14v treeniä?

nuoripoika2

Joo elikkäs. Oon 14v poika ja haluisin tietää millaista treenii mun pitäs tehä? Haluisin mahaa pois mutta en todellakaan sillee et oon joku anorektikko vaan semmonen että oisin hyvässä kunnossa.

4

234

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jamppakuntoonkesäksi

      Morjens!
      Ihan ekaks suosittelisin jotain joukkueurheilua (futis, jalkapallo), mutta jos ei nappaa niin tässä muutama.
      Kesä tuloss, joten pyöräily ja myös lenkkeily järkevin tapa lähteä pudottamaan painoa, unohtamatta kuitenkaan lihasrasitusta, eli hommaa salikortti. Salilla käyt sen 3-4 krt viikossa ja vetäset vielä yks kaks lenkkiä päälle, johan rupee kunto kohenemaan!
      Kannattaa hommata joku treenikaveri, kokeneempi kuin sinä, jotta hän voi näyttää oikeat suoritustekniikat, tai vaihtoehtoisesti kysy salin pitäjältä tms Apuja. Väärillä ja väärintehdyillä liikkeillä ei tule kehitystä, ja paikat vaan hajoo.
      Mutta tästä tullaanki ssiihen, että jos rahkeet riittää, niin mene ehdottomasti kokeilemaan crossfittiä! Siellä mennään porukassa lujaa ja ohjaajatkin neuvovat liikeradat oiken saat oikeasti toimivaa lihasta ja aerobista harjoitusta siinä samalla. Itsekkin kävisin, mutta niin pirun kallista!

      Hyvää treenikesää!

    • jamppakuntoonkesäksi

      Ainiin ja lisätäkseni vielä, että ruokailuhan on tärkeintä koko hommassa. Siirrä karkit limut ja sun muut mössöt pois ja vedä niiden sijasta kunnon KOTIRUOKAA, JA PALJON! Sitä kyllä saa noilla treenimäärillä kulutta.
      Kulje koulumatkat pyörällä tai kävellen ja älä mene ostamaan mopoa vaan kunnon pyörä jolla sotkee lähes yhtä lujaa!
      Treeniohjelmia ja ruokaratkaisuja löytyy netistä paljon! Ilmoita myös huoltajallesi että haluaisit tehdä "elämänmuutoksen", jotta hän voi mahdollisesti auttaa ja tukea!

      Tsemiä

    • valmentaja_x

      Hyviä ohjeita. Muista myös, että olet vielä kasvavassa iässä. Suosi liikkeitä omalla painolla. Luut kovettuvat ja pituuskasvupotentiaali loppuu, jos alat käyttämään liian raskaita painoja heti alussa. Suomi on täynnä liian aikaisin voimailun aloittaneita hobbiteja tms. örkkejä :)

      Joku kamppailulaji on myös hyvä valinta, jos et joukkueurheilusta välitä. Samalla saat kyvyn puolustaa itseäsi, jos on tarvetta.

      Nopeiden hiilareiden karsiminen ruoasta on suositeltavaa kaikille. Murot, vehnäleivät ja karkit pois. Tilalle kasviksia, ruisleipää ja kauraapuuroa.

    • Asioistatietävä

      Ja mee lukee sitä teinipalstaa niin tulet aivottoman teinilegioonan jäseneksi. Ai niin mutta mähän unohdin että sä oot jo ja surkeesti koitit päteä toisaalla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      85
      1325
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      34
      1029
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      845
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      153
      660
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      660
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      649
    7. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      627
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      183
      611
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      31
      542
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      528
    Aihe