Lähes 32 tuhatta allekirjoittanut

Lähes 32 tuhatta allekirjoittanut kansalaisaloitteen avioliittolaki muutoksen perumiseksi. Mikäli 50 tuhatta allekirjoitusta tulee täyteen eduskunnan on pakko ottaa asia uudelleen käsittelyyn.

Kyse ei ole pelkästään avioliitosta, vaan myös esimerkiksi siitä minkälaista opetusta avioliitosta annetaan kouluopetuksessa, adoptioikeudesta jne. Jos nyt olemme hiljaa ja jätämme allekirjoittamatta aloitteen, aika turha on myöhemmin valittaa sitä jos ja kun homopropagandan pakko-opetus tuodaan kouluihin. Lisäksi seksuaalijärjestöillä on jo valmiina uusia esityksiä edeuskunnalle uusista vaatimuksista. Nyt olisi jokaisen korkea aika ilmaista se että kaikki eivät hyväksy kristillisten arvojen polkemista. Kansalaisaloitteen voi allekirjoittaa esim. netin kansalaisaloitepalvelussa.
37<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

>Nyt olisi jokaisen korkea aika ilmaista se että kaikki eivät hyväksy kristillisten arvojen polkemista.
Miten voin ilmaista tietäväni sen tosiasian, että kaikki eivät hyväksy kristillisten arvojen polkemista?

Äänestä
  • Morjes Ruutis!
    Täällä on aika kova meno, mutta ihmiset ovat jäätävän mukavia. Exhellari toisinaan ja minä viihdymme täällä.
    Nyt palsta on aika kuollut, koska on avattu "Firman" sisäinen palsta, mutta välillä tulee kovaakin sanailua, tervetuloa!

    Äänestä

  • P.S. tuon pitkien lainausten kaverin sanomassa on syvyyttä, jos on ollut täällä pidempäänkin :-) .

    Äänestä

  • UPDATE_11289032 kirjoitti:

    Morjes Ruutis!
    Täällä on aika kova meno, mutta ihmiset ovat jäätävän mukavia. Exhellari toisinaan ja minä viihdymme täällä.
    Nyt palsta on aika kuollut, koska on avattu "Firman" sisäinen palsta, mutta välillä tulee kovaakin sanailua, tervetuloa!

    Morjes vaan. Kyllä nämä uskontopalstat on omaa luokkaansa. Ei tällaiseen sakkiin siviilissä törmää.

    Äänestä

  • UPDATE_11289032 kirjoitti:

    P.S. tuon pitkien lainausten kaverin sanomassa on syvyyttä, jos on ollut täällä pidempäänkin :-) .

    Kerborec..se pitkien lainausten mies on joku kahju hän lainaa vaikka 6-7v.
    vanhoja kirjoituksiamme ,eikä milloinkaan hyvällä , oletko huomannut ..
    .
    Miksi minä kelpaan joka lähetykseen ,vaikka morkkaan häntä monista
    asioista .. onko pitkät lauseet LUVALLISIA ,koska niistävoidaan olla monta
    mieltä Yksi on se ,että sinä luet niitä erilailla kun minä ..
    .
    koska minä olen hampaissa ja sinä et tästä pitäisi jokaisen tehdä johtopäätökset
    asia ei ole kaikkein kaunein ,ettäs tiedät , Toiseksi hänen ei tarvi mitään tietää
    kunhan ottaa vain lainauksia mukaan ja sommittelee niistä jutun .

    Äänestä

  • teuta kirjoitti:

    Kerborec..se pitkien lainausten mies on joku kahju hän lainaa vaikka 6-7v.
    vanhoja kirjoituksiamme ,eikä milloinkaan hyvällä , oletko huomannut ..
    .
    Miksi minä kelpaan joka lähetykseen ,vaikka morkkaan häntä monista
    asioista .. onko pitkät lauseet LUVALLISIA ,koska niistävoidaan olla monta
    mieltä Yksi on se ,että sinä luet niitä erilailla kun minä ..
    .
    koska minä olen hampaissa ja sinä et tästä pitäisi jokaisen tehdä johtopäätökset
    asia ei ole kaikkein kaunein ,ettäs tiedät , Toiseksi hänen ei tarvi mitään tietää
    kunhan ottaa vain lainauksia mukaan ja sommittelee niistä jutun .

    Juu - eipä noista kannattaisi henkilökohtaista riesaa itselleen ottaa. En ole täällä ihan niin kauaa ollut, mutta asia tuntuu olevan vakava ja vaikea. Väärät sanavalinnat tai mielipiteet voi joku ottaa henkilökohtaiseksi välineekseen syystä - tahi ilman. Väärä vastaus toisen esittämään hankalaan asiaan saattaa herätää kaunaa tms. Jos mieli on puhdas, niin eipä sen saa antaa haitata. Mielipiteet ovat erilaisia ja jotkut saattavat käyttää keskustelussa erilisia lähestymistapoja.

    Äänestä

  • "Miten voin ilmaista tietäväni sen tosiasian, että kaikki eivät hyväksy kristillisten arvojen polkemista?"

    paavalilais-luterilaisuus lestadiolaisineen ovat kristittyjä
    he eivät kuulu krsitillisten ryhmään.
    http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
    'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'

    Opetelkaa erottamaan toisistaan Jeesusta seuranneen kristillisen ja paavalais-luterilaisuuden kristityt.

    Jeesuksen perustamien seurakunnassa olevat ovat KRISTILLISIÄ muistakaa totuus.

    Näyttöä yllä mainitusta on vaikka kuinka paljon, mm rikollisen kristinuskon omassa historiassa ja Paavaliha, itse tunnusti itsensä saatanaa palvelevaksi.
    1.Korinttolaiskirje:
    15:9 Sillä minä olen apostoleista halvin enkä ole sen arvoinen, että minua apostoliksi kutsutaan, koska olen vainonnut Jumalan seurakuntaa.
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Pyhä_Stefanos

    2 Korinttolaiskirje 12:
    7 Ja etten niin erinomaisten ilmestysten tähden ylpeilisi, on minulle annettu lihaani pistin, saatanan enkeli, rusikoimaan minua, etten ylpeilisi.
    8 Tämän tähden olen kolmesti rukoillut Herraa, että se erkanisi minusta.

    Paavali ei raamatun mukaan saanut eroa saatanasta.

    Äänestä

Avaajalle. "Lähes 32 tuhatta allekirjoittanut"
Mukavaa, että teet avauksia meidän suruttomienkin vastattavaksi.
Surullista on kai se, ettei esikoiset ole niin jumalattoman rajoittuneita kuin sinä ihmisyyttä puntaroidessaan. Et tule täältä montaa nimmaria kalastelemaan, koska esikoiset tietävät, että Jumalan valittu kansakin tulee hyväksymään sukupuolesta riippumattomat avioliitot v.2017 mennessä. Jumalan valitulla kansalla ei ole tänäpäivänä mitään vastaan homoliittoja, koska antavat ulkomailla vihityille homopareille täydet lailliset perintökaaren oikeudet jo tänä päivänä omassa rakkaassa Israelissaan Nyt on vielä viimeistä silausta vailla, että ottavat omassa rakkaassa Jumalan valitussa maassaan tuon saman lain käyttöön. En tiedä, että kumpaan valtioon ehtii tämä laki ennen, Suomeen vai Israeliin, mutta niin on vaan molempiin tulossa se. Lie 2017 tapahtuva kummassakin, vai liekö Israelissa jo 2016-lopulla, ans kattoo.
Tuo käsittämätön paatoksesi vasenkätisten ihmisyydestä tai naisten äänioikeudesta tai vammaisten olemisesta kuitenkin ihmisiä eikä Saatanan riivaamia on aivan jäätävää. Juuri sinunkaltaisesi ihmiset ovat aiheuttaneet kaikki noitavainot miljoonien ihmisten kuolemaksi ja lasten raiskaamisen hyväksynnän ja vanhojen kulttuuriaarteiden tuhoamisen alkuperäiskansoilta, Aboriginaaleista puhumattakaan ja kaikista Suomen pyhistä uhrilehdoista myös puhumatta. Tuolla perverssillä asenteella jatkat tätä samaa linjaa ja saat sen kuulostamaan ehkä jopa itsensä Saatanan tekosilta. Naisten äänioikeutta vastustit vuosisadan alussa tasan tarkkaan samoilla argumenteilla. Vasenkätisten hakkaamista Raamattua pers-reiän kanssa tulkitessasi teit ihan samoin. Viimeisenä kristittynä juuri sinä vastustit orjien vapauttamista. Juuri sinä oikeutat Afrikassa tänäkin päivänä tapahtuvat noitavainot ja syyttömien ihmisten vainoamisen ja siellä juurikin myös hengen pois ottamisen!
Juuri sinä oikeutit intiaanien kultturin tuhoamisen tavalla, että tapetaan alkuperäiskansa ja pystytetään "kirkko" keskelle kylää.
Haluatko, että jatkan?
(P.S. Esikoisia kunnioitan ja toivon ymmärrystä moraaliin ja ihmisyyteen, kuten luulen Teiltä löytyvän).

Äänestä

Eihän nyt alakerran isäntä vain yritä syyttää omista teoistaan Jumalaa, ei kyllä olisi ensimmäinen kerta.....

Näistä sairauksista joihin joku viittasi, niin mainittakoon että USA suurkaupunkien homomiehistä 20 % on HIV positiivisia, tästä voi tietysti päätellä jotakin asiaan littyvistä terveysvaikutuksista. Tieto on peräisin homojärjestöjen omilta sivuilta.

Äänestä
  • Niin - aiheuttaa jäätelönsyönti hukkumisiakin tms. muuta hauskanpäiväistä tilastotiedettä. NY:n 26 000kpl HIV positiivista rekisteröityä homomiestä hiukan mietityttää, mutta kai sinulla on tilastot olemassa. Aiheuttiko sinusta koskaan vasenkätisten hakkaaminen lapsena mitään mielenterveydellisiä ongelmia näille lapsille? En tiedä, mutta arvaan, että jos olisi tehty vaikka itsemurhatilastot tuolloin, niin olisi samallalailla todettu perkeleellisten vasurien olevan jopa itsemurhahimoisia ja epäkelpoja tästä syystä yhteiskuntaan.

    Äänestä

  • USA:n suurkaupunkien homopiirit: Joka viides HIV-positiivinen

    vaeltaja2006 • 24.09.2010 07:23 • 1 kommentti. • UUTISET: TERVEYS JA TUTKIMUS
    USAn terveysministeriön Center for Desease Control and Prevention (CDC) on tutkinut miehiä, joilla on seksiä toisten miesten kanssa. Joka viides oli HIV-positiivinen. Tutkimuksessa tavoitettiin 8 000 miestä 21 kaupngissa. Hälyyttävää oli, että 44% näistä miehistä ei tiennyt tartunnastaan. Nuorimmista, eli 18-29 -vuotiaista 63% ei tiennyt tartunnastaan.

    Näitä tartuntatietoja on koottu jo vuosien ajan homobaareissa ,klubeilla ja homotilaisuuksissa amerikkalaisissa suurkapungeissa. Kaikkein pahin tilanne oli mustilla: 29% oli HIV-positiivisia (latinot 18%, valkoiset 16%).

    Vuodesta 2005 vuoteen 2008 ovat uudet infektiot lisääntyneet 17%.

    Tutkimustulos ei kerro koko maan tilasta, mutta se kertoo suurkaupunkien homoskenen tilanteesta.

    A Smith, MPH, I Miles, ScD, B Le, MD, T Finlayson, PhD, A Oster, MD, E DiNenno, PhD, Div of HIV/AIDS Prevention, National Center for HIV/AIDS, Viral Hepatitis, STD, and TB Prevention, CDC: Prevalence and Awareness of HIV Infection Among Men Who Have Sex With Men --- 21 Cities, United States, 2008, in: Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR), September 24, 2010 / 59(37);1201-1207.

    (queernews.at)

    Äänestä

  • ArtoTT kirjoitti:

    USA:n suurkaupunkien homopiirit: Joka viides HIV-positiivinen

    vaeltaja2006 • 24.09.2010 07:23 • 1 kommentti. • UUTISET: TERVEYS JA TUTKIMUS
    USAn terveysministeriön Center for Desease Control and Prevention (CDC) on tutkinut miehiä, joilla on seksiä toisten miesten kanssa. Joka viides oli HIV-positiivinen. Tutkimuksessa tavoitettiin 8 000 miestä 21 kaupngissa. Hälyyttävää oli, että 44% näistä miehistä ei tiennyt tartunnastaan. Nuorimmista, eli 18-29 -vuotiaista 63% ei tiennyt tartunnastaan.

    Näitä tartuntatietoja on koottu jo vuosien ajan homobaareissa ,klubeilla ja homotilaisuuksissa amerikkalaisissa suurkapungeissa. Kaikkein pahin tilanne oli mustilla: 29% oli HIV-positiivisia (latinot 18%, valkoiset 16%).

    Vuodesta 2005 vuoteen 2008 ovat uudet infektiot lisääntyneet 17%.

    Tutkimustulos ei kerro koko maan tilasta, mutta se kertoo suurkaupunkien homoskenen tilanteesta.

    A Smith, MPH, I Miles, ScD, B Le, MD, T Finlayson, PhD, A Oster, MD, E DiNenno, PhD, Div of HIV/AIDS Prevention, National Center for HIV/AIDS, Viral Hepatitis, STD, and TB Prevention, CDC: Prevalence and Awareness of HIV Infection Among Men Who Have Sex With Men --- 21 Cities, United States, 2008, in: Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR), September 24, 2010 / 59(37);1201-1207.

    (queernews.at)

    Kiitos vastauksestasi tuplaT.
    Yleensä aina mennään luulopuheilla, mutta sinulla oli tyylikkäästi artikkeli sanojesi takana. En silti tuota artikkelia osannut hakea, mutta ainakin vaeltaja2006 löytyi ja artikkeleita nimellä terveys ja tutkimus. On syytä siis uskoa tuon artikkelin olemassaolokin. 20% on silti mielestäni hiukan tarkoitushakuisesti esitetty ja vähän hämäävästi. Olkoon niin, että tuossa tutkimuksessa homomiehistä on 20% HIV-posit. ja olet tältä osin oikeassa. Todellisuudessa kuitenkin homoseksuaaleja on 2..3 prosenttia ihmisistä. Kokonaismäärä on siis melkoinen, mutta tässä tutkimuksessa oli tavoitettu vaan 8000 päätä ja valinnat tehty klubeilta yms. vastaavilta biletys/dokaamismestoilta. On tämä silti erittäin huolestuttavaa ja surullista. Silti valtaosa yli kymmenmiljoonaisesta homoseksuaalista ei ikinä mene tuollaisiin paikkoihin ja varsinkaan ei harrasta esiaviollista seksiä (tirsk) . En siis vakuuttunut tuon tilaston edellytyksistä yleistämiseen koskien kaikkia homoja. Niin ja ne pirun lepsot aina sekoittavat kunnon perusjuntin ajatusmaailmaa, tai siis unohtuvat tykkänään. (en tarkoita sinua oppimattomana ns. perusjunttina, mutta eikö se ole juuri niin?). Ongelma on olemassa ja on se aika vakavakin. Jos fiktiivisesti ajattelisimme, että suvaitsevaisuus paranee ja varsinkin uskontoihin vetoaminen näissä asioissa vähenisi, niin eikö se olisikin niin, että nämä poloiset saisivat hyväksynnän olla sellaisia kuin ovat ilman helvetinkäryihin toivottelua ja olisivat tasapainoisempia ja voisivat elää normaalia elämää ja sitten myös tarttua tällaisiin vaikeisiin sairausongelmiin valistuksella ja tiedottamisella. Tavisten kondomien käyttö juuri artikkelin mukaisissa bilemestoissa on vähentänyt sukupuolitauteja suunnattomasti, kun ei ole leimattu ja tuomittu, vaan annettu valistusta! On näitä tauteja siis kaikilla eikä vaan homoilla, tai siis homomiehillä. Jos sukupuolitautien kustannuksia taas ajatellaan, niin homoseksuaalien miesten osuus on yhtä tyhjän kanssa. Vaikkakin on se silti olemassa, niinkuin essujen lapsilisätkin. Hävettää tuollainen lapsilisien kadehtiminen ja ei niillä rahoilla poliitikot montaa ryyppyreissua tekisi ja määrä on niin millihippunen, ettei tuollaista sopisi kadehtia. Lasten järkevään määrään kuitenkin omaan tarkan mielipiteeni.

    Äänestä

Me esikoislestadiolaiset pidämme homouden ja lesbouden kauhistuttavana syntinä aina ja ikuisesti. Jos näin ei olisi, joutaisi Raamattukin romukoppaan. Jos ihminen ei ota Jumalan Sanaa todesta, silloin ei muullakaan uskonelämällä ole mitään merkitystä. Järjenkin pitäisi jo sanoa, että homous ja lesbous on luonnotonta ja sairasta, itse paholaisesta!

Äänestä
  • teidän totuudesta tuli sattumalta mieleen raamatun väärentämisenne.
    MIKSI TEILLEI EI KELPAA JEESUKSEN ANTAMAT OIKEAT TIEDOT VAAN VÄÄRENNÄTTE NE VÄÄRIKSI???

    ESIMERKKI:
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/9944923
    "teuta
    21.6.2011 18:31
    KIITOS VAAN TARJOUKSESTA , MUTTA SULTAHAN JO LOPPUI
    KOKONAAN TUO PAHNA TUSKA ., KUN TULI KESÄ JA KÄRPÄSET,
    AIVAN OIKEIN OLET KOPIONUT JP :N ASIAN .Mat. 5:43-48
    SE ON JOKAINEN PEFOFIILI SAA SYNTINSÄ ANTEEKSI , JOS
    HÄN KATUU TEKOAAN JA TAHTOO TEHDÄ PARANNUKSEN .
    JA ANOO ANTEEKSI /TEKEE RIPIN."

    Äänestä

  • Totuudenpuolesta,
    Kummastuttaa lauseesi: "Jos näin ei olisi, joutaisi Raamattukin romukoppaan".
    Tuolle väittämällesi löytyy nimike myös argumentointivirheissä, mutta käsittelen asiaa toisin.
    Kun käsität, että jos et pidä homotta kauhistuttavan syntinä, niin olet uudestisyntyneenä uskovana Saatan ohjaamalla polulla. Käsityksesi lähtökohta on valitettavasti aivan väärä. Viikko siiliä sanottiin karhulle, mutta sinun kannattaisi lukea Raamattua. Kun et Raamatusta kertakaikkiaan koskaan tule löytämään tuollaista sanomaa, niin ajatuksesi lähtökohta on harhainen. Väärästä permissistä tietysti seuraa, että johtopäätöskin oli väärä: " joutaisi Raamattukin romukoppaan".
    Ei Raamattu tule menemään romukoppaan ihan muutamissa ajast'ajoissa, vaikka itse valitsisitkin sen tien. Raamattu on ja pysyy ainakin toistaiseksi, kunnes joku rakentaa jotain parempaa, koskei uskominen uskontoihin koskaan lopu. Raamattu myös seuraa aikaansa ihan sen alkumetreiltä lähtien. Kaikki laveat muunnokset ja sovittamiset ohutlehtisessä on tarkkaan harkittuja ja poliittisesti vaadittuja kunakin aikakautena. Ihmisten kirjoittamana - toki.
    Tässä on se raja, mitä en agnostisena koskaan ylitä. Raamattu voi olla kirjoitettu ns. "pyhän hengen" ohjaamana ja tuota vastaan ei ole olemassakaan vastaväitettä - olkoon siis teillä niin.

    Vai löydätkö "Me esikoislestadiolaiset pidämme homouden ja lesbouden kauhistuttavana syntinä aina ja ikuisesti." argumentille raamatullista pohjaa - oikeasti?

    Äänestä

  • UPDATE_11289032 kirjoitti:

    Totuudenpuolesta,
    Kummastuttaa lauseesi: "Jos näin ei olisi, joutaisi Raamattukin romukoppaan".
    Tuolle väittämällesi löytyy nimike myös argumentointivirheissä, mutta käsittelen asiaa toisin.
    Kun käsität, että jos et pidä homotta kauhistuttavan syntinä, niin olet uudestisyntyneenä uskovana Saatan ohjaamalla polulla. Käsityksesi lähtökohta on valitettavasti aivan väärä. Viikko siiliä sanottiin karhulle, mutta sinun kannattaisi lukea Raamattua. Kun et Raamatusta kertakaikkiaan koskaan tule löytämään tuollaista sanomaa, niin ajatuksesi lähtökohta on harhainen. Väärästä permissistä tietysti seuraa, että johtopäätöskin oli väärä: " joutaisi Raamattukin romukoppaan".
    Ei Raamattu tule menemään romukoppaan ihan muutamissa ajast'ajoissa, vaikka itse valitsisitkin sen tien. Raamattu on ja pysyy ainakin toistaiseksi, kunnes joku rakentaa jotain parempaa, koskei uskominen uskontoihin koskaan lopu. Raamattu myös seuraa aikaansa ihan sen alkumetreiltä lähtien. Kaikki laveat muunnokset ja sovittamiset ohutlehtisessä on tarkkaan harkittuja ja poliittisesti vaadittuja kunakin aikakautena. Ihmisten kirjoittamana - toki.
    Tässä on se raja, mitä en agnostisena koskaan ylitä. Raamattu voi olla kirjoitettu ns. "pyhän hengen" ohjaamana ja tuota vastaan ei ole olemassakaan vastaväitettä - olkoon siis teillä niin.

    Vai löydätkö "Me esikoislestadiolaiset pidämme homouden ja lesbouden kauhistuttavana syntinä aina ja ikuisesti." argumentille raamatullista pohjaa - oikeasti?

    Raamatusta hiukan faktaa...

    Ihminen voi raamattustaa repiä pois paljon ja jättää jäljelle Mooseksen 1-5 kirjat sekä Jeesuksen evankeliumit.
    Opetella evankeliumit niin tarkoin, että tietää miten ja mitkä kohdat ovat väärennettyjä. Jumalan Valtakunnan kaltaisuudellaan ja ihmisyydellään niistä vielä löytää osan selvää Jumalallisuuden totuutta KUN OPPII TIETÄMÄÄN MITKÄ KOHDAT OVAT VÄÄRENNETTY. Muut raamatun osat ovat sopaskaa oppeina.

    VT - on Jumalan Mooseksella antama Lain ja oppien tietoa; historiaa jne jonka muutamiin kohtiin Jeesus opeissaan viittaa.

    JEESUKSEN EVANKELIUMEISTA väärentämättöminä ei ole paljoa jäljellä ja sitä vähääkään ei pappislupauksen antaneet saa opettaa ja saarnata. Noin 18 Jeesuksen evankeliumeista on vain neljä Paavali ja sen oppikunta ottanut raamattuun, osittain voimakkaasti saatanallisuudelle väärennettynä.

    UT - on paavalilais-luterilaisuuden eksytys tulkintoja Jeesuksen evankeliumeista ja mm Jumalan ja Jeesuksen Lain väärennyksellistä tukinta tekstiä sisältävä "herra jumalan" oppeja.

    Siis todellisuudessa JEESUKSEN EVANKELIUMIT eivät edes kuulu rikollisen kristinuskon raamattuun. Sen väärennös työn aloitti Paavali oppikuntineen. Ja ehkä törkein on suomenkielisenä 1992 vuoden suomen kielinen painos.

    JOTEN, jos KRISTILLISENÄ revit raamattusi niin jätä jäljelle Mooseksen 1-5 kirjat JA JEESUKSEN EVANKELIUMIT jotka ovat kirjoitettu Matteuksen, Markuksen, Luukkaan ja Johanneksen mukaan. Ne sisältävät kristittyjen asettamia väärennöksiä. HUOM! KAIKKI VIITTEET, JEESUKSEN EVANKELIUMEISTA MUIHIN RAAMATUN OSIIN KUIN Mooseksi 1-5 kirjoihin ja JEESUKSEN EVANKELIUMEIHIN OVAT JEESUKSEN OPEISTA POIS EKSYTYKSIÄ. Siis Jeesus ei opeissaan koskaan viittaa Jesajan, Paavalin jne oppeihin joten oppikaa ymmärtämään tuo eksytys.
    Monet ehkä kysyy; miten oppii löytämään Jeesuksen evankeliumien väärennökset! Siihen on muutamia keinoja ja opua.
    -Muista että Jumala ja Jeesus ei anna samasta asiasta erillaisia oppeja. Jos ja kun törmäät sellaiseen ongelmaan niin tutki tarkoin Jeesuksen esimerkilliset teot. Silloin selviää kumpi on väärennös, ehkä molemmat! Ehkä Jeesuksen jokin tekokin on väärennetty, silloin asiaan on suhtauduttava pitkään, sillä ratkaisu löytyy koko Jeesuksen evankeliumin ymmärtämisestä, ei uskosta jne. Esimerkiksi eksyttäjien kaste on Jeesuksen Nimessä törkeä eksytys oppi. Kreikan kielen kaste sanan merkitys on myös pestä, peseytyä joten se Jeesuksen antamana oppina pelastaa tänäänkin kymmeniä tuhansia, ellei miljoonia mm sairaaloissa joissa hygienia on sanomattoman tärkeä. Siis raamatussa olevat kaste sanat ja sen merkitys on väärennettyä eksytystä. Kastamaton ryövärin tapaus todistaa sen. Jeesus siunasi lapsia ja toisin lapsia kohteleville Jeesuksen antama myllynkivien käyttöohje jne kertoo tarkalleen totuuden eksyttäjien kaste opeista. Ja onhan kristillisille aina ollut sielullinen selvyys, että ei syntejä/rikoksia saa anteeksi pesulla käymisillä, ajatuskin on naurettava.

    VT - on Jumalan Mooseksella antama Lain ja oppien tietoa; historiaa jne jonka muutamiin kohtiin Jeesus opeissaan viittaa ja ne kannattee tutkia. En ole tutkinut tarkemmin kuinka ja miten viitteen VT:n tietoihin toimii, joten niissäkin tulee ottaa varaus eksytyksien syhteen. MUTTA ajan kanssa kristillisen uskontoihin sitoutumaton sielullisuus antaa useinmiten sisäisesti arvaamatonta tukea, tukea jota uskontunnustuksen antanut ja sen kaltainen ei helpolla saa ja jos saa, niin se on korkeimman kutsu kristillisyyteen. Siis kristillinen ei ole samaa kuin kristitty. Kristitty on paavalilais-luterilaiuuden jonkin yli 3500 lahkon herra jumalaan/jumaliin uskova uskovainen mutta kristillinen on Jumalan ja Jeesuksen Lakien ja oppien ymmärtäväinen ja niitä noudattamaan pyrkivä ihminen jolle usko ei ole Jumalallisuuden tietoutta vaan niistä pois eksytyksiä.

    Päättäkää sitten minne ne raamatun herrojen opit kuuluu sillä usko johtaa ihmisen pois Jumalallisuudesta ja ihmisyydestä kuten mm uskontunnustuksesta selviää ja mitä rikollisen kristinuskon rikollinen historia todistaa.
    Kun sitä vertaa, Jeesusta seuranneiden KRISTILLISTEN toimintaan ja historiaan, niin totuudelle löytyy täydellinen vastakohta rikollisen kristinuskon kristityille verrattuna Jumalaa ja Jeesusta seuraaville kristillisille.
    HUOM!
    Kristityt esiintyvät joko opettajina tai/ja uskovaisina usein kristillisinä, siis valekristillisinä, valkeuden enkeleinä eksyttäjinä tai eksytettyinä. Jeesus evankeliumeissaan varoittaa usein sellaisista.
    JEESUKSEN evankeliumia Matteuksen mukaan:
    24:24 "Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin."
    Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
    7:15 "Varokaa vääriä profeettoja. He tulevat luoksenne lampaiden vaatteissa, mutta sisältä he ovat raatelevia susia."

    Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
    13:21 Ja jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tai: 'Katso, tuolla', niin älkää uskoko"

    /jatkuu...

    Äänestä

  • Jeesuksen antama oppi; "älkää uskoko..." kristillielle tarkoittaa kehoitusta, että etsikää totuutta sillä usko ei ole tietoa ja että se uskoo, joka ei tiedä.
    Kun tutkitte väärennettyä raamattua niin aina kun luette Jeesuksen evankeliumia, NIIN KÄYTTÄKÄÄ MIELESSÄ PIKA TUTKIMUS SIITÄ, ETTÄ ONKO JUMALALLISUUDELLISESTI USKO SANA PARAS KORVATA "NOUDATTAA" TAI EHKÄ "TODELLA" JNE ILMAISUILLA sillä usko sanaa on eksytys tarkoitusin raamatun väärentäjät viljelleet joko tietoisesti tai ymmärtämättöminä.
    Siis usko sanalle on useita samaa merkitystä olevia sanoja joita raamatun kääntäjät ovat ilmeisesti tietoisesti välttäneet käyttämästä. Mutta Jeesuksen evankeliumeissa se ilmeisesti merkitsee aina jonkin Lain tai opin tahdon mukaan toimimista, noudattamista ja jopa noudattamista silloin kun kyseessä on tarkkaan asetettu vaatimus ei usko riitä!

    Menipä raamattu romukoppaan tai niin se sisältää sinne kuuluvia tietoja! Törkeinpiin kuuluu tämä esimerkki joka valitsin että useilla on mahdollisuus raamatun version (joita on suomeksi ainakin 10) valintaan
    1992 vuoden raamattuun on tehty paljon muutoksia. Niistä voi googlaamalla saada helposti tietoa tietokoneella.

    Yksi, todella saatanllisuuden raju muutos, siis väärennös, on "ÄLÄ TEE HUORIN" korvaaminen "älä tee aviorikosta" käskyllä.

    Kysymyksessä ei ole enään pelkkä väärennös vaan rikollinen teko. JUMALA JA JEESUS EI OLE VAIHTUNEET EIKÄ HEIDÄN LAIT.

    En tiedä miksi moinen väärennös on tehty, mutta suurin epäilyni on se, että tuolla Lain väärentämisellä saadaa EI AVIOSSA OLEVAT NUORET eksytettyä irstailemaan itsensä helevetiin, asettamaan itsensä kaiken laisille sukupuoli taudeille alttiiksi, kauas kantoisien tautien määristä tulee perisyntiä seuraaville sukupolville, jne ja papit saavat haukkua moraalittomuuksista eksyttämiään ihmisiä.... En edes halua kero koko totuutta tuon asian suhteen. Seuraukset todennäköisesti satoja vuosia, ellei tuhansia jos maailmassa on enään ihmisiä ollenkaan....

    Toinen syys väärennökseen voi ola se, että luter / lutheri on suomeksi huora, lutku jne.
    Siis kun Jumalan ja Jeesuksen Laki ilmoittaa vaatimuksena "älä tee huorin" niin se voi herättää hiukankin järkeä uskontunnustuksestaa huolimatta joillekkin ajatuksen että se voisi tarkoittaa "älä tee luterilaisittain" tai jotain sitä vastaavaa.

    Kolmas vaihto ehtojen sarjassa on se mahdolisuus, että haluttiin osoittaa väärennetyllä "Jumalan ja Jeesuksen Lain sanalla" valheellinen "Jumala on avioliiton asettanut" eksytys opille tukea!
    Esimerkki...
    En tiedä, nauraisko vai itkiskö. Kun "tämän seurakunnan ja Jumalan kasvojen edessä...." seisoo pappi, niin seurakunnan kuin vihkiparin edessä valehdellen ja tavallaan itsensä Jumalaksi asettaneena kirkko olevien kasvojen edessä niin tuntuu pahempaakin pahemmalta tuollainen moraalittomuus; amoraalinen käyttäytyminen todistaa kyllä paljon muutakin ja eetoksen puutetta. Mutta ovathan pappislupauksen antaneet myös uskontunnutuksensa kaltaisia...
    FAKTAA:
    Jeesuksen aikaan häät oli kahden suvun tilaisuus jossa avioituneiden suvut ja kutsutut hää vieraat olivat todistamassa kahden, toisilleen antaman lupauksen yhteisestä liitosta.
    HUOM!
    Siihen tilaisuuteen ei tarvittu oppeja Jeesukselta eikä rikollisen kristinuskon papistolta!
    Tuo tieto perustuu mm siihen selvyyteen, että Jeesus oli hääjuhla vieraaksi kutsuttuna Kaanan häissä JA JEESUSKAAN EI AVIOLIITTOA ASETTANUT.
    Joten nk. kirkkohää rituaalit ovat kirkon jne keksimää "rahasta ja ole tärkeä" valkeuden enkelinä saatanallisuudelle esiintyvänä eksyttäjä valehtelijana JUMALAN, JEESUKSEN JA PYHÄN HENGEN NIMESSÄ väärää todistusta jakavana ja "me pelastumme" valhellisuuteen harhaoppia tukeva seurakunnan herrana palveleva palkkatyöläinen. Kristittyjen seurakuntien perustaja ei ole Jeesus vaikka niin muka opettavat. Ei Jeesus rikollisuutta tukenut vaan kehoitti heitä tekemään parannuksen...

    Olipahan mikä oli syys raamatun väärennöksiin (joita on paljon esimerkin lisäksi) niin ne ovat ja pysyvät TÖRKEÄNÄ rikoksena:
    Joh. Ilm. 22:18, 19 "Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan; ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu. "

    Äänestä

  • knjhgfd kirjoitti:

    Raamatusta hiukan faktaa...

    Ihminen voi raamattustaa repiä pois paljon ja jättää jäljelle Mooseksen 1-5 kirjat sekä Jeesuksen evankeliumit.
    Opetella evankeliumit niin tarkoin, että tietää miten ja mitkä kohdat ovat väärennettyjä. Jumalan Valtakunnan kaltaisuudellaan ja ihmisyydellään niistä vielä löytää osan selvää Jumalallisuuden totuutta KUN OPPII TIETÄMÄÄN MITKÄ KOHDAT OVAT VÄÄRENNETTY. Muut raamatun osat ovat sopaskaa oppeina.

    VT - on Jumalan Mooseksella antama Lain ja oppien tietoa; historiaa jne jonka muutamiin kohtiin Jeesus opeissaan viittaa.

    JEESUKSEN EVANKELIUMEISTA väärentämättöminä ei ole paljoa jäljellä ja sitä vähääkään ei pappislupauksen antaneet saa opettaa ja saarnata. Noin 18 Jeesuksen evankeliumeista on vain neljä Paavali ja sen oppikunta ottanut raamattuun, osittain voimakkaasti saatanallisuudelle väärennettynä.

    UT - on paavalilais-luterilaisuuden eksytys tulkintoja Jeesuksen evankeliumeista ja mm Jumalan ja Jeesuksen Lain väärennyksellistä tukinta tekstiä sisältävä "herra jumalan" oppeja.

    Siis todellisuudessa JEESUKSEN EVANKELIUMIT eivät edes kuulu rikollisen kristinuskon raamattuun. Sen väärennös työn aloitti Paavali oppikuntineen. Ja ehkä törkein on suomenkielisenä 1992 vuoden suomen kielinen painos.

    JOTEN, jos KRISTILLISENÄ revit raamattusi niin jätä jäljelle Mooseksen 1-5 kirjat JA JEESUKSEN EVANKELIUMIT jotka ovat kirjoitettu Matteuksen, Markuksen, Luukkaan ja Johanneksen mukaan. Ne sisältävät kristittyjen asettamia väärennöksiä. HUOM! KAIKKI VIITTEET, JEESUKSEN EVANKELIUMEISTA MUIHIN RAAMATUN OSIIN KUIN Mooseksi 1-5 kirjoihin ja JEESUKSEN EVANKELIUMEIHIN OVAT JEESUKSEN OPEISTA POIS EKSYTYKSIÄ. Siis Jeesus ei opeissaan koskaan viittaa Jesajan, Paavalin jne oppeihin joten oppikaa ymmärtämään tuo eksytys.
    Monet ehkä kysyy; miten oppii löytämään Jeesuksen evankeliumien väärennökset! Siihen on muutamia keinoja ja opua.
    -Muista että Jumala ja Jeesus ei anna samasta asiasta erillaisia oppeja. Jos ja kun törmäät sellaiseen ongelmaan niin tutki tarkoin Jeesuksen esimerkilliset teot. Silloin selviää kumpi on väärennös, ehkä molemmat! Ehkä Jeesuksen jokin tekokin on väärennetty, silloin asiaan on suhtauduttava pitkään, sillä ratkaisu löytyy koko Jeesuksen evankeliumin ymmärtämisestä, ei uskosta jne. Esimerkiksi eksyttäjien kaste on Jeesuksen Nimessä törkeä eksytys oppi. Kreikan kielen kaste sanan merkitys on myös pestä, peseytyä joten se Jeesuksen antamana oppina pelastaa tänäänkin kymmeniä tuhansia, ellei miljoonia mm sairaaloissa joissa hygienia on sanomattoman tärkeä. Siis raamatussa olevat kaste sanat ja sen merkitys on väärennettyä eksytystä. Kastamaton ryövärin tapaus todistaa sen. Jeesus siunasi lapsia ja toisin lapsia kohteleville Jeesuksen antama myllynkivien käyttöohje jne kertoo tarkalleen totuuden eksyttäjien kaste opeista. Ja onhan kristillisille aina ollut sielullinen selvyys, että ei syntejä/rikoksia saa anteeksi pesulla käymisillä, ajatuskin on naurettava.

    VT - on Jumalan Mooseksella antama Lain ja oppien tietoa; historiaa jne jonka muutamiin kohtiin Jeesus opeissaan viittaa ja ne kannattee tutkia. En ole tutkinut tarkemmin kuinka ja miten viitteen VT:n tietoihin toimii, joten niissäkin tulee ottaa varaus eksytyksien syhteen. MUTTA ajan kanssa kristillisen uskontoihin sitoutumaton sielullisuus antaa useinmiten sisäisesti arvaamatonta tukea, tukea jota uskontunnustuksen antanut ja sen kaltainen ei helpolla saa ja jos saa, niin se on korkeimman kutsu kristillisyyteen. Siis kristillinen ei ole samaa kuin kristitty. Kristitty on paavalilais-luterilaiuuden jonkin yli 3500 lahkon herra jumalaan/jumaliin uskova uskovainen mutta kristillinen on Jumalan ja Jeesuksen Lakien ja oppien ymmärtäväinen ja niitä noudattamaan pyrkivä ihminen jolle usko ei ole Jumalallisuuden tietoutta vaan niistä pois eksytyksiä.

    Päättäkää sitten minne ne raamatun herrojen opit kuuluu sillä usko johtaa ihmisen pois Jumalallisuudesta ja ihmisyydestä kuten mm uskontunnustuksesta selviää ja mitä rikollisen kristinuskon rikollinen historia todistaa.
    Kun sitä vertaa, Jeesusta seuranneiden KRISTILLISTEN toimintaan ja historiaan, niin totuudelle löytyy täydellinen vastakohta rikollisen kristinuskon kristityille verrattuna Jumalaa ja Jeesusta seuraaville kristillisille.
    HUOM!
    Kristityt esiintyvät joko opettajina tai/ja uskovaisina usein kristillisinä, siis valekristillisinä, valkeuden enkeleinä eksyttäjinä tai eksytettyinä. Jeesus evankeliumeissaan varoittaa usein sellaisista.
    JEESUKSEN evankeliumia Matteuksen mukaan:
    24:24 "Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin."
    Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
    7:15 "Varokaa vääriä profeettoja. He tulevat luoksenne lampaiden vaatteissa, mutta sisältä he ovat raatelevia susia."

    Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
    13:21 Ja jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tai: 'Katso, tuolla', niin älkää uskoko"

    /jatkuu...

    jk.

    Unohdin tarkentaa UT sisältöä...

    Siis UT on paavalilais-luterilaisuudelle niiden oppikuntien kirjoittamaa JUMALAN JA JEESUKSEN ANTAMIEN TIETOJEN
    TULKINTOJA = LUE POIS EKSYTYKSIÄ JUMALAN JA JEESUKSEN OPISTA.

    Siis kyseessä sama ilmiö kuin esim. maalisten Lakien tulkinnoissa.
    Samasta rikoksesta maallinen Laki antaa erillaisia rangaistuksia RIIPPUEN SIITÄ MITEN HYVÄ ASIANAJAJAN OLET SAANUT!

    Raamatun Jumalan ja Jeesuksen Lain muutos eksyttäjälle mieleiseksi tapahtuu myös tulkinnoilla.
    Jos tilanteen kärjistää niin ajatelkaapa esimerkisi paljon uhreja suomessakin vaatinutta noitarovio murhia. Niissä Jumalan ja Jeesuksen Lain "älä tapa" Laki/käsky muuttuu "älä ole tappamatta kun herra käskee" Laiksi/käskyksi tulkitsemisella ja uskovaiset kantaa seurakuntalaisiaan roviolle tapettaviksi joka rikoksena on tappamista.
    Tietysti tuolle TULKINTA taktiikalle on lievempiä muotaja UT:ssä mutta niiden VAIKUTUS ja seuraukset mm kristittyjen perisyntisyyteen on valtavat.
    Jumalan ja Jeesuksen Lain ja oppien noudattajille ei ole perisyntiä. Se ei ole edes väärennetyn raamatullinen oppi.... miettikää mitä varten seon!!!

    Lopuksi pieni listaus nk. tulkinnoista ja muistakin syitä keksittyistä kristittyjen väärien todistuksen teoista joita Jumalan, Jeesuksen ja Pyhän Hengen Nimeen usein suoritetaan.:

    -"Jumala on avioliiton asettanut" on vale, Jeesuskaan ei sitä asettanut vaikka oli Kaanan häissä. Siihen hää tilaisuuteen ei tarvittu Jumalan, Jeesuksen, fariseuksien, papiston tai edes luterilaisuuden edustajaa.
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/9823701/#comment-49138876
    "Mutta alkuperäiseen kommenttiin liittyen vastaan, että Jeesus oli äpärä. Siitäkin huolimatta, että ilmaisu on ruma.
    Antti-pappi "
    Miettikää rauhassa papin asennetta Jeesukseen tuossa ja kirkossa!!!
    -"älä tee aviorikosta" on väärennetty 1992 vuoden raamattuun "älä tee huorin" käskyn tilalle jotta uskovaiset irstailisivat itsensä pois Jumalallisuudestaan.

    -"kastekäsky" on väärennetyn raamatun tekstiä. Kreikan kielen "kaste" merkitsee peseytimistä kuten Jeesuskin teki itselleen ja opetuslapsilleen mm pesemällä heidän jalat.

    Jeesuksen evankeliumia
    Matteuksen mukaan 28:
    18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
    19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
    20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."

    Kristillisten ymmärryksen mukaan Jeesuksen vuori saarnan sanoma:
    "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
    Menkää siis ja tehkää kaikkien kansojen joukosta minulle
    opetuslapsia, minun nimessäni opettamalla heitä pitämään
    kaiken, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso,
    minä olen teidän kanssanne kaikki päivät, maailmanajan
    loppuun asti."

    -"lapsikaste" jota ei raamattu tunne on rikollisen tulkinta lisäys.
    -"kummi" sanaakaan ei edes väärennetty raamattu tunne.
    -"hätälapsikaste" valheellinen oppi.
    -"ehtoollinen" Jeesuksesta ulostusta tekevien pilkkaus rituaali.
    -"kolminaisuusoppi" on eksyttäjän oppi; ks. Johanneksen evankeliumi 10:30
    -"perisyntiä" ei raamattu tunne vielä mutta ehkä jo seuraavassa raamatun väärennöksessä sekin on.
    -"rakkauden kaksoiskäsky" ei ole Jumalan ja Jeesuksen oppia.
    -"rippi" sanaa ei ole raamatussa, rikollisten oma epäjumalallinen rituaali.
    -"rippisalaisuus" ei ole raamatussa, sillä suojataan lahkojen sisällä olevien rikollisia joutumasta maallisen oikeuden eteen, mm kirkon pedofiilit ovat tukea siten saaneet.
    -"ristiäiset" sanaa ei ole raamatussa. Se on lasten oikeuksia rikkova rituaali jossa lapsi "tapetaan" hengellisesti ja asetetaan hengellisesti kuolleen merkki Jumalan Valtakunnan kaltaisen lapsen otsaan.
    -sakramentit ei ole Jumalan ja Jeesuksen asettamia. Törkeää valetta.
    -"tuomiosunnuntai" ei ole raamatullinen eikä evankeliumin oppia niinkuin ei "tuomiokirkotkaan" joita omistavat seurakunnat jotka eivät ole Jeesuksen perustamia.
    -uskontunnustus lutherille tai/ja kristityille seurakunnille ei ole edes väärennetyn raamatun oppia ja uskontunnustuksen kaltaisuus on Jumalasta ja ihmisyydestä luopumisen aivopesu oppi!
    jne....

    Äänestä

  • Totuudenpuolesta KIRJOITTI:
    ####24.6.2015 13:34
    Me esikoislestadiolaiset pidämme homouden ja lesbouden kauhistuttavana syntinä aina ja ikuisesti. Jos näin ei olisi, joutaisi Raamattukin romukoppaan. Jos ihminen ei ota Jumalan Sanaa todesta, silloin ei muullakaan uskonelämällä ole mitään merkitystä. Järjenkin pitäisi jo sanoa, että homous ja lesbous on luonnotonta ja sairasta, itse paholaisesta!####

    Olet Jumalan ja Jeesuksen kanssa sen asian suhteen oikeassa!
    MUTTA

    Milloin lestadiolaset korjaa asenteensa esimerkiksi näihin rikollisuuksien oppeihinne???

    Ihmisten raamatussa ei Jeesus opeta näin:
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/9944923
    "teuta
    21.6.2011 18:31
    KIITOS VAAN TARJOUKSESTA , MUTTA SULTAHAN JO LOPPUI
    KOKONAAN TUO PAHNA TUSKA ., KUN TULI KESÄ JA KÄRPÄSET,
    AIVAN OIKEIN OLET KOPIONUT JP :N ASIAN .Mat. 5:43-48
    SE ON JOKAINEN PEFOFIILI SAA SYNTINSÄ ANTEEKSI , JOS
    HÄN KATUU TEKOAAN JA TAHTOO TEHDÄ PARANNUKSEN .
    JA ANOO ANTEEKSI /TEKEE RIPIN."

    Eikä näinkään:
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/10057267#comment-50817110
    teuta
    17.8.2011 21:53
    SIINÄ ON VAIN SE ERO , ETTÄ SE SYNTINEN JOKA
    ON TEHNYT RIPIN , EI OLE ENÄÄ RIKOLLIEN PRUN
    SYYTÖ EI HÄNEEN ENÄÄ YLETY . KUN IKAIKKI ON KORJATTU , JA SAATU ANTEEKSI S.A.A.A.LLA.
    EI OLE MITÄÄN VALTAA ENÄÄ SILLOIN .

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/9818336#comment-"50245011
    "teuta
    25.4.2011 19:30
    Olen kirjoittanut siitä , toisaalla Se johtuu siitä että
    sellainentoiminta on syntiä , ja kaikki jotka nöyrtyvät
    pyytämään anteeksi , Se kuuluu Jumalan lakiin että
    silloin kun asia ei ole missään kohdissa muitten tie-
    toinen , mutta tälläinen henkilö haluaa saada omantun-
    tonsa puhtaaksi , hän menee Rippiisän juttusille , sekä
    kertoo kaiken hänelle , ja anoo anteeksi , hän saa sen
    Jumalan /Jeesuksen nimessä , mutta jos on pienikin
    mahdollisuus , tulla ilmi sitä ei voi suorittaa vaan
    astuu rikollisoikeus voimaan."

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/9955763
    "Jeesus on tie
    1.7.2011 20:09
    Jokainen bedofiili toiaan saa syntinsä anteeksi, jos hän antaa Jeesuksen sovintoveren virran puhdistaa sydämensä, hallelujaa kiitos Jeesus!
    Jos parannusta ei tule, niin sinun raukan käy huonosti.
    Keneltä, kysyi yksi mäntti?!!!"
    Jumalalta!

    jne

    SIIS RIKOLLISTEN SUOJELEMINEN ON SUOMEN LAIN VASTAINEN RIKOS VAIKKA paavalilais-luterilaisuuden-lestadiolaisuus sen tekis!

    Tämän, rikollisuuteen yllyttävän herra jumalan käsky ei ole pätevä ihmisten mielestä puolustamaan mm laumassa alle 7 vuotiaan lapsen raiskaamisia joita uskonveli poliisi suojeli, ja joka on ilmeisesti tämänkin huviseuroissa, eiku suviseuroissa puhujana, polisin mukana olemisesta suviseuroissa ei ole vihjeitä vielä tullut:
    herra Luder/Lutherin katekismus; epäjumalan ensimmäinen käsky:
    "Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."

    herra epäjumalanne rikollisilleen antama käsky:
    Luder/Lutherin kirje 1.8.1521
    "Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."

    Äänestä

  • okmsl3w kirjoitti:

    jk.

    Unohdin tarkentaa UT sisältöä...

    Siis UT on paavalilais-luterilaisuudelle niiden oppikuntien kirjoittamaa JUMALAN JA JEESUKSEN ANTAMIEN TIETOJEN
    TULKINTOJA = LUE POIS EKSYTYKSIÄ JUMALAN JA JEESUKSEN OPISTA.

    Siis kyseessä sama ilmiö kuin esim. maalisten Lakien tulkinnoissa.
    Samasta rikoksesta maallinen Laki antaa erillaisia rangaistuksia RIIPPUEN SIITÄ MITEN HYVÄ ASIANAJAJAN OLET SAANUT!

    Raamatun Jumalan ja Jeesuksen Lain muutos eksyttäjälle mieleiseksi tapahtuu myös tulkinnoilla.
    Jos tilanteen kärjistää niin ajatelkaapa esimerkisi paljon uhreja suomessakin vaatinutta noitarovio murhia. Niissä Jumalan ja Jeesuksen Lain "älä tapa" Laki/käsky muuttuu "älä ole tappamatta kun herra käskee" Laiksi/käskyksi tulkitsemisella ja uskovaiset kantaa seurakuntalaisiaan roviolle tapettaviksi joka rikoksena on tappamista.
    Tietysti tuolle TULKINTA taktiikalle on lievempiä muotaja UT:ssä mutta niiden VAIKUTUS ja seuraukset mm kristittyjen perisyntisyyteen on valtavat.
    Jumalan ja Jeesuksen Lain ja oppien noudattajille ei ole perisyntiä. Se ei ole edes väärennetyn raamatullinen oppi.... miettikää mitä varten seon!!!

    Lopuksi pieni listaus nk. tulkinnoista ja muistakin syitä keksittyistä kristittyjen väärien todistuksen teoista joita Jumalan, Jeesuksen ja Pyhän Hengen Nimeen usein suoritetaan.:

    -"Jumala on avioliiton asettanut" on vale, Jeesuskaan ei sitä asettanut vaikka oli Kaanan häissä. Siihen hää tilaisuuteen ei tarvittu Jumalan, Jeesuksen, fariseuksien, papiston tai edes luterilaisuuden edustajaa.
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/9823701/#comment-49138876
    "Mutta alkuperäiseen kommenttiin liittyen vastaan, että Jeesus oli äpärä. Siitäkin huolimatta, että ilmaisu on ruma.
    Antti-pappi "
    Miettikää rauhassa papin asennetta Jeesukseen tuossa ja kirkossa!!!
    -"älä tee aviorikosta" on väärennetty 1992 vuoden raamattuun "älä tee huorin" käskyn tilalle jotta uskovaiset irstailisivat itsensä pois Jumalallisuudestaan.

    -"kastekäsky" on väärennetyn raamatun tekstiä. Kreikan kielen "kaste" merkitsee peseytimistä kuten Jeesuskin teki itselleen ja opetuslapsilleen mm pesemällä heidän jalat.

    Jeesuksen evankeliumia
    Matteuksen mukaan 28:
    18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
    19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
    20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."

    Kristillisten ymmärryksen mukaan Jeesuksen vuori saarnan sanoma:
    "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
    Menkää siis ja tehkää kaikkien kansojen joukosta minulle
    opetuslapsia, minun nimessäni opettamalla heitä pitämään
    kaiken, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso,
    minä olen teidän kanssanne kaikki päivät, maailmanajan
    loppuun asti."

    -"lapsikaste" jota ei raamattu tunne on rikollisen tulkinta lisäys.
    -"kummi" sanaakaan ei edes väärennetty raamattu tunne.
    -"hätälapsikaste" valheellinen oppi.
    -"ehtoollinen" Jeesuksesta ulostusta tekevien pilkkaus rituaali.
    -"kolminaisuusoppi" on eksyttäjän oppi; ks. Johanneksen evankeliumi 10:30
    -"perisyntiä" ei raamattu tunne vielä mutta ehkä jo seuraavassa raamatun väärennöksessä sekin on.
    -"rakkauden kaksoiskäsky" ei ole Jumalan ja Jeesuksen oppia.
    -"rippi" sanaa ei ole raamatussa, rikollisten oma epäjumalallinen rituaali.
    -"rippisalaisuus" ei ole raamatussa, sillä suojataan lahkojen sisällä olevien rikollisia joutumasta maallisen oikeuden eteen, mm kirkon pedofiilit ovat tukea siten saaneet.
    -"ristiäiset" sanaa ei ole raamatussa. Se on lasten oikeuksia rikkova rituaali jossa lapsi "tapetaan" hengellisesti ja asetetaan hengellisesti kuolleen merkki Jumalan Valtakunnan kaltaisen lapsen otsaan.
    -sakramentit ei ole Jumalan ja Jeesuksen asettamia. Törkeää valetta.
    -"tuomiosunnuntai" ei ole raamatullinen eikä evankeliumin oppia niinkuin ei "tuomiokirkotkaan" joita omistavat seurakunnat jotka eivät ole Jeesuksen perustamia.
    -uskontunnustus lutherille tai/ja kristityille seurakunnille ei ole edes väärennetyn raamatun oppia ja uskontunnustuksen kaltaisuus on Jumalasta ja ihmisyydestä luopumisen aivopesu oppi!
    jne....

    KASTE OPIN RAAMATUSSA OLEVASTA VÄÄRENNÖKSESTÄ LYHYESTI...

    Väärennetty ja väärin tulkittu raamattu, antaa valehtelijana kasteesta molemmat vaihtoehdot oikeiksi Jeesuksen Nimeen valehtelemalla:

    Joh. 3:22 "Sen jälkeen Jeesus meni opetuslapsineen Juudean maaseudulle ja oleskeli siellä heidän kanssaan ja kastoi."

    Joh. 4:2 "Vaikka Jeesus ei itse kastanut, vaan hänen opetuslapsensa."

    Tuolla tavalla samasta asiasta raamattu väärennettynä opettaa!
    Väärentäjältä jäi ilmeisesti poistamatta se oikea tietoa... Tosin, Jeesus omalla teoillaan osoittaa oikean tiedon... pesemällä opetuslapsiensa jalat... ja samalla vahvisti raamatun väärennöksen...

    Äänestä

  • ikjmnht kirjoitti:

    Jeesuksen antama oppi; "älkää uskoko..." kristillielle tarkoittaa kehoitusta, että etsikää totuutta sillä usko ei ole tietoa ja että se uskoo, joka ei tiedä.
    Kun tutkitte väärennettyä raamattua niin aina kun luette Jeesuksen evankeliumia, NIIN KÄYTTÄKÄÄ MIELESSÄ PIKA TUTKIMUS SIITÄ, ETTÄ ONKO JUMALALLISUUDELLISESTI USKO SANA PARAS KORVATA "NOUDATTAA" TAI EHKÄ "TODELLA" JNE ILMAISUILLA sillä usko sanaa on eksytys tarkoitusin raamatun väärentäjät viljelleet joko tietoisesti tai ymmärtämättöminä.
    Siis usko sanalle on useita samaa merkitystä olevia sanoja joita raamatun kääntäjät ovat ilmeisesti tietoisesti välttäneet käyttämästä. Mutta Jeesuksen evankeliumeissa se ilmeisesti merkitsee aina jonkin Lain tai opin tahdon mukaan toimimista, noudattamista ja jopa noudattamista silloin kun kyseessä on tarkkaan asetettu vaatimus ei usko riitä!

    Menipä raamattu romukoppaan tai niin se sisältää sinne kuuluvia tietoja! Törkeinpiin kuuluu tämä esimerkki joka valitsin että useilla on mahdollisuus raamatun version (joita on suomeksi ainakin 10) valintaan
    1992 vuoden raamattuun on tehty paljon muutoksia. Niistä voi googlaamalla saada helposti tietoa tietokoneella.

    Yksi, todella saatanllisuuden raju muutos, siis väärennös, on "ÄLÄ TEE HUORIN" korvaaminen "älä tee aviorikosta" käskyllä.

    Kysymyksessä ei ole enään pelkkä väärennös vaan rikollinen teko. JUMALA JA JEESUS EI OLE VAIHTUNEET EIKÄ HEIDÄN LAIT.

    En tiedä miksi moinen väärennös on tehty, mutta suurin epäilyni on se, että tuolla Lain väärentämisellä saadaa EI AVIOSSA OLEVAT NUORET eksytettyä irstailemaan itsensä helevetiin, asettamaan itsensä kaiken laisille sukupuoli taudeille alttiiksi, kauas kantoisien tautien määristä tulee perisyntiä seuraaville sukupolville, jne ja papit saavat haukkua moraalittomuuksista eksyttämiään ihmisiä.... En edes halua kero koko totuutta tuon asian suhteen. Seuraukset todennäköisesti satoja vuosia, ellei tuhansia jos maailmassa on enään ihmisiä ollenkaan....

    Toinen syys väärennökseen voi ola se, että luter / lutheri on suomeksi huora, lutku jne.
    Siis kun Jumalan ja Jeesuksen Laki ilmoittaa vaatimuksena "älä tee huorin" niin se voi herättää hiukankin järkeä uskontunnustuksestaa huolimatta joillekkin ajatuksen että se voisi tarkoittaa "älä tee luterilaisittain" tai jotain sitä vastaavaa.

    Kolmas vaihto ehtojen sarjassa on se mahdolisuus, että haluttiin osoittaa väärennetyllä "Jumalan ja Jeesuksen Lain sanalla" valheellinen "Jumala on avioliiton asettanut" eksytys opille tukea!
    Esimerkki...
    En tiedä, nauraisko vai itkiskö. Kun "tämän seurakunnan ja Jumalan kasvojen edessä...." seisoo pappi, niin seurakunnan kuin vihkiparin edessä valehdellen ja tavallaan itsensä Jumalaksi asettaneena kirkko olevien kasvojen edessä niin tuntuu pahempaakin pahemmalta tuollainen moraalittomuus; amoraalinen käyttäytyminen todistaa kyllä paljon muutakin ja eetoksen puutetta. Mutta ovathan pappislupauksen antaneet myös uskontunnutuksensa kaltaisia...
    FAKTAA:
    Jeesuksen aikaan häät oli kahden suvun tilaisuus jossa avioituneiden suvut ja kutsutut hää vieraat olivat todistamassa kahden, toisilleen antaman lupauksen yhteisestä liitosta.
    HUOM!
    Siihen tilaisuuteen ei tarvittu oppeja Jeesukselta eikä rikollisen kristinuskon papistolta!
    Tuo tieto perustuu mm siihen selvyyteen, että Jeesus oli hääjuhla vieraaksi kutsuttuna Kaanan häissä JA JEESUSKAAN EI AVIOLIITTOA ASETTANUT.
    Joten nk. kirkkohää rituaalit ovat kirkon jne keksimää "rahasta ja ole tärkeä" valkeuden enkelinä saatanallisuudelle esiintyvänä eksyttäjä valehtelijana JUMALAN, JEESUKSEN JA PYHÄN HENGEN NIMESSÄ väärää todistusta jakavana ja "me pelastumme" valhellisuuteen harhaoppia tukeva seurakunnan herrana palveleva palkkatyöläinen. Kristittyjen seurakuntien perustaja ei ole Jeesus vaikka niin muka opettavat. Ei Jeesus rikollisuutta tukenut vaan kehoitti heitä tekemään parannuksen...

    Olipahan mikä oli syys raamatun väärennöksiin (joita on paljon esimerkin lisäksi) niin ne ovat ja pysyvät TÖRKEÄNÄ rikoksena:
    Joh. Ilm. 22:18, 19 "Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan; ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu. "

    Niin tästä olemme puhuneet ennenkin ,tuo isovääryys vähän pienenee , kun
    tulee huomioiduksi että se synti jossa sanotaan Älä tee aviorikosta , on toisessa-
    paikassa Edelleen ,Älä tee huorin .
    .
    Sitten tuo Joh 3: 22. Ei ole lainkiaan KASTE väärennös Sen tarkoitus on kertoa kuinka niitä kasteita toimitettiin jotka Jeesuksen poppoo teki ,ne oli sitä samaa oppia kuin Johannes kastajan , sillä erolla vain että ,Jeesus hoiti kaste käytännön oikeaksi. Mitä tulee Kaste opetukseen silloin ,,ei ollut papereita ,ei kopiokoneita ,olen SATA-varma että kun Häenellä oli 12 opetus lasta , hänen tuli kastaa 3-4 jokaisen kanssa että se sanamuoto meni oikein , siis 4x12.noin 50 hän on kastanut ,kuitenkin. vaikka sanotte mitä. ?

    Äänestä

  • knjhgfd kirjoitti:

    Raamatusta hiukan faktaa...

    Ihminen voi raamattustaa repiä pois paljon ja jättää jäljelle Mooseksen 1-5 kirjat sekä Jeesuksen evankeliumit.
    Opetella evankeliumit niin tarkoin, että tietää miten ja mitkä kohdat ovat väärennettyjä. Jumalan Valtakunnan kaltaisuudellaan ja ihmisyydellään niistä vielä löytää osan selvää Jumalallisuuden totuutta KUN OPPII TIETÄMÄÄN MITKÄ KOHDAT OVAT VÄÄRENNETTY. Muut raamatun osat ovat sopaskaa oppeina.

    VT - on Jumalan Mooseksella antama Lain ja oppien tietoa; historiaa jne jonka muutamiin kohtiin Jeesus opeissaan viittaa.

    JEESUKSEN EVANKELIUMEISTA väärentämättöminä ei ole paljoa jäljellä ja sitä vähääkään ei pappislupauksen antaneet saa opettaa ja saarnata. Noin 18 Jeesuksen evankeliumeista on vain neljä Paavali ja sen oppikunta ottanut raamattuun, osittain voimakkaasti saatanallisuudelle väärennettynä.

    UT - on paavalilais-luterilaisuuden eksytys tulkintoja Jeesuksen evankeliumeista ja mm Jumalan ja Jeesuksen Lain väärennyksellistä tukinta tekstiä sisältävä "herra jumalan" oppeja.

    Siis todellisuudessa JEESUKSEN EVANKELIUMIT eivät edes kuulu rikollisen kristinuskon raamattuun. Sen väärennös työn aloitti Paavali oppikuntineen. Ja ehkä törkein on suomenkielisenä 1992 vuoden suomen kielinen painos.

    JOTEN, jos KRISTILLISENÄ revit raamattusi niin jätä jäljelle Mooseksen 1-5 kirjat JA JEESUKSEN EVANKELIUMIT jotka ovat kirjoitettu Matteuksen, Markuksen, Luukkaan ja Johanneksen mukaan. Ne sisältävät kristittyjen asettamia väärennöksiä. HUOM! KAIKKI VIITTEET, JEESUKSEN EVANKELIUMEISTA MUIHIN RAAMATUN OSIIN KUIN Mooseksi 1-5 kirjoihin ja JEESUKSEN EVANKELIUMEIHIN OVAT JEESUKSEN OPEISTA POIS EKSYTYKSIÄ. Siis Jeesus ei opeissaan koskaan viittaa Jesajan, Paavalin jne oppeihin joten oppikaa ymmärtämään tuo eksytys.
    Monet ehkä kysyy; miten oppii löytämään Jeesuksen evankeliumien väärennökset! Siihen on muutamia keinoja ja opua.
    -Muista että Jumala ja Jeesus ei anna samasta asiasta erillaisia oppeja. Jos ja kun törmäät sellaiseen ongelmaan niin tutki tarkoin Jeesuksen esimerkilliset teot. Silloin selviää kumpi on väärennös, ehkä molemmat! Ehkä Jeesuksen jokin tekokin on väärennetty, silloin asiaan on suhtauduttava pitkään, sillä ratkaisu löytyy koko Jeesuksen evankeliumin ymmärtämisestä, ei uskosta jne. Esimerkiksi eksyttäjien kaste on Jeesuksen Nimessä törkeä eksytys oppi. Kreikan kielen kaste sanan merkitys on myös pestä, peseytyä joten se Jeesuksen antamana oppina pelastaa tänäänkin kymmeniä tuhansia, ellei miljoonia mm sairaaloissa joissa hygienia on sanomattoman tärkeä. Siis raamatussa olevat kaste sanat ja sen merkitys on väärennettyä eksytystä. Kastamaton ryövärin tapaus todistaa sen. Jeesus siunasi lapsia ja toisin lapsia kohteleville Jeesuksen antama myllynkivien käyttöohje jne kertoo tarkalleen totuuden eksyttäjien kaste opeista. Ja onhan kristillisille aina ollut sielullinen selvyys, että ei syntejä/rikoksia saa anteeksi pesulla käymisillä, ajatuskin on naurettava.

    VT - on Jumalan Mooseksella antama Lain ja oppien tietoa; historiaa jne jonka muutamiin kohtiin Jeesus opeissaan viittaa ja ne kannattee tutkia. En ole tutkinut tarkemmin kuinka ja miten viitteen VT:n tietoihin toimii, joten niissäkin tulee ottaa varaus eksytyksien syhteen. MUTTA ajan kanssa kristillisen uskontoihin sitoutumaton sielullisuus antaa useinmiten sisäisesti arvaamatonta tukea, tukea jota uskontunnustuksen antanut ja sen kaltainen ei helpolla saa ja jos saa, niin se on korkeimman kutsu kristillisyyteen. Siis kristillinen ei ole samaa kuin kristitty. Kristitty on paavalilais-luterilaiuuden jonkin yli 3500 lahkon herra jumalaan/jumaliin uskova uskovainen mutta kristillinen on Jumalan ja Jeesuksen Lakien ja oppien ymmärtäväinen ja niitä noudattamaan pyrkivä ihminen jolle usko ei ole Jumalallisuuden tietoutta vaan niistä pois eksytyksiä.

    Päättäkää sitten minne ne raamatun herrojen opit kuuluu sillä usko johtaa ihmisen pois Jumalallisuudesta ja ihmisyydestä kuten mm uskontunnustuksesta selviää ja mitä rikollisen kristinuskon rikollinen historia todistaa.
    Kun sitä vertaa, Jeesusta seuranneiden KRISTILLISTEN toimintaan ja historiaan, niin totuudelle löytyy täydellinen vastakohta rikollisen kristinuskon kristityille verrattuna Jumalaa ja Jeesusta seuraaville kristillisille.
    HUOM!
    Kristityt esiintyvät joko opettajina tai/ja uskovaisina usein kristillisinä, siis valekristillisinä, valkeuden enkeleinä eksyttäjinä tai eksytettyinä. Jeesus evankeliumeissaan varoittaa usein sellaisista.
    JEESUKSEN evankeliumia Matteuksen mukaan:
    24:24 "Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin."
    Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
    7:15 "Varokaa vääriä profeettoja. He tulevat luoksenne lampaiden vaatteissa, mutta sisältä he ovat raatelevia susia."

    Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
    13:21 Ja jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tai: 'Katso, tuolla', niin älkää uskoko"

    /jatkuu...

    Örvelö :
    Sinä voisit tutustua oikeeseen asiaan , ja tehdä sovintoa muittenkin kanssa
    kuin minun , .
    Hänen kastamisensa , siis siellä Ain puolessa oli vielä runsaasti vettä ja he
    kastoi ,ihmisiä siellä Paljon . heitä saattoi olla herkästi 100.000 as.
    .
    Pitää ottaa huomioon että Jeesus oli Myos kastanut Jordanian puolessa,
    Kaikkiaan silloin oli vielä Johanneskin kastamassa siihen asti ,Herodes
    pidätytti hänet. .

    Äänestä

1 Kor. 6:

9 Ettekö tiedä, että vääryydentekijät eivät saa omakseen Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö! Jumalan valtakunnan perillisiä eivät ole siveettömyyden harjoittajat eivätkä epäjumalien palvelijat, eivät avionrikkojat, eivät miesten kanssa makaavat miehet, 10 eivät varkaat eivätkä ahneet, eivät juomarit, pilkkaajat eivätkä riistäjät. 11 Tällaisia jotkut teistä olivat ennen, mutta nyt teidät on pesty puhtaiksi ja tehty pyhiksi ja vanhurskaiksi Herran Jeesuksen Kristuksen nimessä ja Jumalamme Hengen voimasta.

Äänestä

Allekirjoituksia nyt 36500, allekirjoittakaa kansasalaisaloite nyt kun kesäpäivinä ylimääräistä aikaa hoitaa asia. Älkää antako Setalle valtaa maassamme päättää tämän maa arvoista.

Äänestä
  • Arto, työnnä se kansalaisaloite vaikka anukseesi!! Sukupuolineutraali avioliitto tulee voimaan viimeistään maaliskuussa 2017, ettekä te allekirjoittaneet sille mitään enää mahda.

    Seta ei päätä tässä valtiossa mitään sen jälkeenkään!

    Äänestä

  • Kansalaisaloite on selkeä viesti päättäjille ja kaikille muillekin, että tuollaista Jeesuksen opetuksen vastaista liittoa ei hyväksytä, eikä katsota avioliitoksi, ei nyt eikä tulevaisuudessakaan. Jokainen elää omassa itsepetoksessaan niin kuin haluaa, mutta uskovaisten ei tuollaista itsepetosta tule lähteä siunaamaan eikä hyväksymään.

    Äänestä

  • Hyvä siitä puutuu 14,500 juuri sama summa kuin Es /Lestoja on.
    Meiltä tulee 17 ääntä kunhan keritään.

    Äänestä

  • ArtoTT kirjoitti:

    Kansalaisaloite on selkeä viesti päättäjille ja kaikille muillekin, että tuollaista Jeesuksen opetuksen vastaista liittoa ei hyväksytä, eikä katsota avioliitoksi, ei nyt eikä tulevaisuudessakaan. Jokainen elää omassa itsepetoksessaan niin kuin haluaa, mutta uskovaisten ei tuollaista itsepetosta tule lähteä siunaamaan eikä hyväksymään.

    Oiettä olisi mukava kuulla väittämäsi raamatunjae tähän rakoon. "Jeesuksen opetuksen vastaista.." Mistäs sellainen löydetään, ettet valehtelijaksi leimautuisi. Kaanaan häissä Jeesus oli vieraana, eikä mitään sakramentteja jaeskeltu -luullakseni? Koko avioliittokäsitystä ei tietääkseni Raamatusta löydy tai ainoastaan aikesemmilta kulttuureilta kopsattuna, eikä se silloin voi olla Raamatun omakeksimää? Vai vetoatko VT:hen ja moniavioisuuteen Raamatun opettamalla tavalla?

    Äänestä

  • teuta kirjoitti:

    Hyvä siitä puutuu 14,500 juuri sama summa kuin Es /Lestoja on.
    Meiltä tulee 17 ääntä kunhan keritään.

    Laskin väärin niitä puuttuukin enää 13'500 ,jolloin 50'000 saavutetaan .

    Äänestä

  • 40 000 täynnä nyt, ei siis puutu kuin 10 000 jotta eduskunnan on pakko ottaa asia käsittelyyn.

    Kerberos ei minun tarvitse pelätä valehtelijaksi leimautumista, mutta toki voin vastata sinulle kun tässä työkiireiltäni ehdin, vaikka tuskin siitä mitään hyötyä on.

    Äänestä

  • ArtoTT kirjoitti:

    40 000 täynnä nyt, ei siis puutu kuin 10 000 jotta eduskunnan on pakko ottaa asia käsittelyyn.

    Kerberos ei minun tarvitse pelätä valehtelijaksi leimautumista, mutta toki voin vastata sinulle kun tässä työkiireiltäni ehdin, vaikka tuskin siitä mitään hyötyä on.

    Kiitos mielellään!
    Vaikka mielestäni vaikutatkin "änkyrältä" omiin mielipiteisiini verrattuna , niin kykenet keskustelemaan minua asiallisemmin ja ilman tölväisyjä - olen pahoillani niistä.
    Eikä vastauksesi arvattavasti paljoa vaikuta mielipiteisiini, mutta olen niistä kiinnostunut.

    Äänestä

  • teuta kirjoitti:

    Laskin väärin niitä puuttuukin enää 13'500 ,jolloin 50'000 saavutetaan .

    Teu!
    Ei tämä ole minulle mikään taistelumissio ja voin ihan piruuttani itsekin tuon allekirjoittaa. Hyvä kun demokratiassa on tällainenkin mahdollisuus ja ei kansa voi äänestää koskaan väärin. Tämä on sitä demokratiaa. Puolesta -ääneni menisi sitten demokratian varmennuksen testaamiseen - olkoon niin, jos se on tarkoituksemme.
    Itse kommentoin täällä täysin eri syistä. Kun suomessa ei ole mitään vakavia vaikeuksia, vaan elämme ehkä historiamme helpointa ja rauhallisinta aikaa, niin ihmisten mieliin mahtuu se helppo vihan ja kauhistuksen aihe, homous. Jos olisi nälänhätä ja kriisitilanne tai sotatila, niin kaikki vihaamienne homojenkin apu olisi tuikitarpeellista. Silloin nuo olisivat teidänkin ystäviänne ja auttaisivat kansallisissa hätätilanteissa. On naurettavaa, että, kun asiat ovat liian hyvin, niin silloin on aikaa ja tarmoa riepotella vasureita tai silmälaseja käyttäviä tai homoseksuaaleja tai naisia tai vaan Nissanin omistavia.
    On myös huomattava, ettei Raamatustakaan tahdo löytyä apua esittämillenne väitöksille! Sana on nyt vapaa ja tuplaT esittää hyvää argumentointia, vaikkei ihan maalin pääsekään - ainakaan vielä. Pistäs sinä kaipaamani raamatunjakeet pöytään - kiitos!

    Äänestä

  • ateisti1982 kirjoitti:

    Arto, työnnä se kansalaisaloite vaikka anukseesi!! Sukupuolineutraali avioliitto tulee voimaan viimeistään maaliskuussa 2017, ettekä te allekirjoittaneet sille mitään enää mahda.

    Seta ei päätä tässä valtiossa mitään sen jälkeenkään!

    On se hyvä että 40.000 on jo rikki ,todella puuttuu vain vaivaiset 10.000
    Nimeä vielä ..Siis aivan varmasti saavutetaan 50.000 ennen määräaikaa .
    .
    Ja panettelijat voi alkaa käärimään hihojaan sillä he ei voi saada tulkosia
    ainakaan sen mukaan kun ovat täällä väpättäneet henkeen ja vereen meitä
    uskovaisia oikein kovin on pitänyt haukkuakin , Kerronkin lisää.
    .
    Kun JUMALA huomasi NOAKIN aikaan , että ihmisilla oli vain aina Paha Nuoruudesta lähtien , Ja HÄN sanoi NOALLE Minä hukutan Ihmiset jotka
    Minä olin luonut ((se tapahtui n.3520 eKr.)) Mitä luulette Minkä laista
    pahaa he tekivät silloin tai syntiä siitä ei Raamattu kerro .
    .
    jatkan

    Äänestä

  • teuta kirjoitti:

    On se hyvä että 40.000 on jo rikki ,todella puuttuu vain vaivaiset 10.000
    Nimeä vielä ..Siis aivan varmasti saavutetaan 50.000 ennen määräaikaa .
    .
    Ja panettelijat voi alkaa käärimään hihojaan sillä he ei voi saada tulkosia
    ainakaan sen mukaan kun ovat täällä väpättäneet henkeen ja vereen meitä
    uskovaisia oikein kovin on pitänyt haukkuakin , Kerronkin lisää.
    .
    Kun JUMALA huomasi NOAKIN aikaan , että ihmisilla oli vain aina Paha Nuoruudesta lähtien , Ja HÄN sanoi NOALLE Minä hukutan Ihmiset jotka
    Minä olin luonut ((se tapahtui n.3520 eKr.)) Mitä luulette Minkä laista
    pahaa he tekivät silloin tai syntiä siitä ei Raamattu kerro .
    .
    jatkan

    Siitä Lausunnosta ennen vedenpaisumusta 3520eKr. Ei Jumala eikä Pyhä Henki
    Sanonut KUMPIKAAN niiden syntien nimiä ,mutta ne oli kaukistuksia Jumalalle
    (olen miettinyt että ne on täytynyt , ola samanlaisia Kuin sitten 2068 eKr. tuli
    Sodomassa ja Gomorassa , Adman ja Seboimissa , oli harrastettu ..
    .
    Jumala oli kuullut asioista , Ja Hän sanoi ,Minun on mentävä alas katsomaan .
    pitätääkö asiat paikkansa, ja Hän tuli ja näki mitä Siellä harrastettiin, siellä miehet harrasti , miesten kanssa niitä hommia ,silloin nimitys oli Miesmöiset (homot)
    Sekä Naiset harrasti Epäkelvotonta Synnillistä parisuhdetta Siis naiset että miehet. siellä oli kauan jo tehty sitä pahaa . Koska Ei ollut Lapsiakaan kellään
    .
    Niissä kaupunkeissa oli harrastettu pitkään . koska Lootin tytöt oli ainoat nuoret
    joista toinen oli n.21. JA TOINEN n.19 v.kun tuli Pois lähtö 2068. Jolloin Kaupunkien
    hävitys sitten tapahtui . Jumala antoi sataa kuumia kiviä näihin kaupunkreihin ..
    Ne tuli SEULASTEN tädistöstä ,ja kuumenivat virtauksessa ilmanvastustus teki se.
    .
    Kiviä oli kaiken kokoisia ,herneen koosta ,-Pääkallon kokoiseen , Kiviä tuli paljon
    N. 500.000.000.000kg. n. 128 nkm alalle . ja paino oli tietenkin suunnaton joten
    tuli kelkoiset maanvyörymät . Sen jälkeen on Kuollut meri vuotanut jonnekkin ,,
    Silloin oli vielä vettä laidoille asti ,,Tänäpäivänä kuollut meri on 499 ,metriä
    alenmpana , Aregeologit tutkivat mielenkiinnolla.
    .
    3520-2068 =1452.v. On erotusta . Jos laskemme 2068-1452= 616V.OLISI TAAS
    Sellainen aika joka tasaisen taulukon aikana olisi mahdollinen Usiksi . Tai '
    joku muukin Koskapa Abe, kävi Egyptissä n. 2092-2088, eKr. Niihin aikoihin
    siellä oli harrastajia , .
    .
    Minusta kaupunkien tarkoitus oli , tuoda jostakin sivistyneestä valtiosta päpelöt
    piiloon sen ajan yhteiskunnan hylkiöt , eli heidät oli tuotu näihin käupunkeihin
    pikku hiljaa Pois terveitten ihmisten (silmistä), Mistä tulin tähän tulokseen no
    esimerkiksi , Kedorloamerin sota retki tänne , n.2069 kuritus siitä että he oli suo-
    rittaneet veronsa säntillisesti 12 vuoden jakson ajan Sodoma laiset ja muut oli vat
    13 v, ilmoittaneet niin myöhään , ettei makasa enää mitään .
    .
    AMRAFEL oli Sineaarin kuninkaana , ARJOK Ellasaarin , KEDERLOAMER Elamin ja TIDAL oli Gojimin Kuninkaana , Kedorloamer , oli valittu Johtajaksi . Joka selitti
    asian , että koska 12.vuotta on oltu kauniisti ja sitten ,tekevät kapinan ja ilmoittavat niin myhään 13 v, ei ehdi millään keräämään miehiä ja tulla sodomiin.
    ELAIM:sta ,oli n.800 km yhteen suuntaan , porukoiden keräyksiin on jätettävä
    seuraavaan vuoteen .
    .
    Kun he sitten tulee Elaimista ja muista maista . heillä tulee mieleen ,että olisiko
    vähän treenattava , kuinka sotilaat , yhtyvat ja miten komennot taittavat miehiä .
    He tekivät selvääjälkeä 10 :stä vähäisestä kansasta Palasivt MISBETIN lähteelle
    antoivat Amalekkialaisille näytteen ,ja valloittiva ne . He voittivat myös Amori-
    laiset . sitten olikin vuoro ..Somora . Gomora- Adman , Sepoimi ,Sooarin .
    .
    Kedorloamerin miehet vitti homo mennentullen , ja he ottivat saalista Sodomasta
    ja kaikki elävät eläimet , jotka oli vat etupäässä Lootin , ja he ottivat myös Lootin .
    Muuan pakolainen tuli Aben ,luo koska hän tunsi Aben ja Lootin ja kertoi mitä oli
    nähnyt ,,kun Abe oli kuullut että Loot oli otettu vangiksi , hän aseisti heti(rukoili) , Palvelijansa heistä luotettavimmat se oli 313 . mamret 3.veljestä Abe Ismail.
    318 He ajoivat Kameleillaan sen kun ehtivät , ja yöllä hän jakoi väkensä kahtia .
    Ja voitti vihollisen JUMALAN avula sen jälkeen hän ajoi vihollista takaa ,HOBAAN
    se on kaukana Damaskon porteilta. .
    .
    Hän sai kaiken tavartan takaisin , ja Lootin ,ja hän rtoi Vaimot ja muunväen .
    Ajoitus,,Sota oli 2069 ,2070, 2071, 2072, 2073, 2074 , 2075 ,2076 , 2077 ,2078,
    2079, 2080 , 2081, 2082 , täältä asti he oli olleet Alamaiset .ja maksaneet ..
    Kedorloamerille veronsa / vuokransa .
    .
    Kun Herra Hävittää kaikki kedeon kaupunkit tapahtuu se 2068, Alusta 15 vuosi
    Ja se oli lopuksi Parasta koska ei heitä ole sen jälkeen nähty ei kuultu ..

    Äänestä

Kerberoksen pyynnöstä lainauksia Raamatunkohdasta ja mm. kuvaus Jeesuksen ajan häämenoista.

Jeesuksen opetus siis nimenomaan oli miehen ja naisen avioliitto.

Matt: 19
3 Hänen luokseen tuli myös fariseuksia, jotka halusivat panna hänet koetukselle ja kysyivät: "Saako mies hylätä vaimonsa mistä syystä tahansa?" 4 Hän vastasi heille: "Ettekö ole lukeneet, että Luoja alun perin teki ihmisen mieheksi ja naiseksi?" 5 Ja hän jatkoi: "Sen tähden mies jättää isänsä ja äitinsä ja liittyy vaimoonsa, niin että nämä kaksi tulevat yhdeksi lihaksi. 6 He eivät siis enää ole kaksi, he ovat yksi. Ja minkä Jumala on yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako."

7 Fariseukset kysyivät häneltä: "Miksi sitten Mooses on säätänyt, että jos mies hylkää vaimonsa, hänen on annettava tälle erokirja?" 8 Hän vastasi: "Mooses antoi teille luvan hylätä vaimonne, koska te olette niin kovasydämisiä. Mutta alun perin ei ollut niin. 9 Minä sanon teille: se, joka hylkää vaimonsa muun syyn kuin haureuden tähden ja menee naimisiin toisen kanssa, tekee aviorikoksen. [Aviorikoksen tekee myös se, joka nai miehensä hylkäämän naisen."]*


-Lainaus Sleyn sivuilta

1. Vanha testamentti

VT pitää avioliittoa suuressa kunniassa. Se on esillä jo 1. Moos. 2 ja muodostaa yhteiskunnan perusyksikön. Mielenkiintoinen on tätä alleviivaava säädös: Vasta kihlautunut mies ei saanut lähteä sotaan, vaan hänen piti olla vaimonsa luona.

"Jos joku on kihlannut naisen mutta ei ole vielä ottanut häntä vaimokseen, hän saa palata kotiinsa, ettei kaatuisi sodassa ja ettei joku toinen ottaisi hänen kihlattuaan vaimokseen." (5. Moos. 20:7)

VT:n maailma on monessa mielessä patriarkaalinen. Lähi-idässä yleiseen tapaan vanhemmat ilmeisesti järjestivät myös Israelissa useimmat avioliitot. Siihen ei tosin yksikään Mooseksen lain säädös velvoita.


2. Uusi testamentti

a) Miten avioliitto solmittiin?

2. Juutalainen avioliitto solmittiin ilmeisesti jo Jeesuksen aikana kolmessa eri vaiheessa. Ensin oli vuorossa kihlaus, jolloin morsiamen ja sulhasen vanhemmat sopivat avioliitosta. Tämän jälkeen seurasi morsiamen kodissa pidetty toimitus, jossa todistajien läsnäollessa annettiin avioliittolupaukset ja sulhanen antoi kihlatulleen lahjoja. Vaikka sukupuoliyhteys ei vielä ollut sallittu, tässä vaiheessa avioliittoa ei saanut enää peruuttaa. Kolmas ja viimeinen vaihe seurasi ehkä vasta vuoden kuluttua, jolloin avioliitto lopullisesti solmittiin meluisan riemukkaassa hääjuhlassa. Sinä päivänä ystävät pukivat morsiamen hänen kotonaan juhlavaatteisiin. Alkoi sulhasen odotus. Sillä hetkellä kun sulhanen ystävineen tuli näkyviin, alkoi itämaisen riehakas hääjuhla, jossa morsianta ja sulhasta kuljetettiin riemusaatossa yhteiseen kotiin.

Tämän menettelytavan kohtaamme monessa eri Raamatun tekstissä. Maria ja Joosef olivat kihloissa - mutta Joosef tiesi, että syntyvä lapsi ei voi olla hänen, koska esiaviollinen sukupuoliyhteys ei ollut sallittu. Jeesus käyttää usein (esim. Matt. 25) hääjuhlaa vertauskuvana, joka opettaa hänen paluutaan, viimeistä tuomiota ja suurta iloa taivaassa.

Äänestä
  • Aha - täällä jo olikin kannanottoa - mainiota.
    "Jeesuksen opetus siis nimenomaan oli miehen ja naisen avioliitto."
    P.S. taitaa sinulla olla pätevämpi painos kuin minulla, v1938 mallisena.
    Matt:19.3...
    Jeesus ottaa kantaa luomiseen ja miehen ja naisen yhdessäolemiseen
    "Ja minkä Jumala on yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako."

    Ykseys mielestäni liittyy puhtaasti suvun jatkamiseen ja täysin ilman sakramentteja. Siis kun mies on vaimoonsa yhdistynyt. Ja edelleenkin ilman "kaavaa tai seremoniaa" tuosta tapahtumasta.

    Matt:19.7...
    Edelleenkin lisääntymiseen liittyvä vaimous ei ole määritelty olevaksi ennen lihaksi ykseytymistä, eli ilman jälkeläisiä. Ei avioliitoa, ei sakramenttia.

    5.Moos20.7
    "Jos joku on kihlannut naisen mutta ei ole vielä ottanut häntä vaimokseen, hän saa palata kotiinsa, ettei kaatuisi sodassa ja ettei joku toinen ottaisi hänen kihlattuaan vaimokseen"

    Todentotta patriarkaalisen kultturin olemusta ja hienoa sellaista. Tämä on myös yksilön tunteiden (tietenkin mies tässä kirjassa) huomioimista parhaimmillaan. Plussan painaisin, jos Raamattu olisi plussattavissa. Sakramentti edelleen puuttuu tai koko avioliittokäsitys, mikä olisi Jeesuksenkin asettamaa.

    Juutalaisen avioliittomenettelyn ja Matt.25 lukuun heitän vastaukseksi Matt.5 koko luvun. Painotan kohtaa Matt.5:43-48.
    Onko mielestäsi homoavioliitto vihollisesi? Sitäkin sopisi kunnioittaa Raamatun mukaisella tavalla, jos näin on. Voi kammotuksesi liittyä olemassaolevaan homofoobiseen kulttuuriinkin, muttei sitä pidä sekoittaa Raamattuun ensinkään.
    En vieläkään löytänyt määriteltyä avioliittoa koko Raamatusta, tuon painavan Kirjojenkirjan, sisällöstä. Joskin kertoo vallitsevan kultturin senaikaisista menettelytavoista ihan sujuvasti.
    Pidän vielä kiinni kannastani, että Jeesus ei Raamatussa tuominnut itseitseimme keksimää juridista avioliittolainsäädäntöä ja siihen lain nojalla kelpuutettavat samaa sukupuolta olevat.

    Äänestä

JUMALAA JA JEESUSTA PALVELEVILLE IHMISILLE, ON VAIN YKSI JA AINOA; AVIOLIITTOON JOHTAVA HÄÄOPPI JA SE TULEE ESIIN TÄSTÄ:

Jeesuksen aikaan häät oli kahden suvun tilaisuus jossa avioituneiden suvut ja kutsutut hää vieraat olivat todistamassa kahden, toisilleen antaman lupauksen yhteisestä liitosta.

HUOM!
Siihen tilaisuuteen ei tarvittu oppeja Jeesukselta eikä rikollisen kristinuskon papistolta!

Tuo tieto perustuu mm siihen selvyyteen, että Jeesus oli hääjuhla vieraaksi kutsuttuna Kaanan häissä JA JEESUSKAAN EI AVIOLIITTOA ASETTANUT.

Joten nk. kirkkohää rituaalit ovat kirkon jne keksimää "rahasta ja ole tärkeä" valkeuden enkelinä saatanallisuudelle esiintyvä eksyttäjä valehtelija JUMALAN, JEESUKSEN JA PYHÄN HENGEN NIMESSÄ väärää todistusta jakavana ja "me pelastumme" valhellisuuteen harhaoppia julistaen.

"tämän seurakunnan ja kaikki tietävän herra jumalan kasvojen edessä..." oppi ei ole Jumalan ja Jeesuksen antamaa vaan herraa ja sen herran herrajumalien eksytys oppia
"minulle annetun..." KUKA ANTOI?
"Sillä valtuutuksella, joka minulle on uskottu" KENELTÄ VALTUUDET?

TÄMÄN asian yhteydessä, meidän tulee muistaa muutamia asioita.
-Jumala ja ei asettanut aviolliittoa
-pappislupauksen antaneet papit eivät saa Jeesuksen evankeliumia saarnata ja opettaa
SIIS "KUKA ANTOI" JA "KENELTÄ VALTUUDET" ?????

http://fi.wikipedia.org/wiki/Pappi
Pappislupaus
Kirkkojärjestyksen mukaan Pappislupaus menee näin:
"Minä N. N. lupaan kaikkitietävän Jumalan edessä, että toimittaessani pappisvirkaa, jonka olen valmis ottamaan vastaan, tahdon pysyä Jumalan pyhässä sanassa ja siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa. En julkisesti julista tai levitä enkä salaisesti edistä tai suosi sitä vastaan sotivia oppeja. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa ja jakaa pyhiä sakramentteja Kristuksen asetuksen mukaan. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaaTahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa. Kaikkea tätä tahdon noudattaa niin, että voin vastata siitä Jumalan ja ihmisten edessä. Tähän Jumala minua auttakoon."

Tuon tunnustuksen mukaan pappi ei saa Jeesuksen evankeliumia saarnata vaan paavalialais-luterilaisuuden sopaskaa!
Jumalan palvelemisen tahto on täysin kumottu pappislupauksen tässä lauseessa: "siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa"

Näin se vaan, vaikka kuinka monta allekirjoittajaa olis!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ArtoTT kirjoitti:

Lähes 32 tuhatta allekirjoittanut kansalaisaloitteen avioliittolaki muutoksen perumiseksi. Mikäli 50 tuhatta allekirjoitusta tulee täyteen eduskunnan on pakko ottaa asia uudelleen käsittelyyn.

Kyse ei ole pelkästään avioliitosta, vaan myös esimerkiksi siitä minkälaista opetusta avioliitosta annetaan kouluopetuksessa, adoptioikeudesta jne. Jos nyt olemme hiljaa ja jätämme allekirjoittamatta aloitteen, aika turha on myöhemmin valittaa sitä jos ja kun homopropagandan pakko-opetus tuodaan kouluihin. Lisäksi seksuaalijärjestöillä on jo valmiina uusia esityksiä edeuskunnalle uusista vaatimuksista. Nyt olisi jokaisen korkea aika ilmaista se että kaikki eivät hyväksy kristillisten arvojen polkemista. Kansalaisaloitteen voi allekirjoittaa esim. netin kansalaisaloitepalvelussa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu