Minkälaisia vierotusoireita teille on tullu, kun ootte vähentäny asteittain venlafaxinea? Mä nyt alotin vähentää asteittain 150 mg alaspäin, tänää oon ottanu 75 mg ja vähän on päätä särkeny ja väsyttäny, mut ei muuta.
Venlafaxinen lopettaminen
vcp
1066
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mulla oli ennen annostus 150mg mutta nykyään se on ollut jo pitkän aikaa 75mg. Yhden kerran kokeilin lopettaa ja olinkin muistaakseni noin 2-3 vkoa ilman. Sivuvaikutuksena tuli sähköiskumaisia "pistoksia" joita on hankala selittää, ei pahoja mutta hiukan harmillisia, lisäksi tuntui että ikäänkuin huippasi jos käänsi nopeasti päätään, heittävä ja hiukan väsynyt olo. Omalla kohdalla myös tunne siitä että toiset tarkkailee sua tuli voimakkaammaksi tai erilaiseksi kuin lääkkeissä. Ei mitään vakavaa mutta ihan heti en aio lääkettä lopettaa vaan seuraavalla kerralla hiimailla hitaasti annostusta alas. En tiedä kauanko nuo oireet kestäisi ennenkuin loppuis.
Mäkin teen nii, että syön tota 75 mg annosta parisen viikkoa ja sitten vähennän vielä 37,5 mg. Alotin ton lääkityksen tolla 75 mg annoksella, mutta vähennän sen kuitenkin kaikista pienimpään, ettei tulis vierotusoireita nii pahasti..
Nyt on menossa 3.pv tolla 75 mg annoksella eikä oo yhtään vierotusoireita.
Mä lopetin efexorin usean vuoden syömisen jälkeen hittaasti vähentäen aina hiukan kerrallaa. meni monta kuukautta.
Lopetus oli oikeestaan aika helppo, ku jaksoi aina syödä tiettyä annosta pitkän aikaa. ja aina jos lopetusoireita tuli, jäin lääkkeen syömisessä samalle tasolle ja jatkoin vähennystä taas, kun olo tasapainottui. pientä "sähköiskuilua " oli kokoaika. maksimiannostuksesta olin vähentäny kahen vuojen kuluessa. Outoa oli että lopetus oli helppo mut sitten kuukauden päästä lopetuksesta iski lama johon lääkäri sano että tää vois olla masista. sitä ennen olin vielä ihan semiok, vaik välil mielialat heitteli, esim. saatoin suuttua jostain ihan tyhmistä jutuista.
Mulla meni alotekyky ja makasin vaa sängyssä, ja kaikki ahdisti ihan tolkuttomasti eikä asiat mikkä aiemmin on kiinnostanu jaksa kiinnostaa ku ei saa mistää iloa. kaverit soittelee mut mä en jaksa vastata. en tiiä oonko ees masiksessa ku on vaan hälläväliä olo eikä mikään jaksa napata eikä mihinkää jaksa keskittyä. välil oon miettiny et alotan ton "#"¤#"lääkeen uuestaan koska tää olo on niin mitäänsanomaton ja hölmö ja en pääse sängystä ylös, joskus huippaaki niin pirusti. pelkään et tää olo ei mee paremmaks. vuos sitten kesällä olin ku eri ihminen, näin kavereita ja nautin elämästä. ehkä mä tarvin masislääkkeitä : (
Kärsit joko venlafaksiinin aiheuttaman aivovaurion oireista ja/tai vieroitusoireista. Apaattisuus, tunteettomuus, välinpitämättömyys ja jopa mainitsemasi huimaus kuuluvat kaikki SSRI/SNRI-aineiden aiheuttamien aivovaurioiden että vieroituksen tavanomaisten oireiden piiriin. Noilla tiedoilla on vaikea arvioida kummasta kohdallasi voisi olla kyse tai missä suhteessa.
On todella edesvastuutonta selitellä aivovaurioista täällä. Kaikkea lukemaansa ei tarvitse uskoa eikä varsinkaan levittää totuutena eteenpäin.
Aivovamman aiheuttamia oireita voivat olla:
epänormaali väsymys ja rasituksen sietokyky
tarkkaavuuden ylläpidon ja keskittymisen heikentyminen
muistitoimintojen häiriöt, erityisesti lähimuistin heikentyminen
aloite- ja suunnittelukyvyn heikentyminen
toiminnan ja ajattelun hidastuminen ja juuttuminen
sanojen löytämisen ja sanattoman viestinnän ymmärtämisen vaikeus
vaikeus itse tunnistaa vamman aiheuttamia oireita ja muutoksia
toimintojen, tunteiden ja käyttäytymisen hallinnan vaikeudet, kuten ärsykeherkkyys, äkkipikaisuus, ärtyneisyys, arvaamattomuus, korostuneet mielialan vaihtelut
luonteen muutokset, luonteenpiirteiden korostuminen tai latistuminen
arviointikyvyn ja kriittisyyden heikentyminen
ajattelun muuttuminen konkreettiseksi ja lapsenomaiseksi
erilaiset fyysiset oireet, kuten halvaukset, tasapainohäiriöt, päänsärky, epilepsia, unihäiriöt, näkökenttäpuutokset, puheen vaikeudet
Vielä edesvastuuttomampaa on kiistää selvä aivovaurioriski, mikä kaikkien huumausaineiden käyttöön liittyy... Kannattaisi ehkä miettiä kantaansa uudelleen tai olla vaan hiljaa. Sinulla on kuitenkin sananvapaus siinä missä minullakin, joten omatuntosi mukaan voit haukkua heitä jotka osaavat riskeistä varoittaa.
ennen lääkkeen alotusta olin vakavasti masentunu ja olin tilantees missä nyt eli en saanu itteeni ylös sohvalta. ..sain mun elämän kondikseen joka suhtees, ja jopa nautin elämästä syödessäni lääkettä mut söin sitä liian kauon. jossai vaiheessa lääke rupes jotenki tylsistyttää mua eikä enää tehonnu vaikkakin masiskauet hävis mun elämästä.vähentäessäni lääkettä piristyin tosi paljon ja fiilis oli hyvä mikä sai mut vähentää lääkettä, mut kun lääkkeenkäytön mennessä nollaan alkoi sitte tää kärsimys. :( mikä petollisinta, aluks nukuin ku tukki ja ei mitää kummempia oireita, sitte pam, unet katos, ahistus tuli osaks elämää ja päälle vielä huimausta. vei prhana kaiken elämänhalun, eikä huvita enää ees liikkua vaik siitäki saanu jotain kiksejä joskus.
vai et aivovaurio... must tuntuu et mullon ollu suurimman osan elämästä joku aivovaurio ko en pysty elään ilman masennusta ahistusta ja elää normaalisti ilman efexoria. Tietäski mitä tekis tästä eteenpäi.. kai tässä yritettää olla ilman lääkettä vaik tää on hyvin karmee olotila ja pitää varmaa kokeilla pakottaa ittensä ulos. on täät kyl paljo vaikeempaa mitä lääkäri sano et lopetus on ja näillä tiedoilla vetäsin lääkettä pienel annostuksel mielummin. et kandee miettii lopettaako hyvin tarkkaa.
Ei täällä nyt mihinkään aivovaurion puhujiin kannata luottaa, mutta pitkällä käytöllähän ei kuulemma olis kovin hyviä vaikutuksia aivoihin? Itelläkin tuo on välillä mielessä käyny.
Loppujenlopuksi kannattais miettiä ja tutkia mikä on perimmäinen syy oireiluun jotta voitais hoitaa ongelma/ongelmat pois alta ja elää ilman lääkkeitä koska ylimääräistä kemikaaliahan se kuitenkin on ja saattaa johtaa pysyviin muutoksiin aivoissa.