Puttonen: Kreikka ei maksa velkojaan takaisin
suomalaisettaasoikeassa
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jutta osaasi tehdä kunnon "takuudet"! Nyt nautitaan.
Joo, olipa hyvät "takuutukset".
Rinnehän heilutteli sitä paperia Soinin nenän edessä aikoinaan.
Kannatti jakaa....
Antti heilutti korkopaperia, joka ei onneksi tarkoita sitä, että pääoma maksetaan joskus takaisin;) Me sosialistit tuemme toisia sosialisteja ympäri eurooppaa työläisten varoilla;)
No. Miksi maksaisi kun ei niillä ressukoilla ole rahaa maksaa edes lyhennysten korkoja ja suomihan on listalla se viimeinen, joka saisi mitään.
Nämä asiat näkee ja tietää jokainen ilman Puttosiakin.
Eikös me maksettu siitä, että me maksaa takasi? Vai mitensenytmenikään.
Kuten Puttonen sanoo, että pahempaa riskiä on vielä olemassa kuin Kreikka. Senjälkeen alkaa muuta velkaiset EU venkoilla joita Suomi on taannut..
Kreikkalaiset nauravat koko matkan pankkiin kun saavat kolmannen tukipaketin.
Huomenna jaossa lisää, vaikka Kreikka ei maksa mitään takaisin?
Mainitsehan edes yksi maa, joka kykenisi maksamaan velkansa, jos niitä alettaisiin vaatia maksettaviksi.
Venäjä.
Norja.
FANTASTISTA,,.,.Hei me tienataan..,,
Sano ÄLYKKÖ Jyrki..
Näillä meriiteillä ,, saa huippuviran jopa kansakoulun opettaja.
Kreikka maksoi pahimmoillaan "apupakettien" korkoa jopa 30%,
miten se siis voisi lyhentää pääomavelkaa.
Suomikin maksaa nyt vain noin 2% ja se tekee 2,miljr/vuosi,
siinähän se olisi säästökohde, se vaatii vain oman valuutan.
Jsm, EUlle toinen, nyt reilusti yli miljr/ vuosi,
miettikää miten säästöä syntyisi jos eroaisimme molemmista.
__________________________________________________________
Valtion on pakko "leikata menojaan", jotta ulkomaalaiset velkojat eivät nostaisi korkojaan. Sillä uhkaillaan. Velkavivulla maa pakotetaan tuhon tielle. "Menoleikkaukset" tarkoittavat yhteiskunnan verovaroilla kustannettujen palveluiden tuhoamista. Sairaalat, terveyskeskukset, terveydenhoito, lastenhoito, koulut, vanhusten hoito, sosiaaliturva, kaikki ne joita varten suomalaiset ovat verojaan maksaneet, otetaan pois, ulkomaalaisten velkojien vaatimuksesta.
Ja koska valtion tulopohja on romutettu, eikä vienti toimista huolimatta vedä, velkaa on pakko ottaa.
Tämä tarkoittaa sitä, että "sopeuttamispakko" ja "välttämättömät menoleikkaukset" johtuvat nimenomaan EU-jäsenyydesta ja eurojäsenyydestä. Me olemme velkaantuneet vain ja ainoastaan siksi, että olemme euromaa ja EU:n jäsenvaltio.
Meidän on pakko "sopeutua", koska emme voi tehdä muuta. Kuten pääministeri Stubb sanoi, rahapolitiikan päätösvalta on luovutettu Euroopan Keskuspankille. Me emme päätä omista asioistamme. Meillä ei ole valtaa päättää omasta elämästämme ja maastamme.
Ei ole, niin kauan kun olemme euron ja EU:n jäsenvaltio.
http://rayhablogi.blogspot.fi/
Suomen osuus nyt on aika pieni vielä, mutta entäpä Saksan ja Ranskan maksamat takuut, tai muut maat