Ardinexista vieroitus

Olen joutunut käyttämään ardinexia suurilla annoksilla viime syyskuusta lähtien kovien käsikipujen takia. Nyt on leikkaukset ohi ja palattu työelämään. Vieroitus alkoi työterveyshuollon kautta niin, että aluksi oli 8 tabl/vrk ja siitä vähennys 1 tabletti pois viikoittain/vuorokausi. Huomenna alkaa toiseksi viimeinen viikko, eli annos 2 tabl/vrk. Tämä viikko on menty 3 tabl/vrk ja kokeilin huvikseni mitä tapahtuu: Viime perjantai-aamuna otin viimeeksi lääkettä ja nyt sunnuntaina paleltaa, jalkoja särkee ja on vähän tuskastunut olo. Pelottaa miten kuntoni on kahden viikon kuluttua sunnuntaina 14.6 kun lääkitys loppuu. Pystynkö tekemään töitä. Työterveyshuolto ilmoitti, että heillä on tälläinen alasajo kanta systeemi ja ovat näitä tilanteita nähneet. He eivät puutu tämän enempää ja seuraava vaihtoehto on hoitoon hakeutuminen :( Minun mielestä tälläinen mitä netistä olen lukenut 1 tabl/viikossa vähemmän on sopiva alasajo vauhti. Onko vieroitusoireet hoidon näin loppuvaiheessa normaaleja, vai loppuisivatko ne jos olisin ilman lääkettä vielä pari päivää ? Alasajo on suunnitelmallisesti tehty niin, että kerran viikossa olen hakenut lääkkeet viikon ajaksi työterveydestä ettei tule viikossa liikakäytön vaaraa omalta puoleltani. Kuitenkin loput 100 tabl. lääkepaketista mitkä olen ostanut annetaan minulle ma 15.6 kun palaan lomalta töihin. Sitä en tiedä montako tablettia paketissa vielä on jäljellä. Sen näkee sitten. Pelottaa miten tästä selviää.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onhan se tietenkin vaikeeta, kun siinä on se codeiini..
Viekkarit kestää n. 2 viikkoa.
Ja on tuskalliset vieroitus-oireet.
Mut kyllä siihen pystyy..

Äänestä
  • Sain työterveyshuollolta ohjeita, että tälläiset omatoimiset poisjättö kokeilut kannattaa lopettaa, vaan ottaa joka päivä määrätyn ohjeen mukaan. Nyt tämä viikko mennyt 2 tabl/vrk ja olo on ollut ihan ok. Saa nähdä miten elimistö reagoi ensi maanantain jälkeen, kun otan aamulla vaan yhden tabletin ja sillä viikko sitten per/päivä. Jos yhden päivätabletin lopettamisen jälkeen sitä seuraavalla viikolla kun palaan lomilta työhön, tulee vieroitusoireita kun lääke on ohjeen mukaisesti lopetettu niin voin kuulemma pakkauksen jäljellä olevista ottaa esim. 1 tabl/kahden vuorokauden välein. Jos oireita vielä tulee.

    Äänestä

  • Tosta alkuperäisestä viestistä vielä sen verran, että tt-huollon kanta hoitoon hakeutuminen on tietysti ymmärrettävää heidän puolelta, mutta kyllä minun mielestä aikuisen muuten terveen ihmisen pitäisi yhdestä särkylääkkeestä, jota on käyttänyt 8kk pitäisi päästä irti ilman katkaisuhoitoa. Johan tässä maassa muuten jokainen kolmiolääkkeitä joutuva ihminen olisi katkaisuhoidossa. Uskoisin, kun olen pärjännyt nyt kahdella tabletilla/vrk tämän viikon niin pääsen ilman vieroitusoireita lomilta palatessa työhön.

    Äänestä

Hei, vieroitusoireita voi helpottaa bentsodiatsepiineilla tai lyricalla.

Tärkeintä on saada omat endorfiinit jylläämään. Siihen auttaa liikunta, ulkoilu ja terveellinen ruoka. Endorfiinit on kehon omaa morfiinia joten sillä voi korvata opiaatit.

Äänestä

Minulla on tt-lääkärin määrämä diapam resepti. Ja ne auttaa hieman. Nyt viimeinen viikko menossa 1 tabl/vrk. Aamulla tuntui aivan pientä vieroituoireen tunnetta vielä, mutta sunnuntaina olisi sitten viimeinen tabletti. Ikävä kyllä tabletteja on hankala puolittaa, kun saan maanantaina paketin tt-hoitajalta, missä on ostamani jäljelle jääneet tabletit.

Äänestä

Nyt viimeinen viikko menossa 1 tabl/vrk. Aamulla tuntui pientä vieroitusoiretta ennen tabletin ottoa. Sunnuntaina olisi sitten viimeinen tablettiaamu. Maanantaina saan työssä loput ostamastani lääkepaketista. Tabletteja on ensi viikkoa ajatellen aika hankala puolitellakaan. Diapam reseptin sain tt-lääkäriltä ja sen käyttö on hieman auttanut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lääkkeestävieroituva kirjoitti:

Olen joutunut käyttämään ardinexia suurilla annoksilla viime syyskuusta lähtien kovien käsikipujen takia. Nyt on leikkaukset ohi ja palattu työelämään. Vieroitus alkoi työterveyshuollon kautta niin, että aluksi oli 8 tabl/vrk ja siitä vähennys 1 tabletti pois viikoittain/vuorokausi. Huomenna alkaa toiseksi viimeinen viikko, eli annos 2 tabl/vrk. Tämä viikko on menty 3 tabl/vrk ja kokeilin huvikseni mitä tapahtuu: Viime perjantai-aamuna otin viimeeksi lääkettä ja nyt sunnuntaina paleltaa, jalkoja särkee ja on vähän tuskastunut olo. Pelottaa miten kuntoni on kahden viikon kuluttua sunnuntaina 14.6 kun lääkitys loppuu. Pystynkö tekemään töitä. Työterveyshuolto ilmoitti, että heillä on tälläinen alasajo kanta systeemi ja ovat näitä tilanteita nähneet. He eivät puutu tämän enempää ja seuraava vaihtoehto on hoitoon hakeutuminen :( Minun mielestä tälläinen mitä netistä olen lukenut 1 tabl/viikossa vähemmän on sopiva alasajo vauhti. Onko vieroitusoireet hoidon näin loppuvaiheessa normaaleja, vai loppuisivatko ne jos olisin ilman lääkettä vielä pari päivää ? Alasajo on suunnitelmallisesti tehty niin, että kerran viikossa olen hakenut lääkkeet viikon ajaksi työterveydestä ettei tule viikossa liikakäytön vaaraa omalta puoleltani. Kuitenkin loput 100 tabl. lääkepaketista mitkä olen ostanut annetaan minulle ma 15.6 kun palaan lomalta töihin. Sitä en tiedä montako tablettia paketissa vielä on jäljellä. Sen näkee sitten. Pelottaa miten tästä selviää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu