En jaksa enää

riiiiiiittää

Minussa on jotain vikaa, en vain tiedä mitä ja lääkärit eivät ota kuuleviin korviinsa. Olen alle 30 vuotias ja minulla on ollut nyt vuoden ajan välillä todella pahoja huimauskohtauksia, vatsa on monta kertaa viikossa ripulilla, ruoka ei sula vatsassa, virtsa vaahtoaa oikeasti normaalia enemmän ja minä olen koko ajan todella väsynyt. En ole masentunut. Minulla on kaikki hyvin elämässä, en vain jaksa mitään. Hädin tuskin jaksan käydä töissä. Töiden jälkeen illalla makaan vain sohvalla, kun en kykene muuhun. Minusta on otettu verikokeita, eikä mitään ole löytynyt. Lääkäri ei määrää muuta tutkimusta, kun epäilee että minä en vain syö tarpeeksi monipuolisesti ja tasaisesti.

11

110

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisäätutkimuksia

      Suolisto pitäisi tähystää ja tarvittaessa ottaa koepalat. Keliakiaan liittyy hyvin moninainen oirekimppu. Myös mahalaukun tähystys voisi kertoa aiheuttajasta.

      • riiiittää

        Olen myös epäillyt jotain vehnä allergiaa. Toisinaan voin syödä vehnää toisinaan en. Luulisi että keliakiatestin suostuisevat ainakin tekemään lääkärissä.


    • aloitanäistä

      cfs foorumi, lisämunuaisten uupumus, hormonit, kilpirauhanen, immunitetti,

      • riiittää

        Pitää tutustua tähän. Vaihtoehtoja on paljon, mutta jotain on pakko alkaa yrittämään.


    • Limusiini

      Tarkista onko kodin tai työpaikan lähellä langaton tukiasema. Langattomat laitteet voi aiheuttaa huimausta, väsymystä ja päänsärkyä, esim. tabletit ja älypuhelimet.

    • Limusiini

      Tai suolistobakteerit voi olla vähissä, kokeile maitohappobakteereita suun kautta.

      • riiittää

        Olen miettinyt kunnon maitohappokuuria tai jotain muuta luontaistuotetta, joka voisi auttaa suolistobakteeri tasapainoa.


    • Sinulta puuttuu entsyymejä, mineraaleja, vitamiineja, Ph-tasapaino, energiaa... Toisinsanoen syö mahdollisimman paljon elävää (keittämätöntä) kasviruokaa = vihanneksia ja hedelmiä. Mene vaikka youtubeen ja ala tutkimaan, raw vegan health.

      • riiiittää

        Olen mielestäni syönyt kasviksia ihan hyvin. Monivitamiinejäkin söin mutta aloin pelkäämään että lisävitamiinit saavat vatsani vielä enemmän sekaisin. Kasvisten määrä ruoka valiossa voisi kyllä lisätä ja yrittää korvata vaikka vehnätuotteita kasviksilla. Pitää tutustua raw vegan health.


    • kunnonruokaa

      Viljat pois ehdottomasti.

      Jos ei auta, niin se voi olla maitokin.

      • Anonyymi

        Siirry riisiin ja (rypsi)öljy lisää mahan suojaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      82
      7453
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4744
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      73
      4708
    4. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      76
      4168
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4150
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3649
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      62
      3102
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      68
      2796
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1980
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1715
    Aihe