Lunastussuunnitelma

Elämän tarkoitus on, että opimme tämän maallisen elämämme aikana. Teemme kaikki syntiä pieniä lapsia lukuun ottamatta. Emme voi pelastaa itseämme, mutta voimme hyväksyä sen pelastussuunnitelman, joka on meille tarjolla. Jo ennen syntymäämme olemme hyväksyneet sen ollessamme taivaassa Jumalan henkilapsina.

Pelastusssuunnitelma on Jeesuksen Kristuksen evankeliumin täyteys, jonka tarkoituksena on ihmisen kuolemattomuuden ja iankaikkisen elämän toteuttaminen. Siihen kuuluu luominen, lankeemus ja sovitus sekä kaikki Jumalan antamat lait, toimitukset ja opit. Tämän suunnitelman ansiosta ihmisten on mahdollista saada korotus ja elää ikuisesti Jumalan kanssa . Tätä suunnitelmaa sanotaan pyhissä kirjoituksissa myös pelastussuunnitelmaksi, onnensuunnitelmaksi ja armonsuunnitelmaksi.

Meidän pahat tekomme ovat hänet ruhjoneet, Jes. 53:5. Mitään muuta nimeä, joka meidät pelastaisi, ei ole ihmisille annettu koko taivaankannen alla, Ap. t. 4:12. Niin kuin kaikki ihmiset Aadamista osallisina kuolevat, niin myös kaikki Kristuksesta osallisina tehdään eläviksi, 1. Kor. 15:22. Armosta Jumala on teidät pelastanut antamalla teille uskon, Ef. 2:8. Jumala on luvannut ikuisen elämän ennen aikojen alkua, Tit. 1:2. Jeesus on iankaikkisen pelastuksen tuoja, Hepr. 5:8–9. Lunastussuunnitelma esitettiin kuolleille, 1. Piet. 3:18–20; 4:6

Lisätietoja: www.mormonit.fi
25<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Uskotko saavasi anteeksi mm. tytärtäsi kohtaan tekemät törkeydet ja mm. vaimosi kiroamisen "pappeuden valtuudella" uskomalla Joseph Smithin juttuihin?

Äänestä
  • Uskotko sinä Jeesuksen Kristuksen sovitukseen? - Minä uskon. Sinäkin voit saada parannuksen ehdolla anteeksi vääristelysi siitä mistä kerrot. Anteeksisaamisen ehtona on evankeliumin vastaanottaminen ja sen mukaan eläminen.

    Äänestä

  • Selkeyttä kirjoitti:

    Uskotko sinä Jeesuksen Kristuksen sovitukseen? - Minä uskon. Sinäkin voit saada parannuksen ehdolla anteeksi vääristelysi siitä mistä kerrot. Anteeksisaamisen ehtona on evankeliumin vastaanottaminen ja sen mukaan eläminen.

    Ehtona Smithin satuihin uskominen? Siinä tapauksessa kiitos ei!

    Mutta sinun vastauksesi kysymykseesi näyttää olevan, että Smithin satuihin uskomisesi "pelastaa" sinut.

    Äänestä

Sivuilta www.mormonit.f

MIKÄ ON PELASTUSSUUNNITELMA?
Se on Jumalan suunnitelma Hänen lastensa
onneksi. Sen keskipisteenä on Jeesuksen Kristuksen sovitus. Jos
noudatat Jeesuksen Kristuksen opetuksia, saat kestävää sisäistä
rauhaa tässä elämässä ja iankaikkista iloa kuoleman jälkeen.
Kun opit lisää pelastussuunnitelmasta, saat vastauksia näihin
kysymyksiin: ”Mistä minä olen tullut?” ”Mikä on elämäni tar-
koitus?” ”Minne joudun tämän elämän jälkeen?”

Eräs tärkeä osa Jumalan sinua varten laatimaa suunnitelmaa oli
se, että tulisit maan päälle saamaan fyysisen ruumiin ja oppisit
tekemään oikeita valintoja. Et muistaisi elämääsi taivaallisen
Isän luona, mutta Hän antaisi sinulle kyvyn erottaa oikean
väärästä. Sinä kykenisit tunnista-
maan Hänen rakkautensa ja
totuutensa. Kokemustesi ja koet-
telemustesi kautta voisit oppia
tekemään jatkuvasti oikeita valin-
toja. Jeesuksen Kristuksen avulla
pystyisit palaamaan taivaallisen
Isäsi luo asumaan, kun elämäsi
maan päällä olisi ohi.
Maanpäällistä elämää edeltävässä
elämässäsi sait tietää, että vain
päättämällä noudattaa Jumalan
suunnitelmaa voisit saada kestä-
vän rauhan ja tyydytyksen tässä elämässä ja iankaikkisuu-
dessa. Koska taivaallinen Isäsi rakastaa sinua, Hän antoi sinulle
tahdonvapauden
eli kyvyn tehdä valintoja. Hän antoi sinun
valita, noudattaisitko Hänen suunnitelmaansa ja seuraisitko
Herraa Jeesusta Kristusta.
Saatana, yksi Jumalan henkilapsista, kapinoi taivaallista Isäämme
vastaan eikä hyväksynyt Hänen suunnitelmaansa. Hän halusi
pakottaa meidät kaikki tekemään tahtonsa muk
aan. Valitettavasti
monet taivaallisen Isämme lapsista päättivät seurata Saatanaa.
Saatana ja hänen seuraajansa karkotettiin Jumalan edestä, eikä
heidän sallittu syntyä maan päälle. He jatkavat olemassaoloaan
henkinä. He ovat onnettomia ja haluavat sinunkin olevan onne-
ton. He houkuttelevat sinua ja kaikkia Jumalan lapsia tekemään
sellaista, mikä tuo kurjuutta eikä ole Jumalalle mieluista.

Tämän elämän aikana meillä on paljon opittavaa ja koettavaa.
Vaikka et muistakaan siitä
mitään, niin ennen tuloasi
tänne maan päälle elit
Jumalan, iankaikkisen Isäsi,
ja Hänen Poikansa Jeesuksen
Kristuksen luona. Huusit ilosta,
kun sait etuoikeuden tulla tänne
maan päälle saamaan ruumiin
ja noudattamaan suunnitelmaa,
jonka Jumala oli
laatinut sinun onneksesi.

Maanpäällistä elämää edeltävässä elämässä sinä päätit uskoa
Jeesukseen Kristukseen ja noudattaa Jumalan suunnitelmaa.
Valintojesi ansiosta sinä synnyit maan päälle. Vain tekemällä
näitä samoja valintoja voit kokea rauhaa tässä elämässä ja
palata taivaallisen Isäsi luo tämän elämän jälkeen.

MIKÄ ON ELÄMÄNI TARKOITUS?
Luominen ja lankeemus
Maa luotiin paikaksi, jossa taivaallisen Isämme lapset eläisivät
ja saisivat kokemuksia. Aadam ja Eeva olivat ensimmäiset
Jumalan lapsista, jotka tulivat maan päälle. He asuivat paikassa,
jota sanottiin Eedenin puutarhaksi, ja olivat siellä edelleenkin
Jumalan edessä.
Meidän taivaallinen Isämme antoi Aadamille ja Eevalle tahdon-
vapauden eli vapauden valita. Hän antoi heille käskyn, etteivät
he saa syödä hyvän- ja pahantiedon puun hedelmää. Tuon käskyn
noudattaminen tarkoitti sitä, että he saisivat jäädä puutarhaan,
mutta eivät voisi edistyä oppimalla kokemuksistaan ja haasteis-
taan. Saatana houkutteli Aadamia ja Eevaa syömään kiellettyä
hedelmää, ja he päättivät tehdä niin. Se kuului Jumalan suun-
nitelmaan. Päätöksensä vuoksi heidät erotettiin Jumalan edestä
fyysisesti ja hengellisesti. Heistä tuli kuolevaisia eli synnin ja
kuoleman alaisia.He eivät kyenneet palaamaan Jumalan luokse
ilman Hänen apuaan. Heidän fyysistä ja hengellistä eroaan
Jumalasta kutsutaan
lankeemukseksi.
Meidän taivaallinen Isämme lähetti enkeleitä ja Pyhän Hengen
opettamaan Aadamille ja Eevalle pelastussuunnitelmaa. Tämän
suunnitelman keskipisteenä on Jeesuksen Kristuksen sovitus,
jonka ansiosta Jumalan lapset voivat voittaa lankeemuksen
vaikutukset ja saada iloa tässä elämässä ja iankaikkisuudessa.

MISTÄ MINÄ OLEN TULLUT?
Elämäsi ei alkanut syntymästä eikä se pääty kuolemaan. Sinulla
on henkiruumis (jota joskus kutsutaan sieluksi) ja fyysinen ruu-
mis. Sinun taivaallinen Isäsi loi henkesi, ja sinä asuit Hänen
luonaan henkenä ennen kuin synnyit
maan päälle. Sinä tunsit Hänet ja
rakastit Häntä, ja Hän tunsi sinut ja
rakasti sinua. Tätä ajanjaksoa kutsutaan
maanpäällistä elämää edeltäväksi
elämäksi.
Koko maanpäällistä elämää edeltävän
elämäsi ajan sait opetusta periaatteista
ja käskyistä, jotka johtaisivat onneen.
Tietosi karttuivat, ja opit rakastamaan totuutta. Sinulle opetet-
tiin pelastussuunnitelmaa
.
Tässä maanpäällistä elämää edeltä-
vässä elämässä Jeesus Kristus valittiin Vapahtajaksi. Sinä sait
tietää, että Hänen kauttaan voisit voittaa väärien valintojesi
vaikutukset.

Lisätietoja:
https://www.lds.org/bc/content/shared/content/finnish/pdf/

Äänestä
  • Miksi valehtelet ikään kuin uskominen Kristukseen riittäisi, vaikka oppisi mukaan pitää uskoa Smithin satuihin "pelastuakseen?

    Äänestä

  • Näinonon kirjoitti:

    Miksi valehtelet ikään kuin uskominen Kristukseen riittäisi, vaikka oppisi mukaan pitää uskoa Smithin satuihin "pelastuakseen?

    Osoita mitä eroa on "Smithin saduilla" ja aidolla Kristuksen evankeliumilla!
    "Smithin sadut" ovat evankeliumi sellaisena kuin Kristus sen antoi, mutta josta on sittemmin luovuttu monin osin. Niinpä usko yksin ei pelasta ketään, vaan tarvitaan lisäksi parannus, upotuskaste syntien anteeksisaamiseksi niin, että Herra sen hyväksyy ja Pyhän Hengen vastaanottaminen siihen valtuuden omaavien kätten päällepanon kautta.

    Äänestä

  • Tarina on muutenkin merkillinen: siinä oletaan jumala ja jumala joka on melkoisen hölmö, siinä sekotetaan kahden vanhemman uskonnon käsitykset toisiinsa, käsitykset jotka nekin ovat vain uskonnollisia rakennelmia ja luodaan niiden pohjalta oma.Tämä tehdään lisukkein joista jo tiedetään että ne eivät pidä paikkaansa, joko lajinkehityksen kannalta, tai Raamatun mukaan, johon mormoniuskonto kuitenkin ain yrittää vedota kun sen omaa totuusarvoa kyseenalaistetaan.

    Ei ole ollut Aatamia eikä Eevaa eikä paratiisi,a ellei sellaisena pidetä savannia, jolla ensimmäiset ihmisesi-isämme elivät metsästäjäkeräilijöinä, alussa ilman puhuttua kieltäkin. Mormoniuskonnon opin mukzan lajimme on ollut olemassa jollain planeetalla miesjumalan ja naisjumalan- molemmat kai ruumillisia - naimisen tuloksena, mutta liiton lapset ovat kumma kyllä olleet henkiolentoja. Maanpäälle ollaan ilmaannuttu salaperäisellä tavalla kun lajimme aikanaan kehittyi , "sielumme" eivät ole sukua muulle maapallon elämälle ja kaikkein kumallisinta on, että siittäjäjumala, elohim, on kehittynyt ihmisestä jumalaksi näin siis ihmisiä on pitänyt olla ennen elohimia.

    Kaikkiin kummajaisiin ei viitsi kinnittää huomiota, satuja on hyviä ja huonoja, mormonien on huono. Ei Raamatunkaan hyvä ole, mutta on mormonien tarinaa todempi.Synnyimmme maapallolle sen omista aineksista muiden lajien mukana.

    Äänestä

  • Selkeyttä kirjoitti:

    Osoita mitä eroa on "Smithin saduilla" ja aidolla Kristuksen evankeliumilla!
    "Smithin sadut" ovat evankeliumi sellaisena kuin Kristus sen antoi, mutta josta on sittemmin luovuttu monin osin. Niinpä usko yksin ei pelasta ketään, vaan tarvitaan lisäksi parannus, upotuskaste syntien anteeksisaamiseksi niin, että Herra sen hyväksyy ja Pyhän Hengen vastaanottaminen siihen valtuuden omaavien kätten päällepanon kautta.

    No ei alkuunkaan, teillä on jumala elohom c/o kolob jota raamattu ei vain tunne vaan kieltää tapoja ja menoja joita Jeesus ei ole opettanut eikä käskenyt Teette Jeesuksesta valehtelija. n sekä VT:ssä että UT:ssa.

    Äänestä

  • kaksipisteto kirjoitti:

    Tarina on muutenkin merkillinen: siinä oletaan jumala ja jumala joka on melkoisen hölmö, siinä sekotetaan kahden vanhemman uskonnon käsitykset toisiinsa, käsitykset jotka nekin ovat vain uskonnollisia rakennelmia ja luodaan niiden pohjalta oma.Tämä tehdään lisukkein joista jo tiedetään että ne eivät pidä paikkaansa, joko lajinkehityksen kannalta, tai Raamatun mukaan, johon mormoniuskonto kuitenkin ain yrittää vedota kun sen omaa totuusarvoa kyseenalaistetaan.

    Ei ole ollut Aatamia eikä Eevaa eikä paratiisi,a ellei sellaisena pidetä savannia, jolla ensimmäiset ihmisesi-isämme elivät metsästäjäkeräilijöinä, alussa ilman puhuttua kieltäkin. Mormoniuskonnon opin mukzan lajimme on ollut olemassa jollain planeetalla miesjumalan ja naisjumalan- molemmat kai ruumillisia - naimisen tuloksena, mutta liiton lapset ovat kumma kyllä olleet henkiolentoja. Maanpäälle ollaan ilmaannuttu salaperäisellä tavalla kun lajimme aikanaan kehittyi , "sielumme" eivät ole sukua muulle maapallon elämälle ja kaikkein kumallisinta on, että siittäjäjumala, elohim, on kehittynyt ihmisestä jumalaksi näin siis ihmisiä on pitänyt olla ennen elohimia.

    Kaikkiin kummajaisiin ei viitsi kinnittää huomiota, satuja on hyviä ja huonoja, mormonien on huono. Ei Raamatunkaan hyvä ole, mutta on mormonien tarinaa todempi.Synnyimmme maapallolle sen omista aineksista muiden lajien mukana.

    Et siis pysty esittämään mitään eroa alkuperäisen evankeliumin ja palautetun evankeliumin välillä. Vetoat vain joihinkin sanoihin ,mutta sisällöstä et sano mitään.

    Äänestä


  • Selkeyttä kirjoitti:

    Et siis pysty esittämään mitään eroa alkuperäisen evankeliumin ja palautetun evankeliumin välillä. Vetoat vain joihinkin sanoihin ,mutta sisällöstä et sano mitään.

    Ei ole kyse jumalan nimestä vaan luonteesta ja jumalien määrästä .Teillä on fyyisnen jumal joka on kehitynt ihmisetä jumalaksi jolla on vaimo ja joka naimalla täät on tehnyt ihmiset henkilentoian jotka sitten siirtyvät evoluution tuottaman kädellisten selkärankaisten ruumiiseen. lei ihmsiet oliavenen pateetsiat jumaölolentoaan heistähän hän kokemuykai keräten kehityi Raamatun jumala on yksi ja ainoa aina ollut jumala kaikkivoiva ja kaikkitietävä maan ja taivaan ja luoja.Ihminen luotiin luotiin maassa ja maasta.Jumala on henki ei naiva mies ruumiissa jolla on vaimo ja joka asuisi jollain luomallaan taivaankappaleella .

    Jeesus ilmoitti että Israelin jumala joka messiaan lupasi, on hänen isänsä. Jeesuksen oppi oli selkeä joka uskooja ottaa kasteen ja seuraa jeesusta pelastuu. Ei tarvitse maksaa taivaspaikasta. ei pitää erityisiä vaatteita eikä tehdä temppeleitä,eikä temppuja. Jeesus ei edes älynnyt että Raamatussa on pahoja puutteita vaan käski tutkimaan kirjoituksia ilman varoituksen sanoja, eikä sitäkään että jätti itse paljon krumeluuria pois.

    Äänestä

  • kaksipisteto kirjoitti:

    Ei ole kyse jumalan nimestä vaan luonteesta ja jumalien määrästä .Teillä on fyyisnen jumal joka on kehitynt ihmisetä jumalaksi jolla on vaimo ja joka naimalla täät on tehnyt ihmiset henkilentoian jotka sitten siirtyvät evoluution tuottaman kädellisten selkärankaisten ruumiiseen. lei ihmsiet oliavenen pateetsiat jumaölolentoaan heistähän hän kokemuykai keräten kehityi Raamatun jumala on yksi ja ainoa aina ollut jumala kaikkivoiva ja kaikkitietävä maan ja taivaan ja luoja.Ihminen luotiin luotiin maassa ja maasta.Jumala on henki ei naiva mies ruumiissa jolla on vaimo ja joka asuisi jollain luomallaan taivaankappaleella .

    Jeesus ilmoitti että Israelin jumala joka messiaan lupasi, on hänen isänsä. Jeesuksen oppi oli selkeä joka uskooja ottaa kasteen ja seuraa jeesusta pelastuu. Ei tarvitse maksaa taivaspaikasta. ei pitää erityisiä vaatteita eikä tehdä temppeleitä,eikä temppuja. Jeesus ei edes älynnyt että Raamatussa on pahoja puutteita vaan käski tutkimaan kirjoituksia ilman varoituksen sanoja, eikä sitäkään että jätti itse paljon krumeluuria pois.

    Unohtui tarkistaa alku :Teillä on fyysinen jumala joka on kehittynyt ihmisestä jumalaksi, jolla on vaimo ja joka on naimalla tätä tehnyt ihmiset henkiolentoina,jotka sitten siirtyvät evoluution tuottamien kädellisten selkärankaisten ruumiisiin. Eli ihmiset olivat ennen jumalolentoanne, heistähän hän kokemuksia keräten kehittyi ."

    Äänestä

  • kaksipisteto kirjoitti:

    Unohtui tarkistaa alku :Teillä on fyysinen jumala joka on kehittynyt ihmisestä jumalaksi, jolla on vaimo ja joka on naimalla tätä tehnyt ihmiset henkiolentoina,jotka sitten siirtyvät evoluution tuottamien kädellisten selkärankaisten ruumiisiin. Eli ihmiset olivat ennen jumalolentoanne, heistähän hän kokemuksia keräten kehittyi ."

    Ei ole ilmoitettu, että Jumala olisi kehittynyt juuri ihmisestä. Ihmiset ovat Jumalan luomia eikä päinvastoin, mutta se on ilmoitettu, että sellainen kuin ihminen on nyt, sellainen on Jumala joskus ollut. Ihminen on luotu Jumalan kuvaksi ja kaltaiseksi.

    Äänestä

  • Selkeyttä kirjoitti:

    Osoita mitä eroa on "Smithin saduilla" ja aidolla Kristuksen evankeliumilla!
    "Smithin sadut" ovat evankeliumi sellaisena kuin Kristus sen antoi, mutta josta on sittemmin luovuttu monin osin. Niinpä usko yksin ei pelasta ketään, vaan tarvitaan lisäksi parannus, upotuskaste syntien anteeksisaamiseksi niin, että Herra sen hyväksyy ja Pyhän Hengen vastaanottaminen siihen valtuuden omaavien kätten päällepanon kautta.

    Osoita SINÄ (väitteen esittäjänä), että Kristuksen oppia olivat taika-alusvaatteiden jatkuva pakkokäyttö ym. Smithin oppiin kuuluvat asiat.

    Äänestä

  • Selkeyttä kirjoitti:

    Ei ole ilmoitettu, että Jumala olisi kehittynyt juuri ihmisestä. Ihmiset ovat Jumalan luomia eikä päinvastoin, mutta se on ilmoitettu, että sellainen kuin ihminen on nyt, sellainen on Jumala joskus ollut. Ihminen on luotu Jumalan kuvaksi ja kaltaiseksi.

    Jumalat nimenomaan ovat ihmisten luomia. Sen tiesi jo Aarne Saarinenkin aikoinaan...

    Äänestä

  • kaksipisteto kirjoitti:

    No ei alkuunkaan, teillä on jumala elohom c/o kolob jota raamattu ei vain tunne vaan kieltää tapoja ja menoja joita Jeesus ei ole opettanut eikä käskenyt Teette Jeesuksesta valehtelija. n sekä VT:ssä että UT:ssa.

    Voi voi kyllä nyt on kirjoitustaitosi ihan mennyt sekaisin. Elohim... et tainnut osata sitä kirjoittaa oikein.

    Äänestä

  • Näinonon kirjoitti:

    Osoita SINÄ (väitteen esittäjänä), että Kristuksen oppia olivat taika-alusvaatteiden jatkuva pakkokäyttö ym. Smithin oppiin kuuluvat asiat.

    Mitähän Selkeyttä nyt taas väitti? Minusta hän ei ole väittänyt yhtään mitään pitkään aikaan. Ainoa joka jotakin väittää olet sinä ... ois kiva jos pystyisit todistamaan väitteesi.... mutta siihenhän et kuitenkaan pysty...
    KOavsti oli virheitä sinun kirjoittamassasi... mikäs nyt on iskenyt kun oikeinkirjoituksesi ei onnaa? Vai sattuuko tekevälle sielläkin?

    Äänestä

  • Selkeyttä kirjoitti:

    Ei ole ilmoitettu, että Jumala olisi kehittynyt juuri ihmisestä. Ihmiset ovat Jumalan luomia eikä päinvastoin, mutta se on ilmoitettu, että sellainen kuin ihminen on nyt, sellainen on Jumala joskus ollut. Ihminen on luotu Jumalan kuvaksi ja kaltaiseksi.

    "Ihmiset ovat Jumalan luomia eikä päinvastoin, mutta se on ilmoitettu, että sellainen kuin ihminen on nyt, sellainen on Jumala joskus ollut. Ihminen on luotu Jumalan kuvaksi ja kaltaiseksi." Raamattu ilmoittaa ihan muuta, jumala on ikuinen, kaiken luoja, kaikkiteitävä kaikkivoiva .
    Pakanauskonoissa menevät jumalat ja ihmiset sekaisin, niissä myös jumalat ovat miehiä ja naisia, ruumiillisia olentoja ja naivat kuin puput sekä heitä on melkein yhtä paljon kuin mormoniuskonnossa .

    Äänestä

  • old_profile_28026 kirjoitti:

    Mitähän Selkeyttä nyt taas väitti? Minusta hän ei ole väittänyt yhtään mitään pitkään aikaan. Ainoa joka jotakin väittää olet sinä ... ois kiva jos pystyisit todistamaan väitteesi.... mutta siihenhän et kuitenkaan pysty...
    KOavsti oli virheitä sinun kirjoittamassasi... mikäs nyt on iskenyt kun oikeinkirjoituksesi ei onnaa? Vai sattuuko tekevälle sielläkin?

    Etkö osaa edes keskustelun perusasioita? TAPANI (Selkeyttä) väittää, että Smithin sadut ovat yhtä kuin Kristuksen evankeliumi. Todistusvelvoillisuus on HÄNELLÄ. Mihin perustuu väite, että Kristus opetti mukamas mm. taika.alusvaateoppia, polyteismiä...? Selitykseksi ei kelpaa, että Raamatussa ei ole kaikkea. Väitteet pitää TODISTAA. Jos Tapani kirjoittaisi vain uskovansa Smithin satuihin, silloin todistusvelvollisuutta ei olsi. Uskoahan saa vaikka Muumipeikkoon.

    Äänestä

  • kaksipisteto kirjoitti:

    "Ihmiset ovat Jumalan luomia eikä päinvastoin, mutta se on ilmoitettu, että sellainen kuin ihminen on nyt, sellainen on Jumala joskus ollut. Ihminen on luotu Jumalan kuvaksi ja kaltaiseksi." Raamattu ilmoittaa ihan muuta, jumala on ikuinen, kaiken luoja, kaikkiteitävä kaikkivoiva .
    Pakanauskonoissa menevät jumalat ja ihmiset sekaisin, niissä myös jumalat ovat miehiä ja naisia, ruumiillisia olentoja ja naivat kuin puput sekä heitä on melkein yhtä paljon kuin mormoniuskonnossa .

    Meissä ihmisissäkin on jotain ikuista.
    Oppi ja liitot luku 93:
    29 Myös ihminen oli alussa Jumalan luona. Älyä eli totuuden valoa ei ole luotu eikä tehty, eikä sitä voidakaan luoda eikä tehdä.
    30 Kaikki totuus on riippumatonta siinä piirissä, mihin Jumala on sen asettanut, toimimaan vapaasti, samoin kuin myös kaikki äly; muuten ei ole mitään olemassaoloa.
    31 Katso, tässä on ihmisen tahdonvapaus, ja tässä on ihmisen tuomio; koska se, mikä on ollut alusta asti, on ilmoitettu heille selkeästi, eivätkä he ota vastaan valoa.

    Äänestä

  • Näinonon kirjoitti:

    Etkö osaa edes keskustelun perusasioita? TAPANI (Selkeyttä) väittää, että Smithin sadut ovat yhtä kuin Kristuksen evankeliumi. Todistusvelvoillisuus on HÄNELLÄ. Mihin perustuu väite, että Kristus opetti mukamas mm. taika.alusvaateoppia, polyteismiä...? Selitykseksi ei kelpaa, että Raamatussa ei ole kaikkea. Väitteet pitää TODISTAA. Jos Tapani kirjoittaisi vain uskovansa Smithin satuihin, silloin todistusvelvollisuutta ei olsi. Uskoahan saa vaikka Muumipeikkoon.

    Osaatko sanoa mitään. mikä on "Smithin satujen" evankeliumissa toisin kuin Raamatussa? Vaatetusasiat eivät ole olennaista. kun on kysymys evankeliumin perusasioista.

    Äänestä

  • Selkeyttä kirjoitti:

    Osaatko sanoa mitään. mikä on "Smithin satujen" evankeliumissa toisin kuin Raamatussa? Vaatetusasiat eivät ole olennaista. kun on kysymys evankeliumin perusasioista.

    Aivan kaikki. Ja edelleenkin, todistusvelvollisuus on sinulla. Selitykset, että kaikkea ei ole Raamatussa eivät kelpaa. Pakkoalusvaatteet ovat kyllä oleellinen asia, vaikka niitä nyt vähätteletkin. Jumalien lukumäärä on ainakin aivan olennainen asia!

    Äänestä

  • Selkeyttä kirjoitti:

    Meissä ihmisissäkin on jotain ikuista.
    Oppi ja liitot luku 93:
    29 Myös ihminen oli alussa Jumalan luona. Älyä eli totuuden valoa ei ole luotu eikä tehty, eikä sitä voidakaan luoda eikä tehdä.
    30 Kaikki totuus on riippumatonta siinä piirissä, mihin Jumala on sen asettanut, toimimaan vapaasti, samoin kuin myös kaikki äly; muuten ei ole mitään olemassaoloa.
    31 Katso, tässä on ihmisen tahdonvapaus, ja tässä on ihmisen tuomio; koska se, mikä on ollut alusta asti, on ilmoitettu heille selkeästi, eivätkä he ota vastaan valoa.

    Raamattu ei opeta noin hölmöä , teidän uskontonne opettaa- entä sitten? En ole puhumassa muusta kuin mitä Raamattu sanoo .

    Äänestä

Et siis osaa sanoa mitään olennaista eroa sisällöstä. Vetoat vain sanoihin. Palautettu evankeliumi on aivan xama, jota Kristus julisti. Sinulle juutalaisena on tärkeintä Jahve -sanan käyttö ainoasta Jumalasta. Olet kuin muhamettilaiset, että tulisi puhua Allahista ainoana Jumalana.

Äänestä
  • Smithin oppi taika-alusvaatteineen, polygamioineen, polyteismeineen ym. ei ole se mitä Kristus opetti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Selkeyttä kirjoitti:

Elämän tarkoitus on, että opimme tämän maallisen elämämme aikana. Teemme kaikki syntiä pieniä lapsia lukuun ottamatta. Emme voi pelastaa itseämme, mutta voimme hyväksyä sen pelastussuunnitelman, joka on meille tarjolla. Jo ennen syntymäämme olemme hyväksyneet sen ollessamme taivaassa Jumalan henkilapsina.

Pelastusssuunnitelma on Jeesuksen Kristuksen evankeliumin täyteys, jonka tarkoituksena on ihmisen kuolemattomuuden ja iankaikkisen elämän toteuttaminen. Siihen kuuluu luominen, lankeemus ja sovitus sekä kaikki Jumalan antamat lait, toimitukset ja opit. Tämän suunnitelman ansiosta ihmisten on mahdollista saada korotus ja elää ikuisesti Jumalan kanssa . Tätä suunnitelmaa sanotaan pyhissä kirjoituksissa myös pelastussuunnitelmaksi, onnensuunnitelmaksi ja armonsuunnitelmaksi.

Meidän pahat tekomme ovat hänet ruhjoneet, Jes. 53:5. Mitään muuta nimeä, joka meidät pelastaisi, ei ole ihmisille annettu koko taivaankannen alla, Ap. t. 4:12. Niin kuin kaikki ihmiset Aadamista osallisina kuolevat, niin myös kaikki Kristuksesta osallisina tehdään eläviksi, 1. Kor. 15:22. Armosta Jumala on teidät pelastanut antamalla teille uskon, Ef. 2:8. Jumala on luvannut ikuisen elämän ennen aikojen alkua, Tit. 1:2. Jeesus on iankaikkisen pelastuksen tuoja, Hepr. 5:8–9. Lunastussuunnitelma esitettiin kuolleille, 1. Piet. 3:18–20; 4:6

Lisätietoja: www.mormonit.fi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu