ei voi ymmärtää palstalla olevia todistajia jotka kyllä tietävät varmuudella järjestönsä valheista edestakaisista oppimuutoksista, täytymättömistä ennustuksista, karttamisen vääryydestä ja järjestön mielenhallinnan keinoista...MUTTA silti he vain järjestöä puolustavat ja pitävät sitä totuutena.
mistä tällainen käytös voi johtua?
mistä tällainen käytös voi johtua?
Vastaukset 16
Vanhimmat
No tuollahan se selitys mainitaan omassa tekstissäsi: mielenhallinta. Aivopesun vaikutus on niin voimakas, että virheen tiedostaminenkaan ei saa kovin helposti toimimaan vastoin aivoihin ohjelmoitua virheellistä kaavaa. Samahan se on mielisairauksissakin, että terveen mielen on lähes mahdotonta ymmärtää sairasta mieltä.
en ymmärrä lainkaan palstan luterilaisia
ei voi ymmärtää palstalla olevia evl
jotka kyllä tietävät varmuudella kirkkonsa perustajan
valheista edestakaisista oppimuutoksista,
täytymättömistä ennustuksista,
juutalaisten synagoogien/kotien tuhoamisen vääryydestä
ja irkon mielenhallinnan keinoista...MUTTA silti he vain kirkkoa puolustavat ja pitävät sitä totuutena.
Lutherhan ennusti maailmanlopun tulevan
JO omana elinaaikanaan
ja kitjoitti hirvittävän
rasistisen kirjan juutalaisista
jota HITLER käytti myöhemmin oppikirjanaan ! ! !
mistä tällainen käytös voi johtua?
Ihmismieli on monimutkainen kompleksi. Aivot siivilöivät valtaisan määrän informaatiota joka päivä ja muodostaa siitä lukemattomia eri ajatuksia yksilön ymmärrettäväksi.
Kun informaatiotulvaan lisätään kaavamaista , jatkuvasti itseään toistavaa uskonnollista opetusta, säännöllisesti vuosien ajan, antaen samalla valmiit vastaukset lähes kaikkiin opetusta koskeviin kysymyksiin, niin mieli herkästi lukittuu.
Kun aivot ovat ohjelmoitu mihin tahansa uskontoon joka väittää olevansa totuus niin siitä on hyvin vaikea erota, varsinkin jos eroamisen seuraamuksena kerrotaan olevan karttaminen ja lopulta tuhoutuminen tulevassa "maailmanlopussa".
Vartiotorniseura hallitsee jehovan todistajien ajattelua ja tekee sen pelottavan tehokkaalla tavalla.
Henkilökohtaisesti en ihmettele lainkaan todistajien käyttäytymistä tilanteissa jossa heidän eteensä tuodaan helposti tarkistettavia tosiasioita mutta jotka he systemaattisesti kuitenkin kieltävät ilman että ottaisivat niistä todella selvää.
Heidät on yksinkertaisesti ohjelmoitu toimimaan niin.
Tämän takia uskonrauhan rikkominen on poistettava rikoslaista. Olisi nautinnollista haastaa pappi seurakunnan edessä vastaamaan pariinsataan teologiseen kysymykseen. Nythän siitä joutuisi suoraan linnaan.
En ymmärrä aloittajaa, joka keskustelee vain henkilöistä asioiden sijaan. Kenties aloittajalla ei ole argumentteja asiansa tueksi, jolloin hänen on turvauduttava ad hominem -tasoiseen "keskusteluun". Tämä lienee trolleille tyypillistä toimintaa, joten turha aloittajan ja hänen alter egojensa juttuja on ottaa vakavasti.
Voi pyhä yksinkertaisuus ! Jos joku analysoi jonkun ihmisryhmän toimintaa (kuten esim sosiaalipsykologisessa tieteellisessä tutkimuksessa tehdään), se ei ole mitään henkilöistä keskustelua. Kyseessä on ennemminkin tietyn määriteltävissä olevan ihmisryhmän analysointi.
"Keskustelupalstoilla aktiiviset Jehovan todistajat, jotka keskustelevat omasta uskonnostaan" on selkeästi määriteltävissä ja analysoitavissa oleva ihmisryhmä. Ja on todellakin asiakeskustelua pohdiskella sitä millaista käytöstä täten määritellyssä ihmisryhmässä ilmenee ja mahdollisesti mistä syistä.
Vastaavia ihmisryhmiä je heidän sosiaalipsykologisia toimintamallejaan , motiivejaan, defenssimekanismejaan ym tutkitaan jatkuvasti ihan yliopistollisella tasollakin.
Ryhmänä Jehovan todistajat ovat keskimäärin varsin matalasti koulutettuja ja harva on saanut yliopistollista sivistystä tai edes itsekseen paljon yleissivistystä eri aloilta. Eipä siis ihme, että heillä menee näillä palstoilla usein vellit ja puurot ihan sekaisin ja keskustelut ja määritelmät yli hilseen. Valitettavasti, koska samalla älykkyys-ja tietämystasolla olevien ihmisten kanssa on kaikista kiinnostavinta ja antoisinta keskustella. Ei-Jt-mielisissä täällä kyllä törmää usein varsin fiksuihin pohdiskelijoihin, jolla on tarvittaessa kyky argumentoida loogisesti ja tarkasti määriteltyjä käsitteitä käyttäen.
Kirjoitit kyllä aika paljon. Vähempikin olisi riittänyt, trolli.
Ryhmänä Jehovan todistajat ovat
keskimäärin varsin matalasti koulutettuja ja harva on saanut yliopistollista sivistystä tai
edes itsekseen paljon yleissivistystä eri aloilta.*************hahaha-hihiiii
oopss...REPS
__KUKA Jeesuksen opetuslapsista
oli
käynyt nyky-yliopistoon verrattavia kouluja?
ei kukaan
--Jeesushan
valitsi opetuslapsikseen
koulujakäymättömiä
ja opetti heidät kulkemaan pareittain
pitkin Israelia Jumalan Valtakunnasta kertomassa.
joten;
Jos JEESUKSELLE
kelpasi *koulujakäymättömät* Hänen
antamaansa saarnaamistyöhön,
niin
miksi siihen pitäisi olla nykyisin
YLIOPISTOPOHJAINEN koulutus?
Yksi termi selittää paljon heidän käytöstään: kognitiivinen dissonanssi!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kognitiivinen_dissonanssi
Lahkot (kuten Jt-lahko) harjoittavat jäseniinsä henkistä kontrollia/mielenhallintamenetlmiä, joiden vaikutukset ovat hyvin sitekeitä:
"Henkisessä kontrollissa on neljä elementtiä:
käytöksen
ajattelun
tunteiden
informaation valvonta
Jokainen elementti vaikuttaa toisiinsa. Jos esimerkiksi pystyt muuttamaan ihmisen käyttäytymistä, hänen ajattelunsa ja tunteensa pyrkivät muuttumaan vastaavasti, koska ihminen pyrkii luontaisesti välttämään tekojensa ja ajatuksiensa välistä ristiriitaa (Hassan 1988, 59-67).
Tämän kognitiivisen dissonanssin teorian muotoili alunperin psykologi Leon Festinger. Antaakseen lihaa ja verta ideoilleen hän kirjoitti vuonna 1956 kirjan When Prophecy Fails, joka kertoo wisconsilaisesta ufo-kultista. Kultin pani alulle teosofiasta innostunut kotirouva Marian Keech, joka väitti saaneensa automaattikirjoituksen välityksellä ”Clarion” -nimisen planeetan asukkailta viestin, että maailma tuhoutuu tulvassa tiettynä päivänä. Keechin opetuslapset myivät kotinsa, antoivat pois rahansa ja odottivat koko yön vuorenrinteellä lentäviä lautasia, joiden oli määrä poimia heidät mukaansa ennen maailmanloppua.
Kun aamun valjettua ei ollut tietoa sen enempää lentävistä lautasista kuin tuhotulvastakaan, olisi voinut kuvitella opetuslasten tulleen pettyneiksi ja vihaisiksi. Lehdistökin ilkkui vahingoniloisena. Useimmat heistä olivat kuitenkin vakuuttuneempia kuin koskaan. Johtajatar julisti, että muukalaiset olivat todistaneet heidän uskollista valvomistaan läpi yön ja päättäneet säästää maan tuholta. Julkinen nöyryytys ei horjuttanut niiden jäsenten vakaumusta, jotka pysyivät toisten uskovien seurassa ”maailmanlopun” jälkeen. Miksi he eivät pystyneet vetämään kokemuksestaan ilmeistä johtopäätöstä, että heidän rakastettu profeettansa oli pahan kerran erehtynyt? "
Lainaus täältä ja aiheesta löytyy sieltä lisääkin:
http://www.uskontojenuhrientuki.fi/ahdistava-uskonto/aivopesu
Siis toihan on sitä, kun sinapinsiemen ei lue lainkaan kommentteja, postaa vaan samoja juttuja kerta toisensa jälkeen. Ehkä hän pelkää olevansa immuuni kognitiiviselle dissonanssille.
Anniinnah
2.6.2015 23:58 kertoo jostain
UFO-lahkosta...
**Tämän kognitiivisen dissonanssin teorian muotoili alunperin psykologi Leon Festinger. Antaakseen lihaa ja verta ideoilleen hän kirjoitti vuonna 1956 kirjan When Prophecy Fails, joka kertoo wisconsilaisesta ufo-kultista. Kultin pani alulle teosofiasta innostunut kotirouva Marian Keech, joka väitti saaneensa automaattikirjoituksen välityksellä ”Clarion” -nimisen planeetan asukkailta viestin, että maailma tuhoutuu tulvassa tiettynä päivänä. Keechin opetuslapset myivät kotinsa, antoivat pois rahansa ja odottivat koko yön vuorenrinteellä lentäviä lautasia, joiden oli määrä poimia heidät mukaansa ennen maailmanloppua.***
mun tietääkseni
jt-oppia ei kukaan kotirouva perustanut ?
enempi jt_lla on tietoa RAAMATUSTA kuin
millään teosofiaan hurahtaneella
huijarihaluisella kotirouvalla.
--Yksikään jt ei oo mulle väittänyt
koskaan
että
UFO tulis heidät hakemaan?
TURUNEN itse rinnastaa
jt.t kirjansa ekan luvun
ensimmäisessä lauseessa
Davidin Oksa-lahkoon joka
jäsenistä suurin osa
kuoli USA:ssa kun
poliisi sai farmilla aikaan massiivisen tulipalon.
--Turunrn,Teologian maisteri on kuin joku
kotirouva
rinnastaessaan jt:t
aseilla poliiseja tulittaviin Koreshin lahkolaisiin ???
mielenkiintoinen kirja,indeed...
Kertookohan Turunen toisessa luvussa,
että
Betelin alakerrassa Tikkurilassa pienet jt-lapset lataa kellarissa kivääreitä
kun
Veikko-tiedottaja ampuu yläkerran ikkunoista
Suomen poliisin Karhukoplaa...??
Et sitten halunnut ymmärtää? Vaikka lahkoissa on eroja, jehovantodistajat toimivat tasan tarkkaan samalla tavalla.
- Väärät ennustukset selitellään aina parhain päin. Opin muuttuminen vaikka päinvastaiseksikin selitellään valon kirkastumisella yms höpinällä.
- Kaikki kritiikki yksinkertaisesti sivuutetaan. Oli se miten perusteltua tahansa, se vain suljetaan pois mielestä.
Saatatte yllättyä kaikki kun piakkoin selviää, että emme ole yksin maailman kaikkeudessa.
Minä en yllättyisi siitä pätkääkään. Olisihan mieletöntä ajatella, ettei elämää missään tapauksessa voisi olla muuallakin, kun sitä kerran on täällä ja sen rakennuspalikoita on pitkin avaruuksia. Eri asia onkin sitten kuinka piakkoin moinen varmuudella selviää vai selviääkö koskaan.
Lahkon emolahkon raamatuntutkijain perustaja Russell lähti bisnekseen adventisteja matkimalla, jouduttuaan heidän piiriinsä. Adventisteilla oli 1840 -luvulle ajoitettu lopun vuosi, ja tuo vuosi otettiin vielä vartiotorniin 1930 -luvulla, maininnalla että se toimi hyvänä varoituksena.
Ajanlasku lahkossa on myös adventisteilta matkittu, lahkolla se päättyy vuoteen 1914 niin sitkeästi että sen vuoksi on Jeesuksen sukupolvi vartiotorniin muutettu kahdeksi sukupolveksi. Toisaalta laskelmassa on Jerusalemin tuhovuosi 607 eaa virheellinen niin historian, arkeologian ja Raamatun, kuin myös muun vartiotorniaineiston mukaan kuin itse vuotta 607 todisteleva aineisto. Tästä on kirjoittanut Meilo veljesseura.org -sivuilla.
Tuossa on jatkuvasti voimassa olevia virheitä, jotka vaikuttavat lahkolaisvaatimuksiin, ja totuuteen pyrkivä johto oikaisisi virheet pois.
Kuten vartiotorni syyskuu 1913 vaati noudatettavaksi 1 Tess 5:12, 13 mukaisesti seurakuntalaisten vaalia vanhimpia valittaessa, jolloin siis lahkon tuosta luovuttua ja siirryttyä johdon mielivaltaan jokainen hetki lahkossa Raamatun vastainen, joka tapahtuu väärin valitun vanhemmiston johdolla.