Kreikka on pakko pitää eurossa

"Raportin mukaan euroalueella on enemmän hävittävää Kreikan euroerossa kuin Kreikalla itsellään. Analyysitoimisto uskookin, että Kreikka yritetään pitää eurossa hinnalla millä hyvänsä."

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1434543967135.html

Pieni Suomikin joutuu maksumieheksi. Perussuomalaisetkin joutuvat tämän nielemään, muita vaihtoehtoja ei ole. Saksa ja Ranska tämän asian päättävät, Suomelta ei mitään kysytä.
1352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Perkele, suomalaisilta leikataan jotta huijarikansan ei tarvitse maksaa veroja. Jos persut tämän hyväksyvät on se Suomen poliittisen historian pahin petos!

Äänestä

Miten joku analyysitoimisto voi tietää, mitä Kreikan euroerosta seuraa? Valtioiden väliset sopimukset ovat salaisia, on pankkisalaisuus ja liikesalaisuudet. Analyysi on tarkoitushakuista poliittista paskaa kuten kaikki muukin uutisointi.

Äänestä

Kreikkalaiset ovat fiksuja. Miksi maksaa veroja tai tehdä ikäviä leikkauksia kun ne voi ulkoistaa. Pohjolassa asuu sinisilmäisten hölmöläisten kansa joka mieluusti maksaa kreikkalaisten elämisen.

Äänestä
  • Kreikka voi edota eurosta niinkuin Suomikin, se olisi eduksi molemmille, mutta Saksa siinä häviäisi, siis suurpankit.

    https://www.suomenuutiset.fi/kl-stefan-tornqvist-haluaa-markan-takaisin/

    Entinen Ålandsbankenin pankkiiri Stefan Törnqvist vaatii yhä markkaa takaisin. Hän esitti näkemyksiään Kauppalehdessä.

    Ålandsbankenin varainhoitoyhtiön entinen johtaja tuli tunnetuksi rajuista arvioistaan eurokriisin rajuimpina aikoina. tammikuussa 2011 hän ennusti, että euro tulisi hajoamaan 80 prosentin todennäköisyydellä. ”Kahden vuoden päästä tiedämme, miten kävi”, hän sanoi Kauppalehdessä.

    – Olin väärässä, kun ennustin, että euro hajoaa: en voinut kuvitella, että Euroopan päättäjät päättivät olla piittaamatta keskinäisistä sopimuksista, sanoo hän Kauppalehdessä.

    20 prosentin devalvaatiotarve

    Äänestä

  • Ei kreikkalaiset tyhmiä ole, ei heidän kannata eurosta erota. Kuka sitten heidän elämisen maksaisi?

    Äänestä

  • Tosi.on kirjoitti:

    Ei kreikkalaiset tyhmiä ole, ei heidän kannata eurosta erota. Kuka sitten heidän elämisen maksaisi?

    fetapaskoja silti. ei kreikan turismokselle.

    Äänestä

  • Eihän tämä asia kuulu amerikkalaisille mitenkään. Aina sotkeutumassa muiden maiden asioihin. Jos haluavat sotkeutua niin antakaa sitten rahaa sinne Kreikkaan.

    Äänestä

Soini tulee kääntämään vielä kalsarinsakin.

Äänestä

Näitä toimistoilta saadaan vaikka "analyysi" jossa meidän pitää kaikkien lahjoittaa koko omaisuutemme pois jotta pärjäämme jatkossa..

Äänestä

Eurostoliitto on joillekin niin "pyhä" että kaikki sopimuksetkin voidaan RIKKOA tämän korttitalon jatkamiseksi. Tämäkään ei tietysti mediaa kiinnosta yhtään tai ainakaan siitä ei kansalle kerrota kuten asiat on.

Äänestä

http://yle.fi/uutiset/lehti_brittimiljonaarit_rahoittavat_valtavan_kampanjan_eusta_eroamiseksi/8091901


Oikeistopopulistisen UKIP-puolueen johtaja Nigel Farage (vas.) ja puolueelle rahaa lahjoittanut milkonääri Arron Banks Lontoossa toukokuussa. Kuva: Facundo Arrizabalaga / EPA
Brittimiljonäärit valmistautuvat käynnistämään epäpoliittisen kampanjan, jonka tarkoituksena on irrottaa Britannia Euroopan unionista, sanomalehti The Telegraph kertoo. He ovat valmiita käyttämään kampanjaan 20 miljoonaa puntaa eli reilut 28 miljoonaa euroa.

The Telegraphin mukaan kampanjaa rahoittaa osa Britannian rikkaimmista yrittäjistä ja liikemiehistä. Sitä johtaa vakuutusalalla miljoonaomaisuuden tehnyt Arron Banks.

Banks lahjoitti parlamenttivaalien alla miljoona puntaa oikeistopopulistiselle, EU- ja maahanmuuttovastaiselle Yhdistyneiden kuningaskuntien itsenäisyyspuolueelle (UKIP). Banksin mukaan kampanja ei kuitenkaan liity millään tavalla UKIP:iin tai euroskeptisiin konservatiiveihin.

– Näemme tarpeen julkiselle kampanjalle ennemmin kuin euroskeptikkojen keskinäisille keskusteluille, Arron Banks sanoo The Telegraphissa."


Taitaapas hajota koko kolhoosi, kun Brititkin ovat lähdössä EU;sta samoin Väyrysen Paavo ! Se onkin sitten kolhoosin loppu vaikka kregut sinne jäisivätkin almuja kerjäämään !


Late Lapista. SSSS Ry!

Äänestä

Irti EU on hyvä homma. Pitkä lama / taantuma on EU hedelmä. En tykkää. Vapaat maat ei tarvi direktiivejä ulkopuolisilta.
Rajat kiinni ja "pakolaiset" takaisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Armoton_totuus kirjoitti:

"Raportin mukaan euroalueella on enemmän hävittävää Kreikan euroerossa kuin Kreikalla itsellään. Analyysitoimisto uskookin, että Kreikka yritetään pitää eurossa hinnalla millä hyvänsä."

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1434543967135.html

Pieni Suomikin joutuu maksumieheksi. Perussuomalaisetkin joutuvat tämän nielemään, muita vaihtoehtoja ei ole. Saksa ja Ranska tämän asian päättävät, Suomelta ei mitään kysytä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu