autovero laskee, entä hinnat?

No, miten on Kamux ja autosilta laskeeko hinnat vielä entisestään?

Pitää laittaa heidän autot tietokoneen muistiin ja seurata hintojen laskua.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Käytettyjen hinnat eivät laske. Eivätkä uusienkaan , noin pieni alennus siirtyy kaupan katteisiin ja ylläpitoon. Hyvä niin.

Äänestä

Oletko katdonut paljinko autovero vuodessa laskee? Muutaman satasen melko pienellä co2:lla. Tämä oli aivan onneton päätös, parempi olisi ollut pitää ennallaan, jotta valtio olisi saanut nekin rahta.

Äänestä

Heh. Päätteleppäs nyt ihan itse (jos kykenet).
Uuden pienipäästöisen 32000euron auton hintaan vaikutus n.500euroa.

Mitäpä luulisit, paljonko hinta voikaan laskea 10-vuotiaassa 5000euron autossa?
7euroa? Enemmän vaiko vähemmän?

Äänestä
  • Uuden 32000€ auton vero tippuu n.500€ mikäli autossa on 82g/km päästöt, suomessa myytävien autojen keskimääräinen päästö on 124g/km(=n.120-130hv moottori), silloin vero tippuu n.250. Mikäli päästö on yli 140g/km vero pysyy muuttumattomana, eli käytännössä jos haluat vähänkin inhimillisen suorituskyvyn, päästöt on yli tuon rajan. Itse en ainakaan viitsi ostaa mitään 120hv tussua, käytännössä mulle se 200hv on raja. Nykyään ajan b-segmentin autoa (liikun pääosin yksin,joskus kaksin) teho 211hv päästöt 176g/km, ja jos segmentti kasvaa, täytyy myös moottoritehon kasvaa.

    Äänestä

  • Tuo 10-vuotiaaseen n.7euron vaikutus on aika kohdillaan.
    NYT OSTOHOUSUT JALKAAN JA AUTOKAUPOILLE!

    Äänestä

No ei tietenkään!

Äänestä

Nuo kaksi edellä mainittua autoliikettä kannattaa kiertää mahdollisimman kaukaa !

Äänestä
  • Perseaukisen(n.70% suomalaisista) ja kusipäiden (n. 95% suomalaisista) kannattaa kiertää liike kuin liike kaukaa.

    Äänestä

"Pitää laittaa heidän autot tietokoneen muistiin ja seurata hintojen laskua."

Toisinsanoen:
Olet suosikkilistailija pav... eikun vajak... eikun henkilö, jolla ei ole koskaan aikomustakaan autoa ostaa. Ei millään hinnalla eikä mistään liikkeestä ja ilmaisena harrastuksena seurailet, kun toiset tekee kauppaa. Onnea valitsemallasi tiellä, kukin pinnistelköön älynsä suomin voimin eteenpäin, sinä tosin lienet paikoillesi pysähtyneessä jumitilassa suosikkilistoinesi.

Ps. Autoverouudistus NOSTI käytettyjen hintatasoa ja niinhän sen ammattilaiset tiesikin käyvän; nyt menee hienosti loppuvuosi kun katteet pompsahti normaalille tasolle vuosien kitkuttamisen jälkeen. Ensi vuonna vuollaankin jo kultaa ja vaurastutaan oikein kunnolla.

Äänestä
  • Itse kutsun näitä "tarkkailijoita" nimellä nettiauton perseaukiset suosikkilistaajat. Aina kun on myymässä oikein hinnoiteltua autoa, jopa kymmenkunta uiveloa sen suosikkilistaa, no kauppaahan tälläisen uneksijan kanssa ei saa, vaikka möisi puhdasta kultaa kympin kilo, onkin tullut tavaksi, että aina kun auton myy, niin ennen ilmoituksen poistoa pudotan hieman hintaa, niin lähtee sähköp. näille uneksijoille "suosikkilistaamasi kohteen hinta on laskenut" ja linkki sähköp. josta löytyy myyty kohde. Siinäpä menikin unelmoijan päivä pilalle, kun miettii, että kukakohan sen osti ja mihin hintaan.......

    Äänestä

Liimaako kamuxin tai autosillan edustaja firman mainostarran konalan motonetin miesten vessaan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helsink1 kirjoitti:

No, miten on Kamux ja autosilta laskeeko hinnat vielä entisestään?

Pitää laittaa heidän autot tietokoneen muistiin ja seurata hintojen laskua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu