Käteviä nuo rivitalot.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1432525843758.html

Meinaan kun yksi syttyy niin palaa kaikki.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

onni onnettomuudessa, että ei sattunut aamuyöstä

Äänestä
  • Eivät osaa käyttää kemikaaleja sekä tulenkestävää pressua, joka olisi estänyt hapen saannin tulipalolta.

    Vesi ei aina ole paras sammutusvaihtoehto, varsinkaan kun puhutaan synteettisistä tapeteista, matoista, jne.

    Äänestä

Ei nykyajan rivarit pala kokonaan. Kämppien välissä on palokatkot.

Äänestä
  • Kaikki rivarit ei ole nykyaikaisia. Eikä tuo kyseinenkään kovin vanha ollut.

    Äänestä

Rivitalothan on Suomalainen ja Ruotsalainen keksintö. Muualla maailmassa esim Englannissa ne on ketjutaloja. Eli erillisiä omakotitaloja , jotka on päistään kiinni naapuritaloon.

Äänestä
  • Suomessa olisi tilaa rakentaa pikkumökkejä riviin parin metrin välein. Paloturvallisuus kohenisi kummasti.
    Moni on käsittämättömän huolimaton ja ajattelematon. Grilliä ei saa käyttää lähellä rakennusta. Välikatto tuulettuu räystään alapuolen laudoituksen raoista, mikä tarkoittaa, että ilmavirta imaisee kipinät ullakolle.
    Autoa tai muita moottorikulkuneuvoja ei saa parkkeerata rakennuksen lähelle edes hetkeksi.
    Roskiksenkin on oltava vähintään 6 metrin päässä asuinrakennuksesta.
    Sähkölaitteita ei saa jättää edes valmiusasentoon, kun kukaan ei ole kotona. Kylmälaite on sijoitettava siten, että sen saa helposti pois.
    Liesituuletin on viisainta jättää kytkemättä ilmanvaihtokanavaan.

    Äänestä

  • uusavuttomuutta kirjoitti:

    Suomessa olisi tilaa rakentaa pikkumökkejä riviin parin metrin välein. Paloturvallisuus kohenisi kummasti.
    Moni on käsittämättömän huolimaton ja ajattelematon. Grilliä ei saa käyttää lähellä rakennusta. Välikatto tuulettuu räystään alapuolen laudoituksen raoista, mikä tarkoittaa, että ilmavirta imaisee kipinät ullakolle.
    Autoa tai muita moottorikulkuneuvoja ei saa parkkeerata rakennuksen lähelle edes hetkeksi.
    Roskiksenkin on oltava vähintään 6 metrin päässä asuinrakennuksesta.
    Sähkölaitteita ei saa jättää edes valmiusasentoon, kun kukaan ei ole kotona. Kylmälaite on sijoitettava siten, että sen saa helposti pois.
    Liesituuletin on viisainta jättää kytkemättä ilmanvaihtokanavaan.

    Polkupyörävarastot sijoitettava erilleen huoneistoista. Ovat palovaarallisia kulkineita.

    Äänestä

Asukkaat tarvitsevat opastusta tulen ja sähkölaitteiden käytöstä. Monet sähkölaitteiden laturit ovat vaarallisia niitä ei pitäisi lainkaan käyttää ILMAN jatkuvaa valvontaa.
Me oleme asuneet yli parikymmentä vuotta rivitalossa eikä mitään vahinkoja ole sattunut koska meidän perheellä on ollut jokin ymmärrys tulen ja sähkölaitteiden turvallisesta käytöstä.
Huolimattomuus ja tekniset viat laitteissa ovat aivan eri juttuja. Joitakin sähkölaitteita on jopa väärin suunniteltu ja rakennettu. Sähkötarkastuslaitos (se vanha perinteinen) on lopetettu vuosia sitten ja nykyään sähkölaitteiden tarkastus on enimmäkseen satunnaista otantaa koko laitekirjosta.

Nyt markkinoille pääsee huonoja sähkölaitteita eikä kaikkien käyttäjien (kuluttajien) tieto riitä arvioimaan laitteen käyttöturvallisuutta. Näin se vaan on.
Asuntojen rakenteiden paloturvallisuus on sitten oma lukunsa. Tähän arviointiin ei kaikkien asunnon ostajien tai vuokraajien tiedot riitä.
Syyttelyn sijasta pitäisi kohdistaa työ paloturvallisuuden parantamiseen kaikilla tasoilla. Eli huonoja sähkölaitteita ei saisi päästää edes kuluttajien markkinoille lainkaan. Kaupalle ja teollisuudelle pitäisi asettaa vahvempi tuottajavastuu huonojen tuotteiden markkinoinnista.
Ostaja ei aina voi tietää päältä päin katsoen onko asunto tai laite turvallinen vai ei.
Jos laturissa tai akussa on rakennevika niin se ei ole ostajan vika. Vika on valvomattomassa käytössä eli akku on ollut latauksessa ilman valvontaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pirun.käteviä kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1432525843758.html

Meinaan kun yksi syttyy niin palaa kaikki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu