Konfa passit myynnissä

inhoan.rahastusta

Onko vain maksullisille ohjelmille vai kaikille ? Ei oilein käy selville Isonkirjan sivuiltakaan.
Jos olet löytänyt vastauksen laiatako linkin ? Kiitos. Olen innokas netti konfan katsoja ja mietin vain jääkö nyt näkemättä.
Konferenssi tehdään aika pitkälti ilmaistyövoimalla, siksi on vaikea hyväksyä tuollaista rahastusta.
Ja jos menet vapaaehtoiseksi konfaan, saat jonkun kuppasen, yhteismajoitus paikan.

27

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heluntailainen

      Mutta oletko ajatellut, mitä ohjelmien lähettäminen maksaa. Kenen mielestäsi sitten pitäisi kustantaa kotona netillä kuuntelevien konfa-anti. Niidenkö, jotka ovat paikan päällä tulisi laittaa kolehtihaaveihin sinunkin puolesta. Ihan mielelläni maksan sen kympin tai parin.
      Ei ne ilmaiseksi tule kotiimme ne ohjelmat.

      • ilmaista

        No, eihän se ohjelmien lähettäminen netin kautta mitään Konffan järjestäjille, lähinnä Isokirja-opistolle maksa. Ilmaistahan se käytännössä on niin kuin tämä minunkin kirjoitukseni postaaminen tälle palstalle.

        Ja jos niitten nettilähetysten lähettäminen jotakin maksaa, niin ne jotka on siellä Konfassa paikan päällä voivat panna kolehtihaaviin sen verran, että ne mitättömät kulut, muutama kilovatti sähköä hintaan 0, 0446 €/kWh tulee katetuksi.


      • inhoan.rahastusta

        Juuri niin ! Ja kohta kai usko tv:n muutkin lähetykset on maksullisia.


      • niin.katotaan

        Ja , jos nyt ostaa tuon 10€ passin ensi kesänä se on 20€ .Laitappa ylös tämä.


      • Lorutpois
        inhoan.rahastusta kirjoitti:

        Juuri niin ! Ja kohta kai usko tv:n muutkin lähetykset on maksullisia.

        http://forum.netmission.fi/forum/ajanviete-ja-harrastukset/ajanvietefoorumi
        "..Ajanvietefoorumi.."

        Ef.5:3. "..Mutta haureutta ja minkäänlaista saastaisuutta tai ahneutta älköön edes mainittako teidän keskuudessanne - niinkuin pyhien sopii - 4. älköön myös rivoutta tai tyhmää lorua tai ilvehtimistä, jotka ovat sopimattomia, vaan paremmin kiitosta..."

        Luuk.12:16. "..Ja hän puhui heille vertauksen sanoen: "Rikkaan miehen maa kasvoi hyvin. 17. Niin hän mietti mielessään ja sanoi: 'Mitä minä teen, kun ei minulla ole, mihin viljani kokoaisin?' 18. Ja hän sanoi: 'Tämän minä teen: minä revin maahan aittani ja rakennan suuremmat ja kokoan niihin kaiken eloni ja hyvyyteni; 19. ja sanon sielulleni: sielu, sinulla on paljon hyvää tallessa moneksi vuodeksi; nauti lepoa, syö, juo ja iloitse'. 20. Mutta Jumala sanoi hänelle: 'Sinä mieletön, tänä yönä sinun sielusi vaaditaan sinulta pois; kenelle sitten joutuu se, minkä sinä olet hankkinut?' 21. Näin käy sen, joka kokoaa aarteita itselleen, mutta jolla ei ole rikkautta Jumalan tykönä.".."

        Jaak.2: 8. "..Vaan jos täytätte kuninkaallisen lain Raamatun mukaan: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi", niin te hyvin teette; 9. mutta jos te henkilöön katsotte, niin teette syntiä, ja laki näyttää teille, että olette lainrikkojia. 10. Sillä joka pitää koko lain, mutta rikkoo yhtä kohtaa vastaan, se on syypää kaikissa kohdin. 11. Sillä hän, joka on sanonut: "Älä tee huorin", on myös sanonut: "Älä tapa"; jos et teekään huorin, mutta tapat, olet lainrikkoja. 12. Puhukaa niin ja tehkää niin kuin ne, jotka vapauden laki on tuomitseva. 13. Sillä tuomio on laupeudeton sille, joka ei ole laupeutta tehnyt; laupeudelle tuomio koituu kerskaukseksi. 14. Mitä hyötyä, veljeni, siitä on, jos joku sanoo itsellään olevan uskon, mutta hänellä ei ole tekoja? Ei kaiketi usko voi häntä pelastaa? 15. Jos veli tai sisar on alaston ja jokapäiväistä ravintoa vailla 16. ja joku teistä sanoo heille: "Menkää rauhassa, lämmitelkää ja ravitkaa itsenne", mutta ette anna heille ruumiin tarpeita, niin mitä hyötyä siitä on? 17. Samoin uskokin, jos sillä ei ole tekoja, on itsessään kuollut..."


    • pidä.ohjelmas

      Onneksi USKO on ILMAISTA.
      Eikä ainakaan työntekijöiden palkkoihin rajhaa mene, hehän tekevät vuosikymmenestä toiseen työt ilmaisiksi. Minusta tuo on röyhkeää rahastusta.

    • Passin saa 10 - 20 eurolla. Se ei ole iso hinta, koska kuluja tulee aina.

      Janne Maunumäki kirjoittaa:

      "UskoTV:n kautta lähetetään konferenssin lähetykset ja pääosin ne ovat maksullisia, niillä katetaan Iso Kirjan kustannuksia konferenssista, eli rahat menevät heille. Myynnissä on nuo 10e ja 20e paketit, joita voi ostaa UskoTV:n sivuilta. Ilmaisia lähetyksiä on joka päivä päivän ensimmäinen lähetys. Ne lähetykset siis joissa ei ole kuvakkeessa euron kuvaa ovat ilmaisia."

      http://forum.netmission.fi/forum/yleiset/yleiset-asiat/12850-juhannuskonferenssi-2015/page3

      • inhoan.rahastusta

        " Se ei ole iso hinta, koska kuluja tulee aina. "
        Ja mitä enemmän on rahaa sen enemmän on kuluja . Ja työntekijäthän on ILMAISIA ! Niin MISTÄ NIITÄ KULUJA TULEE ? Kuin se muutama centti sähköstä. Teltat ja rakennukset helluntaiväki on ITSE maksanut ! Moneenko kertaan ne pitää maksaa ? Silkkaa ahneutta sanon minä.

        Muistan kun tämä konferenssin pito runnottiin Keuruulle, kiitos Onni Haapalan, joka oli kuulemma tämän nykyisen kaupunginjohtajan koulukaveri.
        Lehijärvi oli paljon keskeisemmällä paikalla meitä etelässä asuvia ajatellen.


      • Maksammehan me monesta muustakin asiasta ilman valittamista. Miksi ei näin hyvästä asiasta? Kuvausryhmä ei ota tästä mitään palkkaa, eikä tämä raha edes mene UskoTV:lle, vaan muita Konfakuluja kattamaan. Ei todellakaan ole kyse ahneudesta, vaan velkaa on Konfakuluista, jota pyritään lyhentämään.

        Kokeilepa Radio Gospelia, jospa sitä kautta voisi ilmaiseksi kuunnella ilman kuvaa?

        http://www.radiogospel.fi/#cnt


      • säkkiä.myöten

        " Maksammehan me monesta muustakin asiasta ilman valittamista. "

        Olen kuunnellut joka kokouksen konfasta. Joka kokouksessa kerjätään rahaa ! Laita rahaa ja jos ei ole , soita kännykällä ja jos ei sitä ole laita tililta.
        varmaan on nettikin käytössä jos nyt itsellä tullut mukaan. Loppukokuksessa varmaan sanovat PANE KAIKKI RAHASI mitä tililläsi on ja jos ei ole ota lainaa.
        Jos tuo maksu olisikin ainoa, mitä kerätään niin toki sen voisi maksaa, mutta kun EI OLE.! Suoraansanottua ottaa päähän tuo ruinaus. Suu


    • helluntailainen

      Raha on meille annettu yksi talentti. Ja kyllä sitä rahaa kuluu uskovaisellakin ihan turhaan, joten miksi emme satsaisi sitä yhä enemmän Jumalan valtakunnan asiaan. Lunastetaan noita passeja ihan kannatusmielessäkin ja nautitaan juhlien annista kotisohvalla.

      • valona.kansalle

        No luuletko, että uskomattomat ihmiset lunastaa noita passeja ? moni voisi katsoa muuten noita ohjelmia, ja eikö se ole evankeliumin julistusta ?

        Evankeliumin tulisi olla ilmaista. Eivät syyttä uskomattomat syytä uskovia rahan ahneiksi.


      • 239752

        Ajattelin lunastaa. Tulee laitettua turhempaankin joskus, mukava saada ko palvelu!


      • valona.kansalle

        Eli olet ei uskova ihminenkö ?


      • helluntailainen
        valona.kansalle kirjoitti:

        No luuletko, että uskomattomat ihmiset lunastaa noita passeja ? moni voisi katsoa muuten noita ohjelmia, ja eikö se ole evankeliumin julistusta ?

        Evankeliumin tulisi olla ilmaista. Eivät syyttä uskomattomat syytä uskovia rahan ahneiksi.

        Voi toki uskomattomatkin katsoa ja onhan paljon tarjolla TV:n ja netin kautta evankelioivaa ohjelmaa vielä uskosta osattomille. Konferenssin anti on kyllä enemmän raamattutunteja ja sisällöllisesti niille, jotka ovat jo uskonratkaisun tehneet.


      • pysy.asiassa
        helluntailainen kirjoitti:

        Voi toki uskomattomatkin katsoa ja onhan paljon tarjolla TV:n ja netin kautta evankelioivaa ohjelmaa vielä uskosta osattomille. Konferenssin anti on kyllä enemmän raamattutunteja ja sisällöllisesti niille, jotka ovat jo uskonratkaisun tehneet.

        Kyse oli nyt konferenssista.


    • Nomany

      Maksullista ? Eikö evankeliumi ole ilmaista? On totta että kuvaus ja lähetys laitteet maksaa .Mutta eikö nuo maksut hoidu jotenkin muuten, esim. eri srk:in paikallisten keräysten muodolla? Mutta kiinnostaako jotakin ulkopuolista olla "maksumiehenä " jossain "Lapin perukoilla" asuvaa jos olisi kiinnostunut ko. lähetyksistä?

      Sateinen juhannus sää mahdollisesti rajoittaa paikan päälle menijöitä. Onko "netti rahastuksen" idea saada kolehti niiltäkin jotka eivät sään takia mene paikan päälle?
      Omakohtaisesti ei ole aikomusta olla paikanpäällä , enkä "osta sisään pääsyä " internet lähetyksiin.

      Muutenkin teltassa joka kokouksen kolehtin keruu ehkä synnyttää mielikuvan ( ainakin omakohtaisesti ollessani joskun paikanpäällä. )"lypsämisestä"?

      http://isokirja.fi/konferenssi-info//27/5/2015/usko-tv-konffa
      "..UskoTV:n suorat lähetykset Konferenssista

      Osallistu helluntaiherätyksen juhannuskonferenssiin netin kautta 17. – 21.6. UskoTV:n suoran lähetyksen ja tallenteiden kautta.

      10 euron nettipassilla voit seurata pääteltan tilaisuuksia suorina lähetyksinä.

      20 euron katseluoikeudella suorat lähetykset ja pääset myös käsiksi konferenssiarkistoon, jossa tilaisuudet on katseltavissa myöhemmin jopa 12 kuukauden ajan.
      Lue lisää UskoTV:n sivuilta!......"

      • pysy.asiassa

        Ja lähetykset pätkii aika usein, mulla on ainakin niin käynyt. Ja kyllä ne laitteet on ostettu jo aikaa sitten ja nekin lahjoitusvaroilla. Eli MONEENKO KERTAAN ne pitää maksaa ?
        Info
        " UskoTV on helluntaiseurakuntien kristillinen netti-tv-kanava, joka tarjoaa käyttäjilleen suoria lähetyksiä tapahtumista ja monipuolisia ohjelmasarjoja. Ohjelmistossa on mm. opetus- ja ajankohtaisohjelmia, jumalanpalveluksia ja konserttitaltiointeja. Ohjelmiston tuottajina toimivat UskoTV:n lisäksi kristilliset seurakunnat ja erilaiset yhdistykset.

        UskoTV-kanavan omistaa Avainmedia Lähetysjärjestö ry.

        Jos haluat tarjota omaa tai seurakuntasi ohjelmatuotantoa kanavalle, ota yhteyttä alla oleviin sähköposteihin. Tarjoamme seurakunnille myös mahdollisuutta lähettää suoria lähetyksiä jumalanpalveluksista ja erilaisista tapahtumista.
        Toimimme vapaaehtoisten lahjoitusten varassa, halutessasi voit lahjoittaa kanavan toimintaan lahjoita-sivun kautta."
        http://www.uskotv.fi/info/

        " Omakohtaisesti ei ole aikomusta olla paikanpäällä , enkä "osta sisään pääsyä " internet lähetyksiin."
        Juuri näin minäkin teen ja radio kuuluu, vielä ilmaiseksi.


    • jkhhhkh

      En tiedä tästä, mutta materiaalin tuottamisesta kylläkin.
      1. Jos konfressi kuvataan, niin se vaatii siihen sopivan laitteiston. Pelkästään äänen miksauslaitteiden vuokra on suuri, puhumattakaan kaikesta muusta... telineet, kamerat, valot... (olettaen, että kaikki työ olisi ilmaista...mitä se ei välttämättä ole, sillä vapaaehtoisiin tuskin löytyy kaikkien välineiden ammattilaisia)
      2. Vaikka kyse olisi Uskonnollisesta tilaisuudesta, niin yleensä aina tilavuokrat ovat suolaisia
      3. Pelkästään jätteiden hoitamiseenkin menee helposti nelinumeroinen luku ja se luku ei ala välttämättä ykkösellä.
      4. Sitten luparumba, korjausvaatimuksineen... palotarkastajineen ja muineen.

      • RahaMielessä

        Eikö kannattaisi hankkia ne laitteet omiksi, eikä aina vuokrata, kun kerran joka juhannus niille on käyttöä ja varmaan muinakin aikoina.
        Vuokriin menee pidemmän päälle niin paljon rahaa, että niillä maksaisi laitteet, eikä tarvitsisi aina vuokrata.
        Edullisiakin laitteita löytyy, ei aina tarvitse harkita vain niitä kaikkein kalleimpia.

        Siis kuka omistaa Iso kirja rakennuksen?
        Jos siitä menee tilavuokra helluntaiseurakunnan järjestämästä tilaisuudesta, niin ei ainakaan helluntaiseurakunta sitä omista.
        Eihän omistaja peri vuokraa omiltaan.
        Isokirja on siis joku kiinteistö yhtiö tai vastaava yritys.


      • iloista.ant.Jumala.rak

        Iso kirja omistaa itse, tonttinsa ja rakennuksensa. Ja Lisää rakennettiin, kun entiset ei riittänyt.Kaikki lahjoitusvaroilla.

        Ja tuskin tuonne mitään kalustoakaan vuokrataan vain tuota tilaisuutta varten? Laitteet lienee jo ennestään. tämä on mutua, mutta näin luulen.

        Ja , jos ajatellaan, että konfassa käy abaut. 30 000 ihmistä, niin jo pelkän euron pudottamisella uhrikoppaan saa jo 20th. Jos loput 10 th. ois lapsia. Ja moni antaa paljon enemmän, joku ei mitään.Että eiköhän kulut tule katetua, vai onko jäänyt koskaan minukselle,en ole kuullut. Ja ihmiset antaisivat enemmän omsta halustaan,jos ei aina kerjättäis.


    • Lorujako

      Eiköhön nuo "liirumi laarumit" "loru" jututkin vois lopettaa ? Maksetetaanko nuokin jostain "helluntai herätyksen " rahastosta? Keskittyä oleelliseen. vai onko joku jo niin valmis ettei enään muuta tarvi kuin "ajanvietettä"?

      Vai että "ajanvietettä". Siinä voisi olla todellista ajanvietettä mennä niiden luo jotka ovat sivuun jääneitä , vanhuksia, sairaita..."

      http://forum.netmission.fi/forum/ajanviete-ja-harrastukset/ajanvietefoorumi
      "..Ajanvietefoorumi.."

      Ef.5:3. "Mutta haureutta ja minkäänlaista saastaisuutta tai ahneutta älköön edes mainittako teidän keskuudessanne - niinkuin pyhien sopii - 4. älköön myös rivoutta tai tyhmää lorua tai ilvehtimistä, jotka ovat sopimattomia, vaan paremmin kiitosta..."

      Luuk.12:16. "..Ja hän puhui heille vertauksen sanoen: "Rikkaan miehen maa kasvoi hyvin. 17. Niin hän mietti mielessään ja sanoi: 'Mitä minä teen, kun ei minulla ole, mihin viljani kokoaisin?' 18. Ja hän sanoi: 'Tämän minä teen: minä revin maahan aittani ja rakennan suuremmat ja kokoan niihin kaiken eloni ja hyvyyteni; 19. ja sanon sielulleni: sielu, sinulla on paljon hyvää tallessa moneksi vuodeksi; nauti lepoa, syö, juo ja iloitse'. 20. Mutta Jumala sanoi hänelle: 'Sinä mieletön, tänä yönä sinun sielusi vaaditaan sinulta pois; kenelle sitten joutuu se, minkä sinä olet hankkinut?' 21. Näin käy sen, joka kokoaa aarteita itselleen, mutta jolla ei ole rikkautta Jumalan tykönä.".."

      Jaak.2: 8. "..Vaan jos täytätte kuninkaallisen lain Raamatun mukaan: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi", niin te hyvin teette; 9. mutta jos te henkilöön katsotte, niin teette syntiä, ja laki näyttää teille, että olette lainrikkojia. 10. Sillä joka pitää koko lain, mutta rikkoo yhtä kohtaa vastaan, se on syypää kaikissa kohdin. 11. Sillä hän, joka on sanonut: "Älä tee huorin", on myös sanonut: "Älä tapa"; jos et teekään huorin, mutta tapat, olet lainrikkoja. 12. Puhukaa niin ja tehkää niin kuin ne, jotka vapauden laki on tuomitseva. 13. Sillä tuomio on laupeudeton sille, joka ei ole laupeutta tehnyt; laupeudelle tuomio koituu kerskaukseksi. 14. Mitä hyötyä, veljeni, siitä on, jos joku sanoo itsellään olevan uskon, mutta hänellä ei ole tekoja? Ei kaiketi usko voi häntä pelastaa? 15. Jos veli tai sisar on alaston ja jokapäiväistä ravintoa vailla 16. ja joku teistä sanoo heille: "Menkää rauhassa, lämmitelkää ja ravitkaa itsenne", mutta ette anna heille ruumiin tarpeita, niin mitä hyötyä siitä on? 17. Samoin uskokin, jos sillä ei ole tekoja, on itsessään kuollut..."

    • tietenkin10

      Maksut täytyy olla, että ei joku ulkopuolinen eksy kuuntelemaan!

      • pääsymaksu

        Ei kait sinne konffaan sentäs mitän pääsymaksua ole?


    • DoctorT

      Usko TVn takaa löytyy ReijoR ja hänelle raha maistuu.

    • Jotkut eivät näytä ymmärtävän, että konferenssin järjestäminen maksaa paljon. Tiesittekö, että viime vuoden konferensista jäi 80 000 € velkaa?

    • DoctorT

      Hieno homma, että jäi velkaa!!Siellä,missä Herra henkensä kautta vaikuttaa, ei jäädä velkaa.

      Tuo kertoo juuri siitä, mistä mainitsin, kuolemasta. Ei ole uhrimieltä, kun ohjelma ja meno kuollutta menoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      72
      5836
    2. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      95
      4196
    3. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      93
      3622
    4. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      119
      3023
    5. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      72
      2571
    6. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      148
      2047
    7. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      111
      2026
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      46
      1881
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1535
    10. Mikä ihmeen v&v megastore?

      Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.
      Järvenpää
      1
      1458
    Aihe