Miten käy Kallion Alkon?

Huo_lestunut

Miten Helsinginkadun Alko selviää, kun raitiovaunuyhteys asuntoloilta on katkaistu kesän ajaksi?

14

1913

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaaha5

      Enemmän olisin huolestunut siitä miten asuntolan porukka pärjää nyt.

      • Huo_lestunutk

        Kulkeehan se ratikka Töölöntorille kuitenkin.


      • looking_forward

        Eli Töölöntorista tulee uusi Piritori kesän ajaksi?


    • Tsadilainen

      Kallion Alko on Hakaniemessä. Helsinginkadun Alko on Harjussa.

      • gresan-handeli-larussa

        Bärigan handeli Hesari 15, Hagiksen handeli on ympyrätalossa


      • Oi_niitä_aikoja

        Asuin 8½ vuoden ajan (1970–1979) Helsinginkatu 8:ssa, vinosti vastapäätä Hesarin Alkoa ja Tenhoa/Tenkkaa. Minun miellettiin yleisesti asuvan Kalliossa. Itse en ollut oikein varma ja kuvittelin asuvani jossakin Kallion ja Sörnäisten (Sörkan/Sörkän) välimaastossa. Postinumeroni 00500 viittasi Vilhonvuorenkadun postiin, joka oli tukevasti Sörnäisten puolella.

        Vasta paljon myöhemmin minulle on valjennut, että asuinkin Kallion ja Alppilan puristuksessa sijaitsevassa Harjussa – kaupunginosassa tai kaupunginosan osassa, jolla ei ole oikein minkäänlaista omaa identiteettiä.

        Ei se mitään – viihdyin oikein hyvin niin kauan kuin perheessämme ei ollut lapsia! Lisääntyminen pakotti muuttamaan väljemmille vesille, Kehä I:n taakse.

        Hesarin Alko ja sen myyjät tulivat tutuiksi noina 1970-luvun vuosina. Myyntihän tapahtui niihin aikoihin palveluna vielä tiskin yli. Volyymituotteet Kossu ja Vinetto (tai jonakin vuonna Sorbus) oli sijoitettu tiskin alle, mistä myyjä kiepsautti ostokset kätevästi tiskille, turhia askeleita ottamatta. Mielitiettyni ja minä olimme ennemminkin punkkulinjalla – Rioja Tintoa, Mavrudia, Egri Bikaveria ja sitä rataa.

        Sangre de Toro ja Casillero del Diablo C.S. haetaan nykyisin useimmiten Suomenlahden takaa. Eläkeläisillä on aikaa enemmän kuin löysää rahaa.


    • Tsadilainen

      Hesari 15 on Harjua. Laita seuraava meilisi Sotkamosta

      • Oi_niitä_aikoja

        Mielestäni nämä keskustelupuheenvuorot eivät ole meilejä vaan postauksia. Käyttäköön kukin sinänsä sitä nimikettä kuin huvittaa!

        Saatanpa postatakin jotain Sotkamosta noin kuukauden kuluttua. Sitä ennen kuitenkin ainakin viikoksi Porkkalan vesille ja saariin.


      • dleav

        Hesari on Kalliossa, sitä pohjoiseen alkaa Harju.
        Väite että Hesarin pohjoipuolen talot olisi Harjussa, on pelkkää saivartelua.


    • Huo_lestunut

      Helsinginkadun Alkon nimi on Alko Kallio, siksi käytin kyseistä nimeä. Ei kukaan itke siitäkään, ettei Bulevardin Alko sijaitse Bulevardilla vaan osoitteessa Hietalahdenranta 5.

      Onko se muuten niin, että Helsinginkadun parilliset numerot on virallista Kalliota ja parittomat ei?

    • Tsadilainen

      Alkon puoleinen osa Hesarista on Harjua, toinen puoli Kalliota.

    • Tsadilainen

      Metroasema Sörnäinen on kai ainoa metris, joka on kolmen eri kaupunginosan alueella (siis uloskäynnit).
      Älä, Sotkamon tai Porkkalan sankari, ota tätä vittuiluna tms. Hauskaa lomaa Sinulle, ja hyvää kalaonnea. Maistuisi grillattu hauki minullekin.

    • Svärge

      asun Helsinginkatu 6:ssa ja tykkään tosi paljon, oikeeta helsinkiä!

      • Anonyymi

        Miten pääsee asumaan Helsinginkatu 50 ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      109
      6953
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4451
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      49
      3945
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3538
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      191
      3502
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2979
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2684
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      48
      2542
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1924
    Aihe