Oikeustiede ulkomailla tai avoimessa yliopistossa?

oikismuija

Hei, onkohan jollain tietoa oikeustieteen opiskelemisesta ulkomailla? Parhaillani googlailen tietoa aiheesta mutta haluaisin selvennystä muutamiin kysymyksiin. Esim. Tallinnan oikikseen näyttäisi haku olevan käynnissä vielä elokuuhun saakka, mutta onko noi Tallinnan koulut ja tutkinnot ihan yhtä tyhjän kanssa? Tutkintohan ei mitenkään voi olla suoraan pätevä Suomessa? Opintotukea opintoihin näköjään saa, mutta pystyykö sillä kattamaan lukukausimaksut yms? Entä laskentaanko ensi vuonna ensikertalaiskiintiöön (vai mikä se nyt olikaan) Suomen oikikseen hakiessa jos on kirjoilla esim. juuri jossain Tallinnan koulussa? Hain siis nyt ensimmäistä kertaa oikikseen Suomeen mutta olen melko varma, että sisälle en tällä kertaa pääse. Nyt mietin vaihtoehtoja ensi vuodelle/vuosille mikäli paikka ei oikiksesta aukea. Missä muualla kuin Tallinnassa voi opiskella oikeustiedettä ja millaisia kokemuksia porukalla on ulkomailla opiskelusta ylipäätään? Toisaalta olen miettinyt myös avoimessa kurssien suorittamista, ja silloinhan voisi 60 opintopisteen jälkeen tarpeeksi hyvillä arvosanoilla hakea myös väylän kautta, mikäli olen oikein ymmärtänyt. Onko mahdollista haalia vuoden aikana noin paljon pisteitä kasaan, että voisi jo ensi keväänä hakea väylän kautta oikikseen mutta aloittaa myös varalta lukemaan pääsykoekirjoja? Tosin tämäkään lysti ei mitään ihan ilmaista ole..
En haluaisi vain vuotta odotella että saa taas uuden mahdollisuuden lukea pääsykokeisiin ja ehkä päästä sisälle, vaan lähteä kohti unelma-alaani heti.

5

2505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lraaaa

      Samoja juttuja mietin. Tallinna tosin ei ole minulle vaihtoehto, sillä opiskelu poikkeaa kuitenkin sen verran Suomen oikiksesta että en näkisi vuoden pyrähdyksestä siellä mitään hyötyä. Tallinnan oikiksessa on paljon suomalaisia, mutta vaikea uskoa että heillä on kovin paljoa jakoja Suomen työmarkkinoilla. Mielestäni sinne kannattaa suunnata vain jos näet kiinnostavana vaihtoehtona myös työskennellä nimenomaan ulkomailla kv -oikeuden parissa.
      Avoin väylä (eli suora pääsy tiedekuntaan) vaatii 60op keskiarvolla 3,75, mikä on suuri urakka yhdelle vuodelle. Suurin osa käyttää tuon suorittamiseen kaksi vuotta, koska monen on pakko työskennellä samanaikaisesti kun avoimeenhan ei opintotukia myönnetä. Itse olen miettinyt että lukisin vain joitakin avoimen kursseja joita voisin saada myöhemmin sitten hyväksiluettua ja saadakseni parempaa pohjaa pääsykoelukuun ja menisin keväällä valmennuskurssille. Toinen vaihtoehto on kansanopisto joka järjestää sekä avoimen kursseja että pääsykoevalmennusta keväällä. Näitä on esimerkiksi Heo Helsingissä ja Työväen Akatemia Kauniaisissa, mutta näiden paikkojen tasosta en osaa sanoa mitään, mikä asiassa mietityttääkin

    • Tallinnaan2015

      Helpoin ja nopein reitti on tässä tapauksessa 3 vuotta Tallinnassa ja siitä sitten suorittamaan maisteria suoraan Ruotsiin fiinimpään yliopistoon. Sillä tavoin saat piilotettua Tallinnan stigman jos se häiritsee. Tietysti jos haluat tulla Suomeen töihin niin kelpoisuuskokeet/lisäopinnot ovat edessä.
      Tässä tapauksessa "välivuosi" tulisi kelpoisuuskokeiden vuoksi vasta opintojen jälkeen. Opinnot ehtisit aloittaa vielä tänä syksynä.

      Avoinkaan ei ole huono juttu jos malttaa edetä hitaampaa tahtia.

      Kannattaa myös pohtia haluatko kenties jäädä ulkomaille töihin vai ehdottomasti palata takaisin Suomeen.

    • tallinnastahelsinkiin

      Hei,

      Voin suositella oikeustieteen opintoja Tallinnassa, mutta ainoastaan siinä tapauksessa, että sinulla on riittävästi motivaatiota ylimääräisten opintojen suorittamiseen ja ainakin yhteen "lisävuoteen" opinnoissasi.

      Tallinnasta valmistuneilla on ihan realistiset mahdollisuudet päästä Suomeen mielekkääseen työpaikkaan, voin kertoa tämän ihan omakohtaisesta kokemuksesta. Itse olen opiskellut Tallinnassa ja sen jälkeen suorittanut LL.M- tutkinnon muualla Euroopassa. Olen tämän jälkeen tehnyt ETA-kelpoisuuskokeet ja lisäksi suorittanut myöhemmin ihan OTM- tutkinnon Suomessa (väylän kautta). Työkokemusta löytyy melkoisen kovista toimistoista Helsingistä.

      Tämän jälkeen on pakko todeta, että kulkemani polku ei todellakaan sovellu kaikille. Suurimmalla osalla Tallinnan tallaajista on melko harhaiset käsitykset oikeustieteen opiskelusta ja ainakin omalta vuosikurssiltani yllättävän harva sai tuon kolmivuotisen tutkinnon ylipäätään suoritettua. Mitä tulee työnhakuun, on totta, että suoraan tuolla Tallinnan bachelor- tutkinnolla on hyvin hyvin vaikeaa saada alan töitä ainakin Helsingistä. Suosittelisin siis ETA OTM komboa tai vähintäänkin ETA- kokeiden suorittamista. Lisäksi täytyy muistuttaa, että Tallinnasta valmistuneella on hyvä olla erinomainen kyky verkostoitua Suomessa ja sitä kautta näyttää oman draivinsa ja kelpoisuutensa.

      Tallinnalla on kyllä aika ikävä stigma, mutta jos tuon ulkomailla suoritetun tutkinnon kykenee osoittamaan omaksi vahvuudekseen, on se jopa hyvä keino erottua massasta. OTM- tutkinnon suoritettuani kukaan ei tiedä taustoistani, ellen niitä sitten sen erityisemmin päätä tuoda esiin.

    • kikkkkkaaaaaa

      Minkä verran Tallinnassa on oltava luennoilla paikalla? Pystyykö tehdä töiden ohessa?

    • OpiskelijaEST

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      62
      5182
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe