Näin kävi kun automaattista jarrua kokeiltiin ihmisillä
http://www.uusisuomi.fi/autot/82086-jarkyttava-video-auto-tormaa-ihmisiin-hatajarrutuksen-esittelytilaisuudessa
Autojen hätäjarrutusjärjestelmiä ei pidä kokeilla ihmisillä, koska aina voi käydä kuin oheisella videolla.
Volvo XC60:n järjestelmää esitellään luultavasti Dominkaanisessa tasavallassa. Järjestelmän esittelytilaisuudessa kaksi ihmistä ovat koenukkeina, mutta auto ei pysähdykään.
Ruotsin Auto motor & sport -lehti on kysellyt Volvolta kommentteja tapahtumaan, ja Volvon mukaan autossa ei luultavasti edes ole ollut jalankulkijoita tunnistava järjestelmä.
Volvon mukaan järjestelmä ei myöskään toimi, jos kiihdytetään, koska silloin järjestelmä kokee tilanteen niin, että auto on kuljettajan hallinnassa.
Videon mukaan kuljettaja ei olisi kytkenyt City Safety -järjestelmää, mutta sen poiskytkeminen on lehden jutun mukaan hyvinkin hankalaa.
Kokeilin itse Subarun hätäjarrutusjärjestelmää alkuviikosta, ja silloin sen auton järjestelmä ei myöskään toiminut suunnitellusti.
Ei ole vielä luottaminen
4
63
Vastaukset
- kukakuoli
Kenen päälle ajoit?
Mutta eikai sua voira tuamita oikeures, koska tiatokone ajoi, et sinä!Kyllä kuljetta tuomitaan vaikka olisi sitten minkälaiset avustimet tahansa. Esim. parkkeeraus automaatti jos tekee väärin ja kolhii toista autoa joutuu auton omistaja maksamaan . Onhan kuljettajalla sentään hallintalaitteet käytössä jos automaatit tekee väärin.
- Periaatteessahyvä
En usko että mitään kannattaa jättää tuon automaatin huoleksi: kyllä se on lisäjärjestelmä joka tekee huolellisesta ajamisesta entistä turvallisemman.
Sitä olen miettinyt että miten hyvin tuollainen autostoppi pärjäilee kun mökkitiellä on joitan tielle asti puskia jotka kyllä autoa väistävät, mutta saattavat autostopin mielestä näyttää katua ylittäviltä ihmisiltä? Entä kivi, jonka kohdalla tie tekee hauskan mutkan...lyökä autostoppi liinat kiinni juuri kun saa takapyörät luistoon => osuu kiveen? - tosssa
Volvossa ei edes olut sitä järjestelmää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703169
- 622515
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942065- 551972
- 421604
- 401570
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391178- 61103