Ullava maailmankartalle

Tämä pikkupaikka nousee Litiumin suurtuottajaksi,luulisi
työllistävän kaikki Ullavan työttömät.
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/talous/ullavassa-ja-boliviassa-asutaan-saman-aarteen-paalla-litium-vauhdittaa-sahkoautoja/
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Etelä-Amerikka on tulevaisuuden litium-Opec. Puolet mineraalin tunnetuista varannoista sijaitsee Boliviassa. Salar de Uyunin suola-aavikko on litiumin aarreaitta, Uudenmaan kokoinen alue.

Yhdysvaltalaiset, ranskalaiset ja japanilaiset kaivosyhtiöt ovat yrittäneet päästä maahan – mutta turhaan. Vasemmistolaispresidentti Evo Morales pitää raaka-ainevarat kansallisessa omistuksessa.
_________________________________
http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/196616-heraa-suomi

On sanottu, että joka yleistää, on hölmö. Kuitenkin Topeliuksen kuvauksessa suomalaisuudesta on jotakin ohittamatonta. ”Hän saattaa nähdä kultaläjiä jalkainsa edessä, mutta ei tule kurottaneeksi kättänsä niitä ottaakseen.” Tuosta nousee mieleen viime aikojen tuottavien valtionyritysten myynti – ja jopa lahjoitus, kuten Soklin kaivoksen miljardiomaisuuden kohdalla – ulkomaisille sijoittajille. ”Kun hän näin vuorotellen tuhlaa ja näkee nälkää, rikastuvat muukalaiset hänen kustannuksellaan”, kirjoittaa Topelius.

Moni suomalainen näkee, että vallan ja pääomien kasautumisen sekä eriarvoisuuden kasvun suunta on väärä. Meneillään on harvainvallan ja kansanvallan kamppailu. Sen lopputulos on selvä. Harvainvalta tulee näennäisestä vahvuudestaan huolimatta häviämään, kun kansalaiset laajasti heräävät toimimaan muutoksen puolesta.
____________________________________________________________
miten saataisiin hallinto joka pitää luonnonvaramme kansallisomaisuutena eikä kenkkää sitä muille vaikka siitä oma tili
kasvaisikin.

Äänestä

Uutinen oli sata vuotta vanha, ullavalla ei löytynyt muuta kuin hevosen paskaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onneksiolkoon kirjoitti:

Tämä pikkupaikka nousee Litiumin suurtuottajaksi,luulisi
työllistävän kaikki Ullavan työttömät.
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/talous/ullavassa-ja-boliviassa-asutaan-saman-aarteen-paalla-litium-vauhdittaa-sahkoautoja/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu