Hävittäjähankinnan valmistelevan työryhmän mietintö on luovutettu.
Asia on jokaiselle selvä, Silti kirkuvat tiltut järjettömiä valeitaan hävittäjähankinnasta.
Jatkoselvitys käynnistetään syksyn aikana, jolloin aloitetaan hankintaprosessin kokonaissuunnittelu. Sen perusteella tehdään vertailut ehdokkaiden välillä siten, että valinta tapahtuu noin 2020.
Asia on jokaiselle selvä, Silti kirkuvat tiltut järjettömiä valeitaan hävittäjähankinnasta.
Jatkoselvitys käynnistetään syksyn aikana, jolloin aloitetaan hankintaprosessin kokonaissuunnittelu. Sen perusteella tehdään vertailut ehdokkaiden välillä siten, että valinta tapahtuu noin 2020.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vertailut ovat muodollista touhua, Kanervan mielipide kertoi kaiken tarvittavan.
Suomen politiikka on lähentyä sotilaallisesti nimenomaan USA:n suuntaan.
Mikä on tämä mainitsemasi Kanervan mielipide, ja mistä tieto on peräisin?
7-uutisissa.
Meni pidemmälle kuin pelkästään Nato yhteensopivuus, mutta eihän siinä ole mitään uutta?
Jäi näkemättä, enkä löytänyt Maikkarin nettisivuilta Kanervan lausunnosta mitään erikoista. Mitä Kanerva uutisissa siis sanoi?
tapansa mukaan. Kanerva kommentoi MTV:n uutisissa hankintaa hyvin asiallisesti.
Hän korosti sitä, että kyseessä on merkittävä sotilas- ja turvallisuuspoliittinen asia.
Taas tämä vakituinen trolli työnsi nenänsä väliin.
Sanatarkasti en pysty muistamaan, mutta kysymys oli lähentymisestä USA:n 'systeemeihin'....ei siis pelkästään yleisesti Natoon.
Eiköhän se olisi nähtävissä maikkarilta, jos on mahdollisuus...siis kysymyksessä on Kanervan vastaus uutisankkurin ehkä 'johdattelevaan' kysymykseen.
Ei Kanerva määrää konehankintaa miltään osin. Hän ei myöskään määrää turvallisuuspolitiikasta,
Tietysti, jos ostetaan jenkkikone, se merkitsee lähentymistä heidän "systeemiinsä". Sama koskee kaikkia muitakin koneita. Jonkin "systeemin" tuotteita ne ovat kaikki.
puolustusministerin perustettava hankeprojekti asiantuntijaryhmineen, johtoryhmineen, koordinointiryhmineen ja sihteeristöineen. Se tapahtunee viimeistään syksyllä.