National Treasure

voi EI !

Kävin eilen katsomassa the National Treasuren. Varoituksen sana, hyvät ystävät ja kylänmiehet: leffa on täysi paska.

Juoni on kaavamainen, ennalta arvattava ja avuton (kuten kaikissa leffoissa, missä on N. Cage jossakin roolissa). Jokaisen henkilön läpi leffan kestävän ohuen roolin voi arvata puolen minuutin esiintymisen perusteella. Lisukkeena on vielä amerikkalaista kansallispaatosta niin että varmasti piisaa. Kyllähän minä sen jo leffan nimestä tiesin, mutta ajattelin kuitenkin kestäväni sitä pieninä annoksina. Annokset olivat kuitenkin riittäviä. Vapaamuurarien vuosituhantiset hyvät pyrkimykset olivat myös elokuvan yhtenä kompuroivista teemoista. Mistähän on tähän tekeleeseen rahoitusta saatu?

Nicolas Cage (niin, kuvittelin, että ehkä hänkin saisi edes yhden hyvän roolin tekaistua, mutta ei) on huonompi kuin koskaan, ja naispääosa (joku pimu) oli täysin sieluton esitys. No, lopussahan se eksplisiittisesti ilmaistaan mistä tässä naisroolissa oli kysymys: se on se tyttö jonka sankari tarinan lopussa saa. Hienoa. Onneksi olkoon hienosta roolista. Muita suorituksia en edes viitsi kommentoida. Eikö tällä elokuvalla ollut ohjaajaa? Eikö kukaan ole puuttunut näihin "näyttelijäsuorituksiin" missään vaiheessa?

Yhteenveto: amerikkalaiselle yleisölle suunnattu ja voiton maksimointiin tehty masentava ja vaivaannuttava kaksituntinen. Häpesin elokuvan tekijöiden puolesta. Jos ei olisi ollut kaljaa mukana niin olisin lähtenyt kesken esityksen.

Jos joku on nähnyt yhdenkin hyvän Cage-leffan niin kertokaa.

6

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ammattilainen

      viitaten lopun kysymykseesi: 8mm

    • Katsopa Bringing out the dead.

      Nicholas Cage tekee hyvän roolin loppuunpalaneena ambulanssikuskina. Tosin Tom Sizemore ja Ving Rhames varastavat shown vieläkin hullumpina lanssikuskeina.

    • Eternal

      City Of Angels, The Family Man

    • Entäs tämä?

      Leaving Las Vegas-leffassa Cage teki (mielestäni) varsin hyvän roolin itsetuhoisena alkoholistina.

    • Eternal

      Hei, ei näyttelijöiden tarvitse olla huonoja, vaikka itse elokuva olisikin paska. Eivät ne näyttelijät niitä käsikirjoituksia kirjoita, ainakaan yleensä. Olisi kiva, kun mainitsisit lisää noita elokuvia, missä on Cage sekä:"kaavamainen, ennalta arvattava ja avuton" juoni. Itse en kovin monta sellaista löydä...

      Ja mikä siinä Cagessä oli huonoa? Voisit vähän valaista asiaa paremmin."on huonompi kuin koskaan" on vähän turhan lyhyesti kommentoitu.

    • Baxter

      Eli Vampire's kiss. Tehty joskus 80-luvun puolivälissä. Näin tämän joskus lukioaikoina ja silloin ainakin vaikutti aika fiksulta pätkältä. Sangen mielenkiintoinen versio vanhoista vampyyrimyyteistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      247
      10772
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      127
      6893
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      95
      5553
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4830
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      40
      4114
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3569
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3434
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3362
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      19
      2794
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      54
      2559
    Aihe