14v treeniä?

nuoripoika2

Joo elikkäs. Oon 14v poika ja haluisin tietää millaista treenii mun pitäs tehä? Haluisin mahaa pois mutta en todellakaan sillee et oon joku anorektikko vaan semmonen että oisin hyvässä kunnossa.

4

234

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jamppakuntoonkesäksi

      Morjens!
      Ihan ekaks suosittelisin jotain joukkueurheilua (futis, jalkapallo), mutta jos ei nappaa niin tässä muutama.
      Kesä tuloss, joten pyöräily ja myös lenkkeily järkevin tapa lähteä pudottamaan painoa, unohtamatta kuitenkaan lihasrasitusta, eli hommaa salikortti. Salilla käyt sen 3-4 krt viikossa ja vetäset vielä yks kaks lenkkiä päälle, johan rupee kunto kohenemaan!
      Kannattaa hommata joku treenikaveri, kokeneempi kuin sinä, jotta hän voi näyttää oikeat suoritustekniikat, tai vaihtoehtoisesti kysy salin pitäjältä tms Apuja. Väärillä ja väärintehdyillä liikkeillä ei tule kehitystä, ja paikat vaan hajoo.
      Mutta tästä tullaanki ssiihen, että jos rahkeet riittää, niin mene ehdottomasti kokeilemaan crossfittiä! Siellä mennään porukassa lujaa ja ohjaajatkin neuvovat liikeradat oiken saat oikeasti toimivaa lihasta ja aerobista harjoitusta siinä samalla. Itsekkin kävisin, mutta niin pirun kallista!

      Hyvää treenikesää!

    • jamppakuntoonkesäksi

      Ainiin ja lisätäkseni vielä, että ruokailuhan on tärkeintä koko hommassa. Siirrä karkit limut ja sun muut mössöt pois ja vedä niiden sijasta kunnon KOTIRUOKAA, JA PALJON! Sitä kyllä saa noilla treenimäärillä kulutta.
      Kulje koulumatkat pyörällä tai kävellen ja älä mene ostamaan mopoa vaan kunnon pyörä jolla sotkee lähes yhtä lujaa!
      Treeniohjelmia ja ruokaratkaisuja löytyy netistä paljon! Ilmoita myös huoltajallesi että haluaisit tehdä "elämänmuutoksen", jotta hän voi mahdollisesti auttaa ja tukea!

      Tsemiä

    • valmentaja_x

      Hyviä ohjeita. Muista myös, että olet vielä kasvavassa iässä. Suosi liikkeitä omalla painolla. Luut kovettuvat ja pituuskasvupotentiaali loppuu, jos alat käyttämään liian raskaita painoja heti alussa. Suomi on täynnä liian aikaisin voimailun aloittaneita hobbiteja tms. örkkejä :)

      Joku kamppailulaji on myös hyvä valinta, jos et joukkueurheilusta välitä. Samalla saat kyvyn puolustaa itseäsi, jos on tarvetta.

      Nopeiden hiilareiden karsiminen ruoasta on suositeltavaa kaikille. Murot, vehnäleivät ja karkit pois. Tilalle kasviksia, ruisleipää ja kauraapuuroa.

    • Asioistatietävä

      Ja mee lukee sitä teinipalstaa niin tulet aivottoman teinilegioonan jäseneksi. Ai niin mutta mähän unohdin että sä oot jo ja surkeesti koitit päteä toisaalla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1348
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      728
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      49
      640
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      80
      626
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      50
      573
    9. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      568
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      192
      553
    Aihe