Raiskailu kertoo rapistumisesta

Tietyin paikoin maailmassa raiskaillaan naisia kuin eivät olisi ihmisiä siinä kuin raiskaajat. Raiskausongelma heijastelee eräiden kansakuntien täydellistä rapistumista geeneineen päivineen.

Taparaiskailu kertoo, että kansa ei ole edistynyt lainkaan moraalisessa mielessä, yksilöt eivät ole kehittyneet lainkaan tunnetasolla taikka älyllisellä tasolla.

On tappio koko euroopalle, että moiset kansat levittäytyvät yli äyräiden.

On todella pöyristyttävää, että raiskailuista annetaan suomessa ehdonalaisia rangaistuksia.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Intia, Egypti ja muut islamuskoiset maat.

Äänestä
  • Per capita Ruotsissa raiskaillaan enemmän kuin missään noissa.

    Äänestä


Afrikassa on maa, joissa raiskailun on Ylen tekstiuutisen mukaan pönkittävän miehisyyttä jne. monia maita, joissa raiskataan joka päivä sadoittain jopa tuhansittain naisia.

Niin, tarkennettakoon, että raiskaajat eivät ole ihmisiä , mutta ne uhreiksi joutuneet ovat. Raiskaajat pitäisi vain siivota pois kaikkialta, ei ehdonalaisia. Uhreille tuki.

Äänestä

Kotimaassa opittua ja myös ulkomailla toteutettua

Äänestä

Onko mitään keinoa, millä saisi raiskailun lopetettua?
Tai ainakin vähenemään?

Onko joku naisjärjestö, joka tekee aktiivisesti työtä ja jota voisi tukea jotenkin?
Entä niitten maitten esim hallitukset ja yliopistot, jossa voisi ottaa asian esille.
Pitäisi olla miespuolisia aktivisteja myös.

Äänestä

Yksi mahdollisuus olisi kouluttaa niitä Suomessa olevia maanmiehiä, niin että he jakaisivat tietoa kotimaissaan.
Vaikkapa kääntämällä tuon YLEN tekstin heille. He eivät varmaan lue Ylen tekstejä, eivätkä ole edes tietoisia että olisi mitenkään väärin raiskata.
Joo tuleehan se maksamaan jotain. Mutta eiköpä liene joitain vapaaehtoisia, jotka voisivat tulkata.
Tai kutsua eri maitten miehiä johonkin seminaariin (tarjota vähän pikkupurtavaa, kahvia) ja sitten kannustaa heitä ymmärtämään että ei oo OK ja kysyä että miten vois auttaa asiassa. Jos he ymmärtäisivät ja innostuisivat, niin he olisivat parhaat "lähettiläät".

Joo, tiedän, että oon sinisilmäinen ja utopistinen, mutta jostain on hyvä aloittaa ja on hyvä ruveta miettimään, että mitä voisi tehdä.

Joo, tulee taas "palautetta", yleensä miehiltä (jotka ehkä itekin raiskaavat), että ei kuulu meille, hoitakoot hommansa jne, - mutta kyllä meidän joilla on paremmin asiat, pitäisi yrittää auttaa niitten maitten naisia ja lapsia, jotka joutuvat myös osaltaan kärsimään.

Yrittäkää keksiä lisää keinoja!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


moraalijaäly kirjoitti:

Tietyin paikoin maailmassa raiskaillaan naisia kuin eivät olisi ihmisiä siinä kuin raiskaajat. Raiskausongelma heijastelee eräiden kansakuntien täydellistä rapistumista geeneineen päivineen.

Taparaiskailu kertoo, että kansa ei ole edistynyt lainkaan moraalisessa mielessä, yksilöt eivät ole kehittyneet lainkaan tunnetasolla taikka älyllisellä tasolla.

On tappio koko euroopalle, että moiset kansat levittäytyvät yli äyräiden.

On todella pöyristyttävää, että raiskailuista annetaan suomessa ehdonalaisia rangaistuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu