Valtion verotuloista enää 7% tulee progressiivises

ta tuloverosta. Kaikki muut valtion saamat verotulot tulevat tasaveroista kuten arvonlisävero ja muista valtion keräämistä maksuista jotka otetaan tasasuuruisina kaikilta tulonsaajilta riippumatta tuloista.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

näinhän se on, tasaveron maaksi tämä Suomi on muuttunut.

Äänestä

Merkittävä tieto. Mistä ongittu? Voitko valottaa, olisi mielenkiintoista tutustua laajemminkin? -Meillähän siis ollaan jo melkein Viron mallissa.

Äänestä

kunnallisverokin on tasavero

Äänestä
  • Suomen tuloverotus ei toimi oikeudenmukaisesti, Kelan tutkijat arvioivat. Tutkimuksen mukaan suurituloisten joukossa on paljon hyvin alhaisia veroja maksavia kansalaisia, "vapaamatkustajia". Tutkijoiden mukaan rikkaiden veroprosentti on tilastollisesti lähes sattumanvarainen.

    http://www.taloussanomat.fi/raha/2012/01/27/uusi-tutkimus-rikkaiden-veroprosentti-050/201221975/139
    _______________________________________________
    http://www.uusisuomi.fi/raha/121263-%E2%80%9Duskomaton-todellisuus-suomen-rikkaat-kiertavat-uuden-veron%E2%80%9D

    Meille on tulossa sellainen solidaarisuusvero, jonka Suomen rikkaat pystyvät kiertämään ottamalla yhtiöistään tulonsa pääomatuloina, Seppänen kirjoittaa.

    - Ylen keräämien verotietojen mukaan meillä Uudellamaalla oli 164 kanssaihmistä, joilla oli pääomatuloja yli miljoona euroa. Heistä vain kolmanneksella (54) oli ansiotuloa yli sen rajan (100 000 euroa), jonka perusteella valtio aikoo periä hyvätuloisilta ansiotulonsaajilta mainittua solidaarisuusveroa. Kaksi kolmannesta Uudenmaan kaikkein rikkaimmista pääomatulonsaajista välttyy solidaarisuusverosta, Seppänen perustelee näkemystään.

    - Kaiken kaikkiaan Suomessa on 335 pääomatulomiljonääriä, joilla käytännöllisesti katsoen kaikilla on ollut alhainen pääomatulojen veroprosentti 28 % tai 29 %. Heistä 229 jää solidaarisuusveron ulottumattomiin, Seppänen kirjoittaa.
    ________________________________________
    Huvittavaa miten tuota veroa on nytkin hehkutettu ja se onkin
    kierrettävissä, pääomatulot on saatava samaan piiriin tuloverotuksen kanssa, vain se on oikeudenmukaista.

    Äänestä

Pelkkiä pääomatuloja nostavat eivät maksa kunnallisveroa ollenkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gflkgs kirjoitti:

ta tuloverosta. Kaikki muut valtion saamat verotulot tulevat tasaveroista kuten arvonlisävero ja muista valtion keräämistä maksuista jotka otetaan tasasuuruisina kaikilta tulonsaajilta riippumatta tuloista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu