Vasemmistoa edustavat valittavat

jatkuvasti netissä, kuinka hallitus nyt vie köyhiltä tuhkatkin pesästä. Mutta edellisissä hallituksissa on ollut vasemmistopuolueita mukana, ja myös vihreät sekä RKP. Ja mitäs saivat silloin aikaan - eivät yhtään mitään.

Kuten aamu-tv:kin todettiin, niin näitä suuria rakennemuutoksia olisi pitänyt tehdä jo aikaa sitten, mutta asioiden kanssa vaan vitkuteltiin ja niitä myös pimitettiin. Ja kun nyt viimeinkin on hallitus joka tosissaan yrittää kääntää suomen kurssia, niin itkua ja valitusta tulee. Nyt ollaan siinä tilanteessa, että pakko on kovalla kädellä jotain tehdä, ettei olla seuraava Kreikka.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Olivat/ovat hallituksissa vain joo-miehinä/naisina, ei pienpuolueilla ole muutenkaan paljon valtaa hallituksissa.

Äänestä

Mitä ihmettä. Eikö persuli osaa päättää mikä on hyvä. Kun Persu on joo joo puolueena hallituksessa on se vaan sopeutumista, mutta kun pikkupuolue on hallituksessa, niin se onkin vaan sitä ettei halua tehdä päätöksiä. Just.

Äänestä

Irwin lauloi "haistakaa paska koko valtiovalta" koska verotus vain jatkuu hurjemmin jne. ja tuohon aikaan meillä oli jokseenkin aina kommunistit ja demarit hallituksissa.
Silloin ei ollut kakaroilla bimmereitä eikä yksityisillä mersuja ja hymylehti julkaisi monen sivun artikkelin kun joku oli mennyt sosiaalitoimistoon kerjäämään omalla taunuksella.
Ihmisillä ei silloin ollut rahaa ylellisyyksiin ja ulkomaillakin oli käynyt vain irwin ja kunnanlääkäri.
Lelut veistettiin itse puusta ja bussilla saattoi päästä kouluun jos oikein satoi ja vanhemmat armahtivat kakaran ja antoivat muutaman lantin.

Nyt on kakaroilla bimmerit, älypuhelimet laajakaistalla, Thaimaakin alkaa olla last season ja vanhemmilla on 300 neliön omakotitalot, vähintään kaksi huonetta per hlö.
Kaikki tämä rakettimainen elintason nousu on tapahtunut sen jälkeen kun kokoomus pääsi viimeinkin hallitukseen. Kataisen valtiovarainministerikaudella palkat nousivat nopeimmin koko maailmassa ja kokoomus nousi ylivoimaisesti suurimmaksi puolueeksi.
Selkeän porvarihallituksen jälkeen mukaan tulivat vihreät ja vasurit ja alamäki alkoi välittömästi. Ei toki heillä jotka saivat pitää työpaikkansa ja liki neljän tonnin keskipalkkansa, mutta epävarmuus alkoi näkymään työpaikoissa ja sen myötä veroissa, kun maksajia on vähemmän.

Äänestä

Ketjun avaaja on tosiaan jälkeenjäänyt jos luulee että ihmiset jotka pitävät halliuksen leikkauksia köyhiä vastaan jotenkin vasemmistolaisten kannattajina.

Miten typerä voi ihminen olla?

Äänestä
  • ei typerämpää voikkaan olla kuin aivopesty vihervasurihihhuli jonka ainoa päämäärä on saada oma perse leviämään toisten rahoilla, ja maahantuoda alkuasukkaita pimeimmästä afrikasta toteemipaaluiksi kansan ihmeteltäviksi ja puudeleiksi vasuri hihhuleille. Tietysti veronmaksajien rahoilla tapahtuu näiden toteemipaalujen elätys.

    Äänestä

  • ääliövihervasurit kirjoitti:

    ei typerämpää voikkaan olla kuin aivopesty vihervasurihihhuli jonka ainoa päämäärä on saada oma perse leviämään toisten rahoilla, ja maahantuoda alkuasukkaita pimeimmästä afrikasta toteemipaaluiksi kansan ihmeteltäviksi ja puudeleiksi vasuri hihhuleille. Tietysti veronmaksajien rahoilla tapahtuu näiden toteemipaalujen elätys.

    Hyvin sanottu.

    Äänestä

Vasemmiston ja virheiden De Grönå sekä RKP:n Rasistik Folk Partietin ainoa elämäntehtävä on kivikaudellaelävien muslimineekerien tuonti vähemmistöjen pönkittämiseksi koska toteemipaalujen ei tarvitse ajatella, pääasia että äänestävät "oikein" sitävarten on niin sanottuja hyysäriemoja jotka oikein "evästettyinä" vievät nämä toteemipaalut äänestyskopeille hanhenmarssia pitkässä jonossa kuten jo nähtiin näissä viimeisissä vaaleissa, se on tosi demokratiaa se!

Äänestä

Nytkö niiden muslimineekereiden tuonti väheni? Hups. Niitähän tulee sankka vyöryvät. Kiitos Persujen. :D

Äänestä
  • Vielä on aikaista sanoa mitä tapahtuu ja minkä kannan tuleva hallitus YHDESSÄ ottaa. Muista että kolme puoluetta hallituksessa YHDESSÄ päättävät.
    Jos alkaa rajat aueta niin sitten otetaan yhteyttä OMAAN kansanedustajaan ja annetaan NOOTTIA!!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


valitus.ei.auta kirjoitti:

jatkuvasti netissä, kuinka hallitus nyt vie köyhiltä tuhkatkin pesästä. Mutta edellisissä hallituksissa on ollut vasemmistopuolueita mukana, ja myös vihreät sekä RKP. Ja mitäs saivat silloin aikaan - eivät yhtään mitään.

Kuten aamu-tv:kin todettiin, niin näitä suuria rakennemuutoksia olisi pitänyt tehdä jo aikaa sitten, mutta asioiden kanssa vaan vitkuteltiin ja niitä myös pimitettiin. Ja kun nyt viimeinkin on hallitus joka tosissaan yrittää kääntää suomen kurssia, niin itkua ja valitusta tulee. Nyt ollaan siinä tilanteessa, että pakko on kovalla kädellä jotain tehdä, ettei olla seuraava Kreikka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu