"- Mä olen tullut Suomeen sitä varten, että mun elämä paranee ja pääsen opiskelemaan. En ole tullut tappamaan ketään. Pyydän Jumalan armoa ja pyydän anteeksi, mies sanoi ja purskahti itkuun."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015062219912064_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015062219912064_uu.shtml
Vastaukset 16
Vanhimmat
Hänen pitää tulla uskoon Jeesukseen, eli uudestisyntyä ylhäältä, ja lopettaa synnin tekeminen Herran armosta ja voimasta. Jumala antaa anteeksi lapselleen, mutta ei sellaiselle, joka torjuu Hänet.
Ei kai sellainen pyydä Jumalalta anteeksi joka ei häneen usko? Sehän olisi jo hölmöä.
Niin juuri kirjoitinkin. Hänen pitää ensin tulla uskoon.
Hän on jo uskossa. Jos ei olisi tuskin pyytäisi anteeksi Jumalalta.
Kotoisin Afganistanista, joten vaikea uskoa, että olisi tarkoittanut Jumalalla kristinuskon Jumalaa...
Tarkoitatko että on muitakin jumalia? Luulin että on vain yksi jumala.
Kyllähän niitä "jumalia" riittää ainoan oikean lisäksi...
Anteeksi pyydetty. Asia loppuunkäsitelty?
Jumala antaa aina anteeksi katuvalle Kristuksen tähden.Me emme tiedä asianomaisen Jumalasuhteesta, joten on parasta jättää se Jumalan päätettäväksi.
Jos on tapahtunut rikos, ei asia ole anteeksipyynnöllä loppuun käsitelty. Rikokset ja niiden seuraamukset käsitellään oikeusistumissa.
Missä on kerrottu, että epäilty on kristitty?
Ei tietääkseni missään. Jumalan anteeksianto ei koske vain kristittyjä. Kristus kuoli kaikkien puolesta. Vilpitön katuja saa varmasti anteeksi. Minulla on hyvä Jumala, joka antaa anteeksi, ja nimenomaan Kristuksen tähden, vaikka katuja ei uskoisikaan Jeesukseen. Sinulla on ehkä toisenlainen Jumala-käsitys.
Joh. 3:16, Joh. 3:36, Joh. 5:24, Joh. 5:39, Joh. 6:27, Joh. 6:4, Joh. 6:47, Joh. 6:54, Room. 6:23
- kun nuo(kin) luet, niin huomaat sen, että pelastuakseen tulee uskoa Jeesukseen Kristukseen.
Jos ei tunne Jeesusta Kristusta, ei tunne Isää, joka on ainoa Elävä Jumala.
Omaisilta anteeksi pyydetään, eikä taruolennoilta.
Apt.10:43." Hänestä kaikki profeetat todistavat, että jokainen, joka uskoo häneen, saa synnit anteeksi hänen nimensä kautta." .."
Gal.2:16." mutta koska tiedämme, ettei ihminen tule vanhurskaaksi lain teoista, vaan uskon kautta Jeesukseen Kristukseen, niin olemme mekin uskoneet Kristukseen Jeesukseen tullaksemme vanhurskaiksi uskosta Kristukseen eikä lain teoista, koska ei mikään liha tule vanhurskaaksi lain teoista..."
Room.10: 6. "..Mutta se vanhurskaus, joka uskosta tulee, sanoo näin: "Älä sano sydämessäsi: Kuka nousee taivaaseen?" se on: tuomaan Kristusta alas, 7. tahi: "Kuka astuu alas syvyyteen?" se on: nostamaan Kristusta kuolleista. 8. Mutta mitä se sanoo? "Sana on sinua lähellä, sinun suussasi ja sinun sydämessäsi"; se on se uskon sana, jota me saarnaamme. 9. Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut; 10. sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan. 11. Sanoohan Raamattu: "Ei yksikään, joka häneen uskoo, joudu häpeään". 12. Tässä ei ole erotusta juutalaisen eikä kreikkalaisen välillä; sillä yksi ja sama on kaikkien Herra, rikas antaja kaikille, jotka häntä avuksi huutavat. 13. Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu". 14. Mutta kuinka he huutavat avuksensa sitä, johon eivät usko? Ja kuinka he voivat uskoa siihen, josta eivät ole kuulleet? Ja kuinka he voivat kuulla, ellei ole julistajaa? 15. Ja kuinka kukaan voi julistaa, ellei ketään lähetetä? Niinkuin kirjoitettu on: "Kuinka suloiset ovat niiden jalat, jotka hyvää sanomaa julistavat!" 16. Mutta eivät kaikki ole olleet kuuliaisia evankeliumille. Sillä Esaias sanoo: "Herra, kuka uskoo meidän saarnamme?" 17. Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta..."
Room.5:1."..Koska me siis olemme uskosta vanhurskaiksi tulleet, niin meillä on rauha Jumalan kanssa meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta, 2. jonka kautta myös olemme uskossa saaneet pääsyn tähän armoon, jossa me nyt olemme, ja meidän kerskauksemme on Jumalan kirkkauden toivo..."
2. Moos. 34:14
Älä kumarra muuta jumalaa; sillä Herra on nimeltänsä Kiivas, hän on kiivas Jumala.
Niin ?? Mix pyytä anteexi muissa Nimeissä kun Jeesus Kristuxen nimessä ??
10 niin olkoon teille kaikille ja koko Israelin kansalle tiettävä, että Jeesuksen Kristuksen, Nasaretilaisen, nimen kautta, hänen, jonka te ristiinnaulitsitte, mutta jonka Jumala kuolleista herätti, hänen nimensä kautta tämä seisoo terveenä teidän edessänne.
10 Be it known unto you all, and to all the people of Israel, that by the name of Jesus Christ of Nazareth, whom ye crucified, whom God raised from the dead, even by him doth this man stand here before you whole.
11 Hän on 'se kivi, jonka te, rakentajat, hylkäsitte, mutta joka on kulmakiveksi tullut'.
11 This is the stone which was set at nought of you builders, which is become the head of the corner.
12 Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa; sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisille annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman."
12 Neither is there salvation in any other: for there is none other name under heaven given among men, whereby we must be saved.
En kans ymmärrä miksi ihmisen pitää tuomita tai rankaista ketään, koska jumala sen tekee kuitenkin.
Anteeksipyyntö ei vaikuta siihen, että rikos on lain mukaan sovitettava. Myöhäistä rypistellä, jne. Afganistanissa tällaisesta teosta seuraisi kuolemantuomio. Meillä sentään ei.