksi. Ai niin mutta mähän unohdin että sä oot jo ja surkeesti koitit päteä toisaalla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      101
      1192
    2. Kuin moni sun

      Perään on jäänyt itkemään?
      Ikävä
      78
      669
    3. Miten uimaportaat voivat maksaa 250 000 euroa?

      Ei mitenkään, jokainen täysjärkinen sen tietää. Ei se ihme ettei verovarat riitä. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2
      Maailman menoa
      110
      607
    4. Rakas, ihana rakkain elämäni rakkaus

      Minäkin tarvisin ne sanat sinulta. Tosin annat sen tunteen läsnäolollasi.. jos vain me vielä nähdään.. pelkään sitä maai
      Ikävä
      35
      589
    5. Hyvä tietää

      Onko jotain, mitä hänen olisi hyvä tietää?
      Ikävä
      48
      578
    6. Jussi kutsuisi eduskunnan koolle, jos joku pyytäisi

      Eikös oppositio ole huudellut eduskuntaa koolle jo monta viikkoa? "– En ole saanut siihen liittyvää pyyntöä tai toivett
      Maailman menoa
      94
      547
    7. Hei gaggelibylly ootko valmis?

      Tuun kohta hakee sut ratsullani miesprinsessa ❤️
      Ikävä
      77
      540
    8. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      67
      519
    9. Martinalle onnea

      Kaunis Martina täyttää tänään 44 vuotta! Olkoon syntymäpäivä iloa ja onnea täynnä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      495
    10. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      47
      468
    Aihe