Taloustutkimuksen mukaan vain hieman yli 30 % haluaisi lisätä sotilaallista yhteistyötä sotilasliitto NATO:on kuuluvan Viron kanssa.
Tässäkin asiassa presidentti Niinistö halveksii törkeällä tavalla kansan mielipidettä. Niinistö ei muuta tekään kuin osallistuu asevoimillamme jatkuvasti ja toistuvasti USA:n ja NATO:n sotaharjoituksiin Virossa.
Tässäkin asiassa presidentti Niinistö halveksii törkeällä tavalla kansan mielipidettä. Niinistö ei muuta tekään kuin osallistuu asevoimillamme jatkuvasti ja toistuvasti USA:n ja NATO:n sotaharjoituksiin Virossa.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tuo on se 30 % jotka haluavat Suomenkin Natoon, eivät he Virosta välitä, kokoomuslaisia, Rkpläisiä ja joitakin perussuomalaisia. Siinä koko joukko.
70 % suomalaisista pitää Virosta mutta säälii maata virolaisten tyhmyyden vuoksi.
Viron parlamentti äänesti 100-prosenttisesti Viron Nato-sopimuksen ratifioinnin puolesta. Suomalaisten ja venäläisten mielipidettä ei kysytty.
Viro oli helppo nakki. USA nappasi helposti Viron leiriinsä. CIA upotti Estonia-lautan, jolla Ruotsi ja Viro olivat kuljettaneet aseita, joilla Viro oli rakentamassa puolueetonta sotilaallisesti liittoutumatonta maata.
Tässäkin nähdään jälleen kerran ryssän megalomaaninen typeryys:
Väkivallalla ja uhoamisella ei ystäviä tehdä - vihollisia sitäkin enemmän!
Kas jokainen maa voi itse valita kaverinsa ja siinä pelissä Venäjä on jättänyt käteensä Mustan Pekan.
Venäjällä ei ole tarjota yhtään mitään mikä ei lännessä olisi moninkertaisesti paremmin :)
Virolaiset ovat itse valinneet Naton jäsenyyden. On aivan sama, mitä mieltä suomalaiset ovat. Sotilallinen yhteistyö on eri asia kuin jäsenyys, vaikka tiltut eivät sitä ymmärrä.
Harjoituksiin Virossa osallistutaan ennalta tehtyjen suunnitelmien mukaan yleensä hyvin pienillä osastoilla ehkä kerran-pari vuosittain..
Niistä sovitaan utvassa, ei Niinistö niistä määrää.
Tiltujen kirkuna on tässäkin asiassa täysin yhdentekevää.
Olet oikeassa, jos Estonian operaatiota ei olisi ollut, Viro olisi nyt vapaa ja itsenäinen, puolueeton ja sotilasliittoon kuulumaton maa.
Ja höpö höpö! Virolaiset saivat aivan tarpeekseen neukkumeiningistä 45 vuoden orjuuden aikana! JUURI SIKSI he liittyivät muidenBaltian maiden tavoin Natoon heti, kun se vain oli mahdollista!
Ilöman Nton jäsenyyttä Venäjä olisi nielaisuut Viron jo moneen kertaan!
Suomalaiset eivät halua sotilaallista yhteistyötä Nato-Viron kanssa.
Niinistö ei siitä välitä.
Moskovan Tiltun patologinen valheellisuus sen kun jatkuu!
Nyt hän puhuu peräti KOLMESTA ERI ASIASTA YKSILLÄ PROSENTTILUVUILLA!
JOS suomalaiset eivät halua LISÄTÄ sotilaallista yhteistyötäö Viron kanssa
NIIN SE EI TARKOITA SITÄ, ETTÄ
1. "Suomalaiset eivät halua sotilaallista yhteistyötä" kuten Tiltu väittää! Lisätä ja pitää samana OVAT KAKSI ERI ASIAA
EIKÄ SE LIIOIN TARKOITA SITÄ, ETTÄ
2. "Suomalaiset eivät kannata Viron NATO-jäsenyyttä" (otsake)
On vaikeata keskustella milolään tasolla sellaisen ihmisen kanssa, joka on niin epälooginen ja TYHMÄ kuin Moskovan Tiltu on!
Suomalaista vain 30 % haluaisi sotilaallista yhteistyötä Viron kanssa, 70 % ei halua.
Se tarkoittaa, että 70 % ei kannata Viron Nato-jäsenyyttä ja vain 30 % kannattaa.
30 % on sama joukko ja sama määrä, jotka haluavat Suomenkin Natoon.
Gallup-kysymyksessä vastataan vain siihen, mitä kysytään!
Kysymys kuului: haluatko LISÄTÄ sotilaallista yhteistyötä Viron kanssa?
Vastauksesta ei voi päätellä uyhtään mitään muuta! Ei tuollainen silmitön valehtelu auta sinua yhtään!
Vastauksesta voi päätellä, että 70 % suomalaisista ei halua sotilaallista yhteistyötä Nato-Viron kanssa.
Ei voi! Prosenttimäärät olivat oikeasti 31 / 69!
Ja kyselystä voii päätellä VAIN SEN, että 69 % ei halua LISÄTÄ sotilaallista yhteistyötä!
Moskovan Tiltu valehtelee AINA! Ensin luvuissa ja sitten hän keksii hatusta sen, mitä kysyttiin!?
Suomen pitää lahjoittaa Virolle 1000 kpl Sakon tarkkuuskivääreitä ja 100 kouluttajaa. Virolaisilla on tahto listiä mahdolliset " vihreät miehet" ja silloin ei saa olla vehkeistä kiinni.
Mielummin suomalaisia psykiatreja etteivät virolaiset näe pieniä vihreitä miehiä niin kuin alkoholistit.
Moni suomalainen ei enää matkusta isottelevaan riitaa ja sotaa haastavaan alueelle epävakautta tuovaan Nato-Viroon.
Päinvastoin! Me suomalaiset onnittelemme Viroa siitä, että se teki aikoinaan oikean ratkaisun ja elää nyt vapaana hirmuvallan ikesstä!
Suomalaisille virolaiset ovat hyvin rakas veljeskansa jota arvostamme, kunnioitamme ja tuemme tilanteessa kuin tilanteessa.
Turha on kenenkään muuta edes kuvitella!
Hoppas att Viru Valge rules forever :D
Kannattaa edes laittaa jotakin linkkejä näistä sun "tutkimuksesta" eikä vaan heittää ilmaan. Minä ainakin kannatan Viron Nato-jäsennyttä 100% ja odotan, että seuraava hallitus hakee Natoon ilman kansanäänestystä.
Moskovan Tiltu ei pidä suorista referoinnista, koska ne heti paljastavat hänen valheensa!
Jo esim. tämän keskusteluketjun otsake on virheellinen!
Gallupissa ei kysytty, että kannattaako suomalaiset Viron Nato-jäsenyyttä? Siinä kysyttiin, että kannatatko sotilaallisen yhteityön LISÄÄMISTÄ Viroin kanssa, mikä on täysin eri asia! Lisäämistä kannatti 31 % ja vastusti 69 %.
Viron Nat-jäsenyyttä kannattaisi suuomalaisista valtaosa! Ilman sitä olisi Viro vallattu jo moneen kertaan!