Ennennäkemättömän hiljainen liikenne ja yhä useampi jää kaupunkiin. Kesämökki ei ole enää IN ja yhä useampaa tuo hyttysten keskelle pakkautuminen tympii. Kansalaiset yleensäkin alkavat irrottautua impivaaralaisuudesta.
Suomalaiset hylkäämässä juhannushypen?
Suomi-vapaaksi
31<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Jo oli aikakin. Opin vihaamaan kesämökkejä jo 15-vuotiaana. Ei koskaan tylsää mökkikulttuuria!
Baarissakin on mukavampaa kun mökillä sateessa!
ja istut paskalla ulkovessassa kännissä
Menkääs juhannuskirkkoon nyt sitten veisaamaan sitä suvivirttä.
Mökit on aina samaa touhua on olevinaan niin hauskaa vaikka vituttaa kokoajan.
Terveisiä täältä kesämökin paskahuussista. Äsken grillasin, ennen sadetta. Nyt sataa tuttuun tapaan. Eilen satoi rakeita jne. Täällä se on parasta viettää juhannusta.
Muahahahahaa.
Näyttää olevan tosi hauskaa kerran oot täällä.
Onkos se siten hyväksyttävämpää olla "täällä" jos ei ole mökillä?
Ei se nyt ainkaan vähemmän vittumaista ole olla kaupungissa kuin kesämökillä.
Aina sama valitus kaupungin ankeaan harmauteen jumittuneilla.
kaupassa ainakin lappasivat tavaraa kärryihin kuin maailmanloppu olisi ovella.
Jos mökillä on kaikki mukavuudet kuten sisävessa ja suihku niin ihan ok mutta näin vanhana (kohta 60v.) en jaksaisi enää tiskata laiturinnokassa ja raahata saunavesiä. Myös istuminen hämähäkkien ja kärpästen keskellä haisevassa ulkohuussissa ei nappaa. Nuorempana tuli vietettyä mökkielämää koko ajan jotain väsäten ja laittaen. Iltaisin oli niin puhki että kaatui petiin ja nukahti heti.
Parasta on tulla takas landelta hirveessä kankkusessa autossa monta tuntia.
Joko te kesämökkijuntit olette jo siellä korvessa aloittaneet perheriidat ja kuinka monen eukko on jo piesty siniseksi?
Juhannus = perinteinen suomalainen juhla = nationalismia = rasismia. Näin etenee tyypillisen modernin suomalaisen ajatusjuna, eikä kukaan halua leimautua rasistiksi.
itse en ole oikeastaan koskaan juhlinut juhannusta, joten tästä on turha kenenkään välkyn vetää johtopäätöstä että juhannus on minulle tärkeä ja että olen natsi. :D)))
Olet niin oikeassa tuon ajatusjunan suhteen.
Juu, koskakohan joulun vietosta tulee rasismia?
katsoin kalenterista että huomenna on juhannus ja pitäisi juhlia ja ryypätä mutta ei yhtään huvittaisi. mitä teen?
Taju pois äkkiä viinalla, siinä se jussi meni taas :D
Ota reppuselkään pussiviini(1,5L) ja lähe pyörällä tekemään "kierros", ja kato mistä heräät seuraavana aamuna.
KYllä tuo lapsena innosti, mökkeily. Olen -75 syntynyt ja mökkeily kulttuuri yleensäkin on varmaan alkanut joskus silloin isoisäni aikakaudella eli 50-70 luvun aikana ja siitä sitä sitten on jatkettu.. sukupolvessa toiseen mutta on tässä huomannut että niin minulla kuin monella muullakin alkanut mökkeily tökkiä jo pitkän aikaa.
Jos kesämökillä olisi kaikke hienoudet niin miksi siellä ei viihtyisikin paremmin.
Hienolla paikalla meidänkin kesämökki on, jäänyt vähän mökkiasteella eikä ole mitään kaupunki elämän helppouksia, kaikki pitää punnertaa ja huhkia, vedet, puut, tavarat jnejne..
Mökkejäkin on niin monenlaisia. Itse muistelen kaiholla lapsuuden juhannuksia siirtolapuutarhamökillä. Se oli vähän erilaista mökkeilyä se.
Useimmiten matka kotoa mökille hoituu ihan pyörällä. Mökiltä löytyvät kaikki mökkielämään liittyvät mukavuudet, mutta muutama haitake puuttuu, kuten ne hyttyset ja paarmat. Perusmukavuudetkin löytyivät ryhmäsaunasta, kunnollisesta vessasta ja vesijohdosta lähtien.
Suomalaisten mökkimaku on muutenkin erikoinen. Itse Ruotsissa sukulaisissa aikaa viettäneenä olen aina pitänyt heidän modernista maustaan mökkien suhteen. Janan toisesta päästä löytyvät kauniit pitsihuvilat. Suomalaisia lapinromantiikkaa tihkuvia kelohonkamökkejä olen inhonnut sydämestäni, varsinkin jos sellainen könöttää jossain Saimaan rannalla. Istuu kuin nenä per*iiseen, mutta taitaa olla osa suomalaisen miehen sielunmaisemaa, valitettavasti.
Sama koskee suomalaisten intoa "luonnonvaraisuuden" suhteen. Ruotsalaisilla on kauniisti hoidettu piha, joka on myös yksi siirtolapuutarhojen vetonauloista. Suomalaiset taas palvovat ja rakastavat sellaista rumaa risukkoa ja synkkiä mutapohjaisia pikkujärviä. Jos oikein höveliksi heittäydytään, voi mökiltä jopa löytyä (huonosti hoidettu) nurmikko.
Mökin kohokohta on tietysti grilli ja jonkinlainen patio. Muuta suomalaisten mökillä ei sitten tarvitakaan. Ei ihme, jos siellä ei viihdytä, ja nuorempi sukupolvi ei oikein osaa suunnistaa vanhempien sukupolvien esteettisten mieltymysten suhteen. Aika spartalaisiahan ne ovat.
maailman turhin juhla ilman mitään pointtia. oikein aatot ja kaikki. ei mitän järkeä.
Oli välivuosia, että tuli hyljätyksi mökkikulttuuri kun hätäisen kesäloman korvikkeeksi matka suuntautui usein ulkomaill. Mutta sitten palasimme eukon kanssa kuin juurille eli mökkikulttuurin käyttäjäksi.
Tulimme jo viikko sitten valmistautumaan juhannukseen. Mitä negatiivista tässä olisi? Sama sade ja viileä ilmamassa kiertää läpi suomen ja pysyy kaupungeissa. En voisi kuvitella kuikuilevani kerrostalon parvekkeelta juhannusta sätkä huulessa ja keppana tölkki kädessä ja paleltuisin.
Kyllä puilla lämmitettävä sauna kruunaa tämän mökki kulttuurin, kenties pulahtaminen viileään järveen on aisteja parhaimmillaan. Ja kuka idiootti istuukaan pihalla tai järven rannalla sateessa ja kylmässä, oli hän missä päin suomea hyvänsä? Siispä itikoista viis.
Nyt sisällä leivinuunilla ja hellalla tehty lämpö on 22 astetta. Hieman liikaa. Sähköpattereitakin löytyy.
On tosi ihanaa olla kotona ja katsella ikkunasta tuota sateen ropinaa. Eipä tee mökille mieli. Laitoin juuri kotisaunan lämpenemään ja kohtapa istun lämpöisessä, lautehella ja nautiskelen tästä alkavasta keskikesän juhlasta.
En onneksi omista mökkiä, jonne olisi pakko lähteä tällaisessa säässä.
Hyvää Juhannusta kaikille! (Sää on mitä on, siihen on tyydyttävä.)
Hiukan outoa kun patterit päällä pitää edelleen olla yöt ja sähkötuuletinkin edelleen varastossa mitä normaalisti kaivettu jo esille toukokuun lopussa. Juhannusruusu vasta tulossa kukkaan mikä normaalisti jo lakastunut tähän aikaan.
onko ilmastonlämpeneminen peruttu?
no jaa. nykypäivän kermaperseillä pitää olla kaikki pelit ja pensselit jotta suostuu menemään luonnon keskelle. pitää päästä tapittamaan sitä ruutua 24/7 ja voimaan huonosti roskaruuan voimalla. suotakoon heille.
Ei täällä mitään kesääkään ole. Paitsi joskus ihan vahingossa voi jopa helle yllättää. Muutenkin tämä on tylsä, harmaa ja ihan paska maa.
Juhannus on juoppoja ja juntteja varten!
Näin
https://www.youtube.com/watch?v=_WVUxnvqTgA
Tai sitten ei ole varaa. Ei se järvenrantamökki muutamalla tuhannella eurolla irtoa. Sitten tarvitaan auto ja bensat, koska mökkihän on yleensä satojen kilometrien päässä. Lopuksi pitää olla vielä jotain syötävää ja juotavaa; ei juhannus ole mitään ilman skumppaa, grillivartaita ja herkullisia jälkiruokia.
Muutaman päivän juhannuksenviettoon voi upota hulppeasti se, mitä Alanian matkaan menee viikossa. Ei ole köyhien ja vaivaisten juhla tämä juhannus. Suomessa maksaa kaikki ja kun yhä useammalla on matti kukkarossa, jussia vietetään neljän seinän sisällä. Tosin, uutiset tietävät kertoa, että etelänmatkat on myyty loppuun, juuri juhannuksen alla.
Onko muuten kenelläkään jäänyt huomaamatta, miten YLE näyttää viettävän enemmän ramadanin alkua kuin juhannusta? Onkohan tämä osa sitä YLE:n lakiin kirjattua kansansivistyksellistä tehtävää? Sivistyneistöä on aina ottanut pattiin kaikki rahvaanomaisuus ja juhannus on juhlana sieltä pahimmasta päästä.