RadioDeissä keskustelua uskottomuudessa, pohdintaa

Pohdintaa siitä voiko todella kukaan pari selvitä pettämisestä?
Ohjelmass sanottiin että uskottomuus on petetylle suurempi trauma kuin ymmärretään, jopa fyysistä kipua voi tuntea ja pettäminen järisyttää koko elämää, pettäjä ei useimmiten ymmärrä kuinka suuresta ja kauaskantoisesta asiasta on kyse. Suurin osa pareista päätyy eroon.
Onko kukaan selvinnyt uskottomuuden aiheuttamasta kriisistä?
Miten uskottomuus muutti parisuhdettanne ja minua kiinnostaisi kuulla miten itse pettäjä on kokenut pettämisen ja kuinka auttaa petettyä?
1486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei voi selvitä omien kokemusteni mukaan, kaikki tuttavani joilla ollut uskottomuutta avioliitossa ovat päätyneet eroon. pettäjä on aina pettäjä, ja kuten tuossa ohjelmassa sanottiin päivällä niin uhri useimmiten on nainen ja pienten lasten äiti.
Mielestäni perheen isä ja mies joka kykenee pettämään kykenee siihen myös uudestaan, vai onko joku mies rehellisesti lakannut himoitsemasta muita naisia kuin omansa? Jos et ole niin tulet lankeamaan vielä uudestaan ja uudestaan.

Äänestä

Nainen joka jatkaa avioliittoaan pettäjän kanssa pettää jatkossa vain itseään uskomalla pettäjän valeita

Äänestä
  • Ehkä sieltä "kauniista ja rohkeista", tai "kotikadun" ohjelmasta löytyy vastaukset ja tavat asioihin.
    Ainakin teatteri esittää, että avioliitto on pettämistä, kurkkusuorana huutamista, haureutta muodossa ja toisessa sekä eroja.

    Siis sitä, että toista osapuolta ei rakasteta, eikä kunnioiteta, vaan sitä elämää käydään vain oman tahdon ja halun kautta eteenpäin.

    Äänestä

Eikö tilastojen mukaan lähes jokainen pari pettämisen jälkeen eroa?
monta muuta asiaa voi antaa anteeksi mutta pettäminen on pahinta mitä toiselle voi tehdä....
Itse ajattelen että jos minä en veisi miehen koko sydäntä ja mies voisi tuntea toista kohtaan niin suurta tunnetta että minua lähtisi pettämään niin silloin minä en ole ollutkaan tälle miehelle "sydämenvalittu" alkujaankaan ja täten parempi että silloin jatkamme omilla tahoillamme elämäämme.


Tämä on oma ajatukseni, minun olisi vaikea ymmärtää miksi joku haluaisi jatkaa yhdessä, eihän kukaan joka toista rakastaa voi tehdä tuollaista.

Äänestä
  • Ei se tunteista ole kiinni. Tunteet menevät ja tulevat ja pettävät. Avioliitossa on kyse arvoista, että ymmärtää mistä siinä on kyse, että se on Jumalan asettama ja miten paha asia aviorikos on. Avioliittoa tulee kunnioittaa, sanoivat tunteet mitä tahansa.

    Äänestä

  • ateistiserkkutyttö tuumasi. Rakkaus on ikuista, kohde vain vaihtuu.
    Näin se maailmassa näkyy olevan. Suomi on moniavioinen.

    Äänestä

kumppaninsa kotona tyytyväisenä niin ei tarvitse mennä muualle. Niin voihan sitä aina erota ensin, eipähän tarvitse sitten pettää.

Äänestä

Ikävä kun en huomannut uskottomuusneuvoiltaa. kuka oli vastaaja meller varmaan?

Äänestä

en voi oikein pitää mitenkään täyspäisenä sellaista joka ei muista mitä on luvannut.
itse kuolisin ennemmin hitaasti kuin pettäisin jos se olisi mahdollista vielä.
enkä anna pettäjälle minkäänlaista arvoa missään suhteessa.

Äänestä

Entä jos on sairas eikä jaksa lasten kanssa lähteä? On pakko elää pettäjän kanssa vielä kauan. Raskasta, todella raskasta on. Sydän rikki.

Äänestä

Millaisia ohjeita Leo Melelr antoi avioliitto uskollisuudesta? Olisi hyvä tietää. meller puhuu niin hyvin ja täydentää raamatun viisauksia omilla henkilökohtaisilla kokemuksisllaan. Mellerillä on aivan ihana viulua soittava tytär joka esiintyi mm. äitinsä 60 v päivillä Finlandiatalossa.

Äänestä

Minun mieheni viestitteli facebookissa muiden naisten kanssa . Koitti sopia tapaamisiakin, kun jäi kiinni. Mitään ei siis ehtinyt tehdä muuta kuin viestitellä.

Sekin jo sattui niin paljon, etten ole päässyt asian yli. Nyt ei ole puoleen vuoteen enää tehnyt niin, mutta yhä vain pelkään, että kännykällä lähettelee viestejä muille naisille. En haluaisi ajatella niin, mutta luottamus on mennyt.

Teki todella pahaa nähdä niitä viestejä, kun oli vahingossa jättänyt facebookin auki minun koneelleni.

Jos ei olisi jäänyt kiinni, olisi järjestänyt tapaamisia, sillä yhden naisen kanssa oli jo onnistunut sopimaan ajan ja paikan. Ja jos olisi mennyt tapaamiseen ja jäänyt kiinni vasta sen jälkeen, olisin ottanut eron.

Se häiritsee, ettei itse ymmärtänyt lopettaa ennen kuin jäi kiinni.

Äänestä

Tervehdys kirvelee. Ymmärrän tunteesi hyvin. Minä koen tuollaisen jo henkisenä pettämisenä. Miten teillä on mennyt tuon jälkeen yhteiselämä. Onko esim. Sukupuolielämään vaikuttanut? Luottamus menee just tällaisessa. Ja kun toiset miehet on niin typeriä että eivät osaa peittää jälkiään netissä. Tämä netti on pilannu paljon parisuhteita.

Äänestä
  • Meillä on hyviä päiviä, mutta sitten on niitä huonoja. Kun epäilys valtaa mieleni, en osaa oikein rauhoittua. Luottamus ei siis ole vieläkään palannut. Sukupuolielämä on palannut lähes ennalleen, mutta pitkään oli vaisua.

    Pahin tunne on kai se, etten ollut hänelle tarpeeksi. Hänellähän oli jo minut, mutta en riittänyt. Itsetuntoni on niin kolhuilla, että pidän itseäni rumana ja typeränä, vaikka menestyn opinnoissa ja töissä ja useampikin mies osoitti minuun kiinnostusta ennen naimisiinmenoa. Koen siis, että omakin persoonani on muuttunut iloisesta ja elinvoimaisesta sulkeutuneeksi ja epävarmaksi.

    Luulen, että pitkäksi aikaa koitin vain unohtaa koko asian, mutta se patoutuikin sisälleni ja siksi joudun yhä puimaan sitä monin eri tavoin. Mies ei ymmärrä lainkaan, minkälaisia tunteita joudun käymään läpi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kgzfxx kirjoitti:

Pohdintaa siitä voiko todella kukaan pari selvitä pettämisestä?
Ohjelmass sanottiin että uskottomuus on petetylle suurempi trauma kuin ymmärretään, jopa fyysistä kipua voi tuntea ja pettäminen järisyttää koko elämää, pettäjä ei useimmiten ymmärrä kuinka suuresta ja kauaskantoisesta asiasta on kyse. Suurin osa pareista päätyy eroon.
Onko kukaan selvinnyt uskottomuuden aiheuttamasta kriisistä?
Miten uskottomuus muutti parisuhdettanne ja minua kiinnostaisi kuulla miten itse pettäjä on kokenut pettämisen ja kuinka auttaa petettyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu