Jussi Ninistö lupasi heti lakkauttaa Draksvigin! Sitten suljemme Hankkenin, Åpo Academin ja niin edelleen. Suomi suomalaiseksi! Hyvä PS!
J Niinistö lakkauttaa Draksvigin
onnen_päivä_
43<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Dragsvik helvettiin vaan
Få nu se hur det går
Lupasi myös armeijalle rynnäkkökivääriin patruunoita jatykin ammuksetkin on vähissä,jäiköhän edeltäjältään nämä hankinnat hoitamatta.
RKP:n puolustusministerit ovat taatusti vetäneet himaan päin.
Haglundin ilme , kun sai tietää jäävänsä hallituksen ulkopuolelle kertoo kaiken. Hänellä meni köntsät housuihin.
Toivottavasti jussi Niinistö selvittää, mitä Dragsvikissä tapahtuu.
Miksi Wallin valehteli, jotta varuskunta säilytettiin?
Puolustus saa enemmän rahaa kuin ennen. Miksi varuskuntia nyt lakkautettaisiin?
Varuskunnat ja puolustus kohdennetaan itärajalle jonne se kuuluukin.
Siksi että voimme palautta Kontiorannan tai vielä helpommin Hallin.
niinn hallihan on vielä myymättä.
Montakin hallia on myymättä, mutta ne jäävät kunnan vastuulle. Kilpailu yrityksistä on kovaa ja kunnat rakentavat halleja ympäri maata. Kun tuet on nostettu, yritys usein nostaa kytkintä.
J Niinistö ei vaikuta mieheltä, joka lakkauttaisi varuskuntia.
Dragin pojkarnat siirretään palvelukseen ja kielikylpyyn suomenkieliseen varuskuntaan. Tämä käy kaikille paitsi suruille. Mutta kun tämä maa ei enää pyöri heidän veto-oikeutensa tahdissa.
Epäilen. Oletko sivari vai onko sinulta muuten vaan asiat sumentuneet? Tyhmemmänkin luulisi ymmärtävän Suomenlahden ja rannikon merkityksen. Edellisten hallitusten aikana on tehty virheitä, mutta nyt pohjakosketus on varmasti saavutettu. En usko puolustusmenoista tingittävän ja kuten tuolla edellä on kirjoitettu: J Niinistö ei vaikuta mieheltä, joka lakkauttaisi varuskuntia.
Sinä niillä läskeilläsi vantaan reservipäällikkönä varmasti karkotat venäläisen ydinsukellusveneen, tai ainakin hajullasi.
Jos nyt annetaan Puolustusvoimien kuitenkin päättää, jookos? Ehkä he siellä ymmärtävät valehtelu-Wallinia ja sivari-Haglundia paremmin kokonaisuuden. Vai mitä luulet? Tuskin Niinistö mitään vastoin ammattisotilaiden ohjeita lakkauttaa.
Se oli suomenruotsalainen Wallin joka käveli Puolustusvoimien suunnitelmien yli, ennen eroaan. Kerroin vain jos satuit unohtamaan ;)
Wallin ei ole suomenruotsalainen.
Hänen isänsä on ruotsinkielinen, mutta äiti ei.
Wallin on havainnut, että ruotsinkielisenä pääsee helpommalla.
Dragsvik on tärkeä ruotsalaisille monessakin suhteessa, mm. osana ruotsalaisten suojatyöjärjestelmää, ruotsalaisten eristämiseen omaan ylhäiseen yksinäisyyteensä suomalaisista, ja ennen kaikkea sieltä on lyhyempi matka karata tiukan paikan tulleen Ruotsiin kuin Upinniemestä.
Kirjoittakaa Niinistölle, että teillä on jäänyt ruotsin opiskelusta traumoja ja siksi Dragsvik pitää lakkauttaa.
Mitä J Niinistö sanoi 2012:
Niinistö muutti mielensä: Enää en lakkauttaisi Dragsvikiä
- En olisi ollut lakkauttamassa yhtään varuskuntaa, en edes Dragsvikiä, jos minulta nyt kysyttäisiin. - No nyt kysyttiin.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201202110112045_uu.shtml
No nyt on 2015, eikä enää 2012. On se vaikeata ruotsalaisille ymmärtää suomea. Pakkosuomen opetusta kiristettävä.
Pitää lakkauttaa - ei pidäkään lakkauttaa - pitää lakkauttaa - ei ...
Luulin J Niinistöä fiksummaksi, niin että hän ei nyt enää sekoittaisi tähän kielipolitiikkaa.
Mitä tekemistä tässä tilanteessa pakkosuomella - tai pakkoruotsilla - on asian kanssa?
Mieli muuttuu.
"Kirjoittakaa Niinistölle, että teillä on jäänyt ruotsin opiskelusta traumoja ja siksi Dragsvik pitää lakkauttaa."
Puolustusvoimat olivat ennen Steffin poliittista ohjausta päättäneet siirtää Draksvigin toiminnan muualle. Tämä on tosiasia. Sitten tuli Wallin ja antoi poliittista ohjausta. Näin sanoi Puheloinen. Oletan että asia on fakta, saa toki korjata.
Eli Dragvig on nyt pystyssä kielipolitiikan vuoksi. RKP:n ministeri teki kielipolitiikkaa maanpuolustuksesta, vastoin PV:n tahtoa. Ja yritti valehdella asiasta Suomen eduskunnalle.
Jos Niinistö nyt tutkii asian uudelleen ja palaa Suomen Puolustusvoimien aikaisemmalle linjalle, se EI ole kielipolitiikkaa. Se on puolustuspoliittinen ratkaisu.
Ymmärrän että suomenruotsalaisten mielestä RKP:n kielipolitiikan pitäisi jyrätä. Mutta 2015 päätöksentekoon vaikuttaa ihan oikeatkin asiat.
Hankken suljettava!
Draksvikin maat myyntiin. Paikalle ensin pakolaisten vastaanottokeskus.
Samalla voidaan aloittaa rakennushanke. Useita kerrostaloja, jotka on tarkoitettu vanhenevalle väestölle.
Talot voidaan rakentaa asumisoikeus tai vuokra-asunnoiksi.
Pääkaupunkiseudulla asuvat seniorit voivat sitten vapauttaa asuntonsa aktiivi väestölle. Esimerkiksi ennakkoperintönä tai vuokraamalla lapsilleen. Tammisaaren seutu ei ikinä tule saamaan teollista toimintaa.
Ainut keino kehittää aluetta on tarjota laadukasta asumista ja palvelua senioreille. Eläkeläisen ei tarvitse asua Eirassa, koska ei käy töissä.
Tammisaaresta pääsee tunnissa kulttuuritapahtumiin.
Siellä on senioreille helposti saatavilla kalaa ravinnoksi.
Rakentaminen on halvempaa kuin PK seudulle.
Senioreille voi rakentaa pieniä asuntoja, eikä jokaista asuntoa kohden tarvitse varata autopaikkaa.
Aloittaja kirjoittaa virheellisesti, että J Niinistö on luvannut lakkauttaa Dragsvikin.
Ei ole luvannut eikä ole ottanut kantaa siihen pitäisikö Dragsvik lopettaa. Onko hän luvannut persuille jotain erikseen vai mistä aloittajan kirjoituksessa on kyse?
Selvästi antanut ymmärtää, että lappu tulee luukulle.
Hauskasti sanottu. Perussuomalaiset anto ennen vaaleja ymmärtää yhtä sun toista, mutta vaalien jälkeen lupaukset ei muistu mieleen.
Vaaleissa ei Paskvigista ainakaan Jussi Niinistö puhunut.
Yksi asia on varma: ruotsaloiset valehtelevat aina ja yrittävät harhaanjohtaa suomalaisia, etenkin kielipoliittisissa asioissa. Jos joku sitten yllättäen onkin sitä mieltä, että asiassa pitäisi olla asiallinen, niin ruotsaloislaumasta nousee hirveä poru, ja se alkaa kiljua kurkku suorana, että taas meitä kansanmurhataan, eikä meidän anneta edes puhua ruotsia!
Drasvigin sulkemisesta koituvilla säästöillä laitetaan pst ja it kuntoon.
Ruotsinkielinen rannikkojääkärikoulutus pitää muuttaa suomenkieliseksi!
Ei voi olla niin, että Suomessa suomenkielinen ei pääse johonkin erikoiskoulutukseen, jos ei osaa ruotsia!!! Suomen kieli on Puolustusvoimien pääkieli.
Onko tämäkin Tyhjä-uhon tavoin sivari. Kumpi muuten on pahemmassa jamassa nelikymppisenä, ryssä vai persu.
Ilman muuta Dragsvik pitää lopettaa samoinkuin kaikki muutkin Suomen varuskunnat. Silloinhan saadaan paljon enemmän säästöä aikaiseksi. Vapautunt päällystö voisi liittyä pelastusarmeijaan ja ainoa varuskunta olisi Kaartin pataljoona, ihan noin symboolisena merkkinä. Eihän Suomen armeijalla ole muutenkaan mitään merkitystä.
Taannoinen puolustuskanisteri "Enema" Enestam sanoi aikoinaan öööö Suomessa pitää olla öööö yksi ruotsinkielinen joukko-osasto ööö siis prikaati...
Hurreille riittää yksi pataljoona Uumajan soutureiden muistolle ja se voidaan sijoittaa minne vain.
RKP:n jäljiltä Jyväskylä-Helsinki -linjan itäpuolella ei ole ainoatakaan VARUSKUNTAA. Se jos mikä kertoo hurrien tavoitteista puolustaa Suomea.
Niinistön nopea ulostulo Dragsvik asiassa kertoo, ettei varuskunnassa kaikki ole niinkuin pitäisi.
Puolustusministerin lainrikkomukset käsitellään Valtakunnan oikeudessa.
Kumpi pääsee vastaamaan Wallin vai Haglund. Minä veikkaan molempia.
Jos Draka lakkautetaan ja ruotsalaisuuden symboliksiksi muodostetaan hurrikomppania tai -pataljoona Upinniemeen, niin kukas sitten vartioi vuoden 1918 Tammisaaren valtavaa joukkohautaa? Saattaa alkaa haamut kummittelemaan kun lahtarit jälkeläisineen poistuvat!
Joukkohauta mäntykankaalla Tammisaaressa
Kuoleman vankileiri
Kansalaissodan päätyttyä 1918 perustettiin eri puolille Suomea leirejä joihin koottiin hävinneen osapuolen vankeja.
Näistä yksi oli Dragsvikin kasarmialueella lähellä Tammisaarta. Vankileiri perustettiin toukokuussa 1918 ja muuttui pakkotyölaitokseksi syyskuussa. Suurimmillaan leiri oli 20 - 24.6 välisenä aikana jolloin vankeja oli 8597. Tämä oli 11,4 % koko maassa olevien vankien lukumäärästä.
Muonitusolot vankileirillä muodostuivat poikkeuksellisen surkeiksi ja kuolleisuus korkeaksi. Niinpä vuoden 1918 kesä-, joulukuun aikana leirillä kirjattiin 2873 kuollutta vankia. Muihin leireihin verrattuna kuolleisuus oli Tammisaaressa kaikkein korkein. Vankimäärään nähden kuolleisuusprosentti oli 33,1, kun Hämeenlinnassa jossa kuoli 2119 vankia se oli 18 %.
Joukkohauta mäntykankaalla
Kuolleet haudattiin varuskunnan lähellä olevalle kankaalle kolmeen rivihautaan. Hautapaikka oli hoitamatta aina vuoteen 1951 saakka, jolloin paikalle pystytettiin muistomerkki Entiset Punakaartilaiset ry:n toimesta. Patsaan on suunnitellut Uuno F Inkinen.
Vainajat saavat nimen haudalleen
Kansalaissodan 70 - vuotis muistotapahtuman järjestämiseksi perustettiin vuonna 1986 Tammisaaren Ammatillisen paikallisjärjetön aloitteesta kansalaistoimikunta. Tehtäväkseen se sai tapahtuman järjestämisen lisäksi selvittää joukkohaudassa nimettöminä olevien vainajien henkilöllisyys ja nimien tallentamisen.
Muistomerkkiä laajennettiin arkkitehti Paavo Kaipaisen suunnitelmien pohjalta graniittisilla paasilla joihin kiinnitettyihin kuparilaattoihin kaiverrettiin 2891 haudassa lepäävän nimi, syntymäaika, kotikunta ja kuolinpäivä. Tapahtuman valmisteluihin liittyvässä tutkimuksessa selvisi, että vainajia oli edellä mainittua lukua enemmän, koska viranomaisten toimesta vainajien kirjaus aloitettiin vasta kesäkuussa 1918. Niinpä tutkimukseen varatun ajan loppuessa kaikkia nimiä ei ehditty riittävällä tarkkuudella varmistamaan. Muistomerkkiin varattiinkin tilat lisänimille.
Kunnianosoitus kansalaissodan uhreille
Muistomerkin laajennuksen paljastustilaisuuteen 4.6.1988 osallistui noin 4000 henkeä. Mukana olivat myös Tasavallan Presidentti Mauno Koivisto ja puolustusvoiminen komentaja kenraali Valtanen. Tilaisuus oli merkittävä, sillä ensimmäisen kerran Suomen historiassa tasavallan presidentti ja puolustusvoimien komentaja osallistuivat punaisten haudalla järjestettyyn tilaisuuteen.
Vainajat siunataan viimeiselle leposijalleen
Tikkurilan punakaartin välskäri Viljo Sohkanen puhui 4.6.1988 tilaisuudessa ja totesi, että tänne toverimme peitettiin siunaamatta.
Vuonna 1993 kansalaistoimikunta järjesti haudalla tapahtuman jossa Porvoon piispa Vikström siunasi haudassa olevat vainajat viimeiseen lepoon. Tämä oli luultavasti ensimmäinen kerta kun Suomen valtiokirkon piispa siunasi joukkohaudassa olevat punaiset vainajat. Myöhemmin vastaavanlaisia siunaustilaisuuksia on järjestetty useilla paikkakunnilla ympäri Suomea.
Nyt muistomerkissä on 3062 kaiverrusta
Muistomerkkiä kunnostettiin 1998 ja järjestettiin tilaisuus, jossa mm lisättiin 171 nimeä. Näin tiettävästi kaikki haudassa lepäävät vainajat ovat saaneet nimensä viimeiselle leposijalleen.
Tapahtuman yhteydessä on julkaistu kaksi kirjaa ja lyöty mitali
Kansalaistoimikunnan toimesta julkaistiin kaksi asiaan liittyvää kirjaa, Tammisaari 1918 ja Henkilöstötappiot Suomen sisällissodassa. Kirjat on toimittanut Jouni Eerola ja Jari Eerola.
Mitalin suunnitteli Markku Laitakari. Mitalia on vielä saatavissa Kansan Sivistysrahastosta. Kirjoihin voi tutustua ainakin Työväen Arkistossa,. Kirjastoista sitä on lainattavissa ainakin Espoon Maakuntakirjastosta ja Työväen kirjastosta.
Muistomerkki toteutettiin kansalaistoiminnan avulla
Muistomerkin pysyttämisen ja järjestettyjen tilaisuuksien kokonaiskustannukset noin 168000 € toimikunta hankki mm, kansalaisiin, puolueosastoihin ja ammattiosastoihin suunnatuilla keräyksillä sekä merkkien ja mitalien myynnillä. Myös opetusministeriö on myöntänyt kuhunkin tilaisuuteen avustuksen.
Tapahtumaan keräykset toteutettiin vapaaehtoisin voimin ja varsinaisia keräyskustannuksia ei ollut. Myös muu käytännön työ on tehty talkoovoimin.
Tammisaaren kaupunki ja Tammisaari rahasto yhteistoiminnassa
Tammisaaren kaupunki on jo useiden vuosien ajan huolehtinut muistomerkin istutuksista ja nurmikentästä. Muistomerkin ylläpito ja kunnostus on ollut perustetun kansalaistoimikunnan ja myöhemmin Kansan Sivistysrahaston Tammisaari rahaston hoitokunnan tehtävänä.
Kyllä noin suuri lahtausmaa tarvitsee prikaatillisen rantarosvoja vartioimaan isoisien pahoja tekosia.
Papinsaastat päästettiin häpäisemään haudat. Eiköhän Suomen papisto valinnut puolensa jo 1918 kun siunasi lahtareiden aseet ja kirosi punikit.
Dragsvik lakkautukseen ja itäsuomeen uusi varuskunta, esimerkiksi kotkan rannikkopataljoona perustetaan uudelleen !
Varuskunnan lakkautus ei lakkauta koulutusta.
NYT ON TEKEMISEN MEININKI.
Avauksen kirjoittaja ei näytä olevan suomalainen, ruotsalainen, tanskalainen eikä norjalainen. Hän taitaa asustella Venäjällä. Pietarissa tai Moskovassa. Eli trolli.
Tiedoksi sulle: PS ei aja näitä asioita enää (eikä ole koskaan oikeasti ajanutkaan). Eli voit perustaa pian sen oman puolueen, nettipuolueen; se on kätevintä, koska kaikki sen jäsenet löytyvät RKP:n palstalta.