Hukkasilla on kassakaappi täynnä rahaa!

Alueviestissä Veijo antoi näin ymmärtää. Vammalan ehkä mahti perhe tällä hetkellä. Niemen Masan sappi kiuhuu että porina käy Mottisella!
324497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Miten sellainen rahakaappi on nykyaikana kellään mahdollista? Onko nuo jotain juutalaisia vai mitä?
Itellä on korppupaketti keittiön komerossa, siinä on juhlavälineet.

Äänestä

Onko juutalaiset jotenkin syntyessään rikkaampia ? Vai mistä se raha ilmestyy juutalaisille ?

Äänestä

Jos mä käännyn juutalaiseks niin tuleeks mustakin rikas ?

Äänestä

Masalta on sappi poistettu jo 34 vuotta sitten, joten ei se enään kiehu .

Äänestä

Lestadiolaisuus on kyllä ihan eri uskonto-oppikuntaa kuin juutalaiset. Lars Levi Lestadius kehitti meille oman uskonnon äärisuuntauksen omaan kotimaan käyttöön.
Juutalaisuuden taas perusti muistaakseni Jeesus tai mahdollisesti Mooses, joten kyseessä on arabien kehittämä uskontotuote.
-Historinan harrastaja

Äänestä

Murheensa kullakin . Mmmuuuuuuaaaaahhhhhhhaaaaa ei ainakaan mua jaksa kiinnostaa toisten raha-asiat, kun ne ei vaikuta mun elämään millään lailla. Köyhät ja laiskat on kateellisia.

Äänestä
  • Kyllä mua ainakin kiinnostaa, että onko sen nyt taivaan totta että turskaa fileeraamalla Hukkaset on tehnyt ittelleen tollaisen omaisuuden. Siis kaloja perkaamalla. Ja nyt rahaa on kotona jo koko vaatekomerokin täynnä, setelilaatikoita kattoon saakka.

    Onhan tässä maassa kalanperkaajia kymmenittäin. Mutta miksi tuo Hukkanen sitten pystyi muuttamaan ne kalanperkeet tuollaiseksi jättiomaisuudeksi? Tämä asia kiinnostaa ja askarruttaa ainakin mua.

    Ja miettii että onnistuisiko sama tttellekin. Hakisi vaan Porista kalastajilta laatikossa merilohta ja tulis myymään sitä tänne tosille. Jouluun mennessä olisi ehkä ensimmäinen jo pieni kassillinen rahaa ittelläkin.
    Mutta kysymys kuuluu asiasta tietäville, että tarviiko olla siionisti tai lestadio tai jehova, että ilman sitä ei kalojen perkausbisneksillä voi miljonääriksi päästä?

    Äänestä

  • Mutta ne on sen itte tehny! Ei tarvii alkaa kenenkään poraan asiasta. Siitä vaan laittaan savustamoa pystyyn ja koittaan. Ja ensi töinä hommaa se kassakaappi mihin tunget kaikki massit!

    Äänestä

  • Minä kyllä epäilen että itte ei ole tehnyt, korkeemmat voimat on ollut avustamassa. Olen minäkin Ev. Lut kirkon jäsen, olen kouluja käynyt ja oppiarvotkin on olemassa. Silti ei ole minulle moista rahasetelikomeroa minnekään muodostunut.

    Se täytyy jotenkin olla niissä uskontomenoissa se juju. Jotenkin ne palvoo sopivia jumalia, aamulla rukoilee aurinkoa ja illalla kiittää kuutamoa. Kun noista ihme salariiteistä pääsisi perille. Niin johan alkaisi mullakin varallisuus karttua.

    Äänestä

  • Minä taasen olen Buddhalainen ja rahaa on kyllä kirstuun kertynyt. Ehkä sinunkin pitäisi vaihtaa uskontoa niin olisit henkisesti ja fyysisesti rikkaampi.

    Äänestä

Körttiläiset on rikkaampia kun juutalaiset. Käännytään kaikki körttiläisiks. Körttiläis naisilla on jostakin syystä isommat rinnat kun muilla . Siispä kaikki joukolla körttyileen

Äänestä

veijohan parku kun joutuu valtiolle antaan veroja kun sukupuol..polven vaihdoksen tekevät..! vaan niin se joutuu köyhäkin perinnöstään verot maksaan...ainiin ei taida tarpeeks köyhä joutuukkaan vaan 20 000 saa periä vappaasti ekassa veroluokassa. veijo vaan juo fisurahat niin jää lapset nuoleen näppejä ja saa alotella kalasavustuksen omin eväin... ei perintöä ole pakko jättää jos vituttaa verottaja!

Äänestä
  • Jos nuorempi sukupolvi jatkaa yrittämistä samoissa tiloissa, niin erilaiset sukupolven vaihdokseen liittyvät vähennykset takaa että ei kovin monta kymppitonnia lopulta tarvii maksaa perintöveroja. Tulee todella pikkuinen lovi sinne vaatekomeron setelikasaan.

    Noin 43 miljoonan euron liikevaihtoa pyörittävän kalafirman pitäisi tosiaan päästä asiassa aikamoisen vähällä, siis mikäli uusi sukupolvi hommaa jatkaa, eikä myydä suvusta ulos.

    Äänestä

  • Junttimaista tuollainen rahoilla reteily. Kassakaapeista ym. Ei ole sydämen sivistystä eikä muutakaan sivistystä. Kyllä pirkanmaalla ja sastamalastakin löytyy muitakin varakkaita muttei niiden tarvi reteillä rahoillaan. Vammalassa nämä raharikkaat nousukkaat luulee olevansa maailman napoja. Ei tervehditä ja ahnehditaan ainavaan lisää...

    Äänestä

  • Se menee niin että : Ahne saa vähän enemmän .

    Äänestä

onko todellakin pienet verot ? jos polvenvaihossa oma perhe jatkaa firmaa.. miksi sitten kaikki rikkaat muuttaa maasta? toivanenkin sanoi ettei suvulla ole varaa perintöveroon, ehkä veijo vie kalansa portukaliin perattavaksi ja ulpu myy tavaraa porton torilla!

Äänestä

>> onko todellakin pienet verot ?

Noissa isohkojen firmojen sukupolvenvaihdoksissa perittävien verojen määrä on oikeesti todella pieni, jos seuraava sukupolvi jatkaa yrittämistä.

Se vero on paljon pienempi kuin siinä tapauksessa että itse perisit vaikka vanhemmiltasi asunto-osakkeen. Noin 60.000 € perinnöstä perintövero pulliaisilla on 4.700 €, ja siitä perinnön kasvaessa 16% lisää.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Perint%C3%B6vero#Perint.C3.B6vero_Suomessa
Suurempi prosenttiosuus näissä menee perintöverona verottajan kukkaroon, kuin Hukkasen sukupolvenvaihdoksessa.

Jos Hukkasen penskat eivät halua jatkaa, niin sitten vaan maksavat sen perintöveron ja laittavat firman myyntiin. Myyntivoiton veroa laskettaessa maksettu perintövero otetaan alentavasti huomioon. Siksi käteen jäävä rahasumma on jopa korkeampi kuin Nalle Wahlroosin perikunnan Ruotsissa myydessä Nalle-iskän kuoltua, niitä miljoona perimyksiään.

Äänestä

Köyhien ei tarvi murehtia perintöveroista kun ei oo mitään mistä verottaja veis. Murheensa kullakin , mutta huoli tuntuu olevan sama köyhillä ja rikkailla. Rikkaiden perintövero. Rikkaat murehtii perintöverostaan ja samaa rikkaitten perintöveroa murehtivat /kadehtii myös köyhät. Mmmmmmuuuuuuuaaaaaahhhhhhhhhhaaaaaaaa............

Äänestä

Jos toi Hukkasen Veijo ei olisi mennyt naimisiin Ulpun kanssa, jonka isä toimi jo kalanjalostuksen alalla, niin Veijo olisi edelleenkin sikafarmari Sastamalasta.
https://www.tyrvaansanomat.fi/puheenvuoro/perhe-on-arvoista-tarkein-painotetaan-hukkasen-kalatehtaan-historiikissa-201226164/

Opetus tästä kaikesta on, että kun muijan ittelleen ottaa, niin kannattaa varmistaa että on muutama sata hehtaaria hyvää humisevaa pystyssä. Maanviljelyllä ainakaan ei rikastu.
https://www.talouselama.fi/uutiset/ennen-menestysta-kalaneuvos-joutui-ulosottoon-kysyin-virkailijalta-jatanko-vaatteenikin/1b644a56-0d39-3254-bab4-20d03b7389a7

Äänestä
  • Tästä opetus on että ei kannata nostaa vanhoja ketjuja esiin.

    Äänestä

En centtiäkään ole tolle yritykselle antanut Hukkanen tai mikä nimi nyt onkaan.

Äänestä
  • No ainakaan ei ole mikään lattarinta toi Ulpu. Tuossakin iässä, puserossa pullottaa ihan hyvin.

    Äänestä

Kalaliike Hukkanen. Hulaliike Kakkanen. Hah! Oli pakko kääntää tuokin.

Äänestä

Torikauppiailla on yleensä paljon rahaa, kun myyvät vain käteisellä. Pankki- ja luottokortti ei torikojulla käy.
Kuka on saanut kassakuitin torilta ostaessaan?

1Äänestä
  • Laissa on erikseen mainittu että torimyyjien ei tarvii antaa kuittia ostoksisista. Tämä tarkoittaa että ei ne ilmoita tulojansakaan kovin tarkkaan verottajalle, jos sitten mitään.

    Kaikki mikä myynneistä saadaa, suoraan omaan fickaan, eikä tuloveroa makseta latiakaan, vaikka verot pitäisi kaikista tuloista maksaa.

    Tällainen on lainsäädäntöön jätetty aukko, torikauppiaiden osalta.

    Äänestä

  • Torikauppa-villikauppaa kirjoitti:

    Laissa on erikseen mainittu että torimyyjien ei tarvii antaa kuittia ostoksisista. Tämä tarkoittaa että ei ne ilmoita tulojansakaan kovin tarkkaan verottajalle, jos sitten mitään.

    Kaikki mikä myynneistä saadaa, suoraan omaan fickaan, eikä tuloveroa makseta latiakaan, vaikka verot pitäisi kaikista tuloista maksaa.

    Tällainen on lainsäädäntöön jätetty aukko, torikauppiaiden osalta.

    Ostakaa kalanne ja muut marketista. Kuitti tulee ja rahat menee valtiolle jaettavaksi eteenpäin...

    Äänestä

  • Muuten voisin ostaakin, mutta kuinka Hukkasen kalakioski sitten torilla pärjää? Saihan se Hukkanen jonkun kunnallisneuvos-palkinnonkin, ja kuulemma on mukava, joskin vähän lestaadiolainen ihminen.

    Kyllä sitä Kala-Hukkasta sen verran voi avittaa, että ostaa ainakin graavilohensa sen kiskalta torilauantaisin.

    Äänestä

  • VerotarkastajanKamu kirjoitti:

    Ostakaa kalanne ja muut marketista. Kuitti tulee ja rahat menee valtiolle jaettavaksi eteenpäin...

    Tai myykää talonne ja omaisuutenne torilla. Voihan sitä sukupolvenvaihdoksenkin torilla toteuttaa kun ilman kuittia...

    Äänestä

Telkkarissa pyörivässä Raha-Suomi ohjelmassa kalaneuvos Hukkanen kertoo edellisestä konkurssistansa. Oli kuulemma ihan hilkulla, etteikö laskenut hirvikiväärillä menemään kallonsa läpitte.

Äänestä
  • Onneks päätti kuitenkin viedä kiväärinsä kanikonttoriin ja hakee tukusta lisää suomustettavaa 👍

    Äänestä

Mikä toi konkka keissi oli? Jos Veijo kerta teki konkan, niin miten jäi silti kalabisnes pyöriin..?

Nyt on menny jo 10 vuotta lisää, joten rahaa on varmasti useiden kassakaappien verran. Ulpu on myös ostanna Veijolle Bentleyn, jolla kaartaa köyhien edessä komiasten!

Äänestä

Valottaa näiden onnistumisia kummasti kun lukaisee seuraavan opuksen. Linjakumpu Aini: 'Vanhoillislestadiolaisuuden taloudelliset verkostot' Kummasti kohentaa tulosta kun yhteisön sisällä pääomaa liikutellaan ja kuitteja vastaan nostellaan erilaisia kehittämis ym.tukia kaikilla bisnes sektoreilla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


LousajanParoni kirjoitti:

Alueviestissä Veijo antoi näin ymmärtää. Vammalan ehkä mahti perhe tällä hetkellä. Niemen Masan sappi kiuhuu että porina käy Mottisella!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu