Mistähän syystä Jumala koettaa herät. tamperel.

Mistähän syystä nyt tamperelaisia

ihmisiä ja uskovia koetetaan herätellä???

http://keskustelu.suomi24.fi/t/13658516

http://keskustelu.suomi24.fi/t/13653025
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13653025
852
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jumala haluaa herätellä kaikkia suomalaisia! Jos joku nyt "sattuu" kirjoittamaan viestiensä alkuu "tamperelaisille", niin ei se tarkoita, etteikö Jumala haluaisi aivan samalla tavalla herätellä kaikkia suomalaisia.

Tämä yksi kirjoittaja nyt vain "sattuu" olemaan tällä hetkellä kiinnostunut tamperelaisista. Olisiko niin, että sattuu itse asumaan Tampereella? Silloin on aivan luontevaa, että on kiinnostunut tamperelaisten heräämisestä!

T: yksi tamperelainen

Äänestä
  • S-A erehdys. Kirjoittaja ei satu olemaan tamperelainen, eikä mikään. Hän on suomalainen. Eikä ole puolueellinen, niinkuin ei ole Jumalakaan. Jumala lähettää asiaansa objektiivisesti ja yhdenvertaisesti. Mutta ohjatusti. Tietäen enemmän kuin me ihmiset.

    Jumala herättelee nyt eri puolilla Suomea, sanoo: Herätys te lusmuilevat lampaat!

    Ja nukkuville pakana-suomalaisillekin Hän koettaa muistuttaa, että katovaa lajia on ihmiselämä, rahat, maine...

    Äänestä

  • KaikilleSamaaSanaa kirjoitti:

    S-A erehdys. Kirjoittaja ei satu olemaan tamperelainen, eikä mikään. Hän on suomalainen. Eikä ole puolueellinen, niinkuin ei ole Jumalakaan. Jumala lähettää asiaansa objektiivisesti ja yhdenvertaisesti. Mutta ohjatusti. Tietäen enemmän kuin me ihmiset.

    Jumala herättelee nyt eri puolilla Suomea, sanoo: Herätys te lusmuilevat lampaat!

    Ja nukkuville pakana-suomalaisillekin Hän koettaa muistuttaa, että katovaa lajia on ihmiselämä, rahat, maine...

    Sitä juuri tarkoitin, että Jumala haluaa herätellä eri puolilla Suomea ihmisiä. Että ei se herättely pelkästään Tamperetta koske!

    Äänestä

  • Koskas sinä S-A aiot sen Avoimen Kirjeen kirjoittaa. Ja omalla nimelläsi?

    Sis'ältö voi olla vaikka a-b-c. Se riittää, mutta uskottavuuden vuoksi pitää olla ehdottomasti se Oma Nimi.

    Mut asiasta kolmanteen. Kun Jumala jostakin tietämästään syystä nyt Tamperetta katsoo ja puhutella tahtoo, niin on siinä jotakin Hänellä?

    Äänestä

  • Tarkoitin vastauksellani vain sitä, että ei Jumala pelkästään Tamperetta herättele, kuten tuossa aloitusviestissä oli ajateltu. Vaan että Jumala haluaa herätellä kaikkia suomalaisia!

    Ja nyt pikaisella etsimisellä totesin, että sama aloitus on tehty ainakin alla oleville alueille. Ehkä muillekin, mutta nyt en kiireen vuoksi ehdi muita käydä läpi.

    Satakuntaan 22.6.2015 11:31
    http://keskustelu.suomi24.fi/t/13658409

    Etelä-Karjalaan 22.6.2015 11:21:
    http://keskustelu.suomi24.fi/t/13658393

    Etelä-Pohjanmaalle 22.6.2015 11:19:
    http://keskustelu.suomi24.fi/t/13658390

    Äänestä

Soittakaa surumarssi, virittäkää valitusvirsi!
Suomineito ikäilmoille ehti, vanhuusvuosiin kääntyi lehti.

Voi, kuinka laittomuus sen lahotti, moraalin murensi, myrkytti!
Synnin syöpäsolut sen valtasi, kuoleman voima kalvaa katkerasti...

Ahneuden aatteella – Arkadianmäeltä alkaen köyhää kansaa kepitettiin, kurjuus ja kärsimys heikoille sälytettiin.

Vanhukset vaivoissa valitti, hoitajat helteessä huokaili. 

Lapset ja nuoret hyvinvoinnin murusia söivät, Rahan Ryöstö-Roistoille päättäjät kansan leivän möivät!

Ei nouse vaivainen suomivanhus tästä, se kaatuu, kaatuu! - suistuu elämästä!
Loppuvat lääkkeet - rohtoreseptit roskiin päätyvät,
laihat on litkut, on edessä isot itkut!

Nämä pahoinvoinnin päivät ovat vain alkusoittoa. Ei tule aamunkoittoa,
on tarjolla kauhistusten voittoa.

Kansa saa korjata satoa, katovuosien katoa.
´Mitä kylvetty on, sitä on korjuun aika, ei tepsi tietäjien tohtoritaika!

Ei auta Arkadian aatteet, kansa alaston on, varkaat veivät varat ja vaatteet!
* *
Itkekää te, joilla vielä sydän ihmisen?
Ei itke ilkeä, ei paatunut, ahne, kivisydäminen!

Pian, äkisti kuuluu ja näkyy se, mikä romuttaa ylpeyden.
On ihminen avuton edessä Meren Myskyjen!

Joku nahkansa pelastaa, henkiriepunsa saaliiksi saa...
Moni kadottaa kaiken, hautaan vajoaa. 
Voi, voi, voi! - maailmalla sanotaan,
kun Findian asiaa katsellaan, kauhistellaan...

Soittakaa surumarssi, virittäkää valitusvirsi!


http://keskustelu.suomi24.fi/t/13658409

Äänestä

Kuka kertoi Jumalan olevan liikkeellä Suomessa? Todisteet.

Äänestä

Se kertoi, joka näki ja joka kuuli.

Jos et nähnyt etkä kuullut, sorry!

Koeta ahkeroida, niin näet todisteita....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietääköjoku kirjoitti:

Mistähän syystä nyt tamperelaisia

ihmisiä ja uskovia koetetaan herätellä???

http://keskustelu.suomi24.fi/t/13658516

http://keskustelu.suomi24.fi/t/13653025
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13653025

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu