Kreikka-tuki: Soini selkä seinää vasten

Nyt on ulkoministeri Soini tiukan paikan edessä, kun Kreikalle myönnetään kolmas jättimäinen tukipaketti. Soini on ollut koko ajan tukipaketteja vastaan, mutta nyt ei auta yhden suomalaisen ulkoministerin itku EU-markkinoilla, jota hallitsevat Saksan ja Ranskan johtajat. Kreikka vie EU-johtajia kuin litran mittaa.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Selkä seinää vasten? Eiköhän tuo ole lähinnä mahdollisuus päästä vaikuttamaan Soinilla miten eurooppaa kehitetään. Soinihan nyt ei pysty sanelemaan eikä varmasti yrittäkkään.
Itse olen intohimoinen euron kannattaja. Siinä vaiheessa kun kreikkaa lähettiin tukemaan nostin kädet pystyyn, olin aika varma että kaatuu koko euro. Sieltä löytyy puhelinluettelon kokoisia sopimuksia jossa tarkkaan määritelty ettei sellaiseen pelleilyyn saa lähteä.
Jos euro meinaa säilyä se tarvitsee Soinin tapaisia äänitorvia. Krittiikkiä tarvitaan monimutkaisessa asiassa.

Äänestä

Vanha totuus on se, jos sinulla on satatuhatta velkaa etkä pysty maksamaan takaisin, niin sinulla on iso ongema. Mutta jos sinulla onkin sata miljoonaa velkaa, etkä pysty maksamaan takaisin, niin sen velan antajalla on h...tin iso ongelma.

Äänestä
  • Joo se on just päinvastoin kuin tapoissa ja murhissa.Tapa yksi tai kaksi,niin olet murhaaja,mutta tapa puoli miljoonaa tai enemmän,niin olet kansallis-sankari.

    Äänestä

Mutkun ne toisetkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taaltapesee kirjoitti:

Nyt on ulkoministeri Soini tiukan paikan edessä, kun Kreikalle myönnetään kolmas jättimäinen tukipaketti. Soini on ollut koko ajan tukipaketteja vastaan, mutta nyt ei auta yhden suomalaisen ulkoministerin itku EU-markkinoilla, jota hallitsevat Saksan ja Ranskan johtajat. Kreikka vie EU-johtajia kuin litran mittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu