Ei ole vielä luottaminen

Näin kävi kun automaattista jarrua kokeiltiin ihmisillä


http://www.uusisuomi.fi/autot/82086-jarkyttava-video-auto-tormaa-ihmisiin-hatajarrutuksen-esittelytilaisuudessa


Autojen hätäjarrutusjärjestelmiä ei pidä kokeilla ihmisillä, koska aina voi käydä kuin oheisella videolla.
Volvo XC60:n järjestelmää esitellään luultavasti Dominkaanisessa tasavallassa. Järjestelmän esittelytilaisuudessa kaksi ihmistä ovat koenukkeina, mutta auto ei pysähdykään.

Ruotsin Auto motor & sport -lehti on kysellyt Volvolta kommentteja tapahtumaan, ja Volvon mukaan autossa ei luultavasti edes ole ollut jalankulkijoita tunnistava järjestelmä.

Volvon mukaan järjestelmä ei myöskään toimi, jos kiihdytetään, koska silloin järjestelmä kokee tilanteen niin, että auto on kuljettajan hallinnassa.

Videon mukaan kuljettaja ei olisi kytkenyt City Safety -järjestelmää, mutta sen poiskytkeminen on lehden jutun mukaan hyvinkin hankalaa.

Kokeilin itse Subarun hätäjarrutusjärjestelmää alkuviikosta, ja silloin sen auton järjestelmä ei myöskään toiminut suunnitellusti.

4

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukakuoli

      Kenen päälle ajoit?

      Mutta eikai sua voira tuamita oikeures, koska tiatokone ajoi, et sinä!

      • Kyllä kuljetta tuomitaan vaikka olisi sitten minkälaiset avustimet tahansa. Esim. parkkeeraus automaatti jos tekee väärin ja kolhii toista autoa joutuu auton omistaja maksamaan . Onhan kuljettajalla sentään hallintalaitteet käytössä jos automaatit tekee väärin.


    • Periaatteessahyvä

      En usko että mitään kannattaa jättää tuon automaatin huoleksi: kyllä se on lisäjärjestelmä joka tekee huolellisesta ajamisesta entistä turvallisemman.

      Sitä olen miettinyt että miten hyvin tuollainen autostoppi pärjäilee kun mökkitiellä on joitan tielle asti puskia jotka kyllä autoa väistävät, mutta saattavat autostopin mielestä näyttää katua ylittäviltä ihmisiltä? Entä kivi, jonka kohdalla tie tekee hauskan mutkan...lyökä autostoppi liinat kiinni juuri kun saa takapyörät luistoon => osuu kiveen?

    • tosssa

      Volvossa ei edes olut sitä järjestelmää..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1189
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      332
      664
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe