Eikö olis hyvä keksintö säästää jarrupaloja jarruttamalla peruutusvaihteella?
peruutusvaihde
12
1226
Vastaukset
- suksi6cn
Automaattivaihteista ajopeliä olen yhdellä reissulla jarruttanut pakilla kun jumiutunut jarru ei enää irrottanut kuin vääntämällä palat levystä irti ruuvimeisselillä. Hidastettaessa vaihdoin vain D-3-2-1 jolla hiljeni kävelyvauhtiin ja pakilla loput.
- niksipirkkako
Kätevämpi keino säästää auton jarrupaloja on avata ovi. Sitten vaan kengällä jarruttelet sopivasti. Säästyy jarrupalat kulumiselta.
Se on entinen vaihdelaatikko, kun vaihtaa ajossa pakille. Halvemmaksi tulee vaihtaa jarrupalat
- jfskljskldjgk
Ei taida pakille vaihto onnistua jos auto liikkuu eteenpäin. Kokeilivat sitä kerran myytinmurtajissa ja vaikka kaikinvoimin vänkäsi pakkia päälle niin ei mennyt. Autona taisi olla Honda Civic manuaalilaatikolla ja automaattivaihteisena koekaniinina taisi olla joku jenkkilotja.
Tietenkin jos pakki jostain syystä menisi päälle eteenpäin ajaessa niin eiköhän tosiaankin täystuho olisi ihan kertalaakista seurauksena. - AivanVarmasti
jfskljskldjgk kirjoitti:
Ei taida pakille vaihto onnistua jos auto liikkuu eteenpäin. Kokeilivat sitä kerran myytinmurtajissa ja vaikka kaikinvoimin vänkäsi pakkia päälle niin ei mennyt. Autona taisi olla Honda Civic manuaalilaatikolla ja automaattivaihteisena koekaniinina taisi olla joku jenkkilotja.
Tietenkin jos pakki jostain syystä menisi päälle eteenpäin ajaessa niin eiköhän tosiaankin täystuho olisi ihan kertalaakista seurauksena."..jos pakki jostain syystä menisi päälle eteenpäin ajaessa niin eiköhän tosiaankin täystuho olisi ihan kertalaakista seurauksena"
Erehdyin joskus lainaamaan Volvoa "persoonalle" joka käytti muita ihmisiä asioilla. Eikö tuo perkeleen kusipää ollut onnistunut runttaamaan 1. vaihteen päälle kohtuullisessa vauhdissa yrittäessään vaihtaa isommalle. Arvatkaapa miten kävi vaihdelaatikolle? jfskljskldjgk kirjoitti:
Ei taida pakille vaihto onnistua jos auto liikkuu eteenpäin. Kokeilivat sitä kerran myytinmurtajissa ja vaikka kaikinvoimin vänkäsi pakkia päälle niin ei mennyt. Autona taisi olla Honda Civic manuaalilaatikolla ja automaattivaihteisena koekaniinina taisi olla joku jenkkilotja.
Tietenkin jos pakki jostain syystä menisi päälle eteenpäin ajaessa niin eiköhän tosiaankin täystuho olisi ihan kertalaakista seurauksena.Tuo oli aikoinaan keke rosberin keino kun jäi jälkeen se veti pakin päälle vaudissa ja aina joutui keskeyttämään vaihdelaatikko vikaan ja sitä ihmeteltiin maailmalla miksi ei kestä
AivanVarmasti kirjoitti:
"..jos pakki jostain syystä menisi päälle eteenpäin ajaessa niin eiköhän tosiaankin täystuho olisi ihan kertalaakista seurauksena"
Erehdyin joskus lainaamaan Volvoa "persoonalle" joka käytti muita ihmisiä asioilla. Eikö tuo perkeleen kusipää ollut onnistunut runttaamaan 1. vaihteen päälle kohtuullisessa vauhdissa yrittäessään vaihtaa isommalle. Arvatkaapa miten kävi vaihdelaatikolle?Sanoisin että kojetaulussa rupesi vilkkumaan "N" ja vaihde meni vapaalle odottamaan "oikean vaihteen kytkemistä"
- VarmaPysäytys
Toyotassa kun on jo valmiiksi laho lattia, niin meikeläinen pitää rautakankea mukana ja työntää sen tarvittaessa penkin vierestä tiehen asti. Hyvin jarruttaa, mutta kun tahtoi pelti revetä entistä suuremmalta alalta kun jonkin verran siihen kankeenkin voimat vaikuttaa. Alkoi jo sen verran maantie pohjan läpi näkymään että nykyisin tuen kangen istuimeen josta se sitten kallistuu sopivasti kojelautaa vasten eikä käsivoimiakaan enää tarvita sitä pitelemään.
- Lysmyinen
Dodge dartista tuli entinen harrasteauto tuolla tempulla.
- slfskdljglsgj
Dodgy fart :D
- EiToimiIdeasi
Ei. Laittamalla pakin päälle vauhdissa vain rikot vaihteiston etkä mitään muuta, eikä jarrutusta tapahdu. Vaihteistot ovat pääasiassa rakennettu niin että auton pitää olla pysäytettynä jo ennen pakkivaihteen päälle laittamista, muuten tulee vaurioita vaihteistoon. Jo pelkästä kävelyvauhdista jos pistää pakkivaihteen päälle seuraa hetken nopeutettua kulumista vaihteistolle. Jos teet vaihteen vaihdon väärin niin kyllä kuuluu vaihteistosta melkoinen rääkäisy/hiomisen ääni jonka varmasti kuulet hyvin ellet satu olemaan kuuro tai kuuntele musiikkia täysillä.
Vaihteistoremontin hinnalla vaihdat kymmeniä jarrupaljoa, jarrulevytkin useamman kerran. - Autoteknikko
R-vaihdehan tarkoittaa Rally eikä mikään hidastaminen, pöljä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3743214Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151526En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33857