Supo: Kuka rahoittaa Facebookia?

Iltalehti 2009:

Suojelupoliisin asiantuntijakin ihmetellyt Facebookin rahoitusta

Tietoa ei ole, mistä rahoitusta varsinaisesti tulee, suojelupoliisista kommentoidaan.

http://www.iltalehti.fi/digi/200907109909743_du.shtml
564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

varmaan myyvät keksejä

Äänestä

IT-asiantuntijat kyllä kertoivat jo tuohon aikaan ja jo aiemminkin, että CIA sitä rahoittaa.

Äänestä

IPOn jälkeen voittoa mainos- yms tuloilla keräävä firma ei enää tarvi rahoitusta.

Ostajia tuotteelle nimeltä "Facebook käyttäjä" on runsaasti.

Tiedoksi niille jotka Facebookissa eivät ole, koska ainakin Suomessa kuitenkin tiedetään kaikkien kansalaisten olemassaolo, ne jotka eivät liity on erikseen listalla erityistarkkailussa; sekä ne jotka ensimmäisenä lahdataan kun "Se" alkaa.

Äänestä
  • Olen joskus tullut samaan tulokseen näissä ns. massavillityksissä eli kun saadaan suuri joukko ihmisiä innostumaan jostain ja tekemään samalla tavalla tai liittymään johonkin jää aina osa ulkopuolelle. Selväähän se on että joku on kiinnostunut siitä miksi et tee niinkuin "kaikki" muutkin kun se on juuri sen hetken muotia tai muuta "pakollista". Miksi et pelkääkään ulkopuolelle jäämistä kun niin moni muu sitä pelkää ja siksi lähtee mukaan asioihin tietämättä varmasti haluaako niin tehdä. Ehkä facebook on testi jolla testataan ketkä jättäytyvät sen ulkopuolelle. Ja tietysti samalla saadaan tiedot kerättyä niistä jotka liittyvät siihen.

    Äänestä

Facebook Googlen, Yahoon, Microsoftin, Adoben, Applen ym. tapaan kuuluu PRISM-yhteistyöohjelmaan USA:n hallinnon NSA:n kanssa. Some, pilvipalvelut, pc- ja mobiilikäyttöjärjestelmät ja wifi-verkot sekä mobiiliverkot tullaan tulevaisuudessa tarjoamaan jopa ilmaiseksi, sillä käyttäjien data ja sen analysointi tuovat tulot. Vakoilu ja urkinta ovat suurin bisnes, ja niiden tiedon avulla toimivat mm. automaattinen pörssikauppa. Kun verkot ja niiden kaikki käyttäjät ovat jatkuvassa tarkkailussa myös kaikki digitaalinen kaupankäynti on tiedossa. Tietää jättivoittoja millisekuntikaupoissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NWOfalling kirjoitti:

Iltalehti 2009:

Suojelupoliisin asiantuntijakin ihmetellyt Facebookin rahoitusta

Tietoa ei ole, mistä rahoitusta varsinaisesti tulee, suojelupoliisista kommentoidaan.

http://www.iltalehti.fi/digi/200907109909743_du.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu