Jussi Niinistö lopettaa Pagskvikin

bauauauahah

Ei auta öljytukan itkut, kaikilta edellytetään säästöjä jotta vältytään Kreikan kohtalolta.

8

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • surujärkytys

      Surutahoille on järkytys, kun kerrankin säästöt ulotetaan koskemaan heitäkin.

      • kallureibas

        Kertoo kyllä saatananmoisesta itsekkyydestä, muilta pitäisi ottaa tuhkatkin pesästä ja valtiaskansalle antaa antamasta päästyään.


    • Tietenkin säästöt koskevat kaikkia tässä maassa. En ymmärrä että todella voit uskoa ettei ne koskisi meitä siinä kun teitä. Mutta on suuri ero jos vie toiselta ainut paikka missä voi varusmiespalvunsa omalla kielellä suorittaa kun jos keskittää palvelupaikkoja. Dragsvikin sulkeminen on meille täysin sama kuin teiltä sulkeminen koko Suomen kaikki palvelupaikat kertaheitolla. Sijainti ei sinänsä ole meille tärkeä voihan se olla Upinniemessäkin kun sieltä tilaa löytisi, mutta tällä hetkellä siellä jouduttaisiin mittaviin uudisrakennuskiin ja siellä ei ole lähellä jalkaväelle tarvittavia harjoitusalueita niin suurhelsinginaluetta kuin se onkin. Raaseporissa ne ovat lähellä ja SA säästää kuljetuskuluissa.

      • huusiann

        Puolustusvoimat itse ehdotti Dragsvikin siirtämistä mutta Wallin esti sen.


      • Ahvenloinen

        "Sijainti ei sinänsä ole meille tärkeä voihan se olla Upinniemessäkin kun sieltä tilaa löytisi, mutta tällä hetkellä siellä jouduttaisiin mittaviin uudisrakennuskiin ja siellä ei ole lähellä jalkaväelle tarvittavia harjoitusalueita niin suurhelsinginaluetta kuin se onkin. Raaseporissa ne ovat lähellä ja SA säästää kuljetuskuluissa."

        Eiköhän tämä ole Puolustusvoimien asia miettiä? Kun ihan maanpuolustus on nyt kyseessä. Kielipolitiikka pois maanpuolustuksesta, tätä mieltä ovat suomalaiset.


      • dragan hankoniemiseen syndaleniin pääsee kyllä upiksesta eikä sinne pidä tehdä päiväretkiä että illaksi pääsee kassulle pelailemaan. oikeassa sodassa skuttassa asutaan ja sitäkin pitää myös surujen oppia hyväksymään. voi hyvä tavaton heitin asepalvelusta.


      • muistellaan

        Muutamia vuosia sitten ministeri Suvi Linden sanoi YLE:n säästöistä, että " ei voi olla niin, että vain suomenkieliseltä puolelta säästetään"!
        ELI surutahot olivat vaatineet, että ruotsinkieliseltä puolelta EI saa säästää!

        Eikä tuo ole ainut esimerkki surujen säästämiskäsityksestä....


      • yhyyyhyy

        Ja miksi se palvelu pitäisi ruotsiksi suorittaa, saako Venäjällä tai Ruotsissa suorittaa palveluksen suomeksi. Tämäkin hemmoteltu etuoikeus teillä paskoilla on ja silti valitus jatkuu kovempana kuin venäläisellä musikkalla Oikean Sektorin vankina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      251
      2274
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1694
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1339
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1045
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      836
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      820
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      800
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      778
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe