Autoalan tiedotuskeskuksen mukaan toukokuussa rekisteröitiin 9 114 uutta henkilöautoa, mikä on 9,9 prosenttia vähemmän kuin viime vuoden toukokuussa.
Ostolakko pitää ja laajenee, autoveron poistoa odotellessa.
Ostolakko pitää ja laajenee, autoveron poistoa odotellessa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
9 114 Idioottia :D
Älähän nyt ääliö ala allesi laskemaan, tuollaisilla rahattomilla suomipalstan jullipettereillä jää autot ostamatta, vaikka verottomasta hinnasta saisi vielä -50% alennusta.
Tästä kesästä tulee autokaupalle yksi kaikkien aikojen huonoimmista. Kiitos, hallitus. Juuri nythän pitäisi tehdä kaupat niistä autoista, jotka näkyvät alkusyksyn rekisteröintiluvuissa. Todennäköistä on - 20...-30 %.
Muukin kurjistuminen tulee jatkossa näkyviin hyvin konkreettisella tavalla. Jos jollakin vielä on jotakin mitä säästää, niin äkkiä sukanvarteen vain.
Mutta kummasti helpottaa autoveron poistoa kun kertynyt autovero onkin 500 miljoonaa. Ei siitä tule miljardin aukkoa budjettiin mitenkään!
Juu siis kun ensin hölmöillään verotuotto aivan kuralle, niin sitten voidaan jatkaa sillä että poistetaanpa kokonaan.
Helppoa kuin heinänteko! Kepun logiikkaa vai kenen??
Vuodesta 1995 on hölmöilty, jospa se nyt loppuu.
Olet siis hölmöillyt 20 vuotta yhteen menoon, jotenkin tuo on kyllä helppo uskoa. Taisitkin aloittaa sen hölmöilyn jo 1994, et vaan muista sitä.
Suuri osa tule pettymään, kun se alennus menee koppiauto-kokoluokalle ja mm. sähköautoille. No tuleehan sitä ajoneuvoveron korotus...
Taitaa tulla ylläri pylläri ja autovero poistuu kokonaan . Kyllä autokauppa sutii pian
Mitä sinä nyt odottelet, liikennelaitoksen bussia varmaankin. HEH HEH
Saat odotella pitkään, vuotuisella 5% autoveron alennuksella vaan n. 100 vuotta...
Se bussi on autoveroton.