Lapuanliike ajoi aikoinaan omalla tavalla Suomen kansan asiaa. Nykyinen Lapuanliikkeen "jatkaja" IKL (Isänmaallinen kansallis-liitto) perustettiin uudelleen vuonna 1993 ja se toimii nykyään muiden puolueiden sisällä (ollen edelleen voimissaan). Koska kommunisteja ei Suomessa montaa enää ole niin ei IKL:n kaltaisille liikkeille ole juurikaan enää kysyntää. Mietteitänne Lapuanliikkeen ja IKL:n toimista?
IKL (Isänmaallinen kansallis-liitto)
Janne
2771
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En kyllä pidä äärioikeistolaisista tai natseista sen paremmin kuin kommareistakaan. Äärisuuntiin hurahtaneet ovat yleensä "uskovaisia" joita ei näytä hetkauttavan mikään aatteeseen liittyvä kielteinen seikka. Maailma on heidän näkökulmastaan hyvin mustavalkoinen. Ihmiset ja maat jaetaan hyviin ja pahoihin siitä riippuen mihin aatteelliseen kategoriaan ne lokeroidaan.
Oma usko ja aatteen puhtaus ovat tällaisille henkilöille tärkeitä. Aatteellinen konkurssikin kierretään jollain umpitökeröllä selityksellä parhain päin. Näin ainakin natsien ja kommarien kohdalla tapahtuu.
Pekka Siitoin ajoi olevinaan isanmaallista asiaa,niinkuin joskus aikoinaan luultiin Hitlerinkin tekevan , mutta tosiasiassa Hitler teki suurimman historiallisen huijauksen mita on koskaan tehty,tata huijausta harjoitetaan myoskin nykyaan niin etta suurin osa suomalaisista luulee olevansa arjalaisia vaikka tosiasiassahan juutalaiset ja mustalaiset ovat naita kaukaasiasta lahtoisin olevia arjalaisia.Juutalaisethan ovat maailman tunnetuin arjalainen kansa joka harjoittaa viela nykyaankin arjalaisten alkuperaista uskontoa josta on myoskin muodostunut hindulaisuus ja uus arjalainen uskonto eli mormoonit.Aadolf Hitler vihasi venalaisia mutta miksi?venanjanhan perustivat aikoinaan viikingit eli ruotsalaiset.Miksi turkki oli myoskin tukemassa saksaa ja toimitti kromia saksalle.Hitler lahjoitti myoskin turkille kaksi panssarivaunu divisioonaa,miksi?silla juutalaisethan ovat lahtoisin kaukaasiasta ja menneet sielta turkkiin ja iraniin ja lansi turkista israeliin saakka.