Tiltut vähentäneet trollaamistaan

Olen pannut merkille yhden positiivisen asian noin parin kuukauden takaiseen tilanteeseen verrattuna. Tällä palstalla pyörii nykyisin vähemmän trolleja. Oikeastaan täällä on nykyisin vain yksi rähisevä vakiotiltu, joka tunnetaan "venäjäkiimavajakkina" ja on rimanalittaja jopa tiltujen joukossa.

Asiallisten keskustelujen ja hyvin perusteltujen viestien määrä on kasvussa. Tästä on hyvä jatkaa.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Taitaa yhä toimia sotamies Vanhalan malli: tuu sie hakemaan leipäs päälle voita...
Suomalainen korpi-somettaja on pelottava vastus. Hän tuntee maaston, vihollisen heikkoudet ja motittaa tiltun iskeäkseen mottiin tiltun omilla puheilla.

Tiltun esittämät valheet puretaan ja kun ne palautetaan takaisin paljjastavina totuuksina ei edes aiheesta tietämätön lukija enää luota tiltuun.

Ja kun tilun valheista tulee Putinin hallinnon vallankäyttöä kritisoivia palastuksia on tiltujen käyttö kääntynyt isäntiään vastaan.

Äänestä
  • Tällä palstalla on valitettavan huonoja tiltuja. Venäjäkiimavajakki on vuosikaudet jankuttanut muutamaa alatyylistä ja huonolla suomella kirjoitettua lausetta, eikä kykene alkeelliseenkaan keskusteluun. Sakari42 ja Abrahamm pyörähtävät palstalla silloin tällöin eivätkä yleensä vastaa heille esitettyihin kysymyksiin ja väittämiin.

    Äänestä

  • Surkimukset kirjoitti:

    Tällä palstalla on valitettavan huonoja tiltuja. Venäjäkiimavajakki on vuosikaudet jankuttanut muutamaa alatyylistä ja huonolla suomella kirjoitettua lausetta, eikä kykene alkeelliseenkaan keskusteluun. Sakari42 ja Abrahamm pyörähtävät palstalla silloin tällöin eivätkä yleensä vastaa heille esitettyihin kysymyksiin ja väittämiin.

    Jopa Sakarin ja Abrahammin propagandahöttöä lukee mieluummin kuin venäjäkiimavajakin sönkötyksiä. Venäjäkiimavajakki ei ole vuosiin tuottanut ainuttakaan tolkullista viestiä.

    Äänestä

Sotahistoriasta tiedämme, että ennen hyökkäystä on hyökkääjällä noin kuukauden verran radiohiljaisuus. Siis jotakin on odotettavissa Ukrainassa. Tai sitten pelitilanne on muuttunut huomattavasti.

1. Ei Suomi noin vain liity NATOON. Venäjä ehkä on haistanut tämän. Syy saattaa olla sama kuin asenne 1930-luvulla, että Suomi ei ole halukas sitoutumaan puolustamaan Baltiaa (ja ehkä Puolaa). Baltiaa voidaan puolustaa tehokkaasti vain Suomesta käsin. Jos sota Ukrainassa kiihtyy, USA melko varmasti tukee Ukrainaa. Baltia voi joutua ainakin Venäjän uhkaamaksi, mikä hajoittaa USA:n voimia. Jos Suomi sotkeutuu jotenkin asiaan, niin Suomea voi uhata isku Venäjältä jostakin Vienan tasalta.

Pietarin alue on tärkeä sotilaallisesti. Jos Suomi olisi NATOSSA, niin NATON suunnitelmiin voisi kuulua ainakin Pietarin alueen sodanjohdon lamauttaminen Suomesta käsin. Tämäkin olisi suuri vaara Suomelle. Muistamme jatkosodan ajalta, että Mannerheim varoi visusti pommittamasta Pietarin aluetta. Suomen johto ei halunnut sotkeutua suurvaltasotaan. Suomalaiset pääsivätkin helpolla verrattuna saksalaisiin. Asemasoaikana kaatuneita oli vuodessa saman verran kuin 1960-luvulla Suomessa liikenteessä menehtyneitä.

2. Ehkä syy hiljaisuuteen on aivan muualla. Nimittäin Kiina ja Kazakshstan ovat kiinnostuneita avaamaan suorat yhteyden Venäjän ohi Eurooppaan. Venäjän sotatoimet eivät ehkä innostakaan, vaan tärkeämpää on talouden kehittäminen näille valtioille. Tavallaan UUSI SILKKITIE.

Äänestä
  • Utlit.

    Baltian ja Suomen puolustus yhteistyö olisi edellyttänyt Ruotsin mukaantuloa. Viron ja Suomen välillä olimerikaapeli, joka mahdollisti tähystyksen ja tulen johdon Suomenlahdella, joten Puna.laivasto olisi ammuttu kappaleiksi. Ilman takuita avunsaamisesta Ruotsiltä oli si yhteistyö vaarantanut Suomen oman puolustuksen.

    Naton jäsenyys takkaisi Suomelle tuen,jos Suomi sitoisi joukkoja Viron auttamiseen.

    Järjettömät skenaariot ei peitä NATO-fobiaa.. Nato ei voi tehdä Venäjää uhkaava hyökkäyssuunnitelmaa, joka olisi toteutettavissa ilman Venäjän aloittamaasotatoimea jotain Natomaata vastaan,

    Puolustusliiton hyökkäysen uhka ei siis voi olla peruste, Joka tulisi huomioida NATOjäsenyyttäkosevissa päätösissä. Moinnen uhka on silkkaa fobiaa.

    Kaupankäynti Venäjän tai Venäjän kautta 3. maihin ei ole NATOjäsenyydestä kiinni.

    Heti kun voimme pitää Venäjää luotettavana kauppakumppanina, voimme käydä täysin vapaasti kauppaa.


    Taitaa ain olla niin, että Putinin valtakaudella luotettavuutta eilöydy.

    Äänestä

Jospa palkanmaksu on myöhässä kuten khl:n kiekkoilijoilla.. Taas piristyvät, kun ruplat tipahtaa tilille!

Äänestä

Eduskuntavaalien jälkeen trollailu on vähentynyt. Tiltut yrittivät propagandallaan myötävaikuttaa mahdollisimman Venäjä-myönteisen eduskunnan ja hallituksen syntyyn. Eipä tainnut ihan onnistua.

Äänestä
  • Saa nähdä. EU:ssa vaalivoittajakepun edustajat eivät äänestäneet Venäjän tuomitsevan päätöslauselman puolesta. Väyrynen etunenässä. Tämän viikon uutisia. Vassarien Kyllönen samoin äänesti tyhjää.
    Vihreät voittivat vaaleissa ja RKP samoin, he olisivat oikeilla linjoilla Venäjän suhteen, mutta ovat oppositiossa. En luota Kepuun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tupafundeeraaja kirjoitti:

Olen pannut merkille yhden positiivisen asian noin parin kuukauden takaiseen tilanteeseen verrattuna. Tällä palstalla pyörii nykyisin vähemmän trolleja. Oikeastaan täällä on nykyisin vain yksi rähisevä vakiotiltu, joka tunnetaan "venäjäkiimavajakkina" ja on rimanalittaja jopa tiltujen joukossa.

Asiallisten keskustelujen ja hyvin perusteltujen viestien määrä on kasvussa. Tästä on hyvä jatkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu