Lipunhäpäisijät vaparien kavereita

VASTENMIELISTÄ

"Vihreiden puoluekokousaloitteessa esitetään, että Suomen lipun häpäisemisestä ei pitäisi enää rangaista. Puoluesihteeri Lasse Miettisen mukaan rangaistavuuden poistaminen liittyy sananvapauteen."

"Asiasta on tehty aloite perjantaina Oulussa kokoustaan aloittavalle vihreiden puoluekokoukselle. Puoluehallituksen laatiman aloitevastauksen mukaan rangaistavuuden poistamista olisi harkittava lipun turmelemisen tai epäkunnioittavan käytön osalta."

Mitä tekemistä tällä on vaparien kanssa. No, ainakin vapareissa voimakkaana vaikuttava anarkistisiipi taputtaa käsiään. Mutta sitten tulee se kohta, jossa koko vaparijoukkio juhlii:

"Suomen lipun häpäisyn sallimisen ohella Pohjois-Karjalan nuoret esittävät uskonrauhan rikkomisen, uskonnonharjoituksen estämisen ja hautarauhan rikkomisen kieltojen kumoamista."

http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/aloite-vihreiden-puoluekokoukselle-suomen-lipun-hapaisy-sallittava/698858/

Tämä on vaparien märkä uni: saisi rikkoa uskonrauhaa ja estää uskonnonharjoitusta ihan laillisesti. Haudoilla saisi kuseskella ja paskantaa rauhassa. Vapareille rahansa lahjoittaneiden haudoista voisi laillisesti tehdä käymälöitä - vapariperseensä he pyyhkisivät Suomen lippuun. Tämmöistä tämä vaparitouhu.

17

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ainakaan minun isänmaallisuuttani vastaa se, että rangaistuksen uhalla määrätään suhtautumaan Suomen lippuun kunnioittavasti. Jotenkin koko ajatus on ihan nurinkurinen. Jos lippua maan symbolina ei kunnioiteta, pitää kysyä mikä maassa mättää. Ja jos yhteisymmärrystä ei synny, ei minun silmissäni kotimaani kunnia vähene, vaikka lippua miten käsiteltäisiin.

      • oletpanaiivi

        Mitenkä ne teidän porukan anarkistit? Nehän on lähtökohtaisesti sitä mieltä, että valtio on väärin. Ei ne vihaa lippua, koska Suomessa on jotain väärin. Ne vihaa lippua, koska Suomi on.


    • Olisi kiva tietää millä logiikalla Pohjois-Karjalan vihreisiin nuoriin kuuluvan henkilön aloitteesta tuli yht'äkkiä Vapaa-ajattelijoiden kannanotto. Logiikka tällä palstalla näyttää toimivan näin: ihan kuka vaan missä tahansa yhteydessä lausuu jotain polemisoivaa -> se oli vapareiden syytä. Olisiko syytä nyt rauhoittua vähän näiden mielipiteiden kanssa ja lukea joskus vaikka vapaa-ajattelijat.fi -sivustolta mitä asioita Vapaa-ajattelijain liitto ihan oikeasti kannattaa.

      • eroavapareista

        On totta, että ko. aloite ei ole tullut miltään vapariyhdistykseltä. Sitä en osaa sanoa, onko se tullut joltain vaparilta. Ehkä on tai sitten ei.

        Joka tapauksessa on selvää, että vaparien joukoissa on anarkisteja, joille lipunhäpäisy sopii hyvin. Jori on esiintynyt ei-anarkistina ja isänmaallisena reserviläisenä, mutta katsopa nyt, itä hän kirjoittaa. Jos tuo on isänmaallisinta, mitä vapareilta tulee, niin kyllä tyhmempikin tajuaa, millaista porukkaa normivaparit ovat.

        Sitten nuo uskontoa suojelevat lakipykälät. Ei ole epäilystäkään, että vaparit haluavat poistaa ne ja siinä avaaja on ihan oikeassa. Kyllä siinä on vapareiden märkä uni. Sen verran on tullut tutustuttua vaparien ajatuksiin. Nykyään se ei minusta ole kovin hyvä ajatus. Oikeastaan aika törkeä ja kiivaan fundamentalistinen.


      • Täällä nähtävästi tuomitaan ajatusrikoksista. Jos joku ajattelee että tuo tai tämä laki ei ole tarpeellinen, mutta ei edistä sitä asiaa mitenkään, niin onko hän jo syyllistynyt lain rikkomiseen? Pyydän että kritisoit vapaa-ajattelijoita niistä virallisista kannanotoista joita liitto antaa. Jos joku yksittäinen vapaa-ajattelija ilmaisee kantansa jostain jota paheksut, voit kohdistaa kritiikin henkilölle itselleen, mutta älä koko liittoa julista syylliseksi siitä että joku liiton jäsen ajattelee jotain. Sitten kun Vapaa-ajattelijat tekevät aloitteen jossa lipun häpäisemistä vaaditaan sallituksi, kritisoi sitten.


    • Humanisti-vapari

      Vapareissa ei ole mitään anarkistisiipeä, vielä vähemmän voimakkaasti vaikuttavaa. Vaparit ovat esittäneet Jumalanpilkan kumoamista. Emme ole esittäneet uskonharuhan rikkomiskiellon kumoamista asiana sinänsä, mutta kielto on hoidettavissa julkisrauhan rikkomiskiellon kautta.

      • Rahahanat.kiinni

        On teillä anarkistisiipi ja kirjoittelee lehteennekin ahkerasti - maksua vastaan. Rahat moiseen toimintaan saadaan - mistäpä muualta kuin valtiolta.


      • kiitosnauruista
        Rahahanat.kiinni kirjoitti:

        On teillä anarkistisiipi ja kirjoittelee lehteennekin ahkerasti - maksua vastaan. Rahat moiseen toimintaan saadaan - mistäpä muualta kuin valtiolta.

        Vapaaehtoistyöhön pitkälti pohjaavalla järjestöllä on anarkistisiipi, joka toimii vain maksua vastaan? Kiitos näistä nauruista.


      • hdjdkdld
        kiitosnauruista kirjoitti:

        Vapaaehtoistyöhön pitkälti pohjaavalla järjestöllä on anarkistisiipi, joka toimii vain maksua vastaan? Kiitos näistä nauruista.

        Anarkisti-Auvinen on freelancertoimittaja, joka kirjoittaa maksusta vaparien lehtiin. Etkö muka tiennyt.


      • kiitosnauruista
        hdjdkdld kirjoitti:

        Anarkisti-Auvinen on freelancertoimittaja, joka kirjoittaa maksusta vaparien lehtiin. Etkö muka tiennyt.

        Ja tästä seuraa "anarkistisiipi" miten?


      • ghhgfd
        kiitosnauruista kirjoitti:

        Vapaaehtoistyöhön pitkälti pohjaavalla järjestöllä on anarkistisiipi, joka toimii vain maksua vastaan? Kiitos näistä nauruista.

        Vastaa taas omiin viesteihisi, toisella nimmarilla. Säälittävää!


    • ghghgd

      Katos vaan - kerrankin sinulta aloitus, jossa et puhu mitä pornosta. Onnittelen, se on edistystä se. Sinun kyseessä ollen suurta edistystä. Onneksi olkoon!

    • cghjgh

      Olisikohan joku muu laki tai järjestysssäntö, jolla haudalle paskomisesta voi rangaista?

      Hevosenpaskaa sinne haudalle ilmeisesti saa viedä? Hautakukat tykkää!

      • Veikko.Vapari

        Aivan. Siksi ei ole mitään rationaalista syytä estää ihmisiä ulostamasta haudoilla. Pikemminkin siihen pitäisi rohkaista.


    • Olen opettanut lapseni suhtautumaan lippuun arvokkaasti. En kannata lakia joka rankaisee lipun häpäisemisen.

      Tekeekö tämä minusta epäisänmaallisen?

      • Törkeät.vaparit

        Teidän anarkistisiipenne häpäisisi lippua ihan silkasta häpäisemisen ilosta. Onko laissa syytä antaa moiselle toiminnalle lupa?

        Uskontoa häpäisisitte kaikki ja terroriroisitte, jos laki antaisi siihen mahdollisuuden.


      • Törkeät.vaparit kirjoitti:

        Teidän anarkistisiipenne häpäisisi lippua ihan silkasta häpäisemisen ilosta. Onko laissa syytä antaa moiselle toiminnalle lupa?

        Uskontoa häpäisisitte kaikki ja terroriroisitte, jos laki antaisi siihen mahdollisuuden.

        On, laissa on minun mielestäni syytä antaa lupa lipun häpäisemiselle. (Va-liitolla ei ole asiaan kantaa ja tuskin tulee olemaankaan, tämä on oma kantani.)

        Käännetään kysymys. Oletetaan, että laissa ei olisi nykyistä pykälää lipusta. Olisiko epäisänmaallista jos tämä ei häiritsisi yöunia mitenkään, eikä olisi suureen ääneen vaatimassa lakiin lipunhäpäisykieltoa?

        * * *

        Löyhästi isänmaallisuudesta: Onko rauhanturvaajana toimiminen isänmaallista? Esim. Jari Rankinen, naispappeuden vastustajana tunnettu, on toiminut rauhanturvaajien parissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      113
      1135
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      864
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      679
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      642
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      77
      608
    6. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      62
      600
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      584
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      523
    9. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      90
      453
    Aihe