Juhannus ilman viinaa

Onko liian utopistinen ajatus, on tässä jo vietetty yli 40 juhannusta enemmän tai vieläkin enemmän "juhannuskunnossa", saako juhlasta irti mitään selvinpäin, saako mitään perinteistä tappelua aikaiseksi selvinpäin, ei kehtais oikein selvinpäin hukkuakaan. Onko juhlamieli teeskentelyä selvinpäin.
Mikä neuvoksi.
1562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Tuon verran on jusseja jo takana pelkillä vesipisaroilla.

Äänestä

Juhannus on amatöörien ryyppyjuhla !

Äänestä

Miksi juhannuksena pitäisi juoda viinaa???

Äänestä
  • Jaa että miksikö, no siksi kai että on suuri suvijuhla, ja sanotaanhan että ilo ilman viinaa on teeskentelyä. Saattaa myös humalaisen tuurilla selvitä hengissäkin.

    Äänestä

  • eiks.se.näin.sitten.ole kirjoitti:

    Jaa että miksikö, no siksi kai että on suuri suvijuhla, ja sanotaanhan että ilo ilman viinaa on teeskentelyä. Saattaa myös humalaisen tuurilla selvitä hengissäkin.

    Perskeles poijjaat! Viinaa ei tarvita jussina ollenkaan! jos on hyvää pontikkaa ja oluita jemmassa höpömökin jääkaapissa !


    Late Lapista. SSSS Ry!

    Äänestä

  • eiks.se.näin.sitten.ole kirjoitti:

    Jaa että miksikö, no siksi kai että on suuri suvijuhla, ja sanotaanhan että ilo ilman viinaa on teeskentelyä. Saattaa myös humalaisen tuurilla selvitä hengissäkin.

    https://www.youtube.com/watch?v=eyAfT7rdnDo

    Äänestä

  • Totta hitossa taskulämmintä kossua pitää olla ja paljooooonnn.

    Äänestä

20 vuotta sitten tein tuollaisen päätöksen ja se oli paha virhe! Aamusta alkaen tsemppasin itseäni että yhtään ei tee viinaa mieli. Nyttemmin tiedän että tuossa vaiheessa ne viinat on käytännössä jo juotu. Iltaan asti selvisin, sitten lähdin mopolla kyläkauppaan, joka möi takaoven kautta vaikka yöllä. Se oli silloin laillistakin. No kauppias tietty jossain juhannuksen vietossa, ryyppäämässä arvatenkin. Päätin että minä saan sen kaljakorin. Tutulta kauppiaalta en viitsinyt varastaa, joten keskustaan takaisin. Ässään pyörätelineen avustuksella. Kori mukaan ja läheiseen lepikkoon juomaan. Kun tekee rikoksen, kannattaa jäädä lähelle koska sieltä ei älytä etsiä. Lepikossa kaljaa juoden näin kun poliisi hyvällä viiveellä tulee. Piipittivät siinä rikkinäisellä ikkunalla että tulkaa ulos, teidät on piiritetty. Ja minä kerään kaiken voimani etten naura ääneen. No lopulta ne lähti pois, puolen tunnin päästä minäkin.

Tarinan opetus on se, että jos jotain tuollaista raitista juhlaa meinaa, kannattaa suosiolla unohtaa. Pääsee vähemmällä.

Äänestä
  • Koko ikäni olen viettänyt raitista juhannusta eikä ole tarvinnut katua. Suosittelen aloittajalle samaa. Viina on vaarallisin kemikaali!

    Äänestä

Kun juo kokoajan viinaa niin ei tarvi miettiä juoko vai eikö juo:).

Äänestä

Sitähän ne herrat haluavat,kaltaisesi loiset juovat itsensä hengiltä ja ovat tyytyväisiä.

Äänestä

Jaa ilman viinaako meinaat olla, no juo sitten vaikka viimiä tai olutta jos pelkkä viina (kirkas alkoholi) ei maistu! On viskit, konjakit, katkerot, liköörit, on siiderit, oluet long drinksut', valikoimaa on hitosti joten ole ihmeessä viinatta - kyllä pärjäätte! Kiirehdipä ettei lopu tuotteesi.

Äänestä

Pössyttely on vähemmän haitallinen vaihtoehto ryyppäämiselle.

Äänestä

Ei tuossa taida enää mikään olla neuvoksi,jos tuollaista pitää muilta kysellä.Vielä muutama juhannus,nii jo kasvaa mies horsmaa hautuumaalla.

Äänestä

Voihan sitä mennä vaikka lahkolaisten telttakokoukseen ja päästä siellä hurmostilaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juhannuskunnossa kirjoitti:

Onko liian utopistinen ajatus, on tässä jo vietetty yli 40 juhannusta enemmän tai vieläkin enemmän "juhannuskunnossa", saako juhlasta irti mitään selvinpäin, saako mitään perinteistä tappelua aikaiseksi selvinpäin, ei kehtais oikein selvinpäin hukkuakaan. Onko juhlamieli teeskentelyä selvinpäin.
Mikä neuvoksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu