Otetaan minun puolestani vaan vaikka aasialaisia. Mutta ei yhtään muslimipakolaista somaliasta,afganistanista, syyriasta jne. Koska ne eivät sopeudu mihinkään länsimaisiin demokratioihin.
Eikö voida päättää paljonko raiskaajia otetaan!
PoliitikotKuriin
20<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Jumalauta mitä piipitystä näiltä raiskaajien ja vapaamatkustajien puolustelijoilta. Huomenta suomessa muslimipakolainen Nazima ja vieherhyysäri Kahiluoto. Vittu ei ole enää kiinni pelkästään siitä mitä se maksaa vaan mitä ne täällä tekee. Rakennetaan niille niitä leirejä sinne missä ovat ja elätetään siellä, tulee halvemmaksi ja useampi saa apua. Voivat raiskata ja hakata siellä toisiaan mielin määrin. Voidaan ottaa pieniä lapsia kasvatettavaksi mutta ei näitä parta-ankkureita tänne raiskaamaan ja pahoinpitelemään. Ja mitä joku 1050 kpl auttaa, ei mitään. Mutta meidän pitää katsoa näitä muslimiapinapakolaisia mahdollisuutena, minä ihmeen mahdollisuutena.
"Voidaan ottaa pieniä lapsia kasvatettavaksi"
Nämä on otettu tänne pieninä lapsina, osa on saattanut jopa syntyä Suomessa. Nyt on niin että Suomi on allekirjoittanut paperin jossa sitoutuu ottamaan pakolaisia ja pitämään niistä huolen. Tässä näkee miten hyvin niistä on pidetty huolta.
Jos tässä jotakuta haluat syyttää, niin ihan suomalaisia voit syyttää koko sotkusta. Ei ole pakolaisten vika ettei heidän anneta opiskella ja heitä ei oteta töihin. He ovat tahtomattaan syrjäytyneet yhteiskunnasta, koska nekin vähät jotka saavat töitä joutuvat viharikosten uhriksi ihan vaan siksi koska "vievät" suomalaisten työpaikat.
On aika lopettaa muiden syyttäminen omista virheistä. Suomalaiset on tässä virheen tehneet. Suomi kuvitteli että kansa olisi riittävän sivistynyt siihen että tänne voisi ottaa pakolaisia. Olisi pitänyt jo ensimmäisten skinihyökkäysten jälkeen hälytyskellojen soida. Somalit pelasivat jalkapalloa kentällä, kunnes skinit laittoivat sille lopun hyökkäämällä väkivaltaisesti heidän kimppuun.
Ties missä asti suomalainen jalkapallo olisi tänäpäivänä, jos tätä ei olisi koskaan tapahtunut.
Ei voida hyväksyä sitä, että Suomi vapaaehtoisesti ottaa pakolaisia, sitten katsoo sormien läpi sitä että tietyt ääriryhmät hyökkäävät väkivaltaisesti, demokratiaa halveksuen, näiden "huostaanotettujen" lasten ja nuorten kimppuun. Jos kansa ei halua pakolaisia, niin sitten olisi pitänyt äänestää asiasta heti eikä 20 vuotta myöhemmin. Väkivaltaan turvautuminen on demokratian vastaista. Demokratia on olemassa siksi ettei väkivaltaa tarvitsisi käyttää.
Että tälläistä "piipitystä" tällä kertaa. Turvaudu sinä vaan jatkossakin väkivaltaan, minä käytän aivojani, niin katsotaan kumpi selviää voittajana. Sinähän tässä nimittäin olet apina ja viimeksi kun tarkistin niin kaltaisesi paviaanit eivät olleet ruokaketjun huipulla.
Paskaa, ongelmat johtuvat siitä, että myös pakolaisten joukossa on vittumaisia tyyppejä
Jos lapset/pakolaiset kasvatettaisiin oikein, niin nuo "vittumaiset tyypit" olisi voitu ottaa puhutteluun aikoja sitten ja sitä kautta korjata ongelma. Näin ei vaan tehty, heitä ei todennäköisesti edes kuunneltu. Pestiin vaan kädet ongelmasta ja todettiin että ei ole mun ongelma. Nyt sitten ilmeisesti on? Välillä vähän vaikea pysyä teidän järjenjuoksun perässä. Pakolaiset pitää nähdä lapsina. Se olis ollut/edelleen on täysin meidän vastuulla kasvattaa ne. Mutta niistä ei välitetä tippaakaan ja niitä vaan vihataan. Olis ollut parempi että niitä ei olisi koskaan tänne otettukaan, mutta silloinen valtiojohto yliarvioi pahasti suomalaisen sivistystason. Nyt sille ei voi mitään, mutta jo olemassa olevat ongelmat pitää vaan korjata tekemällä se mitä on silloin luvattu. Suomalaisethan tässä on syöneet sanansa, eikä pakolaiset voi päättää mihin maahan ne sijoitetaan. Kumiveneellä ne ei ole tänne soutaneet se on varma.
Jos olisin barpapa niin olisin ravintoketjusta ihan hiljaa.
Monikultturistit luokittelevat ihmiset kahteen ryhmään: pahoihin valkoisiin ja hyviin ei-valkoisiin; syyllisiin valkoihoisiin ja uhreina oleviin tummapintaisiin. Kaikki, mikä liittyy valkoisiin, on pahaa, rappiollista, epämoraalista tai vähintäänkin yliarvostettua, ja kaikki, mikä liittyy ei-valkoisiin, on automaattisesti puolestaan hyvää, eikä eteenkään tätä jälkimmäistä olettamusta saa missään tapauksessa ryhtyä kyseenalaistamaan.
Monikultturistit eivät suinkaan pidä kaikkia ihmisiä tasavertaisina, vaan he pitävät kaikkia ei-valkoisia ihmisiä tasavertaisina ja siinä mielessä yhtäläisen hyvinä, että heitä ei saisi eritellä ja arvioida kriittisesti sen tarkemmin. Kritiikkiä ja arvostelua on luvallista kohdistaa vain valkoisiin ja heidän yliarvostettuun, rappiolliseen ja ongelmalliseen kulttuuriinsa ja elämäntapaansa.
Monikultturistin identiteettiä leimaa omahyväinen, holhoava asenne; tarve näyttäytyä itse hyvänä, suvaitsevaisena, vastuuntuntoisena ja oikeudenmukaisena kasvattajana ja nähdä muut holhottavina, ymmärtämättöminä ja kasvatettavina lapsina. Halu pitää kiinni viimeiseen asti tällaisesta hyvän ihmisen imagosta on selityksenä sille, miksi monet monikultturistit ovat valmiita luopumaan kriittisestä järjenkäytöstä ja älyllisestä rehellisyydestä.
Esiintyminen hyvänä, vastuuntuntoisena ihmisenä, joka katsoo tehtäväkseen toisten holhoamisen, kasvattamisen ja ojentamisen, on rooli, jonka monikultturistit ovat omaksuneet lastenkasvatuksesta. Samalla kun monikultturisti mieltää itsensä kasvattavaksi vanhemmaksi, hän infantilisoi uhriuttamansa osapuolen, eli ei-valkoiset, säälittäväksi raukaksi, joka ei kykene itse pitämään omia puoliaan ja joka kaipaa nyt kaikkea mahdollista lohtua, hellimistä ja lellimistä. Monikultturistit kohtelevat heitä syyntakeettomina avuttomina holhokkeina, joita täytyy elättää ja paapoa kuin pientä lasta ja kasvattaa tavoille eli "kotouttaa", mutta ei suinkaan sellaisilla menetelmillä, kuten torumisella, uhkailulla, kiristyksellä tai piiskaamisella, jotka on varattu tuhmia rasisteja varten, vaan lahjonnalla ja hemmottelulla. Se, että näitä monikultturismin utopiaa varten maahan tuotettuja "rikastuttajia" kohdellaan ikään kuin he olisivat syyntakeettomia silloinkin, kun he ilmiselvästi ovat syyllistyneet rikoksiin tai rötöksiin, merkitsee käytännössä sitä, että monikultturistit pitävät heitä kyvyttöminä ymmärtämään syy-seuraussuhteita ja omien tekojensa seurauksia, ts. hieman jälkeenjääneinä. Monikultturistit kyllä palvovat näiden ihmisten käyttöarvoa utopiansa toteuttamiseen soveltuvina väriläiskinä ja lyömäaseina, joilla mätkiä ja kouluttaa rasisteja, mutta samalla he alentavat heidät omassa ihmishierarkiassaan rasistejakin alemmalle tasolle.
Tuloksena on sitten huonosti kasvatettujen koirien tavoin hämilleen menneitä toisen ja kolmannen sukupolven muslimitaustaisia maahanmuuttajalapsia ja -nuorukaisia, jotka hakeutuvat ääriliikkeisiin ja rikollisporukoihin etsimään identiteettiään ja hakemaan turvaa niiden tarjoamista selkeistä uskonnollisista raameista. Tällä tavoin monikultturismi ruokkii raakaa rikollisuutta ja länsivastaisia islamilaisia ääriliikkeitä heitteille jättämillään sekakulttuurisilla muslimilapsilla ja ‑nuorilla.
Niin inhimilliseltä kannalta hätää kärsiviä tulee auttaa, mutta paikan päällä jotenkin. Eivät nää kuulu Suomeen vaan muihin muslimimaihin tai lähimpiin naapurimaihinsa. Jos ite pitäisi hakeutua pakosalle, menisin mahd. samanlaiseen maahan kuin Suomi myös uskonnoltaan. En ymmärrä mitä noi tänne änkee!! Ärsyttää todella röyhkeitä ihmisiä, oon alkanut inhoomaan, ei voi mitään.
Eivät ole "ängenneet" tänne. Suomi on ottanut ja luvannut että pitää niistä huolen. Huolenpitoa ei ole tapahtunut ja tässä tulos. Tuttuun tapaan suomalainen syyttää muita omista virheistään. Paljon on muuttunut tämä kansa sodan jälkeisistä vuosista, jolloin suomalaiset oli reilua ja vaatimatonta kansaa. Nyt omakehu haisee ja mikään ei ole oma vika, kokoajan pitää olla äänessä ja suoltaa milloin mitäkin paskaa kaikkien korviin. Mutta näin se vaan maailma muuttuu.
Höpö höpö ankkurilapsia tulee laittomasti pilvin pimein .
Pakolaisia saa ottaa KUNHAN EIVÄT OLE MUSLIMEJA!!!!
Ehdottomasti olen samaa mieltä EI muslimeja suomeen edellisetkin saisivat jo kotiuttaa sinne mistä tulivat
Tänäin YLE toitotti koko päivän somalia aiheita. Joku tulkki kertoi SO-MALIA tarkoitta lypsä kaikki--näinhän ne tekee. Ensi viikolla on heidän itsenäisyspäivä.
Tv puolella nuori somalinainen sanoi " Olemme tullet jäädäksemme. emme lähde mihinkään, olemme suomalaisia". No ei ne pellavapäiltä näytä.
Pakolaisia voi ottaa kunhan eivät ole muslimeja.
Ei yhtään muslimia Suomeen enää ja rikoksia tehneet ulos Suomesta!
Tai Syyrian kristittyjä. Eivät ne keiku raiskaustilastojen ykkösinä ainakaan. Ja missä on imaami tai somaliyhdistys joka tuomitsee näin raukkamaisen teon kuin joukkoraiskaaminen??? Ei missään. Eli paskiaiset hiljaa hyväksyvät oman uskontonsa mukaisesti raiskaamiset ja tappamiset jos valkoinen nainen/mies on kyseessä. Mielelläni poistaisin kaiken rikollisen muslimiaineksen Suomesta, Suomen poliisi saisi keskittyä johonkin muuhunkin kuin näitten mamujen tekemiin jatkuviin rikoksiin. Oksettaa tämä somalimamujen rikosten tehtailu ja vähättely.
Juu sopiva hallittu määrä pakolaisia on ihan ok, jos ovat oikeita pakolaisia. Lisäksi, jokaisen maan, joka ottaa vastaan pakolaisia, tulisi voida valita etninen tausta. Näin pakolaiset ohjautuvat maihin, johon sopeutuvat.
Öh? Kyllähän Suomella oli mahdollisuus valita ottaako pakolaisia ja mistä. Suomi teki sen päätöksen ja sitoutui pitämään näistä huolta. Nyt ei vaan näytä yhtään siltä että näistä olisi pidetty juurikaan huolta, kaikki viittaa siihen että pakolaiset jätettiin käytännössä heitteille.
Haiskahtaa siltä että Suomi sitoutui ottamaan pakolaiset vain siksi että julkisivu näyttäisi hyvältä. No tämmöisiä ihmisiä on Suomi täynnä, on tärkeä näyttää hyvältä ulospäin mutta perheen sisällä kaikki on narsistisia kusipäitä jotka hyväksikäyttää toisiaan kilpaa. Olisi ollut pakolaisten itsensä kannaltakin paljon parempi, että ei olisi otettu. Olisi pitänyt valtiojohdon silloin todeta, että Suomen kansa on niin alisivistynyttä ja takapajuista että se johtaa väistämättä yhteenottoon kantaväestön kanssa ja pakolaiset ovat täällä usein suuremmassa vaarassa kuin kotimaassaan. Se olisi riittänyt perusteluksi.
Eli ei tarvitse ottaa afrikanmuslimeita, mitä ne muut vaihtoehdot ovat. Voiko nämä vaihtaa esim aasialaisiin sopisivat tänne hyvin.
Kohta tulee taas lisää näitä muslimipakolaisia hyvältä näyttää. Tämä ei lopu koskaan saatana.
Rikoksia tehneet ja heidän perheet ulos Suomesta, Virossa on vaan 9 somalia. Ja että saavat sakkoa ei heillä tuloja joten KELA maksaa eli me veronmaksajat, järki käteen, mitä jos valkoiset olisivat raiskanneet niin kyllä punavihreä toimittajat olisivat vaatineet kovia tuomioita........
En ole tallinnassa nähnyt yhtään somalia paitsi päiväristeilyllä. Tosin olen asunnut siellä vasta puolitoista vuotta. En usko että tekevät ruosin ja suomen virheitä perässä. Tosin rasitteena on 300 tuhatta venäläistä mutta kyllä niiden kanssa pärjää. Kunnes Putin tulee pelastamaan vaikka ovat itse ilmoittaneet että ei tarvitse.
Valtav työvoimapula vallitsee, joten on kaikki otettava tänne down shiftaamaan ja elämään ilmaiseksi veronmaksajien piikkiin...